Cerrahi Çocuk Maskesi Satın Alırken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Cerrahi Çocuk Maskesi Satın Alırken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Çocuklar için maske alırken daha özenli davranmamız gerekmektedir. Çünkü maske takmak çocuklar için zorlayıcı bir durumdur. Bu nedenle cerrahi çocuk maskesi çeşitlerinin teknik özellikleri ve koruyuculuğu kadar, kullanım kolaylığı ve rahatlığı da önemlidir. Farklı yaş gruplarına göre farklı ebatta maske seçeneklerinin olması, maskenin çocuğun yüzüne bire bir uymasını sağlarken, rahatsızlık vermez, maskeyle temas olasılığını ve bulaş riskini azaltır. Çocukların bir arada bulunduğu ortamda renkli ve desenli çocuk maskesi kullanımı, maskelerin değiş-tokuşu sebebiyle bulaş ihtimallini artırabilir. Bu içeriğimizde en iyi çocuk maskesi arayışınızda nelere dikkat edilmesi gereketiğini konu aldık. İyi okumalar

Bez Çocuk Maskesi Kesinlikle Kullanılmamalı

Çok fazla renk ve desen seçenekleri bulunması, çocukların sevdiği çizgi film karaketerlerinin basılı olması gibi sebeplerle tekstil ürünü bez maskler tercih edilebilmektedir. Oysa ki bez maske çeşitlerinin yeterince koruma sağlamadığı bir çok araştırmada kanıtlanmıştır.

Koronavirüs çapı yaklaşık olarak 0,14 mikrondur. Standartlara uygun üretilmiş cerrahi maskeler, 3 mikron civarında partiküllerin en az yüzde 95’ini filtre edebilmektedir. COVID-19 virüsü doğada genellikle kümeler halinde, başka partiküllere tutunarak bulunduğu için cerrahi maskeler Covid-19’a karşı da etkilidir.

Oysa bez maskenin kumaşlarındaki boşluklar çok çok daha büyüktür ve cerrahi maslerdeki nonwowen (dokusuz) kumaşın aksine dokulu kumaşlar bu ürünlerde kullanılmaktadır. Bze maske, çok katmanlı olsa bile, kumaş dokusunun sık olmaması koruyuculuğun düşük olmasına yol açmaktadır. Sonuç olarak, yıkanabilir maske diye bilinen, genellikle pamuklu kumaştan yapılan bez maskelerin koruyuculuğu çoğu kez %50 filtrasyonun üzerine çıkamamaktadır. Bu da takan kişiyi savunmasız bırakmaktadır. Bu nedenle sağlıklı bir koruma için kesinlikle standartlara uygun olmayan bez maskelerinin kullanılmamasını, kaliteli çocuk cerrahi maskesi kullanılmasını öneriyoruz

Cenermed Çocuk Maskesi

 Cenermed Çocuk Maske Bikalite

%98,9 koruma sağlayan, 3 katlı, tek kullanımlık, pamuk kulak lastikli, Tip IIR belgeli, anti alerjenik kumaşlı, kaliteli ve orijinal Cenermed Cerrahi Çocuk Maskesi bikalite.com'da.

İnceleyiniz

Yetişkinler için Tasarlanan Standart Cerrahi Maskeler Yeterli Koruma Sağlamıyor

Cerrahi maskelerin malzeme, üretim standardı ve kalitesinin yanı sıra diğer önemli özelliği yüze oturup ağız ve burnu kapatmasıdır. Yetişkin insanların yüzleri çocuklara göre daha büyük olduğu, yetişkinler için üretilen maskeler çocukların yüzlerini tam kavrayamamaktadır. Çocuklar için yetişkin maskesi kullanıldığında çocukların çene, ağız ve burun çevresinde boşluk kalabilmektedir. Bu boşluklar nefes alıp verirken filtrelemeye olumsuz etki eder ve çocuklar için yeterli korumayı sağlamaz. Yetişkin maskelerinin farklı yöntemlerle küçültülerek çocuklarda kullandırılması da bu problemi çözmez.

Yukarıdaki sorun, yalnızca yetişkin ve çocuk maskeleri arasında değil, çocuk maskelerinin kendi arasında da yaşanabilir. Çocuklar sürekli büyüme durumunda oldukları için her cocuk maskesi farklı yaş grubundaki her çocuğa olmaz. Bu sebeple çocuklarda yetişkin maskesi veya değil kesinlikle meltblown kumaş içerek çocuklarlar için yüz maskesi tercih edilmeli, bu maskenin de de çocuğun yaş grubuna uygun olup olmadığı ve yüzünü kavrayıp kavramadığı kontrol edilmelidir.

Alvent Çocuk Maskesi

Alvent Çocuk Maske Bikalite

%98 koruma sağlayan, 4-12 ve 10-16 yaş grupları için 2 farklı ebatı bulunan Mini Meltblown Cerrahi Çocuk Maskesi bikalite.com’da.

İnceleyiniz

Bebekler için Maske Kullanmayın

Anne babalar bebeklerini korona virüsten korumak konusunda oldukça endişeli olabilir. Hastalıklara karşı yetişkinlere göre daha korumasız olan bebeklerin maske takmaları gerektiği düşünülse de gerçek böyle değil.

Amerikan Hastalık Kontrol Merkezi’nin belirttiği üzere, 2 yaş ve altındaki çocukların maske takması uygun değildir (1, 2). Dünya Sağlık Örgütü de bu uygulamayı desteklemektedir. Dünya Sağlık Örgütü, çocuğun güvenliğini, genel ilgisini ve asgari yardımla maskeyi uygun şekilde kullanma kapasitesini göz önüne alarak bebeklerin maske takmamasını önermektedir(3).

Sadece kistik fibroz veya kanser gibi hastalığı olan bebekler için bebek maskesi kullanılabilir. Bu bebekler kendilerini daha ciddi hastalık riskine sokan durumlardan kaçınmak için bebek maskesi takmalıdırlar.

Renkli ve Desenli Çocuk Maskesi Ailenizin Sağlığını Tehdit Ediyor

Maskenin desenli ve renkli olması çocukların onu birer oyuncak gibi algılamalarına sebep olabilir. Çocuklar oyuncaklarını ve diğer eşyalarını ortak kullanıp, birbirleriyle değiştirebiliyor. Aynı şekilde maskelerini de birbirleriyle değiştirmeleri mümkün.

Sağlık Bilimleri Üniversitesi Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Nevin Hatipoğlu’na göre: “Çocuklara okuldaki diğer çocuklarla maske değişimi kesinlikle yapmamaları ve paylaşmamaları öğretilmeli. Maskenin, tıpkı kişisel giyim eşyasında olduğu gibi, kişinin sadece kendi kullanımına ait bir malzeme olduğu çocuklara net bir şekilde anlatılmalı.” (4)

Dolayısıyla çocukların ebevenyleriyle veya yetişkinlerle birlikteyken renkli ve desenli çocuk maskesi kullanımı - standartlara uygun bir ürün olduğu koşullarda - bir problem değilken, yaşıtlarıyla birlikteyken kullanımı sorun teşkil ediyor. Bu sebeple Bikalite olarak, renkli çocuk maskesi kullanımını yalnızca çocuların yetişkinlerle birlikte olduğu durumlarda tavsiye ediyoruz.

Çocuk Maskesi Nasıl Olmalı?

Çocuk Maskesi Nasıl Olmalı?

Çocuk maskelerinin taşıması gereken özellikler şöyle sıralanabilir (5):

 • Tekstil ürünü yıkanabilir veya bez maske değil, cerrahi çocuk maskesi olması.
 • Standartlara uygun, belgeli, kaliteli çocuk maskesi olması (6, 7).
  • 3 katlı SMS maske yapısında olması. Spunbund, meltblown, spunbond katmanlarından oluşması. Spunbond ve meltblown kumaş ağırlıkları standartlara uygun olması
  • Burun telli çocuk maskesi olması ve burnu kavraması.
  • Düşme ihtimaline karşı maske aparatı ve maske burun kıskacı ile birlikte kullanılması.
  • Kaşıntıyı azaltmak için mümkünse antialerjik maske olması.
  • Tek kullanımlık çocuk maskesi olması. 3-4 saat standart kullanım süresinin aşılmaması.
  • Hijyenik koşullarda üretilmesi ve teslim sürecine kadar bu hijyenin korunması.
  • Düşük solunum direncine sahip olması ve rahat nefes almaya olanak sağlaması.
  • Yumuşak kulak lastiklerine sahip olması ve çocuğunuzun kulaklarını rahatsız etmemesi.
  • ISO 9001:2015 (Kalite Yönetim Sistemi) ve ISO 13485:2016 (Medikal Cihaz - Kalite Yönetim Sistemi) standartlarına göre sertifikalandırılan firmalar tarafından üretilmesi.
  • CE Belgesi’ne (Avrupa Uygunluğu) sahip olması.
  • ÜTS kaydı olması (8).
  • Genel kullanım için en az %95 koruyuculuk özelliğine sahip Tip 1 maske özelliklerini, kalabalık ortamlarda ise %98 koruyuculuk özelliğine saip Tip 2 maske özelliklerini sağlaması
  • EN 14683 Standardı’nın koşullarını karşılaması
 • Çocuklara özel olarak üretilmiş ve çocuğunuzun yaş grubuna uygun olması. Çocuğunuzun yüzünü kavraması,
 • Okul, kreş ve oyun alanlarında desensiz ve mümkünse beyaz maske kullanılması. Kız çocuk maskesi veya erkek çocuk maskesi ayrımı yapılmaksızın koruyuculuğun temel alınması.
 • Çocuk maske fiyatları yetişkin cerrahi maske fiyatlarına göre biraz daha yüksek olabilmektedir ancak burada fiyat konusunun değil, kaliteli ve güvenilir çocuk maskesi olmasının temel alınması.

Bikalite olarak uzman ekibimizle cerrahi çocuk maskesi dahil tüm ürünleri sizin için detaylı olarak inceliyoruz. Yalnızca kalite kriterlerimize uygun ürünleri size sunuyor, oriinal olarak üreticisinden veya distribütöründen size ulaştırıyoruz.

En İyi Çocuk Maskesi Markaları Bikalite’de

Çocuk Maske Bikalite

Standartlara uygun üretilmiş, azo boyar maddeler testini geçmiş, ÜTS kayıtlı maske markaları bikalite.com’da

İnceleyiniz

Kaynakça ve Notlar:

 1. Maske Kullanımı Rehberi - 1
 2. Maske Kullanımı Rehberi - 3
 3. Çocuk ve Maske Hakkında Sık Sorulan Sorular
 4. https://www.trthaber.com/haber/saglik/okulda-maske-degisimi-tehlikesi-516500.html
 5. Burada belirtilen koşullardan bazıları yasal zorunluluk değil, kalite uzmanlarının güvenilir, kaliteli maske ürünleriniden bekledikleri özelliklerdir.
 6. Kaliteli Maske Nasıl Anlaşılır?
 7. Çocuk Maskesi Hakkında En Çok Merak Ettiğiniz 11 Soru
 8. Ürün Takip Sistemi / ÜTS Nedir? ÜTS Sorgulama Nasıl Yapılır?

İlgili Ürünler

Nimo Çocuk Maskesi - 3 Katlı Mikroflement Kumaşlı ve 10'lu Paket
Nimo Çocuk Maskesi - 3 Katlı Mikroflement Kumaşlı ve 10'lu Paket

Ürün, hava geçirgen yapıdadır ve rahat nefes almayı sağlar. Maskenin iç katmanı antibakteriyel yapıdadır. Çocuk sağlığı gözetilerek üretilmiştir. Zararlı boya ve benzeri maddeler içermemektedir.

Detro Derm Alkol Bazlı El Dezenfektanı - 100ml
Detro Derm Alkol Bazlı El Dezenfektanı - 100ml

Ürün, koronavirüse, diğer virüslere, tüberküloza, bakteri ve mantarlara karşı %99,99 etkili. Kaliteli ve orijinal el antiseptiği ile yüksek koruma sağlayın.

İlgili Yazılar

Çocuk Maskesi Hakkında En Çok Merak Ettiğiniz 11 Soru
Çocuk Maskesi Hakkında En Çok Merak Ettiğiniz 11 Soru

Cerrahi çocuk maskesi ve çocukların maske kullanımı hakkında merak edilenleri yanıtlamaya çalıştık. Bikalite, kaliteli ürünler ve kaliteli içerikler sunar.

Çocuk ve Maske Hakkında Sık Sorulan Sorular
Çocuk ve Maske Hakkında Sık Sorulan Sorular

Yazımızda, çocukların maske kullanımı, çocuk maskesi tercihi, maske alternatifleri gibi çeşitli konulara dönük önermeler yapılmıştır.

Etiketler: Maske
Haziran 11, 2021
Listeye dön
cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR