Maske Cezası Ne Kadar? Maske Cezası Sorgulama

Maske Cezası Ne Kadar? Maske Cezası Sorgulama

Maske takmamanın cezası hakkında hala uygulamada bazı karışıklıklar bulunuyor. Bazı vakalarda Umumi Hıfzıssıhha Kanunu'nun 282. maddesine göre Umumi Hıfzıssıhha Kurulu’nun aldığı tedbirlere uymamaktan dolayı 900 TL, bazı vakalarda ise Kabahatler Kanunu’nun 32. maddesine göre “emre aykırılıktan” dolayı (2020 yılı için) 392 TL olarak maske cezası kesiliyor. Bu cezalara karşı yapılan itirazlarda ise Sulh Ceza Hakimlikleri cezaları onarken, bazıları ise yasal dayanağı olmadığı için cezaları iptal ediyor.

Fakat bir başvuru üzerine Yargitay 19. Ceza Dairesi 2020/4354 E., 2020/14250 K. sayılı kararıyla maske zorunluluğu uygulamasına uymayanlar söz konusu Kabahatler Kanunu’na göre “emre aykırılık” gerekçesiyle (2020 yılı için bu miktar 392 TL), İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulları kararlarının yürütücüsü olan Valilikler tarafından ceza verilebileceğine karar verdi.

Bazı illerde ise maskelerini takmayan kişilere para cezası ve adli işlemlerin yanı sıra zorunlu karantina da uygulanıyor. Bu cezanın yanı sıra test sonucu bekleyen veya riskli grubunda olup evinde beklemesi gereken kişilere, sokağa çıkmaları halinde para cezası uygulanmaya devam ediyor.

Ceza sorgulaması yapmak için e-devlet web sitesine(1) girilerek arama kısmına maske cezası yazılıp aratılır.

Araçta Maske Takmama Cezası

Özel araçta birden fazla kişinin bulunması halinde yine İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulları kararı gereği, maskelerin kullanımı zorunlu hale geldi. Arabada maske takmama cezası da yukarıdaki miktarla aynı, 900TL.

Ancak uygulamada bu zorunluluğun bazı istisnaları var. Örneğin aynı evde yaşayan kişiler için bu zorunluluk bulunmuyor. 6 Eylül 2020’de Kahramanmaraş’ta eşi ve çocuğuyla yolculuk yaparken, Covid tedbirleri kapsamında maskesini takmadığı için Ö.B.’ye kesilen para cezası, mahkeme tarafından iptal edildi. Böylece bu konuda bir emsal oluşmuş oldu.

Güvenilir ve Uygun Maske

Nimo Cerrahi Maske

Meltblown kumaşlı, CE belgeli, ÜTS kayıtlı, trest raporlu ve orijinal Nimo Maske bikalite.com’da

Nimo Maske Satın Al

Maske Cezası Ödeme

Maske cezaları e-devlet üzerinden sorgulandıktan sonra yine e-devlet üzerinden ödenebilir. Online bankacılık veya kredi kartıyla ödeme yapılabilir. 15 gün içerisinde ödenen cezalara ¼ oranında indirim uygulanmaktadır.

Maske Takmama Cezası Nereye Ödenir?

Bu cezalar, e-devlet üzerinden e-vergi dairesine online bankacılık veya kredi kartıyla ödenebilir.

İnteraktif vergi dairesinin internet sitesinden ceza ödemek için İnteraktif Vergi Dairesi web sitesine(2) giriş yapılıp borç sorgulama ekranından ceza miktarı ve ödeme seçenekleri görüntülenebilir.

Maske Takmama Cezası Nereye Ödenir

Maske Cezası Ödenmezse Ne Olur?

Maskeyle ilgili cezalar ödenmezse diğer idari para cezalarında da olduğu gibi haciz yoluyla tahsiline gidilebilir. Cumhurbaşkanlığından yapılan açıklamada maske kullanmama cezasını ödemenin kamu kurumlarında yapılacak bazı işlemler öncesinde zorunluluk haline getirilebileceği ayrıca belirtildi.

Ceza kesilen gerçek ve tüzel kişiler, bu cezanın ödenmemesinden doğabilecek yaptırımlardan kaçınmak için en kısa sürede cezalarını ödemelerini ya da itiraz etmelerini tavsiye ediyoruz.

Maske Cezası İtiraz

Cezaya itiraz, cezanın kesildiği günden itibaren 15 gün içerisinde Sulh Ceza Mahkemelerine yapılmaktadır. Belirlenen süre hak düşürücü süre olduğu için bu süreden sonra yapılan itirazlar işleme konmaz.

Ceza Yememek için Değil Korunmak için Maskelerimizi Takalım!

2019 yılında başlayıp 2021 yılında hala devam etmekte olan koronavirüs pandemisi ve diğer virüslere karşı önlemi bırakmamak gerekiyor. 2021 yılında maske cezası ödenmezse ne olur değil, doğru maske ile korumamızı nasıl sağlarız sorunu sormamız gerekir. Sevdiklerimizin, kendimizin ve toplumun sağlığı için maske-mesafe-hijyen 3 altın kuralı çok önemli. Burada da elbette “ hangi maske? ” sorusu önemli bir soru. Detaylı incelemeden satın alınan herhangi bir maskenin kullanımı riskleri de beraberinde getiriyor. Bu sebeple ürünün standartlarını, kaliteli maske özelliklerini bilmek ve orijinal maske temin etmek pandemiden korunmamızdaki temel etmen.

Bikalite olarak; kalite uzmanlarımız tarafından incelenen ve e-ticaret platformuna dahil ettiğimiz cerrahi maske dahil tüm ürünlerin gerekli test raporlarına sahip olduğunu, üretiminin kalite standartlarına uygun olduğunu, ürünlerin orijinal olduğunu garanti ediyoruz. Ürünlerimizi mutlaka inceleyiniz.

Bikalite Logo

Kaliteli Cerrahi Maske ve N95 Maske Çeşitleri

İnceleyiniz

Kaynakça:

  1. e-Devlet Kapısı
  2. İnteraktif Vergi Dairesi
  3. Umumi Hıfzıssıhha Kanunu Madde 282
  4. Yargıtay, maskelerini takmayanlara 'Umumi Hıfzıssıhha Kanunu' uyarınca ceza verilmesine hükmetti
  5. Yargıtay hukuki karmaşaya nokta koydu
  6. Araçta maskeyi takmama cezası mahkemeden döndü
  7. Yargıtay kararı

İlgili Ürünler

Roll Meltblown Cerrahi Maske - 3 Katlı, 50 Adet ve Tekli Paket
Roll Meltblown Cerrahi Maske - 3 Katlı, 50 Adet ve Tekli Paket

Ürün, kolay nefes almaya imkan tanıyan, esnek ve hava geçirgen yapıdadır. En iç katman spunbond kumaştan imal edilmiş olup filtrasyon ve kullanım rahatlığı sağlamaktadır.

Nimo Meltblown Cerrahi Maske - 3 Katlı ve 50'li Paket
Nimo Meltblown Cerrahi Maske - 3 Katlı ve 50'li Paket

Ürün rahat nefes alınabilir yapıda olup, lateks ve fiberglass maddelerini içermez. İç katmanı antibakteriyel yapıdadır. Cildi tahriş etmeyen hammadde ve tekniklerle üretilmiştir.

İlgili Yazılar

Cerrahi Maske Hakkında Merak Edilen 11 Soru
Cerrahi Maske Hakkında Merak Edilen 11 Soru

Sağlığımızla doğrudan ilgili olan cerrahi maskeler ve doğru cerrahi maske seçimi hakkında en çok merak ettiğiniz soruları bu yazımızda bir araya getirdik.

Maske Zorunluluğu
Maske Zorunluluğu

Ülkemizdeki çeşitli maske zorunluluğu uygulamalarıyla ilgili merak ettikleriniz bu yazımızda bulabilirsiniz.

Etiketler: Maske
Nisan 29, 2021
Listeye dön
cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR