İyi N95 Maske Nasıl Olmalı?

İyi N95 Maske Nasıl Olmalı?

N95 maske ve FFP3 maske çeşitlerinin koruyuculuğu en yüksek maskeler olduğunu hemen hepimiz biliyoruz. Piyasada bulunan ve üzerinde N95 / FFP2 / FFP3 maske yazan maskelerin önemli bir bölümünün sahte olduğu ve toplum sağlığını tehdit ettiği de başka bir gerçek. Güvenilir bilgiye ulaşmanın da güç olduğu bu ortamda; Bikalite olarak uzman ekibimizle; "iyi N95 maske nasıl olmalıdır?" konusunu ele almaya çalıştık.

Kısaca N95 / FFP2 ve FFP3 maske

FFP2, FFP3 ve N95 maske çeşitleri, cerrahi maskelere göre koruma seviyesi daha yüksek olan, partikülleri filtreleyerek toz, virüs, bakteri, duman gibi etkenlere karşı daha yüksek seviyede koruma sağlayan maskelerdir. FFP2 maske %94, FFP3 maske ise %99 oranında partikülleri engeller. N95 maske ise %95 koruma sağlar. (1, 2)

N95, Amerika Ulusal İş Sağlığı ve Güvenliği kurumunun belirlediği standartlara göre yapılan bir adlandırma iken; FFP (face filtering piece - yüz filtreleme parçası) ise Avrupa Standartları Komitesi'nin belirlediği standartlara göre yapılan bir adlandırmadır. N95 sınıfına denk gelen Avrupa sınıfı FFP2’dir; N99 sınıfına denk gelen Avrupa sınıfı FFP3’tür. (3)

Ağzı ve burnu kapatan bu maskelerin içindeki filtreler dışardan gelen toz, virüs, bakteri veya diğer insanlardan öksürük ve hapşırık ile yayılan damlacıklara karşı koruma sağlar.

Yüksek koruma oranı sebebiyle Almanya N95 ve FFP2 maske kullanımı zorunlu hale getirmiştir. (4) Bununla beraber risk grubunda yer alan, ileri yaşlarda olan, kronik hastalığı bulunan, hastane gibi enfeksiyon yoğun ortamlarda çalışan kişilerin virüs filtrasyonunda en iyi seviyeye sahip FFP3 ve N99 maske kullanmaları önerilmektedir.

N95 / FFP2 ve FFP3 maske

İyi N95 maske özellikleri nelerdir?

Bir N95 maske, yüze iyi uyum sağlayan ve havadaki partiküllerin çok verimli bir şekilde filtrelenmesi için tasarlanmış olan bir solunum koruyucu cihazdır. Maskenin kenarları, burun ve ağız çevresinde sızdırmazlık oluşturacak şekilde tasarlanmıştır. (5)

N95 terimindeki N harfi “non-oil” demektir ve maskenin yağlı ortamlarda kullanıma uygun olmadığını belirtir. 95 ise ortamdaki partiküllerin %95inin filtrelendiğini ifade eder. (6)

Amerikan Hastalık Önleme Merkezi'ne (CDC) göre N95 maskeler, 0.3 mikrometre üstü büyüklükteki partikülleri filtrelemektedir. (7) Amerikan test standartlarında 0.3 mikron boyutundaki toz partikülleriyle gerçekleşen testlerden %95-99 arasında filtreleme gerçekleştiren ürünler N95 maske kodunu kullanabilmektedirler. 0.3 boyutundaki taneciklerin testlerde seçilme amacı 0.3 mikronun en etkili partikül büyüklüğü (MPPS) olmasıdır. Bu boyuttan daha büyük boyuttaki parçacıkların hareketleri öngörülebilirdir. Daha küçük boyuttaki parçacıklar ise brown hareketi yaparlar. Başka bir deyişle havada bulunan azot gibi moleküllerle etkileşim halinde bulunabilirler ve dairesel harekete yatkındırlar. Bu da katmanlı bir yapıda filtrelenmeyi kolaylaştırır. Bu da bize solunum koruyucu maskelerin 0.3 mikron üstü ve altı parçacıklarda filtreleme yeteneklerinin yüksek olduğunu gösterir. Koronavirüs çapının 0.06-1.4 mikron arasında değişkenlik gösterdiği, kümeler halinde bulunduğu, başka moleküllere tutunabildiği veya brown hareketi yaptığı düşünülünce; solunum koruyucuların bu virüsün filtrelenmesinde üstün performans sağladığı sonucuna ulaşırız.

Ayrıca üründeki meltblown katman elektrostatik etkiyle de parçacıkları uzak tutma kabiliyetine sahiptir. N95 maskelerin üretiminde kumaş yerine elektrostatik polipropilen fiber (meltblown) kullanılmasının sebebi budur. İyi N95 maske doğru malzeme kullanılarak standartlara uygun üretilmiş maskedir.

En İyi N95 Maske Markaları Bikalite’de

Alvent N95 Maske

Doğru malzeme kullanılarak standartlara uygun üretilmiş en iyi N95 maskeler ile yüksek koruma sağlayın!

İyi N95 Maske Satın Al

Ek olarak, iyi N95 maske ayarlanabilir burun klipslerine sahip olmalı ve maskenin burnun üzerine gelen kısmı burnu acıtmayacak şekilde köpükten yapılmalıdır. Bu yapı hem gözlük ve yüz koruyucu siperlik kullanımında buğulanmayı önler, hem efor sarf edilen durumlarda maskenin kaymamasını sağlar, hem de burna tam oturarak konforlu ve güvenli kullanım sunar. Rahat maske, koruma özelliği sağlarken kullanıma da yardımcı olan maskedir.

İyi bir N95 maskenin bağları ultrasonik kaynakla birleştirilmiş olmalıdır.(8) Bu sayede estetik görünümle birlikte, iplik çıkması gibi sorunların önüne geçilir. Kafa veya kulak bantlarının alerjen içermemesi, esnek olması, elastikiyetini uzun süre koruması ve kullanımda sarkma yapmaması istenir. Bu yapıdaki maskeler güvenli ve uzun süre kullanım için tercih edilmelidir.

Sonuç olarak iyi N95 maske nasıl anlaşılır?

İyi N95 maskeleri sahtelerinden ayırmak için aşağıdaki noktalar göz önünde bulundurulmalıdır ki bu önermeler FFP3 maske veya diğer koruyucu maske çeşitleri için de geçerlidir: (9, 10, 11)

 1. İyi N95 maske standartlara uygun üretilmiş maskedir ve üzerinde bu standardın logosunu taşır. Bu standartlar maskenin üretildiği yere göre değişir. Amerika’da üretilen maskelerin üzerinde NIOHS (The National Institute for Occupational Safety and Health-Ulusal İş Güvenliği ve Sağlığı Enstitüsü), Avrupa’da üretilen maskelerin üzerinde CE (European Committee for Standardization-Avrupa Standartları Komitesi) logosu bulunur. Bazı üreticiler bu standartlara uygun yapmasa da maskelerinin üzerlerine tüketicileri kandırmak için bu logo ve kısaltmaları deforme ederek veya eksik basabilirler.
 2. N95 maskelerin üzerinde maskeyi daha güzel gösterecek şekiller (çiçek, gökkuşağı vs.) veya renklendirmeler bulunmaz.
 3. Esas olarak iyi N95 maske veya diğer koruyucu maske çeşitleri kalite belgelerinden anlaşılır. Kalite belgesi olmayan veya eksik olan üründen şüphelenmek ve bu ürünü tercih etmemek gerekir.
 4. Her üründe olduğu gibi iyi N95 maske güvenilir yerden alınır.

Güvenilir N95 Maske Satın Al

Ege FFP3 Maske

Kalite belgeli, orijinal FFP2 ve FFP3 maskelerini, güvenilir online alışveriş sitesi bikalite.com’dan al için rahat etsin.

Hemen Satın Al

N95 maske fiyatları

N95 maske fiyatları virüs salgını başında üretim azlığından dolayı yükselse de şu an normal seviyelere inmiş durumdadır. Ancak buna rağmen piyasadaki birçok e-ticaret platformunda üretici firmaların toptan satış fiyatının bile çok altında perakende satış fiyatlarına satılan ürünler bulunmaktadır.

Özellikle sağlık söz konusu olduğunda ürünün kalitesi, ucuz olmasından çok daha önemlidir. Bu noktada Bikalite olarak fiyattan ziyade ürünün kalite belgelerine, ruhsatlı üretilmiş olmasına, ürünün ve üretici firmanın diğer kalite standartlarına uygunluğuna, ürünün orijinalliğine dikkat edilmesi gerektiğini düşünüyoruz.

Bikalite olarak uzman ekibimizle; kaliteli, belgeli ve orijinal ürünleri sizin adınıza kontrol ediyor ve üreticiden temin ederek memnuniyetinizi üst düzeyde sağlayacak şekilde sizlere ulaştırıyoruz. Kaliteli N95 maske ve FFP3 maske çeşitlerimiz ve daha fazlası için Koruyucu Maske bölümümüzü inceleyebilirsiniz.

Bikalite Logo

Kaliteli, Belgeli ve Orijinal Ürünler

İnceleyiniz

Kaynakça:

 1. https://multimedia.3m.com/mws/media/1791500O/comparison-ffp2-kn95-n95-filtering-facepiece-respirator-classes-tb.pdf
 2. https://www.cdc.gov/niosh/npptl/topics/respirators/disp_part/respsource3basic.html#c
 3. https://fastlifehacks.com/n95-vs-ffp/#N95_vs_FFP3_FFP2
 4. https://www.dw.com/tr/almanyada-toplu-ta%C5%9F%C4%B1ma-ve-d%C3%BCkkanlarda-ffp2-ya-da-cerrahi-maske-zorunlulu%C4%9Fu/a-56283529
 5. https://www.fda.gov/medical-devices/personal-protective-equipment-infection-control/n95-respirators-surgical-masks-and-face-masks
 6. https://www.honeywell.com/us/en/news/2020/03/n95-masks-explained
 7. https://blogs.cdc.gov/niosh-science-blog/2009/10/14/n95/
 8. https://multimedia.3m.com/mws/media/1425070O/3m-particulate-respirator-8210-n95-technical-specifications.pdf
 9. https://www.florence-health.com/latest-news/how-to-identify-a-counterfeit-n95-respirator
 10. https://thesocialdigital.com/identify-original-niosh-n95-mask-respirators
 11. https://www.eu-esf.org/covid-19/4647-covid-19-is-a-mask-a-mask

İlgili Ürünler

Ege 600 FFP2 NR D Maske / N95 Maske
Ege 600 FFP2 NR D Maske / N95 Maske

Ege N95 Maske, nefes alıp vermede düşük direnç sağlayarak, solunum sorunlarının önüne geçer. İnce ve hafif malzeme yapısıyla kullanımda ağırlık oluşturmaz. Katlanabilir yapısıyla kaba durmaz, rahat taşınır ve az yer kaplar.

Ege 700 FFP3 NR D Maske
Ege 700 FFP3 NR D Maske

Ürün, kullanılan ultra ince ve hafif filtre malzemesiyle (meltblown kumaş) yüzde kaba durmaz ve ağırlık yapmaz. Meltblown filtre malzemesi ve filtre tekniğiyle yüksek filtrasyon sağlar. Sıçramalara karşı da korumalıdır.

İlgili Yazılar

Cerrahi Maske Hakkında Merak Edilen 11 Soru
Cerrahi Maske Hakkında Merak Edilen 11 Soru

Sağlığımızla doğrudan ilgili olan cerrahi maskeler ve doğru cerrahi maske seçimi hakkında en çok merak ettiğiniz soruları bu yazımızda bir araya getirdik.

Maske Ne Zaman Değiştirilmeli?
Maske Ne Zaman Değiştirilmeli?

Maske kullanım süresi, Covid-19 hastalığına karşı alınabilecek en önemli önlemlerden biridir. Yazımızda maskelerin ne zaman değiştirilmesi gerektiğine yönelik detayları bulabilirsiniz.

Etiketler: Maske
Nisan 05, 2021
Listeye dön
cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR