Maske Kullanımı Rehberi - 3

Maske Kullanımı Rehberi - 3

3 bölüm şeklinde sizlere sunduğumuz yazı dizimizin bu üçüncü yazısında; hangi durumlarda maske takılmamalıdır, takılmadığında nasıl önlemler alınmalıdır gibi sorulara yanıt bulacak, siperlik ve maske kullanımı hakkındaki bilgi alacaksınız. Bikalite olarak, kaliteli ve orijinal ürünleri sizlere sunarken, ilgili alandaki uzman görüşlerini de size aktarıyor ve bilinçli tüketim için gerekli bilgi üretimine yardımcı oluyoruz.

Diğer Yüz Koruma Yöntemleri

Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC), maske yerine siperlik veya koruyucu gözlük kullanılmasını tavsiye etmez. Koruyucu gözlük ve siperlik, maskeye ek olarak kullanılabilir. Yeni doğanlara veya bebeklere plastik bir yüz siperi (veya maske) takmak doğru değildir.

Yüz siperliği ve koruyucu gözlükler öncelikle onu takan kişinin gözlerini korumak için kullanılır. Gözlükler burnu ve ağzı kapatmaz. Yüz siperliklerinin altında ve yanında, solunum damlacıklarınızın kaçabileceği ve çevrenizdekilere ulaşabileceği büyük boşluklar vardır. Şu anda, bir yüz siperliğinin çevrenizdeki insanlara ne kadar koruma sağladığını bilmiyoruz. Bununla birlikte, bazı insanlar için kullanım her durumda uygun olmayabilir.

siperlik

Siperlik ve koruyucu gözlükler

Sağır veya işitme engelli bireylerle etkileşime giren kişiler, iletişim kurarken yüz siperliğini maskeden daha iyi bulabilir. Siperlik takmanız gerekiyorsa:

 • Yüzünüzün yanlarını saran ve çenenizin altına uzanan siperlik veya başlıklı bir yüz siperliği seçin. Çünkü bu tür yüz koruyucularının solunum damlacıklarının yayılmasını önlemede daha iyi olduğunu gösteren sınırlı veri vardır.
 • Yüz siperliği çıkarıldıktan sonra ellerinizi yıkayın. Siperliği çıkarırken gözlerinize, burnunuza ve ağzınıza dokunmaktan kaçının.
 • Yeniden kullanılabilir siperlikleri üreticinin talimatlarına göre veya CDC yüz siperliği temizleme talimatlarını izleyerek temizleyin ve dezenfekte edin. Tek kullanımlık bir siperlik kullanıyorsanız, bir kez takın ve üreticinin talimatlarına göre atın.

Maskelerin Uyarlamaları ve Alternatifleri

Maskenizi takamadığınızda, başkalarıyla olan fiziksel mesafenizi koruduğunuzdan emin olun.

a. Yemek

CDC; bir restoranda yemek yerken, özellikle iç mekanda ve restoran çalışanları ve hizmetlilerle konuşurken, aktif yemek yeme veya içme dışında maskenizi takmanızı önerir. Bir restoran veya bar ortamında, başkalarıyla 1,5 metre içindeki etkileşimler arttıkça COVID-19 yayılma riski artar. Bu risk senaryolarının herhangi birinde maske kullanımı COVID-19 yayılma riskini azaltabilir.

b. Su etkinlikleri

Plajda veya havuzda yüzmek gibi maskenizi ıslatabilecek aktiviteler yaparken takmayın. Islak bir maske nefes almayı zorlaştırabilir ve ıslakken de işe yaramayabilir.

c. Yüksek yoğunluklu aktiviteler

 • Maskeler her zaman halka açık ortamlarda kullanılmalıdır, ancak yüksek yoğunluklu aktiviteler sırasında nefes almada zorluk nedeniyle maske takamıyorsanız, daha fazla havalandırma ve hava alışverişi olan (örneğin, dış mekana karşı iç mekana) ve başkalarından en az 2 metre mesafeyi koruduğunuz bir yer seçin. Böyle bir yer yoksa, yürüyüş veya yoga gibi maske kullanımına izin veren düşük yoğunluklu aktiviteleri tercih edin.
 • Ter yüzünden maskeniz nemlenirse çıkarın ve temizi ile değiştirin.
 • Ağız koruyucu (çene siperliği) veya siperlik kullanmayı gerektirmeyen bir aktivite seçin. Nefes almayı zorlaştırıyorsa, maskeyi bu tür koruyucu ekipmanlarla takmak güvenli değildir.
 • Spor yaparken maske takan çocukları denetleyin.

Maske Takmakta Zorlanabilecek Bazı İnsan Grupları

a. 2 yaşında olan ve 2 yaşından daha büyük bazı çocuklar ve belirli engelleri olan her yaştaki insan

Maskelerin uygun ve devamlı kullanımı, bazı çocuklar ve bilişsel, entelektüel, gelişimsel, duyusal ve davranışsal bozukluklar dahil olmak üzere belirli engelleri olan her yaştaki insan için zor olabilir.

Çocukların ve engelli bireylerin maske kullanımı gerekliliğine karar verirken, kişilerin şunları yapıp yapamayacaklarını değerlendirin:

 • Maskeyi doğru kullanabiliyor mu?
 • Maskeye ve yüzüne sık sık dokunmaktan kaçınabilir mi?
 • Maskeye salya akmasını veya maskenin aşırı tükürük olmasını engelleyebilir mi?
 • Maskeyi yardım almadan çıkarabilir mi?

Çocuklar ve belirli engelleri olan kişiler takamıyorlarsa veya maskeye tahammül edemiyorlarsa, takmamalıdırlar.

çocuk maske

b. Maske takamayacak çocuklara ve belirli seviyedeki engelli kişilere bakanlar

 • Sağlık uzmanlarından ilgilendiğiniz kişi hakkında tavsiye isteyin. Eğer takamıyorlarsa, sağlık uzmanlarına bulaşma riskini azaltmanın alternatif yollarını sorun.
 • Uygun boyutunun seçildiğinden ve yüze tam olarak oturduğundan emin olun,
 • Uyumadan, uykudan önce, uykuya dalabilecekleri zaman (araba koltuğu veya puset gibi) ve sürekli gözetim mümkün olmadığı durumlarda çıkarın,
 • Kamuya açık ortamlarda ve evinizde yaşamayan insanların yanında, özellikle de kapalı mekanlarda takmaya öncelik verin.
 • Başkalarından uzakta tek başınıza veya evinizde yaşayan diğer insanlarla birlikte dışarıdayken gerekli olmayabilir. Bununla birlikte, bazı yerleşim yerlerinde kamusal alanlarda takma zorunluluğu olabilir ve bu zorunluluklara her zaman uyulmalıdır.

Maskeler aşağıdakiler tarafından takılmamalıdır:

 • 2 yaşından küçük çocuklar,
 • Nefes almakta güçlük çeken herkes,
 • Bilinci yerinde olmayan, ehliyetsiz veya başka bir şekilde yardım almadan maskeyi çıkaramayan herkes.

c. Sağır veya işitme güçlüğü çekenler ve işitme engelli kişilerle etkileşime girecek kişiler

Dudak okumaya ihtiyaç duyan insanlarla etkileşime girerseniz, maskenizi takarken iletişim kurmakta zorluk çekebilirsiniz.

 • Saydam bir maske (Bikalite notu: örneğin çene siperliği) veya şeffaf panelli bir bez maske takmayı düşünün,
 • Saydam bir maske alamıyorsanız, dudakları kapatan bir maske takarken iletişimi mümkün kılmak için yazılı iletişim, altyazı kullanmayı veya arka plan gürültüsünü azaltmayı düşünün.

e. Bazı belirli tıbbi sorunları olan kişiler

Sağlık açısından bazı tıbbi sorunları olan çoğu insan maske takabilir ve takmalıdır.

 • Solunum sorunlarınız varsa ve güvenli bir şekilde maske kullanımı konusunda endişeleriniz varsa, sağlık uzmanınızla yararlarını ve potansiyel risklerini görüşün.
 • Eğer astımınız varsa takabilirsiniz. Endişeleriniz varsa sağlık uzmanınızla görüşün.

f. Açık alanda çalışanlar

Maskelerin sıcağa bağlı hastalık riskini artırabileceği veya güvenlik endişelerine neden olabileceği bir ortamda çalışıyorsanız (örneğin, iplerinin makineye takılması);

 • Hangi maskenin uygun olacağı konusunda bir iş sağlığı ve güvenliği uzmanıyla görüşün.
 • Grup seyahati veya vardiya toplantıları gibi kapalı alanlarda ve diğer insanlarla yakın temas halindeyken öncelik verin. Bazı bölgeler, dışarıda halka açık yerlerde maskenizi takmayı gerektirebilir ve bu gerekliliklere uyulmalıdır.
 • Soğuk havalarda, kışlık giysilerin altına eşarp ve kayak maskesi gibi maskeler takın. Nefes alırken veya kardan ıslanırsa, onları kuru olanlarla değiştirin. Bu amaçla bir veya daha fazla yedek bulundurun

Maske Kullanımı ve Karbondioksit

Maske takmak, soluduğunuz havadaki karbondioksit (CO2) seviyesini yükseltmez.

Bir bez maske yüz boyunca hava geçirmezlik sağlamaz. Nefes verdiğinizde veya konuştuğunuzda, CO2 bez maskenin yanlarından tamamen havaya karışır. CO2, herhangi bir bez maske malzemesinden kolayca geçebilecek kadar küçüktür. Buna karşılık, Covid-19'a neden olan virüs CO2'den çok daha büyüktür. Bu nedenle uygun şekilde tasarlanmış ve uygun şekilde takılmışsa kolay geçemez.

Soğuk hava

 • Soğuk havalarda nefes almaktan, kardan veya diğer yağışlardan ıslanabilir. Islandığında değiştirin çünkü ıslak bir maskeyle nefes alması daha zordur, solunum damlacıklarınızın başkalarına ulaşmasını önlemede daha az etkilidir ve maskenin kenarlarında daha fazla damlacık kaçmasına izin verir. Soğuk havalarda bir veya daha fazla yedek bulundurmak özellikle önemlidir.
 • Genellikle gevşek bir şekilde örülmüş kumaşlardan yapılmış atkılar, balaklava ve kayak maskeleri gibi diğer sıcaklık almak için kullanılan başlıklar; COVID-19 yayılmasını önlemek için kullanılmaya uygun değildir. Bunlar, bir maske üzerine takılabilirler.
 • Gözlük takılıyorsa, buğulanmayı azaltmaya yardımcı olması için burnun üzerine sıkıca oturan veya burun teli olan bir kullanım ve gözlükler için üretilmiş buğulanmayı önleyen bir sprey kullanmayı göz önünde bulundurun.

Bikalite Notu: Kendinizin ve sevdiklerinizin sağlığını korumak için Korona Market kategorimizden ürünlerimizi keşfedebilirsiniz.

Kaynakça:

Bu yazı 18 Aralık 2020 tarihli Guidance for Wearing Masks yazısından çevrilmiştir.

İlgili Ürünler

Alvent Meltblown Cerrahi Maske - 50'li Paket
Alvent Meltblown Cerrahi Maske - 50'li Paket

Ürün, iç ve dış katmanında spunbond kumaş, orta katmanda filtre kumaşı olarak meltblown kumaş kullanılmıştır. 3 Katlı SMS filtreleme sistemi sayesinde bakterilerin ve partiküllerin filtrasyonunda üstün başarı sağlar.

Nimo Meltblown Cerrahi Maske - 3 Katlı ve 50'li Paket
Nimo Meltblown Cerrahi Maske - 3 Katlı ve 50'li Paket

Ürün rahat nefes alınabilir yapıda olup, lateks ve fiberglass maddelerini içermez. İç katmanı antibakteriyel yapıdadır. Cildi tahriş etmeyen hammadde ve tekniklerle üretilmiştir.

İlgili Yazılar

Maske Kullanımı Rehberi - 1
Maske Kullanımı Rehberi - 1

Maske kullanımı nasıl olmalı, maske korur mu, kimler maske takmalı gibi temel sorularınızın yanıtlarını yazımızda bulabilirsiniz.

Maske Kullanımı Rehberi - 2
Maske Kullanımı Rehberi - 2

Cerrahi maske, filtreli maske, bez maske, N95 maske gibi maske çeşitleri ve kullanım alanlarına yönelik merak edilenleri yazımızda bulabilirsiniz.

Etiketler: Maske
Mart 18, 2021
Listeye dön
cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR