Arı Sütü Nasıl Kullanılır?

Arı Sütü Nasıl Kullanılır?

İşçi arıların kraliçe arı ve yavru arıları beslemek için ürettikleri bir madde olan arı sütü, uzun yıllardır insanlar için de besleyici bir gıda olmuştur. Sahip olduğu besleyici yapılar sayesinde hem kronik rahatsızlıklara hem de sonradan baş gösteren rahatsızlıklar için de arı sütü bir tedavi yöntemi olarak kullanılabiliyor. Ek olarak, yaşlanma karşıtı bir ürün olarak kullanılabilen bir ürün olan arısütü birçok kozmetik üründe de kullanılan bir gıda haline gelmiştir. Öte yandan, ‘Arı sütü nasıl kullanılır, arı sütü neye yarar ve faydaları nelerdir, arı sütü fiyatları nelerdir ve arı sütü propolis faydaları nelerdir?’ gibi birçok soru da kendisiyle birlikte geliyor.

Bebeklerde arı sütünün kullanımı her ne kadar uygun görülmese de yetişkinler için durum farklı diyebiliriz. Özellikle iş hayatının yoğun olduğu dönemlerde arı sütünü kullanmak birçok bireyin tercih ettiği bir yöntemdir. Öte yandan, arı sütünün nasıl kullanılacağı ve arı sütünün ne kadar tüketileceği oldukça önemlidir. Her ne kadar belirli bir dozu söylemek zor olsa da yaklaşık olarak 50-300 mg arası arı sütünün kullanımı sağlık açısından faydaları görülmüştür. Günlük olarak ise, 6 gramlık bir miktar arı sütü alımı için yeterli olacaktır (1).

Saf Arı Sütü Mü, Arı Sütü İçeren Karışım mı?

Saf arı sütünün genellikle 250-500 mg arasında uygun dozları içeren 10 ve 15 adetlik paketler halinde satılır. Larvalardan temizlenerek son halini alarak paketleme işlemine geçilen saf arı sütünün korunması oldukça zordur. Özellikle plastik kutularda ve cam kavanozlarda korunmaya çalışılan saf arı sütü uygun koşullar sağlanamaması sebebiyle bozulabilir. Sıcaklık da saf arı sütünün korunumu için oldukça büyük rol oynar. Bu sebeple, saf arı sütünün 5C’den aşağı bir sıcaklıkta muhafaza edilmesi gereklidir. Bu durumları göz önüne alırsak, saf arı sütünün kullanımı kimi zaman zor olabilir. Bu nedenle, saf arısütü tüketimi işlenmiş haline göre daha azdır.

Öte yandan, arısütü içeren karışımlar da oldukça fazla tercih edilen ürünlerdir. Arı sütlü bal, arı sütlü pirinç unu,arı sütlü kırmızı Ginseng arı sütlü yoğurt olarak karşımıza çıkabilir. ‘’Örneğin 1 kilogramlık bir yoğurdun içine 2 gramlık arısütü eklemek genel olarak kullanılan bir karışım türüdür (2)’’. Verdiğimiz örnekten de belli olduğu gibi arı sütü içeren karışımlar da bir tercih olabilir.

Saf Arı Sütü Faydaları

Arı sütünün pek çok farklı faydaları vardır. Özellikle sahip olduğu protein ve yağ asitleri sayesinde neredeyse her yaş için arı sütünün faydası var diyebiliriz. En yaygın olarak bilinen faydaları ise şöyle:

 • Kalp Rahatsızlıklarını Önleyebilir: Arı sütünün kolesterol üzerindeki etkisi oldukça büyüktür. Araştırmalara göre, günlük 3 gramlık arı sütünün tüketimi kolesterol seviyelerinin düşmesine katkı sağlayabiliyor. Kolesterol seviyesinin düşmesi sayesinde de kalp sağlığınızı arı sütüyle birlikte koruyabilirsiniz (3, 4).
 • Yaraların Daha Hızlı İyileşmesini Sağlar: Arı sütünün cilde faydası olan kırışıklığı önleme durumundan bahsetmiştik. Ancak arı sütünün cilde faydası bununla da sınırlı değil. Sahip olduğu antibakteriyel yaraların daha temiz kalmasını sağlar. Böylece, yaralar enfeksiyona karşı daha dirençli olur (5).
 • Kan Şekerini Düzenler: Arı sütü, ek olarak stres seviyesini düzenler. Bu sayede, kan şekerine de oldukça fazla etkisi vardır. Böylece, kişi daha az açlık çeker ve daha düzenli bir yeme programı oluşturabilir.
 • Bağışıklık Sistemini Güçlendirir: Arısütü vücudun yabancı virüs ve maddelere karşı daha hazırlıklı olmasını sağlar. Özellikle sahip olduğu değerler sayesinde hem vücudu daha zinde bir halde olmasını hem de kişinin hastalıkları daha çabuk atlatmasını sağlayabilir (6).
 • Göz Kuruluğunu Önleyebilir: Arı sütünün kronik rahatsızlıklarda etkili olduğunu söylemiştik. Bir kronik rahatsızlık olarak kendini gösterebilen göz kuruluğunun çözümü arısütü olabilir. Düzenli kullanımı durumunda kişinin göz kuruluğu problemi ortadan kalkabilir (7).

Propolis Arı Sütü Faydaları

Propolis arı sütü neredeyse saf arı sütünün sahip olduğu birçok faydaya sahiptir. Özellikle büyüme çağındaki bireyler için oldukça faydalı olabilen arı sütü, gelişime olumlu katkı sağlar. En yaygın olarak bilinen faydaları arasında kronik ve fiziksel rahatsızlıklara iyi gelmesidir. Propolis arı sütü hakkında detaylı bilgi için ‘Arı Sütü Hakkında Merak Ettikleriniz’ yazımıza göz atabilirsiniz (6).

Polen Arı Sütü Faydaları

Polen arı sütünün faydaları da propolis arı sütüyle neredeyse aynıdır. Arı sütünün sahip olduğu besinler polen ile birleşince ortaya mucize bir gıda çıkıyor diyebiliriz. Arı sütünü kullanan çocuklar da bu ürünü rahatça kullanabilir. Böylece, arı sütünün işlevini görebilir. Polen arı sütü de kalp rahatsızlıklarının önlenmesinde, bağışıklık sisteminin korunmasında ve cilt sağlığında oldukça etkilidir (6).

Arı Sütlü Pirinç Unu Faydaları

Bir bebek ürünü olan arı sütlü pirinç unu birçok vitamini ve minerali içinde bulundurur. Bu sayede, bebeklik döneminde alınması gereken vitaminleri ve mineralleri arı sütlü pirinç unu sayesinde karşılayabilirsiniz.

Ek olarak, barındırdığı yüksek düzeydeki protein sayesinde de bebeğinizin protein ihtiyacının bir kısmını karşılayabilirsiniz. Bu sayede, diğer ek gıdalara ihtiyaç duymanıza gerek duymayabilirsiniz. Öte yandan, bir hekim tavsiyesi olmadan tüketmeye başlamamalısınız.

Arı Sütlü Kırmızı Ginseng Faydaları

Arı sütlü kırmızı Ginseng, nar suyu, arısütü ve kırmızı Ginseng bitkisinin karıştırılmıştır halidir. Her ne kadar çocukluk ve bebeklik dönemlerinde kullanılması önerilmese de yetişkin bireyler için bir gıda takviyesi olabilir. Enerji verici yapısı sayesinde, özellikle iş ve okul hayatının yoğun geçtiği zamanlarda kullanılması için önerilen bir üründür. Ek olarak, arı sütünün sahip olduğu birçok faydaya da sahiptir. Öte yandan, aşırı kullanımı durumunda alerjik semptomlar gösterebilir. Bir hekim tavsiyesi olmadan bu ürünü kullanmanız sağlığınız açısından olumlu sonuçlar oluşturmayabilir.

Arı Sütü Nasıl Saklanır?

Arı sütünün gerekli koşullar sağlanamaması durumunda bozulmaya yatkın bir gıdadır. Bu sebeple, ‘’Arı sütü nasıl saklanır?’’ sorusu oldukça yaygın bir şekilde merak edilen bir konudur. Sıcak bir ortamdan ziyade, buzdolabı gibi soğuk bir yerde tutmak arı sütünün bozulmasını önleyebilir. Bu durum saf arı sütü için de geçerlidir. Daha küçük dozlarda alınan saf arısütü de uygun koşullar sağlanmadığı sürece bozulabilir. Buzdolabında bu iki gıdayı da saklamak uygun olacaktır (8). ‘’Birkaç gün gibi kısa sürelerde dışarıda bırakmak arı sütünün kalitesini etkilememesine rağmen buzdolabı arı sütü için en uygun ortam olacaktır (8)’’.

Kaliteli Arı Sütü Satın Al

Arı sütünün sahip olduğu besleyici besinler sayesinde günümüzde gitgide yaygınlaşmaya devam ediyor. Enerji vermesi sayesinde yorgunluğun ilacı olarak da bilinen bu ürün iş ve okul hayatında olan birçok birey tarafından rahatça kullanılabilir. Bu sebeple, arı sütü fiyatı da sık sık merak edilen sorulardan biri olmaya devam ediyor. Arı sütü çeşitli fiyatlarda bulunabilse de ucuz ve katkı maddesi içeren ürünler kullanmak fayda yerine zarar verebilir. Öte yandan, Bikalite’ de hem fiyat olarak uygun hem de katkı maddesi içermeyen kaliteli arı sütü bulmak oldukça kolay. Bu nedenle, arı sütü tercihinizde Bikalite doğru adresiniz olabilir.

Kaynakça:

 1. Summary of Royal Jelly
 2. Arı_Sütü
 3. Therapeutic Properties of Bioactive Compounds from Different Honeybee Products
 4. Hypocholesterolemic Efficacy of Royal Jelly in Healthy Mild Hypercholesterolemic Adults
 5. Royal Jelly: An Ancient Remedy with Remarkable Antibacterial Properties
 6. Honey, Propolis, and Royal Jelly: A Comprehensive Review of Their Biological Actions and Health Benefits
 7. Royal Jelly Supplementation for the Restoration of Dry Eye
 8. Royal Jelly: Chemistry, Storage and Bioactivities

Uyarı Metni

Takviye Edici Gıda Uyarısı

İlgili Ürünler

Beeo Propolis, Arı Sütü, Ham Bal Karışımı (Yetişkin) - 190g
Beeo Propolis, Arı Sütü, Ham Bal Karışımı (Yetişkin) - 190g

Beeo Propolis, Arı Sütü, Ham Bal; Yetişkinler içindir. Royalaktin, 10-HDA, B vitaminleri açısından zengin. %100 Doğal.

Beeo Arı Sütü (Taze) - Takviye Edici Gıda - 40g
Beeo Arı Sütü (Taze) - Takviye Edici Gıda - 40g

Beeo Arı Sütü (Taze) - Takviye Edici Gıda - 40g; Royalaktin, 10-HDA, B grubu vitaminlerinden zengin. %100 doğal.

İlgili Yazılar

Arı Poleni Faydaları
Arı Poleni Faydaları

Arı poleni kas, kemik yapısının ve bağışıklık sisteminin güçlenmesinde ve kansızlık için oldukça önemlidir. Arı poleni faydalarını yazımızda bulabilirsiniz.

Bal Çeşitleri
Bal Çeşitleri

Balın kestane balı, çiçek balı, yayala balı, anzer balı, kafkas balı, çam balı gibi bal çeşitleri , özellikleri ve faydalarını yazımızda derledik.

Etiketler: Takviye Edici Gıda
Mayıs 20, 2022
Listeye dön
cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR