Maske Zorunluluğu

Maske Zorunluluğu

Virüsün bulaşmasını engellemek ve hastalıktan korunmak amacıyla maske kullanımına önem vermek gerekir. Hijyen ve maske ilk aşamada kişisel olarak alabileceğimiz en önemli tedbirlerdendir. Kalabalık ortamlarda, insanlarla sosyal mesafenin korunmasının zor olduğu ortamlarda maske kullanımının yakıcılığı artmaktadır. Dünyanın pek çok yerinde insanların hastalıktan korunması ve hastalığın yayılmasının önüne geçilmesi amacıyla kamu otoriteleri maske kullanımını zorunlu hale getirmiştir. Ülkemizde de 8 Eylül 2020 tarihinden itibaren maske kullanımı kamusal alanlar, iş yerleri ve açık mekanlarda zorunlu hale getirilmiştir. Bununla beraber pek çok durum için koşullar tanımlanmıştır.

Halkın çoğunluğunun maske takması durumunda hastalığın yayılması önemli ölçüde azalabilir. %80’lik maske kullanımı oranının virüs yayılımına etkisinin sokağa çıkma yasağı kadar olduğunu gösteren simülasyon sonuçları, maske düzenlemesinin önemini göstermektedir.

Arabada Maske Takmak Zorunlu mu?

Arabada Maske Takmak Zorunlu mu?

Toplu taşıma araçlarında da artan vaka sayılarına bağlı olarak maske takma zorunluluğu uygulamasına geçildi. Maske takmayan yolcular toplu taşıma araçlarına binemiyorlar. Özel araçlarda maske zorunluluğu ise araçta bulunan kişilerin yakınlık derecesine bağlı. Bilim kurulu önerisi ile özel araç içinde aile dışında birileri var ise araç içinde maske takmak zorunlu. Onun dışında araç içinde maske takmak zorunlu değil.

Kapalı Alanlarda Maske Zorunluluğu

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu’nun tavsiyesi doğrultusunda yayımlanan Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile 8 Eylül 2020 tarihinden itibaren kapalı alanlarda maske takmak zorunlu hale geldi. Alışveriş merkezleri, restaurantlar, kafeler, kamu kuruluşları gibi yerlere maskesiz girmek yasaklandı.

Alvent Maske Satın Al

Alvent Maske

%98 koruyuculuğa sahip, 3 katlı, yumuşak kulak bantlı, çift çekirdekli burun telli, full ultrasonik ve hijyenik koşullarda üretilen Alvent Meltblown Cerrahi Maske Bikalite’de

Orijinal Alvent Maske Al

Maske Zorunlu Olan İller

Özellikle pandeminin başında, alınan önlemlerle ilgili belirsizlikler yüksekken en çok akıllara gelen sorulardan birisi “ Maske nerede zorunlu? “ sorusu idi. Sağlık Bakanlığı ve İçişleri Bakanlığı’nın açıklamalarına göre maske takmak bütün illerde zorunlu oldu.

Avrupa'da Maske Zorunlu mu?

Avrupa'da Maske Zorunlu mu ?

Avrupa’da vaka sayılarının yüksek olduğu Fransa, Almanya, İtalya gibi ülkelerde ev dışı her alanda maske takmak zorunlu hale geldi. Toplu taşıma, alışveriş merkezi ve restaurant gibi insanların toplu halde bulunduğu yerlere maske takmadan girmek imkansız. Virüse karşı alınan önlemlere uymayanlara ciddi miktarda para cezası uygulanıyor.

Maske Zorunluluğu

Kapalı Alanlarda Maske Takmama Cezası

Kapalı alanlarda ve kamuya açık yerlerde maske takmayanlara Umumi Hıfzıssıhha Kanunu'nun 282'nci maddesi uyarınca 900 TL idari para cezası uygulanacak. Bunun yanında kapalı alanlarda maske takmayı reddedenler hakkında Türk Ceza Kanunu’nun 195. maddesine göre gerekli adli işlemler başlatılacak.

Maske Zorunluluğu Ne Zaman Bitecek?

Maske zorunluluğu hastalığın yayılmasına karşı alınabilecek en etkili önlemlerden olduğu için öngörülebilir bir tarihte bitmesi olası görünmüyor. Maske takmadan sokağa çıkma yasağı uygulaması ve toplu alanlara girme yasağı hastalık etkin olduğu sürece devam edecektir ve etmelidir diye düşünüyoruz. Zorunlu maske uygulaması boyunca Bikalite’nin size sunduğu, kalite uzmanlarımız tarafından kontrol edilen, standartlara uygun üretilmiş maskeleri kullanmak sizi virüsten koruyacaktır.

Hangi Maske Zorunlu?

Maske zorunluluğu getirilirken özel bir maske tipine dair tanımlama kamu tarafından yapılmış değil. Ancak maske takma konusunu salt zorunluluk, yasak, ceza gibi kavramlar ekseninde tartışmak doğru değil. Maskenin takılmasının amacı kendimizin ve karşımızdakilerin hastalıktan korunmasıdır. Bu sebeple standartları sağlayan ve aynı zamanda kullanım kolaylığı olan kaliteli maske tercihi her şeyden önce geliyor. Bez maske tercih edilmemeli, meltblown kumaş içeren test raporlarını geçen cerrahi maske kullanılmalıdır (Kaliteli maske seçimi ile ilgili, Cerrahi Maske Hakkında Merak Edilen 11 Soru yazımızı inceleyebilirsiniz).

Toplu taşıma araçlarında ve diğer kalabalık ortamlarda ise koruyucu maske / solunum maskesi sınıfına giren FFP2 maske veya FFP3 maske tercih edilmelidir (Kaliteli FFP2 / FFP3 maske seçimi ile ilgili, İyi N95 Maske Nasıl Olmalı? yazımızı inceleyebilirsiniz).

Bikalite olarak uzman ekibimizle; kaliteli, belgeli ve orijinal ürünleri sizin adınıza kontrol ediyor ve üreticiden temin ederek memnuniyetinizi üst düzeyde sağlayacak şekilde sizlere ulaştırıyoruz. Sağlığınız için kaliteli cerrahi maske ve koruyucu maske ürünlerimizi lütfen inceleyiniz.
Bikalite Logo

Kaliteli Cerrahi Maske ve N95 Maske Çeşitleri

İnceleyiniz

İlgili Ürünler

Alvent Meltblown Cerrahi Maske - 50'li Paket
Alvent Meltblown Cerrahi Maske - 50'li Paket

Ürün, iç ve dış katmanında spunbond kumaş, orta katmanda filtre kumaşı olarak meltblown kumaş kullanılmıştır. 3 Katlı SMS filtreleme sistemi sayesinde bakterilerin ve partiküllerin filtrasyonunda üstün başarı sağlar.

Ege 600 FFP2 NR D Maske / N95 Maske
Ege 600 FFP2 NR D Maske / N95 Maske

Ege N95 Maske, nefes alıp vermede düşük direnç sağlayarak, solunum sorunlarının önüne geçer. İnce ve hafif malzeme yapısıyla kullanımda ağırlık oluşturmaz. Katlanabilir yapısıyla kaba durmaz, rahat taşınır ve az yer kaplar.

İlgili Yazılar

Maske Cezası Ne Kadar? Maske Cezası Sorgulama
Maske Cezası Ne Kadar? Maske Cezası Sorgulama

Maske cezası ne kadar? Maske cezası nasıl sorgulanır? Maske cezasını ödemezsem ne olur? gibi soruların yanıtlarını yazımızda bulabilirsiniz

Cerrahi Maske Hakkında Merak Edilen 11 Soru
Cerrahi Maske Hakkında Merak Edilen 11 Soru

Sağlığımızla doğrudan ilgili olan cerrahi maskeler ve doğru cerrahi maske seçimi hakkında en çok merak ettiğiniz soruları bu yazımızda bir araya getirdik.

Etiketler: Maske
Nisan 29, 2021
Listeye dön
cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR