Ürün Takip Sistemi / ÜTS Nedir? ÜTS Sorgulama Nasıl Yapılır?

Ürün Takip Sistemi / ÜTS Nedir? ÜTS Sorgulama Nasıl Yapılır?

Pandemiden korunmak için yegane çözüm olarak maske hayatımıza girdikten sonra, uygunsuz ve sahte maske haberleri de önemli bir gündem oldu. Merdiven altı firmaların standartlara uygun olmayan üretimleri; maske gibi doğrudan cilde temas eden, üzerinden nefes alıp verilen bir ürün söz konusu olduğunda sağlığımız açısından ciddi bir tehdit oluşturuyor. Artık bir sarf malzeme olan ve günde birden fazla kullandığımız cerrahi maskelerin kalitesi kaygı uyandırırken, ÜTS uygulaması bir nebze de olsa kaygılarımızı giderecek bir araç olarak devlet tarafından sunuldu. Bu yazımızda Ürün Takip Sistemi / ÜTS sorgulama hakkında merak ettiklerinize yanıt vermeye çalışacağız.

ÜTS Nedir? ÜST Kaydı Neden Önemlidir?

Ürün Takip Sistemi, Türkiye ilaç ve Tıbbi Cihazlar Kurumu ile TÜBİTAK ortak projesi olarak 2018 yılında kullanıma sunulmuştur. Ülkemizde üretilen veya ithal edilen tüm tıbbi cihazların ve kozmetik ürünlerin üretim bandından satılıp kullanıldığı yere kadar tekil ürün takibini sağlayabilmek, son kullanıcıya kadar ürünü izleyebilmek için geliştirilen bir projedir. (1) Üretimi yapılan veya ithal edilen tüm tıbbi cihazlar ÜTS kaydı olması yasal olarak zorunludur. Kaydı olmayan ürünler kurum tarafından denetlenmemiş, uygunsuz ürünlerdir ve kayıt yaptırılmadan satışı yapılıyorsa yasal olarak suç işlenmektedir.

Mutsuz Çocuk

Sahte veya Uygunsuz Maske Size Zarar Verir

Kaliteli Maske Satın Al

ÜTS Portal ve Mobil Nedir?

Ürün Takip Sistemi üreticilerin ve tüketicileri ortak yararlandığı bir hizmet portalıdır. Medikal alanda ve kozmetik alanında üretim yapan firmaların ürün kayıtlarının bu sistemde yapılması gerekir.

Kullanıcılar için ise; bir ürünün barkod numarası marka ismi veya firma adı ile maskelerin ÜTS kayıtlı maske olup olmadığını ve diğer tıbbi cihazların kayıtlarını kontrol edebileceği bir platformdur.

ÜTS Mobil Uygulaması

Ürün Takip Sistemi Uygulama, Android ve iOS cihazlar için kullanıcıların ürün doğrulama ve ÜTS barkod sorgulama yapabilecekleri mobil platformdur. Uygulamayı indirerek, cihazınızın kamerasıyla cerrahi maske ve diğer medikal ürünlerin barkodu okutarak sistemdeki kaydını kontrol edebilirsiniz. (2)

ÜTS Portal

Ürün Takip Sistemi Portalı, web tarayıcısı üzerinden;

  • yeni firmaların sistem üzerinde e-imza, mobil imza ve e-devlet şifreleriyle ÜTS giriş yaparak, firma kaydını tamamlayabildiği,
  • kayıtlı firmaların ürünleri için kaydı ve diğer ÜTS işlemleri yapabildiği,
  • tüketicilerin ise vatandaş girişi yapmaksızın ürünün barkod numarası, ürün adı, firma adı gibi çeşitli kriterlerden ÜTS ürün sorgulama yapabildiği

web tabanlı bir uygulamadır. (3)

ÜTS Sorgulama Nasıl Yapılır?

Medikal veya kozmetik ürünlerin kayıtlı olup olmadığını, Sağlık Bakanlığı Ürün Takip Sistemi web portalı veya mobil uygulaması üzerinden yapabilirsiniz.

İnternet tarayıcınızdan Ürün Takip Sistemi ürün sorgulama yapmak için https://utsuygulama.saglik.gov.tr/ web sitesi adresine giriş yaptıktan sonra sarı renkte işaretlenmiş olan bilgi bankası kutucuğuna tıklayınız. Bu, sizi tıbbi cihaz listeleme ekranına yönlendirecektir.

Bu sayfada yer alan birincil ürün numarası arama kutucuğuna ürünün barkod numarasını yazarak ürün sorgulama yapabilirsiniz. Barkod ile yapacağınız arama sizi doğrudan ürünün kaydına götürecektir. Bu ÜTS sorgulama işleminde sonuç çıkmıyorsa ürün kayıtlı değil demektir.

Ürünün barkod numarasını bilmiyorsanız, firma adından veya marka adından sorgulama yapabilirsiniz. Bu aramalarda birden fazla ÜTS sorgulama sonucu çıkabilir. Bunun sebebi, firmanın birden fazla ürün olması veya aradığınız kelimeyi içeren birden fazla maske bulunması olabilir. Bu koşullarda aradığınız ürünü listeden gözle bulmanız gerekecektir. Firma adı veya marka adından yapılan aramalarda, sonuç çıkmaması ürünün kayıtlı olmadığı anlamına gelmeyebilir. Firma veya marka adı farklı biçimde kaydedilmiş, resmi adları farklı vb olabilir. Bu sebeple farklı kelime öbekleriyle sorgulama yapmayı ihmal etmeyiniz.

Ürün Takip Sistemi İletişim

Sistem kaydında, ürün sorgulamada yaşadığınız sorunlar veya diğer sorularınız için 444 46 80 Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu’na ulaşabilirsiniz. (4)

ÜTS Kayıtlı Maske Ne Demek?

ÜTS kayıtlı maske, devlet tarafından üretimine izin verilmiş üreticinin Sağlık Bakanlığı minimum şartlarını sağlamış maskedir. Bu ürünlerle ilgili devlet yetkili kurumu tarafından gerekli periyotlarla denetlemeler sağlanır. Bir ürünün sistemde kaydı yok ise gerekli yasal koşulların sağlanmadığı ve bunun belgelenmediği anlamına gelir. Bu tür ürünler; sağlık ve hiyen koşullarından uzak, standartlara aykırı üretilmiştir varsayılabilir. Genelde kaydı olmayan ürünler, özelde kaydı olmayan maskeler kesinlikle satın alınmamalıdır

ÜTS Kayıtlı Maske Satın Al

Cerrahi Maske - Bikalite

Bikalite’deki tüm cerrahi maske çeşitleri, ÜTS kaydı dahil kalite standartlarını sağlamaktadır. Güvenilir maske çeşitleri için…

Tıklayınız

Bikalite ÜTS Kayıtlı Maske Markaları

Bikalite kaliteli ve orijinal ürünlerin e-ticaret platformudur. Bikalite’de tüm ürünler kalite uzmanları tarafından tüm belgeleri tek tek kontrol edilir ve ancak yasal kriterleri ve Bikalite’nin üst seviye kalite standartlarını sağlayan ürünler sizlere sunulur.

Bikalite’de her cerrahi maske, Ürün Takip Sistemi'ne kaıtlıdır. Aşağıda platformumuzdaki ürünlerin barkodları yer almaktadır. Bu barkodlarla yukarıda bahsettiğimiz sorgulamaları yaparak kayıtları görebilirsiniz.

Bikalite Cerrahi Maske Markaları Barkod Numarası Kayıt Durumu
Alvent Cerrahi Maske 8698651423723 Kayıtlı
Alvent 10’lu Cerrahi Maske 8698651423808 Kayıtlı
Alvent Çocuk Maskesi 4-12 ve 10-16 Yaş 8698651423600 Kayıtlı
Cenermed Cerrahi Çocuk Maske 8682764000858 Kayıtlı
Nimo Maske 8698973761787 Kayıtlı
Nimo Cerrahi Çocuk Maskesi 8698973762227 Kayıtlı
Roll Maske 8699592805548 Kayıtlı

Alvent Cerrahi Maske Kaydı Alvent 10’lu Cerrahi Maske ÜTS Kaydı Alvent Çocuk Maske ÜTS Kaydı

Nimo Maske ÜTS KaydıNimo Çocuk Maske ÜTS Kaydı

Cenermed Çocuk Maske ÜTS Kaydı

Roll Maske ÜTS Kaydı

Bunun dışında kamunun sınırlı yasal denetim ve kriterlerine (kayıtlı üretim ve CE Belgesi) ek olarak, Bikalite’de test raporu (EN 14683 - Cerrahi Yüz Maskesi Güvenlik Testleri), ürün, hammadde ve boya testleri, kalite belgesi (ISO 9001, ISO 13485) kontrolleri yapılmaktadır.

Üretici firma iseniz, kayıt yaptırmak için ÜTS Kaydı Nasıl Yapılır? içeriğimizi inceleyebilirsiniz. Tüketici olarak, sizin ve sevdiklerinizin sağlığı için güvenilir ve kaliteli ÜTS kayıtlı maske çeşitlerimizi inceleyebilirsiniz

Bikalite Logo

Kaliteli, Belgeli ve Orijinal Ürünler

İnceleyiniz

Kaynakça:

  1. https://www.titck.gov.tr/faaliyetalanlari/tibbicihaz/urun-takip-sistemi-uts
  2. Mobil Uygulama
  3. https://utsuygulama.saglik.gov.tr/UTS/
  4. https://www.titck.gov.tr/iletisim

İlgili Ürünler

Nimo Meltblown Cerrahi Maske - 3 Katlı ve 50'li Paket
Nimo Meltblown Cerrahi Maske - 3 Katlı ve 50'li Paket

Ürün rahat nefes alınabilir yapıda olup, lateks ve fiberglass maddelerini içermez. İç katmanı antibakteriyel yapıdadır. Cildi tahriş etmeyen hammadde ve tekniklerle üretilmiştir.

Alvent Maske - Meltblown, Yumuşak Kulak Bantlı, Hijyenik 10'lu Paket
Alvent Maske - Meltblown, Yumuşak Kulak Bantlı, Hijyenik 10'lu Paket

Ürün, 98% koruyuculukta, 3 katlı, meltblown kumaşlı, full ultrasonik ve 10'lu hijyenik paketi ile koruma sağlıyor.

İlgili Yazılar

ÜTS Kaydı Nasıl Yapılır?
ÜTS Kaydı Nasıl Yapılır?

Ürün Takip Sistemi / ÜTS kaydı nasıl yapılır, üts işlemleri için yapılacaklar, ÜTS belgesi nasıl alınır? gibi soruları yazımızda sizin için yanıtladık.

Gübis / Güvensiz Ürün Bilgi Sistemi
Gübis / Güvensiz Ürün Bilgi Sistemi

Piyasadaki bazı güvensiz ürünleri ve maskeleri kontrol edebileceğiniz GÜBİS / Güvensiz Ürün Bilgi Sistemi hakkında merak ettikleriz bu içeriğimizde.

Etiketler: Maske, Kalite
Mayıs 28, 2021
Listeye dön
cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR