Yüz Koruyucu Siperlik

Fabrika, market gibi insan yoğunluğunun ve sirkülasyonunun fazla olduğu işyerlerinde çalışırken, toplu taşıma araçları kullanırken veya kalabalık ortamlardan bulunurken virüsten daha yüksek koruma sağlamak amacıyla yüz siperliği kullanımı yaygınlaşmaktadır. Normal koşullarda iş güvenliği ekipmanı olarak kullanılan bu ürünlerin üretimi pandemi sürecinde daha da artmıştır. Siperlik firmaları gözlük siperlik, şeffaf açılabilir yüz koruyucu siperlik, çene siperliği gibi farklı çeşitler üreterek bu talebe cevap vermeye çalışmaktadır. Elbette ki bu durum piyasada kalitesiz, sağlıksız ürünlerin varlığını da artırmış, doğru ürün seçimini zorlaştırmıştır.

Yüz Koruyucu Siperlik Nedir ve Ne İşe Yarar?

Yüz koruyucu siperlik, dış ortamda bulunan partiküllerin ağız, burun ve göz aracılığıyla vücuda girmesini engellemek, yüzü dış etmenlerden korumak amacıyla üretilirler. Kullanım alanı olarak kimyasal ortamlar, kaynak atölyeleri, hastaneler, tozlu alanlar ve gündelik alanlar sıralanabilir.

Normal koşullarda çalışanların çalışma ortamındaki partiküllerden korunması amacıyla kişisel koruyucu donanım olarak üretilirler. Profesyonel ve teknik kullanım amacıyla üretimleri gerçekleşmektedir. Pandemi koşullarında ise dış ortamda bulunan mikroorganizmalara karşı da bariyer oluşturduğundan kullanımı günlük hayata da yansımıştır.

Bu amaçların yanında beraber, yüz siperliği kullanımda kolaylık da sağlamalıdır. Takılırken sıkmaması, görüş kalitesini bozmaması, görüş alanının geniş olması, dayanıklı olması ve ışık geçirmesi önemlidir. Ayrıca kaynak atölyesi gibi alanlarda kullanımında, yanmaması da aranan özelliklerdendir.

Yüz Siperliği Ne Kadar Korur?

Yüz siperliği genellikle fiberglass şeffaf malzemeden imal edilir. Ürünlerin yüzeyinin partikül geçirgenliği çok düşüktür. Yüzün büyük kısmını kaplayan ürünler tanecik geçirgenliğini büyük oranda engellerler. Ürün tercihinde ağız, burun ve göz bölgelerinin tamamen kapanmasına dikkat edilmelidir.

Bu ürünler cerrahi maske veye koruyucu maske çeşitleri ile birlikte kullanıldığında enfeksiyonlara karşı koruma üst seviyeye çıkar.

Siperlik Alırken ve Kullanırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Ürünler Türk Standartları Enstitüsü tarafından yayınlanan TS EN 166 standardına tabidirler. Bu standarda göre akredite laboratuvarlarda testten başarıyla geçen siperlikler kullanıma uygundur.

Ayrıca Kişisel Koruyucu Donanım Yönetmeliği ürün ve üretici gereksinimlerini tanımlar. Ürünlerin bu yönetmeliğe uygun olması önemlidir. Üretici, Türkiye yönetmelik ve standartlarının yanında Avrupa uygunluğuna da sahipse bu ürünün güvenirliğini artırır. CE beyanının zorunlu olduğu bu ürünlerde, Avrupa ilgili teknik komisyonlarınca onaylanmış kuruluş olarak kabul edilen uzman kuruluşlar bu ürünlerin Avrupa normlarını taşıdığını teknik inceleme sonrası beyan edebilir. Uzman kuruluşun ve firmanın uygunluk beyanı, ürün seçimi yaparken aramamız gerekenlerdendir. CE belgesi olmayan yüz koruyucu siperlik kullanımı risk oluşturabilir.

Ayrıca üretici ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi gibi kalite sistemlerine sahipse üretimde kalite anlayışını anlamak açısından bizlere iyi bir referans olacaktır. Üretici bu altyapısını akredite denetleme kuruluşlarına denetlettirip belgelendirebilir.

Firma ayrıca TSE Hizmet Yeterlilik Belgesi ve TSE COVID-19 Güvenli Üretim Sertifikası gibi ek yeterlilik ve hijyen belgelerine sahip olabilir. Yüz siperliği ve üretici seçiminde bunlara dikkat etmek gerekir.

Kaliteli Siperlik Özellikleri ve Çeşitleri

Genel olarak şeffaf yapıda olup iyi ışık geçirmesi, buğu yapmaması, görüş alanını kısmaması yüz koruyucu siperlik ürünlerinde aranan özelliklerdendir.

Ürünler kaynak atölyeleri, tozlu ortamlar, elektriksel çalışma alanları gibi özel kullanım alanına göre farklı özellikler gösterebilir.

Ürünlerin günlük hayatta kullanımında çene siperliği, gözlüklü siperlik, göz siperliği ve yüz siperliği türleri bulunmaktadır. Bu ürünler uygulandığı bölgede partiküllerin geçişini engellemek amacıyla kullanılırlar.

Bikalite Siperlik Çeşitleri

Bikalite olarak uzman kalite ekibimizle sizin için kaliteli, belgeli ve orijinal ürünleri üreticisinden veya distribütöründen temin ederek size memnuniyetinizi üst seviyede tutacak şekilde ulaştırıyoruz. Bununla birlikte; her insanımızın ne aldığını, neden aldığını bilmeyi hak ettiği gerçeğinden hareketle elimizden geldiğince ürünler ve ürün gruplarıyla ilgili bilgi vermeye çalışıyoruz.

İçeriğimizi beğendiyseniz, daha çok kişiye ulaşabilmesi için paylaşabilirsiniz. İstediğiniz özelliklerde iyi yüz koruyucu siperlik satın almak için ürünlerimizi inceleyebilirsiniz.

Sağlığınızı korumak için Korona Market bölümündeki ürün çeşitlerimize göz atın!

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR