Arı Poleni Hakkında Merak Edilenler

Arı Poleni Hakkında Merak Edilenler

Hem çiçeklerin üremesinde hem de bal üretiminde önemli yer tutan bal arıları, polen üretiminde de başı çekiyor diyebiliriz. Polen taşıma sürecinde kanatlarına yapışan besinleri kendileri için bir gıda haline getiren bal arıları, insanlara oldukça değerli bir besin sunuyor. Besin değeri oldukça yüksek olan arı polenleri, insanlar tarafından oldukça yaygın olarak kullanılıyor. Özellikle, arı poleni, vitaminler ve mineraller içermesi sayesinde, birçok yaş grubu için de uygun görülen arı poleni günümüzde popülerliğini koruyor diyebiliriz (1). Bu sebeple, arı poleni hakkındaki sorular da git gide artıyor. Bu yazımızda arı poleni hakkında merak edilen soruları cevaplamaya çalışacağız. İyi okumalar.

Polen İçindeki Vitaminler Nelerdir?

Arı poleni içinde birçok minerale ve farklı besleyici değerlere sahip olsa da insan vücudu için oldukça önemli bir ihtiyaç olan vitaminleri de es geçmiyor. Arı poleninde bulunan vitaminlerden olan A, E, D vitaminlerinin yanı sıra, B1, B2, B6 ve C vitaminine de ev sahipliği yapar. Vitaminlere ek olarak, arı poleninin içinde birden fazla amino asitte bulunuyor. Bu sayede, yorgunluk ve halsizliğin giderilmesinde sık sık kullanılan bir ürün olarak raflarda yerini alıyor (1, 2).

Arı Poleni Kilo Almak İçin Yararlı Mı?

Hayvanlar üzerinde yapılan araştırmalara göre, arı poleninin özellikle besin ve vitamin açlığı çeken farelerde kilo alma eğilimini artırdığı görülmüştür. Her ne kadar insanlar üzerinde arı poleninin kilo aldırıp aldırmadığına dair bir araştırma yapılmamasına rağmen sonuçlar benzer olabilir. Bu sebeple, arı poleninin kilo aldırma üzerindeki etkisi için herhangi bir netlik yoktur (3).

Arı Poleni ile Hamile Kalan Var Mı?

Arı polenin yorgunluğa ve halsizliğe iyi geldiğine değinmiştik. Düzenli kullanımında enerji artışına da sebep olabilirken hamilelik üzerinde doğrudan etkisi için insanlar üzerinde herhangi bir araştırma henüz mevcut değil diyebiliriz. Öte yandan, arı poleninin sperm kalitesini ve sayısını arttırdığı görülmüştür. Her ne kadar, sperm kalitesinin ve sayısının artması hamilelik yüzdesini artmasında katkı sağlayabilirken arı poleniyle ilişkilendirmek şu an için mümkün değildir (4).

Polen Sperm Sayısını Arttırır Mı?

Hem sperm kalitesini hem de sayısının artmasında faydalı olabilen arı poleni, düzenli kullanımı durumunda cinsel hayatınızı olumlu yönde de etkileyebilir. Böylece, daha aktif bir cinsel hayata sahip olabilirsiniz. Polenin erkekler üzerindeki diğer faydaları için ‘’Arı Polen Faydaları’’ yazımızı ziyaret edebilirsiniz (4, 5).

Arı Poleni Boy Uzatır Mı?

Arı poleninin birçok besleyici değere yer verdiğinden bahsetmiştik. Vücut yapısının gelişmesinde bu değerlerin yardımcı olabilmesi mümkünken arı poleninin boy uzaması için doğrudan bir etkisinin olup olmadığı saptanmamıştır. Bu sebeple, arı poleni boy uzamasına yardımcı olabilir demek doğru olmayacaktır.

Arı Poleni Zayıflatır Mı?

Arı poleni kilo aldırır mı başlığında da bahsettiğimiz gibi insanlar üzerinde herhangi bir deney yapılmadığı için arı poleninin kilo aldırır ya da verdirir demek yanlış olacaktır. Diyet uygulamak ve spor yapmak zayıflamanızda yardımcı olurken arı poleninin sahip olduğu besinler sayesinde vücudun ihtiyacı olduğu besinlerin bir kısmını karşılayabilirsiniz.

Arı Poleni Kaç Yaşında Verilir?

Arı poleni, arı ürünlerine alerjiye sahip olunmadığı sürece her yaş için uygun diyebiliriz ancak arı ürünlerinin bebekler için kullanılması pek fazla önerilmemesi sebebiyle bebeğiniz için kullanmadan önce doktor tavsiyesi almanızı öneririz. Polende bulunan vitaminler ve diğer besinler her yaş için besleyici olabilme ihtimaline sahipken yan etkileri de mevcuttur. Bu sebeple, özellikle bebekler için bir kesinlik olmaması ile birlikte arı polenini çocuğunuz için tüketilmesine başlamadan önce bir hekim tavsiyesi almanız en doğrusu olacaktır.

Polen Mi Propolis Mi?

İki farklı arı ürünü olan polen ve propolis besinleri birçok faydaya sahiptir. Karşılaştırma yapmak doğru olarak görülmezken her iki gıdanın da karışımı oldukça yaygın olarak tüketilen bir yapıdır. Böylece, hem iki gıdanın faydalarından yararlanırken hem de vücudunuzun ihtiyacı olan besin değerlerinin alımında büyük bir adım atabilirsiniz (6).

Arı Polen Alerjisi Belirtileri

Arı poleninin kullanımı, arı ürünlerine alerjisi olan bireyler için kötü sonuçlara yol açabilir. Bu sebeple, arı poleni ve diğer arı ürünlerini kullanmadan önce alerjinizin olup olmadığına dikkat etmeniz gerekebilir. Özellikle, hamile bireyler için arı polenini kullanmak uygun görülmezken emzirme döneminde olan bireyler için de arı poleni kullanımı doğru olmayacaktır. Yaygın olarak görülen arı poleni alerji belirtileri için ‘’Arı Polen Faydaları’’ yazımıza göz atmanızı öneririz (7).

Polen Alerjisi Olan Propolis Kullanabilir Mi?

Herhangi bir arı ürününe alerjisi olan bireylerde, diğer arı ürünlerini kullanımında alerjik semptomlar görülebilirken her birey için durum aynı olmayabilir. Bu sebeple, arı polenine alerjisi olan bir birey için kesinlikle propolis alerjisine de sahiptir diyemeyiz. Öte yandan, propolis alerjisine sahip olması oldukça muhtemeldir (7).

Arı Poleni Bozulur Mu?

Arı ürünleri genellikle bozulmamaları ile bilinirken oda sıcaklığında uzun bir süre kalması durumunda gıdanın bozulması mümkündür. Bu sebeple, buzdolabı gib oda sıcaklığına nazaran daha soğuk ortamlarda arı polenini muhafaza etmek en uygunu olacaktır (11).

Arı Poleni Nasıl Saklanır?

Arı polenini saklamak zor olmamakla beraber kolay da değildir. Özellikle, oda sıcaklığı ve daha yüksek sıcaklıklarda bırakmak arı poleninin bozulmasına neden olabilir. Öte yandan, buzdolabı gibi daha soğuk ortamlarda muhafaza etmek bozulmasını önlerken kullanıma her daim hazır olmasını sağlayabilir. Bu sebeple, −20°C gibi bir soğuklukta buzdolabı ve diğer soğutucularda muhafaza etmek arı poleninin saklanması için uygundur (8).

Polen ve Arı Sütü Farkı?

Her iki gıdada çiçeklerin polenlerinden elde edilirken iki ürün arasında pek bir fark yoktur. Arı poleni, arı sütüne göre daha fazla proteine sahip olması sebebiyle daha çok tercih edilse de arı sütünün de kullanımı oldukça yaygındır. Ek olarak, bu iki gıdanın birlikte kullanımı faydalarını daha yoğun bir şekilde gösterebilir. Polen ve arı sütü hakkında detaylı bilgi için ‘’Arı Sütü Nasıl Kullanılır?’’ yazımıza bakabilirsiniz (6).

Arı Poleni Fiyatı Ne Kadar?

Arı poleni, sahip olduğu besin değerleri sayesinde günümüzde gitgide popüler olmaya devam ederken,özellikle iş ve okul hayatının yoğunlaştığı günlerde enerji ihtiyacı için birçok kişinin tercihi olabiliyor. Bu sebeple, arı poleni fiyatı da sık sık merak edilen sorulardan biri olmaya devam ediyor. Arı poleni çeşitli fiyatlarda bulunabilse de ucuz ve katkı maddesi içeren ürünler kullanmak fayda yerine zarar verebilir. Öte yandan, Bikalite’ de hem fiyat olarak uygun hem de katkı maddesi içermeyen arı polenini bulmak oldukça kolay. Bu nedenle, arı poleni tercihinizde Bikalite doğru adresiniz olabilir.

Kaynakça:

  1. Bee Pollen: Chemical Composition and Therapeutic Application
  2. Top 11 Health Benefits of Bee Pollen
  3. Effect of Bee Pollen Levels on Productive, Reproductive and Blood Traits
  4. 17 Natural Ways to Boost Fertility
  5. 10 Ways to Boost Male Fertility and Increase Sperm Count
  6. Honey, Propolis, and Royal Jelly: A Comprehensive Review of Their Biological Actions and Health Benefits
  7. Bee Pollen Benefits and Side Effects
  8. Influence of The Storage Conditions on The Quality of Bee Pollen

Uyarı Metni

Takviye Edici Gıda Uyarısı

İlgili Ürünler

Munchey Granola Bites 6'lı Paket -  Bademli, Vegan, Yüksek Lif - 240gr
Munchey Granola Bites 6'lı Paket - Bademli, Vegan, Yüksek Lif - 240gr

Munchey Granola Bites 6'lı Paket - Antep Fıstıklı, 240gr. Vegan, yüksek lifli, unsuz sağlıklı atıştırmalık.

Dolgan Teff - Kahverengi Teff Tohumu - 500gr
Dolgan Teff - Kahverengi Teff Tohumu - 500gr

Dolgan Teff - Kahverengi Teff Tohumu. Etiyopya’dan ithal edilmiştir. Lezzetli tatları kaliteli, belgeli, orijinal ürün sunan Bikalite'de.

İlgili Yazılar

Arı Ekmeği Faydaları
Arı Ekmeği Faydaları

Arı ekmeği yararları ve zararları neler, ne kadar tüketilmeli, fiyatı ne kadar gibi sorulara yazımızda yanıt aradık. Bikalite kaliteli içerik sunar.

Arı Ekmeği / Güçlü Beslenme
Arı Ekmeği / Güçlü Beslenme

Arı ekmeği güçlü bir besindir. Bal arıları tarafından polenden yapılır. Arılar için birincil protein kaynağıdır. Detaylar yazımızda. İyi okumalar.

Etiketler: Takviye Edici Gıda
Mayıs 27, 2022
Listeye dön
cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR