Meltblown Maske Nasıl Anlaşılır?

Meltblown Maske Nasıl Anlaşılır? | Kaliteli, Orijinal | bikalite

Meltblown filtreli maske uygun malzemeler kullanılarak 3 katlı şekilde üretilir. Maskenin iç ve dış katmanında spunbond kumaş, orta katmanında meltblown kumaş bulunmaktadır. Bu sebeple bu tür maskelere, Spunbond - Meltblown - Spunbond kelimelerinin baş harflerinden hareketle SMS maske de denir. Pandemi süreciyle birlikte hayatımıza giren bu kavram, koruyucu ve kaliteli maske seçiminde büyük önem arzeder. Bu içeriğimizde meltblown maske ile ilgili merak ettiğiniz sorulara yanıtlar aramaya çalıştık. İyi okumalar.

Meltblown Nedir, Meltblown Kumaş Nedir?

Meltblown kumaş olarak adlandırılan dokusuz (non-woven) kumaşlar üretiminin en önemli parçalarındandır. Bu kumaşlar erimiş polimerin (İngilizcesi melt) hava ile püskürtülmesi (İngilizcesi blew) ile oluşturulmuş kumaşlardır. Dokuma ile üretilen bir kumaş olmadığı için de çok küçük gözeneklere sahiptir (1, 1).

Spunbond Nedir, Spunbond Kumaş Nedir?

Cerrahi maskelerin diğer önemli parçası ise spunbond kumaşlardır. Bu kumaşlar da dokusuz kumaşlardır ve erimiş polimerlerin döndürülmesi (İngilizcesi spin) ile üretilirler (1, 2).

Meltblown ve spunbond kumaşlar bir araya gelerek cerrahi maskeler için gerekli olan filtreleme yapısını sağlarlar. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi buna SMS yapısı denir.

Standartlara Uygun Meltblown Maske Çeşitleri

Bikalite maske çeşitleri

Satandartlara uygun yoğunlukta meltblown kumaş içeren, testleri başarıyla geçmiş, 3 katlı meltblown maske çeşitlerimizi için

TIklayınız!

Meltblown Maske Özellikleri

ÜTS kayıtlı maske kutularının içi boş olarak üreticilere satılıyor olması, piyasadaki uygunsuz imalatlar, kamunun birçok maskeyi güvensiz ve uygunsuz bulması ve bunları Ürün Takip Sistemi Portalı’nda ve Gübis’te deklere etmesi, toplum genelinde maskelere soru işaretli bakmayı getirmiştir (3, 4). Kaliteli maskede meltblown kumaş bulunması gerektiğini öğrenen insanımız, şimdi doğal olarak “ Meltblown maske kumaşı nasıl anlaşılır? ” diye sormaktadır.

Meltblown filtre maske, yapısı gereği antistatiktir, küflenmez ve sıvılara dayanıklıdır. Meltblown kumaş erimiş polimerin püskürtülmesi ile elde edilir ve yırtarak test edebilir. Bu malzeme kolayca yırtılır ve ateşe maruz kaldığında tutuşmaz. Bunun yerine alev çıkarmadan erir. Eğer test ettiğiniz kumaş bu özellikleri taşıyorsa meltblown kumaş olma olasılığı yüksektir.

Maskenin uygun kumaş yapısına sahip olması önemlidir ancak yeterli değildir. Bu sebeple maskenizi seçerken aynı zamanda aşağıdaki koşulların sağlandığından da emin olmak gerekir:

  • Meltblown cerrahi maske burnun üst kısmı ile çenenin altı arasında kalan bölgeyi ve yanakların önemli bir kısmını kapatan bir maskedir.
  • 3 katlı meltblown maske dokumasız yapıdadır ve polimerden sırasıyla Spunbond-Meltblown-Spunbond kumaş katmanları kullanılarak üretilmiştir.
  • Burun bölgesinde bulunan tel sayesinde burna tam oturur ve sızdırmazlık sağlar.
  • Meltblown filtreli maske kullanım süresi 2-4 saattir. Sonrasında değiştirilmelidir.
Meltblown Maske Testi

Meltblown Maske Testi

Üretim tekniğiyle beraber bir parçanın tam olarak meltblown kumaş olup olmadığını anlamak güçleşmiştir. Ancak yine de genel bir gözlem olarak için görsel incelemesi (gözle muayene), yanmazlık ve sızdırmazlık doğrulamaları yapılabilir (5, 6).

Görsel Değerlendirme

3 katlı cerrahi maskede adından da anlaşılacağı üzere 3 adet katman bulunur. Maskeler makasla kesildiğinde bu 3 tabaka açık bir şekilde görülmelidir. Koruyuculuğu düşük maskelerde genellikle ortada bulunan meltblown filtre malzemesi yer almaz.

Meltblown kumaşlar genellikle katmanlı bir yapıdadır ve kolayca yırtılır, spunbond kumaşlar ise lifli yapısından ötürü zor yırtılır ve pamuksu şekilde kopar. Meltblown genellikle daha kağıtsı bir görünüme sahipken spunbond kumaş ise gözenekli bir yapıya sahiptir.

Tutuşmazlık Testi

Meltblown malzeme aleve maruz kaldığında genellikle tutuşmaz. Bunun yerine alev oluşturmadan erir. Eğer maskemizin orta tabakası tutuşuyorsa meltblown kumaş olmama ihtimali vardır.

Sızdırmazlık Testi

Maskenin dış tabakası sıvı geçirgenliğine karşı belirli bir koruma sağlar, özellikle Tip IIR sınıfı maskelerde bu daha da artar. Böylelikle tükürük, hapşırık veya kan sıçramalarına karşı koruma sağlamayı amaçlar. Bunu test etmek için maskenin dış tarafına bir miktar su konularak, iç yüzeyinin ıslaklığı kontrol edilir. Eğer bir dakika içerisinde maskenin iç yüzeyinde nemlenme veya ıslanma olmuyorsa maskemiz bu koşulları sağlıyor denebilir.

Roll Maske Bikalite

Roll Maske Satın Al

Hemen Tıklayın

Neden Meltblown Filtreli Maske Kullanılmalıdır?

Meltblown filtreli maske, maskenin zorunlu olduğu koşullarda günlük kullanım için en uygun seçimlerden birisidir. N95 ve koruyucu maske sınıfına giren FFP1, FFP2, FFP3 maske çeşitleri de meltblown kumaş içerir ancak bu maskeler daa çok katmanlı ve daha yüksek koruyuculukta olmakla birlikte nefes almayı güçleştirebilir. Bu sebeple N95 maske ve türevleri kalabalık ve riskli ortamlarda tercih edilmelidir.

Meltblown dokuma bir kumaş olmayıp gözenekleri küçük olduğundan, virüsleri ve diğer partikülleri tutmaya ve filtrelemeye yarayan bir yapıdadır. Dokusundaki parçacıklar en ince ipek iplikten yaklaşık 10 kat küçüktür. Bu yapı havayı kolayca geçirirken parçacıkların geçmesini zorlaştırır. Ek olarak bu kumaşlar elektrostatik yüklüdür ve bu yetenek parçacıkları daha kolay tutarak, filtreleme verimliliğini artırır. Tüm bu özellikler doğrultusunda; kolay nefes alabilirliği, kullanım rahatlığı ve hafifliği de dikkate alındığında meltblown filtreli maske çeşitleri ideal ürün tiplerinden birisi olarak öne çıkar.

Çocuklar için de meltblown maskelerin kullanımı uygundur. Farklı yaş gruplarına uygun olarak üretilen meltblown çocuk maskesi, tıpkı yetişkin maskesi çeşitleri gibi yüksek koruyuculuktadır.

En İyi Meltblown Maske Hangisi?

Bu sorunun tek bir cevabı yoktur. En iyi maske uygun malzeme ile standartlara uygun üretilmiş, üretim sürecini belgelendirebilmiş, test raporlarına sahip maskedir. Bunun dışında ürünün oriinalliği de çok önemlidir. Zira yukarıda da kısaca değindiğimiz gibi piyasada ÜTS kayıtlı maske kutularının içine doldurulmuş uygunsuz maskeler bulunmaktadır. Ve bu noktada da güvenilir ürün bulma sorunu kritiktir.

Bikalite’nin size sunduğu tüm cerrahi maskeler SMS yapısında olup, uygun malzemelerle standartlara göre üretilmiştir. Kalite kontrolleri yapılmış, bu maskeleri Bikalite olarak üreticisinde temin ederek doğrudan size ulaştırıyor ve orijinalliğini garanti ediyoruz. Kendiniz ve sevdikleriniz için Bikalite’deki tüm ürünleri güvenle tüketebilirsiniz.

Bikalite Logo

En İyi Meltblown Maske Markaları Bikalite’de

Satın Al

Kaynakça:

  1. Melt Blown Process
  2. What is Melt-Blown Extrusion and How is it Used for Making Masks?
  3. Ürün Takip Sistemi / ÜTS Nedir? ÜTS Sorgulama Nasıl Yapılır?
  4. Gübis / Güvensiz Ürün Bilgi Sistemi
  5. How To Know If Your Mask Is The Real 3-Ply Surgical Mask?
  6. Genuine or Fake Surgical Masks — 3 Quick Tests to Find Out

İlgili Ürünler

Nimo Meltblown Cerrahi Maske - 3 Katlı ve 50'li Paket
Nimo Meltblown Cerrahi Maske - 3 Katlı ve 50'li Paket

Ürün rahat nefes alınabilir yapıda olup, lateks ve fiberglass maddelerini içermez. İç katmanı antibakteriyel yapıdadır. Cildi tahriş etmeyen hammadde ve tekniklerle üretilmiştir.

Cenermed Meltblown Cerrahi Çocuk Maskesi - 50'li Paket
Cenermed Meltblown Cerrahi Çocuk Maskesi - 50'li Paket

Ürün, rahat nefes alınabilir ve hava geçirgen yapıda olup, lateks ve cam fiber maddelerini içermez. En iç katman spunbond kumaştan imal edilmekte olup, antibakteriyel yapıdadır.

İlgili Yazılar

Ventilli ve Ventilsiz Maske Nedir? Ventilli Maske mi, Ventilsiz Maske mi?
Ventilli ve Ventilsiz Maske Nedir? Ventilli Maske mi, Ventilsiz Maske mi?

Pandemi sürecinde ventilli maske ve ventilsiz maske çeşitleri ile ilgili yanlışları ve doğru kullanımın nasıl olması gerektiğini biliyor musunuz? Tıklayın!

Maske Ne Zaman Değiştirilmeli?
Maske Ne Zaman Değiştirilmeli?

Pandemi koşullarında, N95 maske ve cerrahi maske kullanım süresi ile ilgili doğru bilgiye ulaşmak hepimiz için çok önemli. Bikalite bilgi verir!

Etiketler: Maske
Haziran 16, 2021
Listeye dön
cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR