Çocuk Maskesi Hakkında En Çok Merak Ettiğiniz 11 Soru

Çocuk Maskesi Hakkında En Çok Merak Ettiğiniz 11 Soru

COVID-19 salgınıyla beraber maske kullanımı, yetişkin ve çocuk ayırt etmeden hayatımızın bir parçası haline geldi. Salgından korunmak ve hastalığın yayılmasının önüne geçmeye yardımcı olmak için yediden yetmişe herkesin uymak zorunda olduğu en önemli tedbirlerden biri maske kullanımıdır. Bu içeriğimizde herşeyden çok önemsediğimiz çocuklarımızın taktığı cerrahi çocuk maskesi hakkındaki soruları Bikalite uzman ekibi olarak yanıtlamaya çalıştık. İyi okumalar.

Yetişkinlerin pandemi döneminde aktif hayatın içinde daha fazla olması ve çocukların ilk varyantlardan daha az etkilenmesi sebebiyle, bazı kesimler nezdinde çocukların korunmasına dönük önlemlere gerektiği kadar önem verilmedi. Maske kullanımı kişiyi korumanın ötesinde hastalığın yayılmasının önüne geçmekte de en büyük enstrümanımız olduğu bir süre sonra ortaya çıktı. Başlangıçtaki maskenin yokluğuna ek olarak; o güne kadarki üretimin yetişkinlere göre yapılması, çocuklara uygun güvenilir çocuk maskesi çeşitlerinin piyasada bulunamamasına ve büyük maskelerin çocuklar tarafından kullanılamamasına yol açtı. Buna ek olarak, çocukların maske kullanım alışkanlığı edinmeleri zor oldu ve zaman aldı. Tüm bu sebepler Covid-19 virüsünün daha da yaygınlaşmasına sebep olurken, çocuklar için maskenin kullanımının önemini de daha somut ortaya çıkardı.

Koronavirüs hastalığının etkisinin kısa vadeli sonuçları bilinmekle beraber uzun süreli sonuçları henüz tespit edilebilmiş değil. Keza son dönemdeki yeni varyantların çocukları da çok etkilemesi hatta bazı varyantların çocuklarda yetişkinlere nazaran daha çok etki etmesi hepimizi daha da kaygılandırıyor. Bu durum çocuklarımızın korunmasına daha da önem vermemiz gerektiğini gösteriyor.

Bu öneme ve talebe bağlı olarak yetişkin odaklı maskenin imalatı artık çocuklar için de yapılıyor ve koruyuculuk oranı yüksek, kaliteli çocuk maskesi çeşitleri piyasada yerini alıyor. Bikalite olarak, çocuklarımızın herşeyden daha önemli olduğunun bilinciyle, farklı yaş gruplarının kullanımına uygun orijinal ve güvenilir çocuk maskesi markalarını sizlerle buluştururken, çocuk maskesi kullanımı hakkında bilimsel bilgi veriyor ve toplum sağlığını korumaya katkı koyuyoruz.

Çocuk Maskesi- Bikalite

Farklı Yaş Gruplarına Uygun Çocuk Maskesi Çeşitleri

Hemen Satın Alın

Çocuklar için Maske Özellikleri Nasıl Olmalı?

Çocuk maskesi seçiminde teknik olarak yetişkin maskesinde nasıl davranıyorsak en az o hassasiyette olunmalıdır. Çocukların sosyal mesafeyi sağlama ve maskeyi doğru kullanımında yetişkinler kadar bilinçli olmayabileceği düşünülünce, yüksek koruma önemlidir. Filtreleme yeteneğinin yüksek olması, nefes alınabilirliğin yüksek olması ve çocuk sağlığına uygun olması çocuk cerrahi maskesi seçimindeki temel kriterlerdir.

Yetişkin maskesi ürünlerinde yüksek koruma amacıyla filtreli maske diye tabir edilen meltblown kumaşlı ürünler tercih edilir. 3 katlı SMS yapısındaki bu cerrahi maske ürünlerinde en iç ve en dış katmanda spunbond kumaşı, orta filtre katmanda ise meltblown kumaşı kullanılır. Uygun yoğunluğa sahip ürünler en az %95 bakteri filtrasyon verimliliğine sahiptir.

Genel ve riskin düşük olduğu alanlarda sınıf olarak Tip I maske tercihi yeterlidir. Kapalı ve riskin yüksek olduğu alanlarda Tip II maske sınıfındaki ürünlerin tercihi güveni artırır. Hasta ile yoğun temasın bulunduğu durumlarda, hapşırma durumunun yoğun olduğu mevsim geçiş dönemlerinde, enfeksiyon yoğun dönemlerde ve hastanelerde Tip IIR maske tipini tercih etmek önemlidir.

Çocuk maskesi tercihinde en kritik konulardan biri, maskenin çocuğun yüzüne tam oturmasıdır. Yetişkin maskeleri standart ölçülerdedir. Çocuk maskelerine gereken özen pandemi döneminde daha fazla artmıştır ve farklı yaş grupları için farklı bedenlerde cerrahi çocuk maskesi ürünleri bulunabilmektedir. Maskenin yüzden sarkmaması ve yüzü çok fazla baskılamaması filtrasyon açısından önemlidir. Ayrıca çocukların maske kullanımı alışkanlığı edinmesi açısından rahat kullanım daha fazla önem kazanmaktadır. Çocuklar için maske imalatında bazı ürünler burun teli içermeyebilir, fakat burun telli çocuk maskesi kullanımı uzmanlar tarafından tavsiye edilmektedir. Burun teli; maskenin yüze tam oturmasını, yüzden kaymamasını ve burun çevresinde boşluk oluşmamasını sağlayarak, koruyuculuğu artırır. Yine maskede yumuşak kulak bandı veya pamuklu kulak lastiği kullanmak cilft ve kulak tahrişini azalttığından ve ağrı oluşturmadığından, çocukların kullanımı için uygundur. Full ultrasonik maske kaynağı kullanılarak imal edilen ürünlerde birleşme noktalarında iplik bulunmaz, bu sayede çocuk cildini rahatsız edebilecek iplik sorunlarının önüne geçilerek aynı zamanda estetik bir görünüm sağlanır. Çocuklarda maske kullanımı özendirilmesi bu faktörlerle de etkilidir.

Yine eğer çocukların kendi aralarında maskelerini değiş tokuş yapmaları gözlemleniyorsa, renkli veya desenli maske yerine beyaz renk düz çocuk maskesi de tercih edilebilir. Bu aynı zamanda çocuğun zihinsel olarak maskeyi bir aksesuardan ziyade koruyucu ekipman olarak değerlendirilmesinde etkilidir.

Maskenin hijyenik bir şekilde çocuklara ulaşması önemlidir. Hijyenik ortamlarda üretilen, üretim sonunda UV-C gibi ışınlarla hijyeni sağlanan ve nihayetinde el değmeden hijyenik bir şekilde paketlenen ürünler son kullanıcıya ulaşana kadar hijyenini korur. Okul gibi kullanım alanlarında gün içerisinde maske değişimi gerektiğinden tek tek paketli, onlu paketli seçenekleri tercih etmek veya saklama kutusu kullanmak iyi bir tercih olacaktır.

Tüm bu özelliklerin bir üründe olması önemlidir. Ancak en az bu kadar daha önemli olan bir husus da, bu özelliklerin akredite laboratuvarlardan alınan test raporlarıyla kanıtlanması ve firmanın kalite altyapısının akredite denetim kuruluşlarınca sertifikalandırılmasıdır. Ürünlerin Türkiye ve Avrupa yönetmeliklerine uygun oluş CE (Avrupa Uygunluğu) işareti taşıması önemlidir.

Kaliteli Çocuk Maskesi Satın Alın

Bikalite Logo

%96 ve üstü koruma sağlayan, 3 katlı, pamuk kulak lastikli, boya ve kanserojen madde test raporlu, cerrahi çocuk maskesi markaları bikalite.com'da.

İnceleyiniz

Çocuk Maskeleri Medikal Maske mi Olmalı?

Maskeler; solunum maskesi (1), cerrahi maske (2) veya tekstil mamülü maske (3) şeklinde yaygın olarak piyasada bulunur. Riskin çok yüksek olduğu alanlarda, hastanelerde, hasta çevresinde çocuk solunum maskesi kullanımı gerekebilir. Bunun dışındaki durumlarda bez maskenin yerine cerrahi maske, yönetmeliğe göre tıbbi yüz maskesi veya medikal maske, tercihi çocukları güvenli alanda tutar. Bez maskenin üretim amacının tıbbi maske ve koruyucu maske tedariğinde yaşanan sorunlar olduğu düşünülürse, ürün stoğu ile ilgili bir sorun olmadığı koşullarda -ki bunun şu an için olma olasılığı çok düşüktür - bez maske kullanımı en son tercih edilmesi gerektiği de görülecektir.

Desenli ve Renkli Maskeler Çocuklar için Zararlı mı?

Bu soruya evet ya da hayır demek mümkün değildir. Renkli çocuk maskeleri ve desenli çocuk maskeleri için içerdiği boya ve boyama tekniği önemlidir. İnsan sağlığına uygun, cilde temasta ve solunumda olumsuz etki oluşturmayan ürünlerin kullanımı zararlı değildir. Ancak kötü niyetli veya yeterli teknik donanıma sahip olmayan üreticiler insan sağlığını olumsuz etkileyen ürünler üretebilir. Burada üreticinin ürününün uygun olduğunu kanıtlaması, ürüne olan güveni artırır. Oeko-tex 100 standardına uygun üretilen ürünler ve/veya Azo Boyar Maddeler Testini (TS EN ISO 14362-1) başarıyla geçen ürünler bu konuda önemli bir kanıt sunar.

Bu testlerde çocuk ve/veya bebek cildine teması uygun bulunan, kanserojen, alerjen ve zararlı maddeler içermediği kanıtlanmış ürünlerin kullanımı sağlık açısından tavsiye edilir. Ürün testi ve/veya hammadde testleri bizleri bu konuda aydınlatır. Bu testlere sahip olmayan desenli çocuk maskesi ve renkli çocuk maskesi ürünlerinin dışarıdan bakıldığında insan sağlığına uygunluğunu anlamanın yolu maalesef yoktur.

Standartlara Uygun Desenli Çocuk Maskesi Markaları

Desenli Çocuk Maskesi Markaları Bikalite

%96 ve üstü koruma sağlayan, 3 katlı, pamuk kulak lastikli, boya ve kanserojen madde test raporlu, cerrahi çocuk maskesi markaları bikalite.com'da.

Hemen Satın Al

Çocuğunuza Maske Kullanımı Alışkanlığı Nasıl Kazandırabilirsiniz?

Maskenin güvenliğiyle beraber kullanım alışkanlığının edinilmesi ve doğru kullanımı da önem arz eder. Çocuklara maskenin kullanımından önce maskenin önemi, ne olduğu, salgının nasıl yayıldığı, beden ve el hijyeninin nasıl sağlanması gerektiği, maske takma kuralları ve kullanım kuralları tam olarak benimsetilmelidir. Bu sayede yanlış kullanımın önüne geçilerek çocuklarımızı güvenli alanda tutabiliriz.

Maskenin bir aksesuar olmadığı, başka çocuklarla değiştirilmemesi gerektiği tam olarak izah edilmelidir. Çocukları doğru bilgilendirme çocuk psikolojisi açısından önemlidir.

Dürüst bir şekilde maske takmamızın nedenlerini ve takmamanın nelere yol açabileceğini açıklamak hem çocuğun sorumluluk almasını sağlayacak, hem de sağlığını koruma konusunda bilinç oluşturarak, çocuğun çevresindeki çocuklara örnek olmasına yardımcı olacaktır.

Çocukların ebeveynlerini rol model aldıkları düşünüldüğünde, en önemli hususlardan biri de ebeveynlerin maskelerini takmaları ve diğer korunma kurallarına aksatmaksızın riayet etmeleridir. Okulda maske kullanım alışkanlığı edinilmesine dönük eğitimler de faydalı olacaktır.

Yaş Gruplarına Göre Farklı Ebatta Cerrahi Çocuk Maskesi Nereden Bulabilirim?

Bikalite’de farklı yaş gruplarına uygun cerrahi çocuk maskesi ürünleri bulunmaktadır. Çeşitli markaların çeşitli yaş gruplarına özgü modellerini incelemeniz, çocuğunuz için en doğru ürünü bulmanıza yardımcı olacaktır. Maskenin boyutlarının çocuğa tam olması, koruyuculukla beraber kullanım alışkanlığını da doğrudan etkiler. Bu sebepten yetişkin maskesini çeşitli yollarla küçültmek yerine, çocuğun yüzüne uygun çocuk maskesi tercih edilmelidir.

Bebek Maskesi Kullanmamız Gerekiyor mu?

CDC (Amerika Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri), 0-2 yaş grupları arasındaki çocuklar için maske kullanımı tavsiye etmemektedir. (4)

Gelişim döneminde olan çocuklarımızın organ gelişimi devam etmektedir. Bu sebeple 0-2 yaş aralığında bebekler için maske takılması önerilmiyor. Kısaca bebek maskesi arayışı değil, yetişkin bireylerin hassasiyetle bebeğe yaklaşması ve gerekli korumayı kendi içlerinde sağlaması gerekmektedir.

N95 Çocuk Maskesi Var mıdır?

N95 Çocuk Maskesi Var mıdır?

N95 maske diye halk arasında sık olarak kullanılan yüz koruyucu ürünleri, iş güvenliği ekipmanlarından toz maskesi kategorisinde bir üründür. Pandemi sürecinde koronavirüs mücadelesinde yüksek koruyuculukta olduğundan dolayı yoğun olarak tercih edilmiştir.N95 ve diğer yüz koruyucu çeşitleri (FFP1, FFP2, FFP3 maske), pandemi dönemine kadar, ağır iş koşullarında kullanılmak üzere ve sınırlı sayıda üretilmektedir. Covid-19 ile birlikte bu ürünler, genel kullanıma dönük olarak tasarlanmaya ve üretilmeye başlandı. Çocuklar içinde bu ürünler üretilmektedir. Yakın zamanda Bikalite’ye koruyucu çocuk maskesi ürünleri de eklenecektir.

Çocuk Maskesi Üretim Mevzuatı veya Şartnamesi var mı?

Çocuk maskelerine özel üretim mevzuatı ve şartnamesi yoktur. Bu maskelerin de yetişkinlerde olduğu gibi TS EN 14683+AC:2019 Tıbbi Yüz Maskeleri – Gereklilikler ve Deney Yöntemleri test standartlarını referans alarak üretilmesi önemlidir. Bu standardın koşullarını sağlayan ve/veya akredite laboratuvarlardan bu testler özelinde başarı sağlayan ürünler kullanıcıya önemli bir kanıt sunar.

Firmanın ürünlerinin Sağlık Bakanlığı Ürün Takip Sistemi’ne / ÜTS’ye kayıtlı olması önemlidir (5). ÜTS kayıtlı maske ürünlerinde, bakanlığın ürünleri ve üreticiyi inceleyip onay verdiği anlaşılır. Ayrıca firmanın ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi ve ISO 13485 Medikal Cihaz - Kalite Yönetim Sistemi gibi kalite altyapılarına sahip olup uzman kuruluşlarca bunu belgelendirmesi de bu kanıtları güçlendirir. Bu sistemlerle beraber CE (Avrupa Uygunluğu) belgesine sahip olan ürünler ve üreticiler, hem Avrupa Birliği hem de Türkiye gereksinimlerini karşılar.

En İyi Çocuk Maskesi Hangisi?

Ebeveynlerin pandemi döneminde en çok merak ettiği soruların başında bu soru gelmektedir. En iyi çocuk maskesi; koruyuculuğu yüksek, çocuğu rahatsız etmeyen, yüze tam oturan, vaat ettiği özellikleri yerine getiren, gerektiğinde test raporları gibi kanıtlar sunan, hijyenik ortamlarda üretilmiş, üretim bandının sürekli kontrol edildiği ve kaliteli üretimi süreklileştiren üreticilerden çıkan ürünlerdir.

Bikalite olarak sunduğumuz mikrofilament veya meltblown çocuk maskesi çeşitleri, kalite uzmanlarımız tarafından incelenmiş, uluslar ve uluslararası normların gerekliliklerine, performans ve güvenlik test raporlarına sahip maskelerdir.

Bikalite Kaliteli Çocuk Maskesi

En İyi Çocuk Maskesi Markaları Bikalite’de

Satın Al

Çocuk Maskesi Fiyatları Ne Kadar?

Ürün fiyatı üzerinde;

 • kullanılan hammadde,
 • ürün özellikleri,
 • renkli maske ise boya ve boyama tekniği,
 • burun teli ve elastik kulak bandı gibi ek aksesuarların kalitesi,
 • paketlenme yapısı,
 • üretim koşulları,
 • üretim hijyeni,
 • üretim sonu kontrolleri,
 • ürünlerin test maliyetleri,
 • firmanın kalite altyapısı maliyetleri,
 • vergiler ve yasal yükümlülükler

etkilidir. Dolayısıyla sadece bir veriyle konuyu değerlendirmek mümkün değildir. Örneğin aynı malzemeden üretilmiş fakat farklı gramajda meltblown kumaş içeren farklı ürünlerin fiyatı farklı olacaktır. Burada önemli olan husus fiyattan ziyade üreticinin ve ürünün sunduğu kalite ve kanıtlardır. İkna ediciliğe sahip ürünlerde fiyat ikinci kriter olarak ele alınmalıdır. Bir ürünün fiyatını yüksek yapan pek çok etken olabilir ve bu durum sorgulanabilir. Ancak uygunsuz ve sahte üründe dünyada en başlarda yer alan ülkemizde, fiyatı ortalamanın altında olan ve buna rağmen çok fazla vaatte bulunan ürünler mutlaka ve mutlaka sorgulanmalıdır.

Bikalite çocuk maskesi kategorisinde her keseye uygun, farklı ürün özelliklerde ürünleri bulabilirsiniz. Bu ürünlerin ortak özelliği, kaliteli ve orijinal çocuk maskesi olmalarıdır.

Çocuk Maskesi Nereden Alabilirim?

Şu an için perakende satışta ve e-ticarette güvenli ve orijinal ürün almak için çok fazla seçeneğimiz bulunmamaktadır. Ayrıca buna rağmen bile riskler mevcuttur. Öncelikle alınacak ürüne karar vermek önemlidir. utsuygulama.saglik.gov.tr adresinden markalara bakıp, guvensizurun.gov.tr’de bu ürünlerle ilgili olumsuz bir durumunu incelemek önemlidir. Bu incelemelerde sahte ve uygunsuz maske markalarının bazılarına rastlama şansınız bulunmaktadır. (Bunu vurgulamamızın sebebi, maalesef burada yayınlanmış olan ürünlerin, bakanlık denetimlerinde tespit edilene kadar piyasada yer alabilme ihtimalidir.)

Bu incelemenin ardından alışveriş yapılacak platform ve satıcılar incelenmeli, orijinalliğinden emin olunan ürünler tercih edilmelidir. Ürünü aldıktan sonra orijinaline benzerliği kontrol edilip ardından kullanılmalıdır. Aksi takdirde koruyuculuğun yetersiz olabileceği gibi insan sağlığına risk oluşturabilen durumlarla da karşılaşmak mümkündür.

Bir ürünün, yetişkin veya çocuk maskesinin orijinal olup olmadığını anlayabilmek, özellikle herkesin dükkan açabildiği pazaryerin platformlarında, çok zordur. Ancak çocuklarımızın sağlığı ve güvenliği için de doğru ürünü doğru yerden almak hayati önem taşır. Bikalite’nin uzman kalite ekiplari, yalnızca kalitesi ve güvenirliği kanıtlanmış ürünleri üreticiden doğrudan temin eder ve sizlerle buluşturur.

Kaliteli, Belgeli ve Orijinal Ürünler Bikalite'de

Kaliteli, Belgeli ve Orijinal Ürünler

İnceleyiniz

Kaynaklar, Notlar:

 1. Solunum maskesi: koruyucu maske veya toz maskesi olarak da bilinmektedir. N95 maske (FFP2), FFP3 maske gibi çeşitleri bulunur.
 2. Tıbbi veya medikal maske olarak da bilinmektedir.
 3. Yıkanabilir maske veya bez maske olarak da bilinmektedir.
 4. Help Stop the Spread of COVID-19 in Children
 5. Ürün Takip Sistemi / ÜTS Nedir? ÜTS Sorgulama Nasıl Yapılır?

İlgili Ürünler

Alvent Mini Meltblown Cerrahi Çocuk Maskesi
Alvent Mini Meltblown Cerrahi Çocuk Maskesi

%98 koruma oranı, 4-12 ve 10-16 yaş grupları için 2 farklı ebatı bulunan ürün ile çocuklarda üst düzey koruma sağlayın.

Nimo Çocuk Maskesi - 3 Katlı Mikroflement Kumaşlı ve 10'lu Paket
Nimo Çocuk Maskesi - 3 Katlı Mikroflement Kumaşlı ve 10'lu Paket

Ürün, hava geçirgen yapıdadır ve rahat nefes almayı sağlar. Maskenin iç katmanı antibakteriyel yapıdadır. Çocuk sağlığı gözetilerek üretilmiştir. Zararlı boya ve benzeri maddeler içermemektedir.

İlgili Yazılar

Çocuk ve Maske Hakkında Sık Sorulan Sorular
Çocuk ve Maske Hakkında Sık Sorulan Sorular

Yazımızda, çocukların maske kullanımı, çocuk maskesi tercihi, maske alternatifleri gibi çeşitli konulara dönük önermeler yapılmıştır.

Ventilli ve Ventilsiz Maske Nedir? Ventilli Maske mi, Ventilsiz Maske mi?
Ventilli ve Ventilsiz Maske Nedir? Ventilli Maske mi, Ventilsiz Maske mi?

Pandemi sürecinde ventilli maske ve ventilsiz maske çeşitleri ile ilgili yanlışları ve doğru kullanımın nasıl olması gerektiğini biliyor musunuz? Tıklayın!

Etiketler: Çocuk Maskesi
Haziran 03, 2021
Listeye dön
cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR