Kaliteli Maske Nasıl Anlaşılır?

Kaliteli Maske Nasıl Anlaşılır? | bikalite

Covid-19 ile birlikte hayatımıza cerrahi maske ve solunum maskesi (*) diye iki kavram girdi ve bu kavramlar artık gündelik hayatımızın vazgeçilmez bir parçası haline geldi. Sağlığımızı korumak için kullandığımız bu vazgeçilmez ürünlerin yoğun talebi ve yoğun arzı birçok sorunu da beraberinde getirdi. Sayısız kalitesiz, güvensiz ve sahte maske ailemizin ve toplumun sağlığını riske atmaya başladı. Bu durumun karşılığı olarak “ İyi maske nasıl anlaşılır? Hangi cerrahi maske sizi koronavirüse ve diğer virüslere karşı korumada en üst düzey performansı sağlar? ” gibi sorular en çok aradığımız sorular oldu. Bu içerikte, en kaliteli maske sorunun cevabını sizler için ele almaya çalıştık. (Buna ek olarak, kaliteli N95 maske ile ilgili İyi N95 Maske Nasıl Olur? yazımıza da göz atabilirsiniz.)

Kaliteli Maske Özellikleri

Cerrahi maskeler genel olarak havadaki partiküller ile sizin solunum yolunuz arasında bir bariyer oluşturarak sizleri bu partiküllerden korumak için üretilmiş, 3-4 saat arası kullanım süresi olan, tek kullanımlık solunum koruyucu cihazlardır. Kaliteli maske ise; vaadettiği bu koruma işlevini gerçekten yerine getirebilen, gerekli fonksiyonlarını karşıladığını belgeleyebilien, bununla birlikte kullanım rahatlığı sağlayan maskedir.

Kaliteli ve iyi cerrahi maske kullanımda rahat nefes aldırabilmeli ve yüksek partikül filtreleme seviyesine sahip olmalıdır. Bu maskelerin yüze tam oturması ve boşluk bırakmaması önemlidir. Bu yüzden ürün kullanımı sırasında yüze oturacak şekilde kullanmak, burun telini iyice sıkmak yüksek korumada etkilidir.

Koronavirüs yaklaşık olarak 0,14 mikron ve üzeri boyutlarındadır. Standartlara uygun üretilmiş cerrahi maskeler 3 mikron ve üzerindeki partiküllerin en az yüzde 95’ini filtre edebilmektedir. COVID-19 virüsü doğada genellikle kümeler halinde ve başka partiküllere tutunarak bulunabildiği için otoriteler pandemi koşullarında genel halkın kullanımı için cerrahi maskeleri önermektedir. Riskin yüksek olduğu alanlarda ise solunum maskesi kullanımı tavsiye edilmektedir.

İyi cerrahi maske;

  • Düşük solunum direncine sahip olmalı ve rahat nefes almaya olanak sağlamalıdır.
  • Non-woven yani dokusuz kumaş kullanılarak imal edilmeli ve gözenekleri küçük olmalıdır.
  • Genel halkın kullanımı için en az Tip 1 maske (%95 filtrasyon), sağlık çalışanlarının kullanımı için en az Tip 2 maske (%98 filtrasyon), cerrahi alanlar için en az Tip 2R maske (%98 filtrasyon ve kan gibi sıvıların sıçramalarına karşı koruma) koşullarını sağlamalıdır.
  • Kullanım sırasında herhangi bir rahatsızlık oluşturmaması için anti alerjik maske yapısında olmalı ve zararlı partiküller içermemelidir.
  • Renkli maske veya desenli maske ise kullanılan boyanın insan sağlığına uygun olması, kanserojen ve zararlı madde içermemesi gerekmektedir. Bu ürünlerin cilde teması ve solunum yolunda doğrudan bulunması sebebiyle biyouyumluluk koşullarına sağlayan kumaş ve aksesuarlardan imal edilmesi gerekir. Toksik etkiye sahip yapı bulunmamalıdır.
  • Kullanımda yüzü tam sarması ve boşluk bırakmaması için burun telli yapısında olması gerekmektedir.
  • Yüze tam oturması, esneme veya sarkma yapmaması için kulak lastiklerinin uygun yapıda olması gerekmektedir. Kulak lastiği, kullanımda kulağı ve cildi tahriş etmeyen, acıtmayan ve yumuşak bir yapıda olmalıdır.
  • Kullanım kolaylığı ve estetik görüntü açısından full ultrasonik maske olarak üretilmelidir. Bu sayede iplik çıkması ve zayıf dayanım gibi sorunlar oluşmaz.
  • Hijyenik ortamda üretilmeli ve son kullanıcıya hijyeni korunarak ulaşmalıdır.

Kaliteli Maske Satın Al

Cerrahi Maske

ISO 9001, ISO 13485 standartlarını sağlayan CE belgeli maske çeşitleri bikalite.com’da.

Hemen Satın Alın

İyi Maske Nasıl Anlaşılır? / İyi Maske Testi

Avrupa standartlarına göre üretilmiş olan bir cerrahi maskenin EN 14683 Standardı’nın koşullarını karşılaması gerekmektedir. Ülkemizde bu standart Türk Standartları Enstitüsü tarafından TS EN 14683+AC:2019 Tıbbi Yüz Maskeleri – Gereklilikler ve Deney Yöntemleri Test Standardı olarak isimlendirilmiş. Üretimin bu standart çerçevesinde gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Buna uygun üretilmeyen maskelerin koruyuculuğundan şüphe edilebilir iken aynı zamanda insan sağlığına zararlı etkenler içerebileceği de unutulmamalıdır. Bu standartta filtre seviyesi açısından Tip 1 ve Tip 2 olarak iki farklı tip tanımlanmıştır.

Tip I ve Tip II Maske Test Gereklilikleri:

Tip I maske COVID-19 gibi pandemik durumlarda toplum tarafından kullanılacak maskelerin genel gerekliliklerini tanımlar. Filtrasyon için en az %95 filtre yeteneği şart koşulmaktadır. En düşük çap olarak 3 mikron çapında yapılan testler, Bakteri Filtrasyon Verimliliği Testi olarak adlandırılır. Temel olarak ortalama bakteri boyutları simüle edilerek bu standart oluşturulmuştur. Maskenin bir tarafından 3 mikrona kadar farklı ölçülerde parçacıklar gönderilir ve karşı tarafa geçen parçacıklar ölçülerek test sonucu bulunur.

Testlerde filtreleme yeteneğiyle beraber solunum direnci / nefes alınabilirlik testleri de yapılmaktadır. Ürünün solunum direncinin düşük olması nefes almada kolaylık sağlar, direnci yüksek olan maskeler solunum sırasında güçlük yaratır. Tip I ürünler için standart, santimetrekarede maksimum 40 pascal fark basıncı tanımlar. Yani maskeye giren hava ve çıkan hava arasındaki basınç farkı ölçülerek nefes alma simüle edilir. Ürünlerin bu direnç seviyesinin altında olması beklenir.

Ek olarak iyi maske olması için mikrobiyolojik olarak temiz olması ve üzerinde mikrop barındırmaması istenir. Bu sebepten mikrobiyolojik testler gerçekleştirilir ve gram başı düşen bakteri oluşturabilecek koloni sayısı analiz edilir. Maskelerin mikrobiyal temizlik testi için maksimum 30 cfu/g seviyesinde bakteri bulundurmasına müsade edilir. Cerrahi ortamlar için kullanım öngürülmediğinden, kan gibi sıvı sıçramalarına karşı bir koruma gerekliliği bu testlerde bulunmamaktadır.

Tip II için ise en az %98 filtrasyon seviyesi beklenir. Solunum direnci ve mikrobiyal temizlik (bioburden - biyoyük) oranı Tip I ile aynı seviyededir. Bu ürünler, sağlık çalışanlarının genel kullanımı için üretilmekte olup sıvı sıçrama direnci koşullarının sağlanması bu ürünlerde gerekli görülmemektedir.

Tip I ve Tip II sınıflandırmasının dışında Tip IIR maske tipi de standartta tanımlanmıştır. Bu tipin filtre seviyesi ve mikrobiyal temizlik oranı Tip II ile aynı seviyededir. Ancak Tip II sınıfı maskelere göre önemli bir farkı kan gibi sıvıların sıçramasına olan direncidir. 16 kilo pascal sıvı basıncına karşı sıvı geçirmeme özelliği sunması standart tarafından beklenir. Genellikle dış katmanın sıvı itici / geçirmez yapıda olması ve/veya katmanların yoğunluğunun artmasıyla bu özellik elde edilir. Bu yapısı ek bir koruma sağlamakla beraber solunum açısından güçlük oluşturabildiği için Tip IIR sınıfındaki maskelerin Tip I’den ve Tip II’den daha yüksek olarak santimetrekarede maksimum 60 pascal fark basıncına sahip olmasına izin verilir. Solunumda güçlük oluşturabilmesine rağmen ek koruyuculuk için tercih edilebilmektedir. Cerrahi ortamlarda kan sıçramalarına karşı, hasta ile aynı ortamda hapşırmalara karşı kullanımı tavsiye edilmektedir.
Bu testlerin yanında firmanın üretim koşullarının sistematiği, kalitesi ve kaliteyi sürekli kılması önemlidir. ISO 9001:2015 (Kalite Yönetim Sistemi) ve ISO 13485:2016 (Medikal Cihaz - Kalite Yönetim Sistemi) standartlarına göre sertifikalandırılan firmalar bu açıdan güven verir.

Testler ve kalite yönetim sistemleri ile beraber CE Belgesi (Avrupa Uygunluğu), maskenin ve üreticinin Avrupa ve Türkiye yönetmelik gerekliliklerini karşıladığını gösterdiği için önemlidir.(1)

İyi cerrahi maske seçimi için bu belgeleri sağlamış, kalite sertifikalı ürünler koronavirüs salgınına karşı mücadelede kullanıcıları daha güvenli alanda tutacaktır.

Karşılaştırma Tablosu:

Test Tip I Tip II Tip IIR
Bakteri Filtrasyon Verimliliği (%) En az 95 En az 98 En az 98
Fark Basıncı(Solunum Direnci) (Pa/cm^2) En fazla 40 En fazla 40 En fazla 60
Sıçrama Direnci Basıncı(kPa) Gerekli Değil Gerekli Değil En az 16
Mikrobiyal Temizlik (cfu/g) En az 30 En az 30 En az 30
Roll Maske Tekli Paket

En İyi Maske Markaları

Hemen Satın Alın

Kaliteli Maske Fiyatları

Türkiye’deki genel alışveriş davranışı -birçok farklı etmenden dolayı- her ürünün en ucuzunu, en uygununu almaya veya satmaya dönük olarak şekillenmiştir. Bu durum çoğu zaman herhangi bir ürünün niteliğinin, hijyeninin, sağlıklı olmasının, güvenli ve kaliteli olmasının ikinci plana itilmesine sebep olmaktadır.

Farklı bir yazının konusu olmakla birlikte en ucuz ürün - konumuz dahilinde “en ucuz maske ” talebi sahte ve uygunsuz ürün arzının nesnel zemini oluşturmaktadır. Bikalite’nin çıkış noktalarının ilki kaliteli ürün sunmak ise, ikincisi de orijinal ürün sunmaktır. Bu iki konu birbiriyle doğrudan ilişkilidir.

Kısaca; bir ürünün kaliteli olması pahalı olması anlamına gelmez. Kaliteli ürün bize göre standartlara uygun üretilen ve vaadettiğini yapan üründür. Doğalında bir ürünün vaaddettiğini yapması için bir üretim maliyeti vardır. Teorik olarak -istisnalar dışında- bir ürünün fiyatı minimum maliyetinin altında olamaz.

Dolayısıyla ürünün üretimi, nakliyesi, pazarlaması vb tüm maliyetleri o ürünün fiyatını belirler. Kaliteli cerrahi maske maliyeti, yukarıdaki tüm gider kalemleri göz önüne alındığında bugünkü kurla (Mayıs 2021) ortalama 18-20 TL’den aşağı değildir. Dolayısıyla orijinal, kaliteli, güvenilir, iyi maske talebi olan herhangi birisinin -ki herkesin doğalında böyle bir talebi olması gerekir- bu maske fiyatı altında düşük bir fiyat gördüğünde, durumu sorgulaması gerekir.

Başka bir deyişle şu an için normal koşullarda kaliteli maske fiyatı 20 TL’den başlar (burada 50li dökme maske fiyatları kastedilmektedir). Ürünün tekli paketli mi, dökme paket mi (örneğin 50’li maske, 10’lu maske gibi) olduğuna, maske ambalajına, fabrikanın laboratuvar vb test ortamı olup olmadığına, tanıtım faaliyeti yoğunluğuna, ürünün marka değerine göre bu fiyat artar. Bikalite’deki maske fiyatları yukarıdaki gerçeklik sınırları içerisindedir ve her keseye göre kaliteli cerrahi maske çeşitleri bulunmaktadır.

Kaliteli ve Ucuz Maske Çeşitleri

Nimo Maske

%99 ve üstü koruyuculukta, belgeli ve uygun maske markaları bikalite.com’da.

Hemen Satın Alın

En Kaliteli Maske Markaları

Ülkemizde pandemi süreciyle birlikte yüzlerce yeni cerrahi maske markası ortaya çıkmıştır. Genellikle tekstil sektöründen gelen bu üreticiler, yine genellikle medikal ürün üretimi know-how’unda yoksun olarak sektöre girmiştir. Bu durum bir çok uygunsuz maske ürününün piyasaya sürülmesine neden olmuştur. Bu neden, toplumun özel olarak “en kaliteli, en iyi maske markası hangisi" arayışını artırmaktadır.

Kamunun sınırlı yasal denetim ve kriterlerine (kayıtlı üretim ve CE Belgesi) ek olarak, Bikalite’de test raporu (EN 14683 - Cerrahi Yüz Maskesi Güvenlik Testleri), ürün, hammadde ve boya testleri, kalite belgesi (ISO 9001, ISO 13485) kontrolleri gibi kontroller yapılmakta ve kaliteli, iyi maske arayışına yanıt verilmektedir. Bikalite’nin bünyesindeki tüm ürünler, çok daha fazlası olan ama özetlediğimiz bu kriterleri sağlamaktadır. En kaliteli maske markası arayışına bir yanıt olarak şunu ifade edebiliriz: Bikalite, genel olarak kaliteli ürün, özel olarak kaliteli maske sunar. Bu, piyasadaki diğer ürünlerin kalitesiz olduğu anlamına gelmez ancak kuruluş amacı kaliteli ve orijinal ürün sunmak olan Bikalite’yi kalite konusunda bir referans yapar.

Sonuç olarak; en güvenilir maske, en iyi maske Bikalite’den alınır. Ürün tercihinizi bilimsel bilgiler ışığında uzman önerileri doğrultusunda yapmanızı tavsiye ederiz. Kendi sağlığınızı ve sevdiklerinizin sağlığını korumak için, kaliteli maske ürünlerimize ve Korona Market kategorimizdeki ürün çeşitlerimize göz atabilirsiniz!

(*) Solunum Maskesi; toz maskesi, filtreli maske, koruyucu maske gibi isimlerle de bilinmekle birlikte, N95 maske / FFP2 maske ve FFP3 maske gibi çeşitleri bulunur.

Kaliteli, Belgeli ve Orijinal Ürünler bikalite.com’da

Bikalite Logo

Aldığınız üründe aklınız kalmasın! Kalite belgeli, orijinal ürünleri sizler için seçiyoruz.

Hemen İnceleyiniz

Kaynakça:

  1. EN 14683 Cerrahi Maske Testleri

İlgili Ürünler

Roll Meltblown Cerrahi Maske - 3 Katlı, 50 Adet ve Tekli Paket
Roll Meltblown Cerrahi Maske - 3 Katlı, 50 Adet ve Tekli Paket

Ürün, kolay nefes almaya imkan tanıyan, esnek ve hava geçirgen yapıdadır. En iç katman spunbond kumaştan imal edilmiş olup filtrasyon ve kullanım rahatlığı sağlamaktadır.

Nimo Meltblown Cerrahi Maske - 3 Katlı ve 50'li Paket
Nimo Meltblown Cerrahi Maske - 3 Katlı ve 50'li Paket

Ürün rahat nefes alınabilir yapıda olup, lateks ve fiberglass maddelerini içermez. İç katmanı antibakteriyel yapıdadır. Cildi tahriş etmeyen hammadde ve tekniklerle üretilmiştir.

İlgili Yazılar

Kalite Nasıl Anlaşılır?
Kalite Nasıl Anlaşılır?

Yasal koşulları ve kalite alt yapılarını sağlayarak sertifikalandırma, kaliteyi somutlaştırır. Yazımızda kalitenin anlaşılması için gerekli nitelikleri inceledik.

Kalite Süreci
Kalite Süreci

Kalite anlayışının somut hale dönüştürülmesi ve kalitenin oluşması için gerekli olan aşamaların neler olduğunu yazımızda bulabilirsiniz.

Etiketler: Maske, Kalite
Mayıs 24, 2021
Listeye dön
cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR