Kolajen / Collagen

Kolajen / Collagen içerikli ürünler günümüzde oldukça popüler hale gelmiştir. Bir protein türü olan kolajen özellikle kozmetik başta olmak üzere pek çok farklı alanda kullanılmaktadır. Kolajen vücutta doğal olarak üretilen ve bolca bulunan bir proteindir. Ancak kolajenin takviye olarak alımı da oldukça yaygınlaşmaya başlamıştır. Hayvansal kaynaklardan elde edilen collagen, kozmetik alanında, cildi sıkılaştıran veya kırışıklıklara iyi gelen ürünler başta olmak üzere pek çok farklı ürünlere eklenmektedir. Sağlık alanında ise eklem ve cilt rahatsızlıkları yoğunlukta olmak üzere birçok tedavide kullanılabilmektedir. Kolajenle ilgili çalışmalar devam etse de farklı bilimsel araştırmalarda pek çok faydası ortaya konmuş durumdadır.

Kolajen Nedir ve Ne işe Yarar?

Kollajen vücutta en çok bulunan protein türüdür. Deri, tırnak, tendon, kıkırdak gibi farklı bağ dokularda bulunmaktadır (1). Kolajen lifli yapısıyla dokuları birbirine bağlamaktadır. Doğal olarak hücreler tarafından üretilmektedir ancak sigara kullanımı, UV ışınlarına fazla maruz kalma, çok fazla şeker ve karbonhidrat tüketimi, yaşın ilerlemesi gibi etmenler kolajenin üretimini azaltmaktadır (2). Cildin yaş ile birlikte elastikiyetini kaybetmesi kolajenin azalmasının en belirgin özelliğidir. Uzun bir süredir sağlık alanında özellikle iskelet sisteminde yaşanan rahatsızlıklar için takviye olarak kullanılan collagen, yaşlanma karşıtı olarak ya da tırnak ve saç güçlendirici olarak da kozmetik ürünlere eklenmeye devam etmektedir. Vücudun yapı taşlarından biri olan kolajenin birçok faydası vardır.

Kolajen Faydaları

Kolajen “Deri, kemik tendon ve bağ dokunun temel yapı taşıdır” (3). Bu nedenle sağlıklı bir vücut yeteri kadar kolajene ihtiyacı vardır. Kolajenin oluşumu için vücudumuzun;

 • C vitamini,
 • yumurta akı,
 • süt ürünleri,
 • lahana,
 • mantarda bulunan prolin,
 • tavuk derisi,
 • jelatin ve protein açısından zengin gıdalarda bulunan glisin,
 • sığır,
 • kabuklu deniz ürünleri gibi ürünlerde bulunan çinko
 • ve organ etlerinde, kakao tozunda, kaju ve susamda bulunan bakır

gibi maddelere ihtiyacı vardır (4).

Çeşitli hastalıkların tedavi sürecinde takviye olarak kullanılsa da, yaş ile birlikte vücuttaki oranın azalması durumu da insanları kolajeni takviye olarak almaya yönlendirmektedir. Collagen takviyesi sonucunda bilimsel araştırmalara göre sağlanabilecekbazı faydalar şöyledir:

 • Kas gücünün artışı: On iki hafta süren bir araştırmaya göre düzenli olarak collagen takviyesi almak kas kütle ve hacminin almanyalara göre daha fazla arttırdığını göstermiştir. (5) Ancak metabolik etkileri açısından araştırmalar devam etmektedir.
 • Cilt elastikiyeti kazanımı: Dengesiz beslenme, ultraviyole ışınlara maruz kalma, yaş gibi nedenler kollajen sayısını azalttığı için zamanla ciltte kırışıklık ve elastikiyet azalımı söz konusudur. Kadınlar üzerinde yapılan “Kollajen Takviyesi Cildin Nemini, Esnekliğini, Pürüzlülüğünü ve Yoğunluğunu İyileştirir: Randomize, Plasebo Kontrollü, Kör Bir Çalışmanın Sonuçları” başlıklı araştırmada kolajenin düzenli kullanımının cilt elastikiyetinde artış sağladığı, cilt kırışıklık derinliğinin azaldığı ve cildin pürüzlerinin giderilmesinde yardımcı olduğu gözlemlenmiştir. (6) Ancak bu alandaki araştırmalar da sürmektedir.
 • Osteoartrit: Halk arasında kireçlenme olarak da bilinen ve yaygın görülen bu hastalık için kolajen takviye çalışmaları devam etmektedir. Amerika Birleşik Devletleri Ulusal Tıp Kütüphanesi’nde yayınlanan hayvanlar üzerinde yapılan çalışmada collagen takviyesinin olumlu sonuçları gözlemlenmiştir. (7) Osteoartrit tedavisinde önerilen collagen aynı zamanda romatoid artrit tedavilerinde de önerilmektedir.

Bu alanda insanlar üzerinde yeterince çalışma yapılmamış olsa da araştırmalar artarak devam etmektedir. Şu ana kullanım alanları doğrultusunda cilt ve eklem sağladığı üzerine yapılan araştırmalarda olumlu sonuçlarla karşılaşılmaktadır.

Collagen / Kolajen Özellikleri

Yapısı itibariyle ipliksi, ağ oluşturan ve membran olarak sınıflandırılan kolajen, en az 20 farklı tipe sahiptir (1). Her bir kolajen tipinin benzersiz görevleri bulunmaktadır. Bunlardan Tip 1 kolajen, insanda en çok bulunan ve en dayanıklı kollajen tipidir. Başlıca deri, tendon, kemik, dişlerin temel yapı taşı olarak geçer. Tip 2 kolajen ise kıkırdak dokusunun başlıca kolajenidir. Osteroit artrit üzerine yapılan çalışmalarda tip 2 kolajeni takviyesinin olumlu sonuçları gözlemlenmiştir (8). Aynı zamanda romatoid artrit hastalığının tedavisi için de kullanılmaktadır. Tip 3 kolajen ise genelde tip 1 collagen ile birlikte bulunur. Cildin elastikiyetini ve sıkılığını sağlamaktadır. Aynı zamanda kan damarlarında ve bazı tümörlerde de mevcut olabilmektedir.

Kolajenin farklı tip ve faaliyeti olduğu için takviyesi alırken ihtiyaca göre ve hekim kontrolünde kullanmak önemlidir.

Kolajen Çeşitleri

Gün geçtikçe daha çok tercih edilen kolajen, sıvı, toz ya da kapsül / tablet halinde bulunabilir. Aynı zamanda ihtiyaca yönelik farklı içeriklere de sahip olabilirler. Bazı kolajen takviyeleri içinde tip 1 ve tip 2 kolajenleri varken, bazılarında ekstra farklı kolajen besinleri de ilave edilebilmektedir. Genelde kompleks olarak sunulan kolajen takviyesi özellikle hastalık tedavi sırasında ihtiyaca yönelik seçilmelidir.

Bikalite olarak sunduğumuz ürünler uzman ekibimiz tarafından denetlenmiş olup, gerekli kriterler ve belgelere sahiptir. Tarım ve Köyişleri Bakanlığı onayı ve satış izni almış ürünler, orjinal olarak üreticisinden veya distribütöründen size ulaştırılmaktadır. Bu nedenle doktorunuzun önerisi doğrultusunda ihtiyacınız olan takviyeleri Bikalite’den güvenle temin edebilirsiniz.

Kaynakça:

 1. Kolajen Ektraksion Yöntemlerinin Karşılaştırılması
 2. Collagen — What Is It and What Is It Good For?
 3. Bir Gıda Katkısı olarak Jelatin: Yapısı, Özellikleri, Üretimi, Kullanımı ve Kalitesi
 4. Health Benefits of Collagen: Pros and Cons, Nutrition, and More
 5. Effects of 12 Weeks of Hypertrophy Resistance Exercise Training Combined with Collagen Peptide Supplementation on the Skeletal Muscle Proteome in Recreationally Active Men
 6. A Collagen Supplement Improves Skin Hydration, Elasticity, Roughness, and Density: Results of a Randomized, Placebo-Controlled, Blind Study
 7. Daily oral consumption of hydrolyzed type 1 collagen is chondroprotective and anti-inflammatory in murine posttraumatic osteoarthritis
 8. Safety and efficacy of undenatured type II collagen in the treatment of osteoarthritis of the knee: a clinical trial

Uyarı Metni

Takviye Edici Gıda Uyarısı

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR