Gübis / Güvensiz Ürün Bilgi Sistemi

Gübis / Güvensiz Ürün Bilgi Sistemi | bikalite

Merdivenaltı ürün imalatının yaygınlaştığı günümüzde, bunun bir parçası olarak sahte maske satışları da sağlığımızı tehdit ediyor. Güvenli olmayan maske markaları ile birlikte piyasadaki bazı güvensiz ürünleri bulabileceğimiz bir portal olan Gübis / Güvensiz Ürün Bilgi Sistemi - ve ÜTS / Ürün Takip Sistemi - henüz yeterli olmasa da aldığımız ürünlerle ilgili bize bilgi veriyor. Bikalite olarak uzman ekibimizle GÜBİS portalını sizler için inceledik.

Güvensiz Ürün Bilgi Sistemi / Gübis Nedir?

Gerek yasal mevzuata göre, gerekse evrensel bir hak olarak; üretilen tüm ürünlerin insan sağlığının, çevrenin ve canlı yaşamının korunmasını, tüketici haklarını temel alması gerekmektedir. Bunların yanısıra üretilen ürünlerin belli kalite standartlarında üretilmesi, üretimini belgelemesi, etiket ve kullanım kılavuzları ile ve diğer araçlarla tüketiciye ürünle ilgili kapsamlı bilgi vermesi gerekir.

Güvenli ürün, yukarıdaki şartları sağlayan, bu şartları sağladığını belgeleyen, vaadettiği hizmeti ve özellikleri sunan, insan ve çevre için kabul edilebilir sınırlar dışında risk taşımayan üründür.

Gübis / Güvensiz Ürün Bilgi Sistemi ise; “ülkemizde piyasa gözetimi ve denetimi faaliyeti gerçekleştiren yetkili kuruluşlar tarafından güvensizliği tespit edilen ürünlerin ilan edildiği bir platformdur. Bu platformda yer alan bildirimler, yetkili kuruluşlar tarafından söz konusu sisteme girilen bilgilerden oluşmaktadır.” (1)

Gübis Ticaret Bakanlığı tarafından oluşturulan ve tüm bakanlıklar taraflarca kullanılan ortak bir portaldır. Bakanlıklar denetimlerini gerçekleştirdiği ürünlerin ilgili politikalarına aykırı olması durumunda geri toplama ve üretimi durdurma kararı çıkarmaktadır. Gübis tarafınca bu bilgiler biz kullanıcılar sunulmaktadır.

GÜBİS portalında özellikle vurgulanan konudan birisi ise “güvensiz ürünün sadece ilgili ürünle ilgili bir güvensizlik oluşturduğu, markanın diğer ürünleri ile ilgili güvensizlik anlamına gelmediği”dir. Güvensiz Ürün Bilgi Sistemi’nde ünlü markaların da güvensiz ürünleri bulunmaktadır. Yeni ürün alırken incelemesini önerdiğimiz bir portaldır.

Mutsuz Çocuk

Güvensiz Maske Size ve Sevdiklerinize Zarar Verir

Kaliteli Maske Satın Al

Güvensiz Ürün Sorgulama ve Güvensiz Maske Sorgulama Nasıl Yapılır?

Özellikle sahte maske haberlerinin arttığı son aylarda GÜBİS oldukça popüler bir platform oldu ve Nisan ayı içerisinde 75.000 civarında ürün sorgulama GÜBİS üzerinden yapıldı. Çoğunlukla maske sorgulama ve güvenli maske listesi aramalarının yapılması sahte ve uygunsuz maskelerle ilgili kaygıları da gün yüzüne çıkardı. Gübis’te duyurulan güvensiz maske ürünlerinin önemli bir bölümü piyasada koruyucu maske olarak satılan FFP3 maske ve FFP2 maske - diğer adıyla N95 maske - çeşitleriydi.

Platformda şimdilik sınırlı sayıda ürün çeşidi görsek de, zaman içerisinde Bakanlıkların tüm denetim sonuçlarına buradan ulaşabileceğimizi ve tüketimimize sunulan ürünlerle ilgili daha kapsamlı bilgi edinebileceğimiz umuyoruz.

“Peki Gübis güvenli ürün ve güvenli maske sorgulama nasıl yapılır?” isterseniz hep birlikte inceleyelim:

ÜTS Kaydı Nasıl Yapılır?

Gübis sorgulaması yapmak aslında çok kolay. Öncelikle GÜBİS - Güvensiz Ürün Portalı’na giriş yaptıktan sonra detaylı arama sekmesi sizi detaylı arama yapacağınız bir portala yönlendirecektir.

Bu sekme içinde bakanlığa göre, taşıdığı riske göre, menşe ülkeye göre gibi detaylı arama gerçekleştirebilirsiniz. Doğrudan arama için Marka / Model / Seri Numarası başlığı altından ürünün bilgileri ile arama gerçekleştirebilirsiniz.

Güvensiz Ürün Listesi

Gübis portala giriş yaptıktan sonra ana sayfasında sizi doğrudan en son girilen son 10 güvensiz ürünler karşılamaktadır. Ayrıca ana sayfa içerisinde en çok incelenen güvensiz ürünlerin kontrol edebilirsiniz.

Ürünlerin hepsini listeleyen bir sekme olmasa da doğrudan ilgili bakanlığın bildirimlerini kontrol ederek güvensiz ürün listelemesi yapabilirsiniz. Bunun için hızlı arama veya detaylı arama sekmelerine tıklamanız yeterli olacaktır.

Standartlara Uygun, Kaliteli N95 Maske Markaları

N95 Maske - Bikalite

Bikalite’deki tüm koruyucu maske çeşitleri uluslarararası kalite standartlarını sağlamaktadır.

Ege Maske Satın Al Alvent N95 Maske Satın Al

Gübis Güvensiz Maske Markaları

Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Tekstil Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi Dr. Erkan İşgören maske konusunda halkın kullandığı maskelerin %95’inin koruyucu filtre bulunmadığının belirtiyor.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, 18 Nisan 2021 itibariyle GÜBİS 41 maske listesi yayınladı ve kontroller devam ettikçe güvensiz maskeleri Gübis sistemine dahil etmeye devam ediyor.

Bu listeyi Gübis sorgulama (2) kısmından kurum sekmesi altından Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığını seçerek görüntüleyebilirsiniz. (Buradaki maskelerin şu an için solunum koruyucu maske çeşitleri olduğunu, cerrahi maskeler için ÜTS Sorgulama yaparak kayıt verilerine ulaşabileceğinizi bir kez daha vurgulayalım.)

En Güvenli Maske Hangisi, En Güvenilir Ürün Nereden Alınır?

Uygunsuz ve sahte maske üretiminin bu kadar yaygınlaştığı bir ortamda “ en güvenli maske markaları hangileri? “ sorusu büyük önem kazanıyor. Güvensiz maske kullanımı sonucu COVİD-19’a yakalanan vaka sayıları ile ilgili bir araştırma ülkemizde veya dünyada malesef yok. Ancak maske testleri ve araştırmalardan çıkan sonuçlar, standartlara uygun olmayan cerrahi maske, solunum maskesi veya genel olarak bez maskelerin ciddi riskler barındırdığını ortaya koyuyor. (Bakınız: Maske İle İlgili Doğru Bilinen Yanlışlar ve İyi N95 Maske Nasıl Olmalı?)

Bikalite uzman kalite ekipleri, piyasadaki ürünleri inceliyor ve Bikalite’nin üst seviye kalite kriterlerine uygun ürünleri yalnızca platforma dahil ediyor. Bikalite’deki tüm ürünler ve özellikle N95 maske, FFP3 maske, cerrahi maske gibi en önemli koruyucu ürünler, kalite belgelerine sahip, güvenilir ürünlerdir. Bu ürünleri üreticisinden temin ederek hijyen koşullarında doğrudan aracısız olarak size ulaştırıyoruz ve ürünlerin orijinalliğini garanti ediyoruz. Ürünlerimizle ilgili detay bilgi için, ilgili ürün sayfasındaki “ürünler hakkında” kısmına bakabilir; ürünlerimizin Gübis ve ÜTS üzerinden sorgularını yapabilirsiniz.

Güvenilir maske için cerrahi maske veya koruyucu maske kategorilerimizi, diğer korunma ürünleri için de Korana Market kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Bikalite Logo

Kaliteli, Belgeli ve Orijinal Ürünler

İnceleyiniz

Kaynakça:

  1. http://guvensizurun.gov.tr/Genel/Hukumler
  2. http://www.guvensizurun.gov.tr/Bildirim/Sorgu

İlgili Ürünler

Maratem M105 Alkol Bazlı El Dezenfektanı - 250ml
Maratem M105 Alkol Bazlı El Dezenfektanı - 250ml

Ürün virus ve bakterilere karşı %70 alkol oranıyla yüksek etki gösteriyor ve cildi tahriş etmiyor. Kaliteli ve orjinal el dezenfektanı ile sağlığınızı koruyun.

Roll Meltblown Cerrahi Maske - 3 Katlı, 50 Adet ve Tekli Paket
Roll Meltblown Cerrahi Maske - 3 Katlı, 50 Adet ve Tekli Paket

Ürün, kolay nefes almaya imkan tanıyan, esnek ve hava geçirgen yapıdadır. En iç katman spunbond kumaştan imal edilmiş olup filtrasyon ve kullanım rahatlığı sağlamaktadır.

İlgili Yazılar

ÜTS Kaydı Nasıl Yapılır?
ÜTS Kaydı Nasıl Yapılır?

Ürün Takip Sistemi / ÜTS kaydı nasıl yapılır, üts işlemleri için yapılacaklar, ÜTS belgesi nasıl alınır? gibi soruları yazımızda sizin için yanıtladık.

Ürün Takip Sistemi / ÜTS Nedir? ÜTS Sorgulama Nasıl Yapılır?
Ürün Takip Sistemi / ÜTS Nedir? ÜTS Sorgulama Nasıl Yapılır?

Ürün Takip Sistemi / ÜTS Nedir? ÜTS Sorgulama Nasıl Yapılır? sorularını yanıtladık. Bikalite, kaliteli içerik sunar ve yalnızca ÜTS kayıtlı maske satar.

Etiketler: Kalite
Mayıs 28, 2021
Listeye dön
cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR