Sitrülin / L Citrulline Hakkında Merak Edilenler

Sitrülin / L Citrulline

Vücutta üretilebilen ve aynı zamanda dışarıdan gıdalarla da alınabilen sitrülin, düzenli olarak antrenman yapanlar için takviye niteliği de taşımaktadır. Son zamanlarda oldukça popülerlik kazanmaya başlayan L citrulline egzersizlerin performansını arttırmasının yanı sıra bazı hastalıklara da iyi gelmektedir. Sitrülin üzerine veriler henüz sınırlı olsa da, araştırmalar devam etmektedir.

Sitrülin / L Citrulline Nedir?

Sitrülin esansiyel olmayan amino asitlerden biridir. Amino asitler genel olarak protein üretimine katkıda bulunurlar. Ancak sitrülin bunun dışında kalır ve vücutta işlenerek başka kimyasallara dönüştürülür (1). Latince karpuz “citrullus” demektir. Sitrülin ise karpuzda bulunan bir besin olduğu için adını karpuzdan almaktadır (1). Sitrülin amino asidinin L- isomerine L-Sitrülin denir. Genel olarak sitrülin ve L-Sitrülin aynı anlamda kullanılmaktadır. L sitrülin egzersiz desteği dışında pek çok farklı fayda da sağlamaktadır.

Sitrülin / L Citrulline Ne İşe Yarar?

L citrulline, vücutta doğal olarak üretilebildiği gibi dışarıdan besin veya takviye ile de alınmaktadır. L citrulline öncelikle L arginin adı verilen başka bir amino aside dönüştürülmektedir. Arginin ise düz kas hücrelerini gevşeterek kan damarlarının genişletilmesinde rol alan nitrik asite dönüştürülür (2). Bunun sonucunda ise vücuttaki üre döngüsü amonyağı vücuttan uzaklaştırılır. Yani zararlı bileşikler vücuttan bu işlem sonrasında uzaklaştırılmaktadır. L-citrulline arginine dönüştürülmesine rağmen vücuda arginin yerine sütrilin alınması daha faydalı olabilmektedir (2).

Citrulline / L Sitrülin Faydaları Nelerdir?

Genel olarak egzersiz sırasında performansı artırma yönünde kullanılan L-Sitrülinin üzerine çeşitli araştırmalar devam etmektedir. Öncelikle L-Sitrülin nitrik oksit üretimini arttırarak damarların gevşemesini sağlamaktadır. Gevşeyen damarlar ise vücuttaki kan akışını iyileştirmektedir. Bu yönden bazı hastalıkların tedavi sürecinde yardımcı olabilmektedir.

Cardiology Journal dergisinde yayınlanan çalışmaya göre yüksek tansiyonu olan kişilerde kan basıncının düşmesine yardımcı olabilmektedir (3). Urology dergisinde yayınlanan bir başka çalışmaya göre ise kan damarlarının genişlemesi sayesinde kan akışını arttırma yeteneği bulunduğu için erektil disfonksiyonu olan erkeklerde ereksiyonları iyileştirebilmektedir (4). Ayrıca yapılan bazı çalışmalarda kısa bağırsak sendromu, çölyak hastalığı ve radyasyonun sebep olduğu ince bağırsak hastalığı gibi çeşitli durumlarda da tedaviye yardımcı olabileceğini gözlemlenmiştir. (5). Ancak kesin kanıt için daha fazla sağlık otoritesinin onayına ihtiyaç bulunmaktadır.

L-citrulline amino asidinin orak hücre hastalığına etkileri üzerine de araştırmaları mevcuttur. Yapılan çalışmada düzenli olarak L-citruline tüketiminde orak hücre anemisi hastalarının bazı semptomlarının hafifleyebileceği ortaya çıkmıştır (6). Ancak araştırmalar devam etmektedir.

Yapılan bazı çalışmalarda düzenli olarak alınan sitrülinin, ağırlık antrenman performansını iyileştirebileceğini ortaya koymuştur (2). Dayanıklılık egzersizlerinde ise bir amino asit olan sitrülinin daha fazla oksijen isteyen kaslara destek olabileceği gözlemlenmiştir (2). Çalışmaların kesinliği için daha fazla sağlık otoritesinin onayına ihtiyaç vardır.

L Citrulline Nasıl Kullanılır?

Sitrülinin en yaygın bulunan formu tozdur (6). Toz sıvı ile karıştırabilmekte veya bazı besinlere eklenebilmektedir. Araştırmalara göre, sağlıklı birinin günde 3-6 gram L-citrulline almasında bir sakınca yoktur (2). Ağırlık çalışması, kastaki oksijen miktarının artması veya kan basıncını iyileştirmek için kullanılan sitrülinlerin amaca göre kullanım dozları değişebilmektedir. Bu nedenle kullanılan ürünün etiketine uyulması önerilmektedir.

Sitrülin / L-Citrulline Ne Zaman Kullanılır?

Bu zamana kadar yapılmış çalışmalarda sitrülinin yan etkilerine rastlanmamıştır. Ancak düzenli kullanılan ilaçlar varsa sitrülinin kullanımı için uzmana danışılması gerekmektedir. Genel olarak egzersiz sırasında performans arttırıcı olarak kullanılan sitrülin malat formu antremandan yaklaşık 20-40 dakika önce alınması tavsiye edilmektedir (7).

Sitrülin / L Citrulline Takviyesi

Günümüzde egzersiz desteği olarak pek çok farklı takviye alınmaktadır. L Sitrülin ise hem bazı durumlarda tedavi edici özelliğiyle hem de performans arttırıcı etkisiyle gün geçtikçe daha fazla tercih edilmektedir. Bu noktada sizin için “en iyi sitrülin takviyesi”, vücudunuzun ihtiyaçları tespit edildikten sonra bir uzman tarafından önerilen takviyedir.

Bikalite olarak; ürünlerin kalite ve onay belgelerinin kontrolünü sağlıyor, bu ürünleri orjinal olarak üreticisinden veya distribütöründen temin ederek size ulaştırıyoruz. Uzmanınızın önerisi ile satın almayı düşündüğünüz L-citrulline takviyesi ürünlerini Bikalite’den güvenle temin edebilir ve deneyimlerinizi bizimle paylaşarak gelişimimize katkıda bulunabilirsiniz.

Kaynakça:

  1. L-Citrulline: Overview, Uses, Side Effects, Precautions, Interactions, Dosing and Reviews
  2. Should You Take Citrulline Supplements?
  3. Effect of L-arginine or L-citrulline oral supplementation on blood pressure and right ventricular function in heart failure patients with preserved ejection fraction
  4. Oral L-citrulline supplementation improves erection hardness in men with mild erectile dysfunction
  5. L-citrulline: Uses and Risks
  6. Citrulline: Benefits, Side Effects, Dosage, and Interactions
  7. Citrulline Malate Benefits, Dosage, & When To Take

Uyarı Metni

Takviye Edici Gıda Uyarısı

İlgili Ürünler

Solgar L Arginine / L Arjinin - Takviye Edici Gıda - 500 mg - 50 Tablet
Solgar L Arginine / L Arjinin - Takviye Edici Gıda - 500 mg - 50 Tablet

Her tablette emilimi yüksek, serbest formda 500 mg L Arjinin aminoasit içeren gıda takviyesi. Vegan ve vejetaryen kullanımına uygun. Hemen Satın Alın!

Orzax Cosakondrin MSM - Glukozamin Sülfat, Kondoritin Sülfat, MSM - 60 Tablet
Orzax Cosakondrin MSM - Glukozamin Sülfat, Kondoritin Sülfat, MSM - 60 Tablet

Orzax Cosakondrin MSM - 60 Tablet; Glukozamin sülfat, kondroitin sülfat ve MSM içeren takviye edici gıda. %100 Orijinal. Hemen Satın Alın!

İlgili Yazılar

Protein Tozu Hakkında Merak Edilenler
Protein Tozu Hakkında Merak Edilenler

Protein Tozu nedir, ne işe yarar, nasıl kullanılır, zarları neler gibi merak edilen sorunları yazımızda derledik. Bikalite kaliteli içerik sunar.

Kolajen Hakkında Merak Edilen 12 Soru
Kolajen Hakkında Merak Edilen 12 Soru

Kolajen zayıflatır mı? Kolajen takviyesi ne işe yarar? Nasıl kullanılır? gibi merak edilenleri yanıtlamaya çalıştık. Bikalite, kaliteli içerik sunar.

Etiketler: Takviye Edici Gıda
Şubat 04, 2022
Listeye dön
cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR