Asya Ginsengi Nedir?

Asya Ginsengi Nedir?

Diğer İsimler: Asya ginsengi, Çin ginsengi, Kore ginsengi, kırmızı ginsengi, beyaz ginsengi

Latince İsimler: Panax ginseng.

Asya Ginsengi Hakkında Genel Bilgi

 • Asya ginsengi, Çin, Kore ve Doğu Sibirya dahil olmak üzere Uzak Doğu'ya özgüdür. Binlerce yıldır geleneksel Çin tıbbında sağlıkla ilgili amaçlar için kullanılmaktadır.
 • Asya ginsengi, çeşitli ginseng türlerinden biridir. Kırmızı ginseng ve beyaz ginseng terimleri, iki farklı şekilde hazırlanan Asya ginsenginin köklerini ifade eder.
 • Bitkinin sağlık amacıyla en sık kullanılan kısmı köküdür.
 • Ağızdan alınan Asya ginsenginin kullanımı, çevresel strese karşı direnci artırmak için ve genel bir tonik olarak sağlığı iyileştirmek gibi özellikleri ile teşvik edilir. Asya ginsengi, fiziksel dayanıklılığı, konsantrasyonu ve hafızayı geliştirmek için çeşitli başka nedenlerle bir diyet takviyesi olarak da tanıtılmaktadır. Bağışıklık, yaşlanma süreci, solunum ve kardiyovasküler bozukluklar, depresyon, anksiyete ve menopoz sıcak basması gibi çeşitli diğer sağlık sorunlarını üzerinde olumlu etkisi vardır. Asya ginsenginin çok bileşenli bir müstahzarın parçası olarak topikal kullanımı (cilde uygulanır) erken boşalma için teşvik edilir.

 • Asya ginsengi birçok madde içerir; en önemli olduğu düşünülenlere ginsenosidler (veya panaksositler) denir.

Ne Kadar Biliyoruz?

Asya ginsenginin üzerine yayınlanmış rastgele kontrollü çalışmaların çoğu, yüksek kaliteli çalışmalar olmayabilir. Bu nedenle, Asya ginsenginin sağlık üzerindeki etkileri konusundaki bilgimiz sınırlıdır.

Ne Öğrendik?

2013 yılında 65 rastgele kontrollü çalışmanın gözden geçirilmesinden elde edilen sonuçlar, Asya ginsenginin glikoz metabolizmasını iyileştirmeye ve kan şekerini düşürmeye yardımcı olabileceğini düşündürmektedir. Bununla birlikte, incelemeyi yayınlayan bilim adamları, inceledikleri çalışmalarla ilgili olarak birçoğunun yüksek kalitede olmadığı ve ginseng preparatlarının çeşitli olduğu gibi bazı sorunlara dikkat çekti.

Bitkisel Takviye Çeşitleri Bikalite’de

ari_ekmegi

Sağlığınıza değer katacak bitkisel gıda takviye çeşitleri için

Hemen Tıklayın!

Güvenilirliği Hakkında Ne Biliyoruz?

 • Asya ginsenginin önerilen miktarlarda kısa süreli oral kullanımı (6 aya kadar) çoğu insan için güvenli görünmektedir. Bununla birlikte, uzun vadeli güvenliği hakkında sorular ortaya çıktı ve bazı uzmanlar bebekler, çocuklar ve hamile veya emziren kadınlar tarafından kullanılmasını önermiyorlar.
 • Asya ginsengi, belirli bir çok bileşenli topikal cilt uygulamasının bir parçası olarak kısa süreli kullanıldığında muhtemelen güvenlidir. Uzun süreli tekrarlayan topikal kullanımdan sonra güvenilirlik belirlenmemiştir.
 • Uykusuzluk (uyku sorunu) bitkinin en yaygın yan etkisidir. Diğerleri arasında adet sorunları, meme ağrısı, artan kalp hızı, yüksek veya düşük tansiyon, baş ağrısı, iştahsızlık ve sindirim sorunları sayılabilir.
 • Bazı kanıtlar, Asya ginsenginin kan şekerini etkileyebileceğini düşündürmektedir. Şeker hastalığınız varsa, Asya ginsengi kullanmadan önce sağlık uzmanınıza danışın.
 • Ginseng'in kalsiyum kanal blokerleri ve diğer yüksek tansiyon ilaçları gibi bazı ilaçlarla, ayrıca statin ilaçları ve bazı antidepresanlar ile etkileşime girip giremeyeceği konusunda belirsizlikler var. Asya ginsenginin antikoagülan (kan inceltici) varfarin (Coumadin) üzerindeki etkisine ilişkin çalışmalar karışık sonuçlar vermiştir. İlaç alıyorsanız, Asya ginsengi kullanmadan önce sağlık uzmanınıza danışın.
 • Asya ginsengi hamilelik sırasında ağızdan alındığında güvenli olmayabilir. İçindeki kimyasallardan birinin hayvanlarda doğum kusurlarına neden olduğu bulunmuştur. Emzirirken Asya ginsengi kullanmanın güvenli olup olmadığı hakkında çok az şey biliniyor.

Aklında Tut

Sağlığınızın sorumluluğunu üstlenin—kullandığınız tamamlayıcı sağlık yaklaşımları hakkında sağlık hizmeti sağlayıcılarınızla konuşun. Birlikte, ortak, bilgiye dayalı kararlar verebilirsiniz.

Kaynakça:

Bu yazı Asian Ginseng yazısından çevrilmiştir.

Bikalite Notu: Bu yazı bir çeviri yazısı olduğundan bazı ifadeler, içerikler ve örnek verilen, yönlendirilen bilgi, belgeler Türkiye için geçerli olmayabilir. Bu yazı bilgi notu olması için çevrilmiştir. Genel sağlığınız için neyin iyi olabileceğini doktorunuza danışarak almanızı tavsiye ederiz. Bu yazıda belirli bir ürün veya hizmetten söz edilmesi veya bir kuruluştan veya profesyonel toplumdan tavsiye alınması, Bikalite'nin o ürün, hizmet veya uzman tavsiyesi için onay verdiği anlamına gelmez.

Uyarı Metni

Takviye Edici Gıda Uyarısı

İlgili Ürünler

Solgar Korean Ginseng - Kore Ginsengi Kök Ekstresi - Takviye Edici Gıda - 50 Kapsül
Solgar Korean Ginseng - Kore Ginsengi Kök Ekstresi - Takviye Edici Gıda - 50 Kapsül

Solgar Korean Ginseng; kore ginsengi kök ekstresi içeren gıda takviyesi. 50 Kapsül. Vegan ve vejetaryen kullanımına uygun. Satın Alın!

Solgar Siberian Ginseng Root Extract - Sibirya Ginsengi Kök Ektresi - Takviye Edici Gıda - 60 Kapsül
Solgar Siberian Ginseng Root Extract - Sibirya Ginsengi Kök Ektresi - Takviye Edici Gıda - 60 Kapsül

Solgar Siberian Ginseng Root Extract - sibirya ginsengi kök ektresi içeren takviye gıda - 60 Kapsül. Vegan ve vejetaryen kullanımına uygun. Satın Alın!

İlgili Yazılar

Kolajen Hakkında Merak Edilen 12 Soru
Kolajen Hakkında Merak Edilen 12 Soru

Kolajen zayıflatır mı? Kolajen takviyesi ne işe yarar? Nasıl kullanılır? gibi merak edilenleri yanıtlamaya çalıştık. Bikalite, kaliteli içerik sunar.

En İyi Kolajen Takviyesi Hangisi?
En İyi Kolajen Takviyesi Hangisi?

Collagen/kolajen ne işe yarar, en iyi kolajen takviyesi hangisi, Kollajen hangi besinlerde bulunur? sorularını yazımızda yanıtladık. Keyifli okumalar.

Etiketler: Takviye Edici Gıda
Mart 22, 2022
Listeye dön
cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR