Renkli Maske ve Desenli Maske Kullanımı Neden Artıyor?

Renkli Maske ve Desenli Maske Kullanımı Neden Artıyor?

Pandemi öncesinde çok büyük oranda sağlık çalışanlarının kullanımında olan ve standart olarak hastane yeşili, hastane mavisi ve beyaz renklerinde üretilen cerrahi maskeler; günümüzde tüm toplum genelinde yaygın kullanımla birlikte çok farklı renklere büründü. Artık sokakta, turuncu, kırmızı, pembe, sarı, mor, lila maske çeşitleri sıklıkla kullanılırken, farklı renkli maske talepleri de üretici firmalara yapılmakta. Özellikle siyah maske, günlük kullanımda yaygınlaşırken, desenli maske ve kişiye özel tasarım maske çeşitleri de sıklıkla tercih edilmekte.

Bikalite olarak ilk konsept marketimiz olan Korona Market’te yüksek koruyucuklukta, kaliteli maske çeşitlerini sizlere sunarken, bu ürünler hakkında merak ettiğiniz bir çok konuya da yanıt vermeye çalışıyoruz. Bu noktada renkli maske gündemine de kayıtsız kalamazdık. Maskenin koruyuculuğundan bağımsız olarak yaygınlaşan bu desenli ve renkli maske kullanımı eğiliminin nedenlerini bu yazımızda incelemeye çalıştık. İyi okumalar.

Psikolojik Faktörler Renkli Maske ve Desenli Maske Kullanımını Artırabiliyor

Pandemi koşullarında evlerde çok daha fazla zaman geçirmeye başlamamız, dışarıya çok az çıkabilmemiz, daha az sosyalleşebilmemiz ciddi bir psikolojik yıpranmayı da beraberinde getirdi. Buna ek olarak dış ortamda virüsün nereden ve nasıl geleceğini bilmemek, bir yüzeyle temas ettikten sonra tedirginlikle el dezenfektanı ile elimizi dezenfekte etmek, üst üste maskeleri takmak, asansöre binmeden ortam dezenfektanı ile ortamı dezenfekte etmek, markette siperlik, toplu taşımada yüksek koruyuculukta N95 maske takmak ve diğer tüm önlemler bizi virüsten korusa da kaygımızı süreklileştirdi. Covid-19 sonrası süreçte tüm insanlık üzerinde bu salgının etkileri daha derinlemesine incelenecek olmakla birlikte, şimdiden psikolojik etkilerinin ne düzeyde olduğunu kestirebiliyoruz. Renkli maske çeşitlerinin yoğun olarak kullanımı işte bu nesnel zemin üzerinde ortaya çıktı.

Pandemi öncesini düşündüğümüzde, maske kullanımı sıklıkla rastladığımız bir durum değildi. Cerrahi maske takan kişileri gördüğümüzde çoğumuzun aklına “acaba ne hastalığı var?” sorusu gelirdi. Kimilerimiz bulaşıcı olabileceğinden hareketle bu ürünleri kullananlara yanaşmazdı. Bu çok yanlış bir kanıydı zira maske takan kişi tıpkı şimdiki gibi aslında kendisini dışarıdaki mikroorganizmalardan korumak için takardı. Ama artık hepimizde maske var.

Desenli Maske

Elbette ki birey ve toplum psikolojisi alanında yeni çalışmaların konusu olmakla birlikte, maskeyi takmayı hasta olmakla özdeşleştiren kişi ve kişilerin şu an maske takıyor olması kişiyi rahatsız ediyor / hasta hissettiriyor olabilir. Başka bir açıdan baktığımızda ise maske takmanın zorunlu hale gelmesi (1) kaybedilmiş bir kişisel özerklik ve özgürlük duygusu oluşturabilir. Sürekli maske takmak zorunda olmak, hasta olma endişesinin de süreklileşmesi anlamına gelebilir. Tüm sürecin insanlarda onlarca olumsuz etkisi olabilir.

Peki bu durumunların renkli maskelerle, desenli maskelerle ne ilgisi var? Çok çok büyük anlam yüklememekle birlikte, renkli maske kullanımı her yerden virüs saldırısı olabilecek bir ortamda muhtemel küçücük bir kaçıştır. Desenli maske ve renkli maske ile hayatımıza küçücük bir renk gelir. Siyah bir kıyafet üzerine takılan lila maske, mavi bir kıyafet üzerine takılan sarı maske, bej bir kıyafet üzerine takılan yeşil maske artık maskeyi koruyucu bir ürün olmaktan çıkarıp, kıafetimizin bir aksesuarı yapar. Çünkü renkli ve desenli maske kullanarak kişiliğinizi ve tarzınızı yansıtabiliriz. Farklı tasarımlı maskeler özerkliğimizi ve özgürlük alanımızı yeniden oluşturmamıza yardımcı olur. Kendimizi ifade edebilmeyi farklı yollarla sağlayabilir, kendimizi daha rahat hissedebiliriz.

Maske kullanırken mimiklerimiz gözükmeyeceği için iletişimde ve duygularınızı aktarmada sorun yaşadığımızı hissedebiliriz. Fakat ruh halimizi yansıttığını düşünerek çeşitli renkteki maskeleri seçebiliriz. Tek renk kullanımın bazen sıkıcı tarafı olabilir. Bu nedenle canlı renkler bizde motivasyon artırıcı olabilir. Bu gibi etkenlerden dolayı her gün farklı bir renk maske kullanmak isteyebiliriz. (2)

Rengarenk Maske Seçenekleri - ASG Maske

asg renkli maske

Kaliteli ve güvenilir kırmızı, pembe, yavruağzı, lila, mavi, yeşil, sarı, beyaz ve siyah maske arıyorsanız ASG Maske ürünlerine göz atabilirsiniz.

Satın Al

Moda ve Renk Uyumu, Siyah Maske ve Renkli Maske Kullanımında Etkili

Mavi, gri, yeşil, pembe, lila, siyah maske tercih etmemizdeki en önemli faktörlerden birisi de moda ve renk uyumudur. Günlük hayatımızda, iş yerimizde veya bir yere giderken kendi zevk ve renklerimize veya ortama uygun uygun kıyafetler seçeriz. Standart renk maskelerle bu uyumu yakalamak zorluk çekebiliriz. İşte bu durumda ise imdadımıza farklı renkteki maskeler ve desenli maske yetişiyor.

Moda ve Renk Uyumu, Siyah Maske ve Renkli Maske Kullanımında Etkili

Yukarıda da belirttiğimiz gibi pandemi öncesi cerrahi maskeler hastane yeşili ve beyaz olarak üretilirken, pandemide koruyucu bir ekipmanın yanında bir aksesuara dönüştü. Kıyafet uyumu maskede de farklı renk taleplerini ve bir çok renkte maske üretimini getirdi. Artık maske deyince hastanelerde kullanılan yeşil veya mavi maske değil bambaşka renklerde maskeler akla geliyor. Moda tasarımcıları da bu “zorunlu” aksesuarı farklı renk ve modellerle kullanıcılara sundu ve sunmaya devam ediyor. Kısa zamanda sonlanmasını arzu etmekle birlikte, pandeminin daha da uzaması durumunda her kreasyonda bu zorunlu aksesuarın yeni tasarımlarını görmek kuvvetle muhtemel.

Renkli Maske Çeşitleri Artıyor ama...

Talebin arzı doğurması çok normal. Bunun doğal sonucu olarak bu ürünlerin merdivenaltı üretimi de patlamış durumda. Bakanlık bir çok kez GÜBİS ve ÜTS’den uygunsuz ve güvensiz maske markaları deklere ediyor (3, 4). İşte bu ortamda piyasada şu an birçok uygunsuz / sahte maske bulunuyor ve bunların önemli bir bölümü de renkli maskeler.

Başka bir yazının konusu olmakla birlikte diğer cerrahi maske standart ve testlerine ek olarak akredite laboratuvarlarda azo boyar maddeler (TS EN ISO 14362-1) ve alerjen testlerini (DIN 54231) başarıyla geçen ürünler güven veriyor. Ancak birçok üründe bu testler yapılmamış oluyor. Özellikle yekpare bir renk elde etmek için gereğinden çok fazla boya kullanımı çok yaygın ve bu durum maskenin kötü kokmasına veya arklı sağlık problemlerine sebep olabiliyor. Bu nedenle tarzımızı korurken, sağlığımızı da korumak ilk kriter olmalı diye düşünüyoruz ve kaliteli, belgeli, orijinal ve güvenilir renkli maske markaları tercih edilmesini tavsiye ediyoruz.

Kaliteli Renkli Maske Seçenekleri için

Bikalite olarak sizlerle üreticiden, orijinal ve kalite belgeli ürünleri buluşturmaya devam ediyoruz. Çocuklar ve yetişkinler için tek kullanımlık, desenli renkli maske çeşitlerini ilk konsept marketimiz olan Korana Market’te inceleyebilirsiniz. Hızlı ve güvenli teslimat sayesinde kısa sürede ürünlere ulaşabilirsiniz.

Standartlara Uygun, Kaliteli Renkli Maske Seçenekleri

bikalite logo

Standartlara uygun üretilmiş, azo boyar maddeler testini geçmiş, ÜTS kayıtlı maske markaları bikalite.com’da

Satın Al

Kaynakça:

  1. Maske Zorunluluğu
  2. Commentary: Physiological and Psychological Impact of Face Mask Usage during the COVID-19 Pandemic
  3. Gübis / Güvensiz Ürün Bilgi Sistemi
  4. Ürün Takip Sistemi / ÜTS Nedir? ÜTS Sorgulama Nasıl Yapılır?

İlgili Ürünler

Cenermed Meltblown Cerrahi Çocuk Maskesi - 50'li Paket
Cenermed Meltblown Cerrahi Çocuk Maskesi - 50'li Paket

Ürün, rahat nefes alınabilir ve hava geçirgen yapıda olup, lateks ve cam fiber maddelerini içermez. En iç katman spunbond kumaştan imal edilmekte olup, antibakteriyel yapıdadır.

ASG Karışık Renkli Maske - Meltblown, 5'li Paket, 50'li Kutu
ASG Karışık Renkli Maske - Meltblown, 5'li Paket, 50'li Kutu

Kalite standartlarına uygun üretilmiş renkli maskelerle yüksek koruma dağlayabilirisniz.

İlgili Yazılar

Maske Alerjisi Nedir? Cerrahi Maske Alerji Yapar mı?
Maske Alerjisi Nedir? Cerrahi Maske Alerji Yapar mı?

Bu yazımızda, maske alerjisi sorununu, bu soruna dönük çözümleri ve alerji yapmayan maske çeşitlerini ele aldık. Bikalite kaliteli ürün ve içerik sunar.

Bez Maske ve Yıkanabilir Maske Kullanımı Tehlike Saçıyor!
Bez Maske ve Yıkanabilir Maske Kullanımı Tehlike Saçıyor!

Bez maske ve yıkanabilir maske neden zararlı? Covid-19'dan korunmak için hangi maskeler kullanılmalı? Bikalite, kaliteli ürün ve kaliteli içerik sunar.

Etiketler: Renkli Maske ve Desenli Maske Kullanımı Neden Artıyor?
Haziran 12, 2021
Listeye dön
cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR