Arı Sütü Faydaları

Arı Sütü Faydaları

Arı sütü, arıların ürettiği baldan neredeyse tamamen farklı bir üründür. Arı sütü kraliçe arının işçi arıları beslemek için salgıladığı bir maddedir ve işçi arılar için bir gıdadır. Öte yandan, bu ürün kimi zaman insanların fiziksel ve kronik rahatsızlıklarının tedavisi için de kullanılır. Bu rahatsızlıklara ek olarak, arı sütü bağışıklık sistemini güçlendirmek ve yaşlanmayı yavaşlatmak için de sıkça kullanılan bir üründür ve farklı faydaları olduğu ifade edilmektedir (1).

Genellikle ağız yoluyla alınan arı sütü, bazı durumlarda cilde de uygulanır. Özellikle ciltte kırışmayı önlemek için cilde uygulanması oldukça yaygındır. Sahip olduğu besleyici değerler sayesinde, astım, diyabet, yorgunluk, nezle ve yüksek tansiyon gibi rahatsızlıklar için de tedavinin bir parçası olabilir. Bu nedenle, arı sütünün kullanım alanları oldukça çeşitlidir.

Arı Sütü Kan Basıncını Düzenleyebilir

Her ne kadar daha fazla araştırma gerekse de arı sütü kan basıncını düşürerek kalbinizi ve dolaşım sisteminin korunmasında yardımcı olabilir. Bazı araştırmalara göre, arı sütünün “sahip olduğu proteinler sayesinde kas hücrelerini gevşeterek kan basıncının düzenlenmesinde etkili olduğu (2)” görülmüştür. Öte yandan, insanlar üzerinde henüz fazla bir örnek olmaması sebebiyle arı sütü kesinlikle yardımcı olur diyemeyiz.

Arı Sütü Sinir Sistemini Uyarabilir

Arı sütünün birçok faydasının olmasının yanı sıra sinir sistemini uyararak daha sağlam bir sinir sistemine sahip olmanızı sağlayabilir. Arı sütünün sahip olduğu antioksidan yapısı sayesinde, beyin ve çevre birimlerde koruyucu bir etkisi olabilir. Henüz insanlar üzerinde bu durumu kanıtlayacak bir deney yapılmasa da hayvanlar üzerindeki yapılan deneyler arı sütünün faydalarını destekler nitelikte diyebiliriz (3).

Arı Sütü Libidoyu ve Erkeklerde Testosteronu Artırabilir

Testosteron artışı, arı sütünün erkekler tarafından yaygın olarak tercih edilmesindeki en büyük sebeplerinden biri olabilir. Sahip olduğu besleyici değerler sayesinde, arı sütü sperm sayısının artmasına ve spermlerin daha hareketli olmasını sağlayabilir. Ayrıca arısütü, DNA yapısının esaslarından olan proteinler, şekerler, lipidler ve vitaminlerin hasarından kaynaklanabilecek DNA yapısının bozulması gibi bir sorunun çözümü olabilir. Bu sayede, daha sağlıklı sperm seviyeleri yakalanabilir (4). “Protective effect of royal jelly on the sperm parameters and testosterone level and lipid peroxidation in adult mice treated with oxymetholone” başlıklı makalede arı sütünün, Oxymetholone (OX) ile indüklenen oksidatif stresi ve erkek kısırlığını iyileştirmek için OX ile kombinasyon halinde kullanılabiliceği belirtilmiştir.

Arı Sütü Kilo Vermeye Yardımcı Olabilir

Diyabet, bir rahatsızlık olmasının yanı sıra kilo alımı gibi birçok farklı sorunun da oluşmasında katkı sağlayan bir rahatsızlık olarak görülür. Öte yandan, araştırmalara göre, diyabetin yaygın olarak görülen semptomlarından olan kilo alımı probleminin arı sütü sayesinde azaltılabileceği görülmüştür. Ek olarak, menopoz döneminde arı sütü kullanımı kilo alımı gibi semptomların görülme riskini azalttığı görülmüştür. Bu sebeple, özellikle bahsettiğimiz durumlarda zayıflama yönünde eğilimi olması sebebiyle arı sütünü kilo vermeye yardımcı bir gıda olarak görmek mümkündür (5).

Öte yandan, arı sütünün aşırı ve bilinçsiz kullanımı ise farklı sonuçlara sebep olabilir. Özellikle arı sütüne ve diğer arı ürünlerine alerjisi olan bireylerde kullanımı olumsuz sonuçlar doğurabilir. Bu sebeple, özellikle zayıflama amacıyla kullanıldığında, doktor gözetiminde tüketmek oldukça önemlidir.

Arı Sütünün Çocuğa Faydaları

Mevsimsel değişiklikler ve okul hayatı gibi durumlar çocukları hastalıklara savunmasız bir hale getirebiliyor. Bu sebeple, yetişkin bireylerde olduğu gibi çocuklar da gıda takviyesine ihtiyaç duyabiliyor. Arı sütü de oldukça besleyici bir gıda olması sebebiyle, çocuklar tarafından yaygın bir şekilde kullanılıyor.

Özellikle, büyüme çağındaki bir çocuk için arı sütü oldukça faydalı olabilir. Sahip olduğu aminoasitler sayesinde, kas ve kemik dokularını güçlendirir ve böylece çocuğunuz daha atletik bir yapıya sahip olabilir (6). Ek olarak, bağışıklık sisteminin daha güçlü hale gelmesini sağlar. Öte yandan, bilinçsiz kullanımı alerji gibi yan etkiler doğurabilir. Bu sebeple, hekim tavsiyesiyle kullanılması önerilir.

Arı Sütünün Cilde Faydaları

Uzun yıllardır cilt sağlığı için kullanılan arı sütü, cilt kırışıklığı ve yaşlanmanın önlenmesi için birçok birey tarafından tercih edilen bir üründür. Sahip olduğu yararlı bileşenler sayesinde, cilt sağlığını korumasının yanı sıra, cilt kuruluğu ve diğer cilt rahatsızlıkların tedavisi için de büyük rol oynar (5). Bu sebeple, arı sütünün cilde faydaları oldukça çeşitlidir.

Akne, mantar ve sedef gibi rahatsızlıklara ek olarak, ciltte yaralanma durumunda da etkili olan arı sütü, cilt yapısının nem oranını korur ve cilt dökülmelerini de önler. Ek olarak, araştırmalara göre cilt beyazlatma konusunda da arısütü oldukça iyi çıkarıyor. Bu sebeple, hem sağlık hem de kozmetik amaçlı arı sütünün kullanımı uygundur (7).

Arı Sütü Zararları ve Yan Etkileri

Arı sütü her ne kadar faydalı bir arı ürünü olabilse de, yanlış kullanımında farklı zarar ve yan etkilerini de görmek mümkün. En yaygın yan etkisi ise alerjik semptomlar olarak kendini göstermektedir. Alerjik semptomlar, kimi zaman nefes almakta zorluk çekmek ve ciltte kabarma gibi daha hafif sonuçlar gösterebilirken, kimi zaman ölümcül olabilecek vücut şoklarına sebep olabilir. Bu sebeple, arı sütü kullanmadan önce arı ürünlerine alerjinizin ve astım hastalığınızın olup olmadığına dikkat etmelisiniz (8).

Menopoz öncesi dönemlerde alerjisi olan bireylerde alerjik semptomlar kendini mide bulantısı ve kanlı ishal gibi durumlarla da gösterebilir (9). Ek olarak, arı sütünün kullanımı ardından oluşan karın ağrıları da arı sütünün yan etkisi olabilir.

Herhangi bir alerjiniz olmasa da katkı maddesi içeren ve iyi bir şekilde muhafaza edilmeyen arı sütü kişinin sağlığını olumsuz etkileyebilir. Ayrıca bu ürünlerin yanlış dozda kullanımı da tehlikeli olabilir.

Arı Sütü Alerjisi Belirtileri

Arı sütünün aşırı ve bilinçsiz kullanımı alerjik semptomların doğmasına sebep olabilir. En yaygın arı sütü alerjisi belirtileri ise; nefes almakta zorluk, ciltte kabarma, mide bulantısı, karın ağrısı, kanlı ishal, baş dönmesi ve vücut sıcaklığının artması olarak birçok şekilde kendini gösterebilir. Bu belirtileri ve belirtilerin şiddeti kişiden kişiye göre farklılık gösterebilir (10).

En İyi Arı Sütü Markaları

Arı sütünde ve diğer arı ürünlerinde kullanılan ürünün güvenli olması oldukça önemli bir husustur. Bikalite olarak; ürünlerin kalite ve onay belgelerinin kontrolünü sağlıyor, bu ürünleri orjinal olarak üreticisinden veya distribütöründen temin ederek size ulaştırıyoruz. Satın almayı düşündüğünüz arı sütü ve diğer arı ürünü çeşitlerini Bikalite’den güvenle temin edebilir ve deneyimlerinizi bizimle paylaşarak gelişimimize katkıda bulunabilirsiniz.

Kaynakça:

  1. 12 Potential Health Benefits of Royal Jelly
  2. Functional and Proteomic Investigations Reveal Major Royal Jelly Protein
  3. Royal Jelly Decreases Corticosterone Levels and Improves The Brain
  4. Protective Effect of Royal Jelly on The Sperm
  5. Royal Jelly: Is it good for you?
  6. The Consumption of Propolis and Royal Jelly in Preventing Upper Respiratory Tract Infections and as Dietary sSupplementation in Children
  7. Whitening Effect of Watersoluble Royal Jelly from South Korea
  8. What is the most important information I should know about royal jelly?
  9. Royal Jelly—A Traditional and Natural Remedy for Postmenopausal Symptoms and Aging-Related Pathologies
  10. Allergic Reactions to Honey and Royal Jelly

Uyarı Metni

Takviye Edici Gıda Uyarısı

İlgili Ürünler

Beeo Arı Sütü (Taze) - Takviye Edici Gıda - 40g
Beeo Arı Sütü (Taze) - Takviye Edici Gıda - 40g

Beeo Arı Sütü (Taze) - Takviye Edici Gıda - 40g; Royalaktin, 10-HDA, B grubu vitaminlerinden zengin. %100 doğal. Hemen Satın Alın!

Beeo Propolis, Arı Sütü, Ham Bal Karışımı - Çocuklar için - 190g
Beeo Propolis, Arı Sütü, Ham Bal Karışımı - Çocuklar için - 190g

Beeo Propolis, Arı Sütü, Ham Bal; Çocuklar için. %100 orijinal. Royalaktin, 10-HDA, B vitaminleri açısından zengin. Hemen Satın Alın!

İlgili Yazılar

Arı Ekmeği Faydaları
Arı Ekmeği Faydaları

Arı ekmeği yararları ve zararları neler, ne kadar tüketilmeli, fiyatı ne kadar gibi sorulara yazımızda yanıt aradık. Bikalite kaliteli içerik sunar.

Arı Ekmeği / Güçlü Beslenme
Arı Ekmeği / Güçlü Beslenme

Arı ekmeği güçlü bir besindir. Bal arıları tarafından polenden yapılır. Arılar için birincil protein kaynağıdır. Detaylar yazımızda. İyi okumalar.

Etiketler: Takviye Edici Gıda
Nisan 07, 2022
Listeye dön
cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR