Cerrahi Çocuk Maskesi

Cerrahi çocuk maskesi, çocukları hastalıktan koruma amacıyla üretilir. Solunum yoluyla bulaşabilecek mikropları filtreleyerek koruma sağlar. Hastalığın yayılmasını engelleme ve hastalanmaya engel olma gibi iki temel amacı vardır. Tıbbi amaçla üretimi gerçekleştiğinden Tıbbi Cihazlar Yönetmeliğine göre üretilir. Sağlık Bakanlığı onaylı kuruluşlar tarafından üretilen ürünlerin kullanılması önemlidir.

Çocuk Maskesi Nedir ve Nasıl Olmalıdır?

Teknik adlandırmada tıbbi yüz maskesi olarak anılan bu ürünler çocukların kullanımında da aynı amaçla üretilmektedir. Özellikle salgın dönemlerinde çocukların da kullanması önemlidir. Çocuklar için tıbbi maske kullanımında öncelik, hastalığın yayılmasının önüne geçmek ve bulaş riskini azaltmaktır. Bu sebepten çocuklardan çevreye enfeksiyon yayılmasını engellemek için filtreli maske kullanımı önemlidir. Bu cerrahi çocuk maskesi solunum yoluyla dış ortama verilen havayı filtreleyerek bulaşı azaltır.

Aynı zamanda çocukların hastalıktan korunması için yüksek seviyede filtrasyon sağlayan medikal maske kullanımı önemlidir. Bu şekilde dış ortamdan alınan hava filtrelenerek hastalık riski azaltılır.

Sadece virüs, bakteri ve mantar gibi enfeksiyon kaynaklarına karşı değil bununla beraber toz tanecikleri ve polen gibi zararlı partiküllerine karşı filtrelemede de kullanılabilir.

Cerrahi çocuk maskesi, nonwoven maske kumaşı kullanılarak imal edilir. Dokusuz ve dokumasız kumaş adıyla da bilinen bu kumaşlar, gözeneksiz oluşuyla filtrelemesi yüksek yapıdadırlar. Ürünler üzerinde mikroorganizmalar ve partüküller simüle edilerek filtrasyonu ölçülür.

Cerrahi Çocuk Maskesi Ne Kadar Süre Takılmalıdır?

Uzmanlar maske kullanım süresi olarak 3-4 saatlik kullanımı tavsiye etmektedir. Bu süresinin sonunda yeni bir ürün kullanılması gerektiğini ifade etmektedirler. Ürün yapısını kaybettiğinde, nem ve ıslanmaya maruz kaldığında, yıprandığında, yırtıldığında ve kullanma talimatlarına aykırı bir durum oluştuğunda değiştirilmelidir. Ürünü kullanırken son kullanma tarihine dikkat ediniz. Son kullanma tarihi geçen ürünleri kullanmayınız. Genellikle 3-5 yıl aralığında üründen ürüne değişiklik gösteren raf ömürleri mevcuttur.

Çocuk Maskesi Koruma Oranları

Ürünler tıbbi yüz maskeleri standardına göre üretilir. Standart 3 tip maske sınıflandırması yapar: Tip I, Tip II ve Tip IIR. Tip I çocuk maskesi halkın pandemi dönemlerinde salgının yayılmasını engellemek açısından kullanımına uygundur. Tip I cerrahi çocuk maskesi % 95 ve üzerinde filtreleme sağlar. Tip II çocuk maskesi ve Tip IIR çocuk maskesi kalabalık ortamlarda ve hasta ile temas olan ortamlarda %98 ve üzeri filtrasyon sağladığından kullanılabilir. Ayrıca Tip II ve Tip IIR çocuk maskeleri hasta olan ya da hastalığı taşıyan kişilerce kullanılabilir. Tip IIR’nin Tip II’den farkı ek olarak kan sıçraması, hapşırma ve havada bulunabilecek damlacıklara karşı sıvı itici yapısıyla ek bir koruma sağlamasıdır.

Çocuk Maskelerinin Yaşlara Göre Kullanımı

Ürünler yaş gruplarına ve yüz büyüklüğüne göre çeşitli maske ve lastik boyutlarında üretilmektedir. Ürünleri tercih ederken boyutlarını ve/veya boy tablosunu incelemek gerekir. Kullanımda sarkma olması filtreleme açısından olumsuz etki yapar. Ürünün yüze küçük gelip sıkması durumunda da kullanımda rahatsızlık oluşturur. Bu sebepten kişiye uygun maske seçimine dikkat etmek gerekir.

Kaliteli Çocuk Maskesi Özellikleri

İyi çocuk maskesi incelemelerinde temelde 4 kriter altında inceleme yapmak doğru maske ürününe ulaşmak için önemlidir: ürünün test raporu, üreticinin kalite yönetim sistemleri, ürünün özellikleri ve bu özelliklerin etkinliğinin ispatıdır.

Çocuk maskeleri de cerrahi maske sınıfında değerlendirildiği için TSE (Türk Standartları Enstitüsü) tarafından yayınlanan tıbbi yüz maskeleri TS EN 14683 standardına uygun üretilmelidir. Bu standarda göre (TÜRKAK) Türk Akreditaston Kurumu ve/veya uluslararası saygın akreditasyon kuruluşlarınca akredite edilen laboratuvarlardan test raporuna sahip ürünler, güvenirliğini kanıtlarlar. Bu test standardında ürünün filtreleme yeteneği, mikrobiyal temizliği nefes alınabilirliği gibi teknik ve yapısal değerlendirmeler mevcuttur. Ürünün bu testlerden başarıyla geçmesi, ürünün standarda uygunluğunu kanıtlar.

Tıbbi amaçla üretilen cerrahi çocuk maskesi, gerekli üretim tesisi koşullarını da sağlamalıdır. Bunun için gerekli üretim altyapısına ve kalite yönetim sistemleri altyapısına sahip olmalı ve de bunu kanıtlamalıdır. Çocuk maskesi Sağlık Bakanlığı Ürün Takip Sistemi’ne (ÜTS) kayıtlı olmalıdır. ÜTS'ye kayıtlı cerrahi çocuk maskesi tercih edilmesi, uygunsuz ürünler kullanımının önüne geçmektedir.

Üreticinin ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi ve ISO 13485 Medikal Cihazlar Kalite Yönetim Sistemi altyapısına sahip olması ve bunu Türk Akreditasyon Kuruluşunca ve/veya uluslararası saygın otoritelerce akredite denetleme kuruluşlarından denetime tabi tutulup kanıtlaması önem arz eder. Bu sistemlere sahip üretici, üretiminde kalitenin sürekliliğini, uygun üretim koşullarını ve izlenebilirliğini kanıtlar. Tıbbi cihazlar depolama, üretim ve hijyen gibi özel üretim uygulamaları gerektirdiği için buna uygun üretim ve bunun kanıtlanması önemlidir. Firmanın TSE COVID-19 Güvenli Üretim Sertifikası, GMP (İyi Üretim Uygulamaları) sertifikasyonu, FDA (Amerikan Gıda ve İlaç Kurumu) kaydı gibi sertifikasyonlar firmanın üretim kalitesi hakkında olumlu izlenimler verir. Kaliteli çocuk maskesi incelemelerinde bu kriterler bizlere değerlendirme şansı sunar.

Ürünün test sonuçları ve firmanın kalite alt yapısından sonra ürünün özelliklerine bakmak faydalıdır. Koruyuculuğun yüksek olması filtrasyonun yüksek olmasıyla doğrudan ilişkilidir. 3 katlı çocuk maskeleri filtrasyon açısından yüksek koruma sağlar. Spunbond ve meltblown maske kumaşı bu 3 katmanda kullanılabilir. Genellikle her 3 katmanın spunbond olduğu (3S) ve en iç ile en dış katmanın spunbond, orta katmanın meltblown olduğu (SMS) sistemleri kullanılır. Meltblown filtreli çocuk maskesi genellikle daha üstün koruma sağlar. Korumada kumaş türüyle beraber, metrekare başına düşen kumaş yoğunluğu da filtrasyonda etkilidir. Gramajı yüksek ve nefes alınabilirliği uygun ürünler kullanılabilir. Burun telli çocuk maskesi yüzün tam kapanması açısından önemlidir. Burun teli kolay şekil almalı ve kullanım süresinde şeklini korumalıdır. Ürünler çocuğun yüzüne uygun seçilmeli, sarkmamalı ve germemelidir. Kullanılan kulak lastiği ve ya kulak bandı kullanımda rahatsızlık oluşturmamalıdır. Elasktik kulaklı çocuk maskesi ve pamuk lastikli çocuk maskesi ergomoni açısından tavsiye edilir. Ultrasonik çocuk maskesi kullanımda iplik çıkması gibi sorunların önüne geçmesi için dikiş yerine basınçla birleşme yerlerini bir araya getirir.

Bu ürünlerde en önemli nokta ürünün koruma fonksiyonunun yanında kullanımda sağlık açısından sorun teşkil etmemesidir. Bu sebepten üründen kaynaklı oluşabilecek sağlık sorunlarının önüne geçmek önemlidir. Maske alerjisi olmaması için üründe ve ürün eklentilerinde kullanılan malzemelerin antialerjik olması gerekmektedir. Bununla beraber uzun süreli kullanılan ürünler olduğu için mikrop tutmayan ve anti bakteriyel yapıda iç katmana sahip ürünler kullanmak önemlidir. Cilt ile doğrudan temas eden ve solunum yolunda doğrudan bulunan bu ürünlerin zararlı boya, kanserojen madde ve alerjen içermemesi gerekir. Bunun için zararlı boya, kanserojen içerik ve alerjen testi olan ürünleri tercih etmek gerekir. Ürünün hijyenik olması da bu açıdan çok önemlidir. El değmeden ve dış ortamdaki mikroplardan ayrı üretim gerçekleşmelidir. İnsan eli değmeden üretilen, üretim sonunca UV-C ışınlama gibi yöntemlerle dezenfekte edilen ve üretim sonunda makinede paketlenip son kullanıcıya bu hijyen korunarak ulaşan ürünler güven verir.

Bikalite Çocuk Maskesi Çeşitleri

Bikalite olarak uzman kalite ekibimizle sizin için kaliteli, belgeli ve orijinal ürünleri üreticisinden veya distribütöründen temin ederek size memnuniyetinizi üst seviyede tutacak şekilde ulaştırıyoruz. Bununla birlikte; her insanımızın ne aldığını, neden aldığını bilmeyi hak ettiği gerçeğinden hareketle, elimizden geldiğince ürünler ve ürün gruplarıyla ilgili bilgi vermeye çalışıyoruz.

İçeriğimizi beğendiyseniz, daha çok kişiye ulaşabilmesi için paylaşabilirsiniz. İstediğiniz özelliklerde kaliteli çocuk maskesi satın almak için ürünlerimizi inceleyebilirsiniz.

Kendi sağlığınızı ve sevdiklerinizin sağlığını korumak için Korona Market bölümündeki ürün çeşitlerimize göz atın!

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR