Maske Kullanımı Rehberi - 1

Maske Kullanımı Rehberi - 1 | Kaliteli ve Orijinal | bikalite

3 bölüm şeklinde sizlere sunduğumuz yazı dizimizin ilk yazısında; maske kullanımı nasıl olmalı, maske korur mu, kimler maske takmalı gibi temel sorularınızın yanıtlarını bulabilirsiniz. Bikalite olarak, kaliteli ve orijinal ürünleri sizlere sunarken, ilgili alandaki uzman görüşlerini de size aktarıyor ve bilinçli tüketim için gerekli bilgi üretimine yardımcı oluyoruz.

Covid-19’un yayılmasını engellemeye yardım edin.

Maske Kullanımı Hakkında Bilinmesi Gerekenler:

 • 2 yaş ve üzeri herkes kamuya açık alanlarda ve etraflarında beraber yaşadığı insanlar dışında kişiler varken maske takmalıdır.
 • Maske takmak hem takanı hem diğer insanları korur. Maskenin en etkili kullanımı için herkesin kullanması gerekir.
 • Maske, sosyal mesafeye alternatif degildir. Maskeler sosyal mesafe korunsa dahi aynı evde yaşadığımız insanlarla beraber bulunduğumuz her ortamda takılmalıdır.
 • Maskeye dokunulması veya çıkarılması durumunda eller en az 20 saniye boyunca sabunla yıkanmalı veya eller en az %60 üzeri alkol içeren dezenfektanlar ile temizlenmelidir.
 • Dışarıda başkalarından uzakta tek başınayken veya aynı evde yaşadığımız insanlarla birlikteyken kullanım şartı olmasa da bazı yerel yönetimler maske takmayı her durumda zorunlu tutabilir.
 • Maskeler hakkındaki çalışmalar halen devam etmekte olup, daha yeni bulgulara şu adresten ulaşılabilir: (1)

Maskelerin Etkinliği Hakkında Bulgular

Maskeniz çevrenizdeki insanları korur

Covid-19, esas olarak solunum damlacıkları yoluyla insandan insana yayılır. Solunum damlacıkları, öksürdüğünüzde, hapşırdığınızda, konuştuğunuzda, bağırdığınızda veya şarkı söylediğinizde havaya karışır. Bu damlacıklar daha sonra yakınınızdaki insanların ağızlarına veya burunlarına düşebilir veya insanlar bu damlacıkları soluyabilir.

Maskeler, solunum damlacıklarınızın başkalarına ulaşmasını önlemeye yardımcı olur. Araştırmalar, maskelerin burun ve ağız üzerine takıldığında damlacıkların dağılmasını azalttığını göstermektedir.

Kendinizi hasta hissetmeseniz bile maske takmalısınız. Çünkü birçok araştırmada, hiçbir zaman semptom geliştirmeyen (asemptomatik) veya henüz semptom göstermeyen (pre-semptomatik) Covid-19'lu kişilerin virüsü diğer insanlara kolaylıkla yayabileceğini göstermiştir. Maske kullanımı enfekte olmanız ancak semptom göstermemeniz durumunda çevrenizdekileri korumaya yardımcı olur.

Covid-19 esas olarak birbirleriyle yakın temasta olan insanlar arasında yayıldığından, birlikte yaşadığımız insanlarla iç mekandayken ve en az 2 metre mesafede olmadığınızda takmanız özellikle önemlidir.

Maskeniz size tam koruma sağlamaz. Bir bez maske size biraz koruma sağlar. Sizi virüsten nefes almaktan ne kadar koruyacağı, muhtemelen kullanılan kumaşlara ve maskenizin nasıl yapıldığına (örneğin kumaş türü, kumaş katmanlarının sayısı, maskenin ne kadar iyi oturduğu) bağlıdır. Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC) bu faktörleri incelemeye devam etmektedir.

Maske kullanımı nasıl olmalı

Kimler Maske Takmalı veya Takmamalı?

Kimler takmalı?

 • 2 yaş ve üstü herkes, kamuya açık ortamlarda ve aynı evde yaşamadığı insanlarla beraber iken,
 • Covid-19 hastası olan birine bakarken,
 • Covid-19 hastasıysanız veya Covid-19 olabileceğinizi düşünüyorsanız, diğer insanların veya hayvanların yanında olmanız gerektiğinde

maske takılmalıdır. CDC, kullanımının mümkün olmayabileceği belirli durumlar olduğunu kabul eder. Bu durumlarda göz önünde bulundurulabilecek alternatif uygulamalar yazının ilerleyen bölümlerinde anlatılmıştır.

maske korur mu

Kimler takmamalı?

Takmaması gereken kişileri şu şekilde sıralayabiliriz:

 • 2 yaşından küçük çocuklar.
 • Nefes almakta güçlük çeken herkes.
 • Bilinci yerinde olmayan, engelli veya başka bir şekilde yardım almadan maskeyi çıkaramayan herkes.
 • Duyusal, bilişsel veya davranış sorunları olan bazı kişiler için kullanım zorluğu olabilir. Maskeyi düzgün takamıyorlarsa veya maskeye tahammül edemiyorlarsa maske takmamalı, uyarlamalar ve alternatifler düşünülmelidir.

Bikalite Notu: Kendinizin ve sevdiklerinizin sağlığını korumak için Korona Market kategorimizden ürünlerimizi keşfedebilirsiniz.

Kaynakça:

Bu yazı 18 Aralık 2020 tarihli Guidance for Wearing Masks yazısından çevrilmiştir.

1- Scientific Brief: Community Use of Cloth Masks to Control the Spread of SARS-CoV-2

İlgili Ürünler

Nimo Meltblown Cerrahi Maske - 3 Katlı ve 50'li Paket
Nimo Meltblown Cerrahi Maske - 3 Katlı ve 50'li Paket

Ürün rahat nefes alınabilir yapıda olup, lateks ve fiberglass maddelerini içermez. İç katmanı antibakteriyel yapıdadır. Cildi tahriş etmeyen hammadde ve tekniklerle üretilmiştir.

Roll Meltblown Cerrahi Maske - 3 Katlı, 50 Adet ve Tekli Paket
Roll Meltblown Cerrahi Maske - 3 Katlı, 50 Adet ve Tekli Paket

Ürün kolay nefes almaya imkan tanıyan, esnek ve hava geçirgen yapıdadır. En iç katman spunbond kumaştan imal edilmiş olup filtrasyon ve kullanım rahatlığı sağlamaktadır.

İlgili Yazılar

Maske Kullanımı Rehberi - 2
Maske Kullanımı Rehberi - 2

Cerrahi maske, filtreli maske, bez maske, N95 maske gibi maske çeşitleri ve kullanım alanlarına yönelik merak edilenleri yazımızda bulabilirsiniz.

Maske Kullanımı Rehberi - 3
Maske Kullanımı Rehberi - 3

Yazımızda hangi durumlarda maske takılmamalıdır gibi sorulara yanıt bulacak, siperlik ve maske kullanımı hakkında bilgi alacaksınız.

Etiketler: Maske
Mart 18, 2021
Listeye dön
cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR