Kolajen Çeşitleri

Kolajen Çeşitleri

Deri, vücuttaki en büyük organdır. Vücudun sıcaklık, toz, bakteri saldırısı gibi dış maruziyetlerine karşı her zaman için savaşmaktadır (1). Zamanla cilt, iç ve dış faktörlerden dolayı yaşlanmaya başlamaktadır. Cildin yaklaşık %75’i kolajenden oluşmaktadır ve collagen vücutta bulunan en temel proteinlerden biridir (2). Yirmili yaşlardan itibaren cilt yüzeyinden bulunan toplam kollajen miktarı her sene %1 oranında azalır (3). Bu nedenle cilt zamanla elastikiyetini kaybetmeye başlar. Bu noktada günümüzde özellikle kozmetik dünyasında çeşitli ürünlerle birlikte kolajen takviyesi için talep gün geçtikçe artmaktadır. Çeşitli takviye ve formlarla birlikte collagen takviyesine ulaşmak oldukça kolaydır.

Kolajen Krem

Kolajen kremi, kozmetik sektöründe kolajen takviyeleri arasında kullanılan en yaygın ürünlerden biridir. Zamanla kollajen üretimini kaybeden cilt kırışmaya ve sarkmaya başlar. Bu noktada kollajen takviyelerinden biri olarak kolajen krem kullanılabilmektedir. Aslında collagen topikal olarak uygulandığında cildin derin katmanlarına inememektedir (4). Bu nedenle kremlerde doğrudan kollajen yerine kolajeni aktif edebilecek maddelerin kullanımı amaçlanmaktadır. Cilt için, kremin daha aktif bir formu olan kolajen serumu kullanımı daha fazla yaygınlaşmaktadır.

Collagen / Kolajen Serum

Kolajenli kremlerden sonra kolajenin popüler olarak kullanım yöntemlerinden biri de serum halidir. Kolajen serumu, cilt tarafından kolayca emilebilen yağ ve su bazlı sıvılardan oluşmaktadır (5). Genellikle küçük damlacıkları olan bir yapıda olurlar ve birkaç damlası kullanılan bölge için yeterli olmaktadır. Kollajen serumuyla birlikte daha büyük miktarlarda aktif molekül daha fazla verim alabilmek için cilt üzerinde çalışmaktadır. Böylece kremlerden daha kısa sürede sonuca ulaşabilmenizi de sağlar (6).

Kolajen Serum Ne İşe Yarar?

Kolajen serumu, cilt üzerinde collagen kullanımının en aktif halini sağlamaı hedefler. Serum kreme göre, cilde aktif maddeleri daha hızlı iletmektedir. Bu nedenle cilde gözle görülür bir şekilde daha fazla etki edebilmektedir. Kollajen serumunu uygularken optimum fayda sağlayabilmek için serumdan sonra nemlendirici veya yüz kremi ile collagen serumunu sürüldüğü bölgenin üstü kapatılmalıdır (6). Kollajen serumları çoğunlukla yaşlanma karşıtı ürünler olarak tercih edilmektedir.

Öte yandan cildin nemlenmesi için kullanılan collagen içerikli serumlar ise geçici olarak ciltteki çizgilerin görünümünü azaltabilmektedir (6). Ancak güçlü bir kolajen takviyesine ihtiyacınız varsa krem ya da serum yeterli olamayabilir. Bu durumda üretilen kolajen  takviyelerine ihtiyaç duyabilirsiniz.

Balık Kolajeni

İnsanların karasal kaynak tüketiminin gün geçtikçe artması sürdürülebilir ve çevre dostu kaynaklara yönelimi de artırmaktadır (7). Kolajen  ise kozmetik, biyomedikal gibi pek çok farklı alanda kullanılmaktadır. Öte yandan kolajene olan ilgi zaman geçtikçe artmaya da devam etmektedir. Bu noktada daha sürdürülebilir bir kollajen kaynağı arayışı araştırmacıları, balıklardan kollajen elde etmeye yöneltmiştir.

Balık kolajeni balık veya balık derisinden elde edilmektedir. Yapılan bazı çalışmalarda balık kolajenin cilt elastikiyetini artırmaya önemli katkı sağladığı kaydedilmiştir (8). Ayrıca bu ürün, tıpkı diğer collagen kaynakları gibi eklem sorunları ya da kırışıklıkların giderilmesinde kullanılmaktadır. Öte yandan yaşlanma karşıtı olarak da tıpkı karasal kaynaklardan elde edilen kolajenler kadar etkili olduğu raporlanmıştır (9). Ancak balık kolajeni henüz yeni sayılan bir ürün olduğu için faydaları konusunda geniş çaplı araştırmalar devam etmektedir.

Balık Kolajeni mi, Sığır Kolajeni mi?

Sürdürülebilir kaynaklara yönelme ya da insanlardaki deniz ürünlerinin daha sağlıklı olduğu yönündeki inanç, üreticileri deniz ürünlerinden elde edilen ürünler üzerine çalışmalara daha fazla yönlendirmektedir. Son yıllarda üretilen ve yaygınlaşan balık kolajeni, sığır kolajen ile kıyaslandığında kimyasal bileşenler yönünden büyük farklılıklara sahip değil, aksine yapısal olarak birbirine çok yakındır (10).

Ciltteki kolajen / collagen, esas olarak Tip 1 ve Tip 3 kolajenden oluşmaktadır. Sığır kolajeni de temel olarak Tip 1 ve Tip 3 kolajenleri içerdiği için tercih edilebilen collagen türü olabilir, kırışıklıkları azaltma ve cildin nemini arttırmada oldukça yararlı olabilir (11). Ayrıca sığır kolajeni osteoartrit hastalığına sahip kişilerde eklem ağrısını azaltabilmekte ve semptomları bir miktar azaltabilmektedir (11).

Balık ya da deniz kolajeni içeriğinde daha çok tip 1 ve tip 2 kollajen vardır. Araştırmalara göre bu collagen türü kıkırdak ve cilt sağlığı konusunda oldukça umut vermektedir (12). Öte yandan UV radyasyon koruması ve yara iyileşimi için de oldukça yararlı bulunmaktadır (11). Aynı zamanda sığır kolajenine göre ufak bir farkla daha sağlıklı olabileceği düşünülmektedir. Bu konuda araştırmalar devam etmektedir.

Vegan Kolajen

Vegan beslenme biçimine sahip bireyler hayvansal herhangi bir ürün içeren gıdaları tüketmedikleri gibi takviye edici gıdalarda da vegan ikameleri tercih etmektedirler. Kolajen, bilindiği üzere doğrudan sığır ya da balık ile elde edilmektedir. Ancak günümüzde genetiği değiştirilmiş bakteri ve mayalarla birlikte vegan kolajen elde etmek mümkündür (13). Günümüzde ise vegan kolajen takviyesi olarak vegan kolajen aktivatörleri kullanılmaktadır. Bu takviyeler vücuttaki kollajen reaksiyonunu başlatmaktadır. Henüz yeterince yaygın olmasa da yakın bir gelecekte hayvanlardan elde edilen kolajenlerden daha güvenilir olabileceği yönünde öngörüler vardır (13).

En İyi Kolajen Takviyesi

“En iyi kolajen takviyesi”, vücudunuzun ihtiyaçları tespit edildikten sonra uzman sağlık personeli tarafından önerilen üründür.

Bikalite olarak; ürünlerin kalite ve onay belgelerinin kontrolünü sağlıyor, bu ürünleri orjinal olarak üreticisinden veya distribütöründen temin ederek size ulaştırıyoruz. Uzmanınızın önerisi ile satın almayı düşündüğünüz kolajen / collagen takviyesi ürünlerini Bikalite’den güvenle temin edebilir ve deneyimlerinizi bizimle paylaşarak gelişimimize katkıda bulunabilirsiniz.

 1. Top 6 Benefits of Taking Collagen Supplements
 2. Liquid Collagen: Types, Benefits, and Risks
 3. Skin anti-aging strategies
 4. A Collagen Supplement Improves Skin Hydration, Elasticity, Roughness, and Density: Results of a Randomized, Placebo-Controlled, Blind Study
 5. Skin serum: What it can and can't do
 6. Benefits of Face Serum: Expert Advice on What to Know
 7. Marine Collagen from Alternative and Sustainable Sources: Extraction, Processing and Applications
 8. Daily oral supplementation with collagen peptides combined with vitamins and other bioactive compounds improves skin elasticity and has a beneficial effect on joint and general wellbeing
 9. What Is Marine Collagen?
 10. What Is Marine Collagen, and Should You Try It?
 11. Bovine Collagen: Benefits, Forms, and Uses
 12. Marine Origin Collagens and Its Potential Applications
 13. Recombinant microbial systems for the production of human collagen and gelatin | SpringerLink

Uyarı Metni

Takviye Edici Gıda Uyarısı

İlgili Ürünler

VeNatura Beauty Kollajen - C Vitamini, Hyaluronik Asit, Çinko, Bakır, Biotin, Selenyum - Takviye Gıda - 5000 MG - 30 Saşe
VeNatura Beauty Kollajen - C Vitamini, Hyaluronik Asit, Çinko, Bakır, Biotin, Selenyum - Takviye Gıda - 5000 MG - 30 Saşe

Hidrolize kollajen tip 1, C vitamini, hyaluronik asit, çinko, bakır, biotin, selenyum içeren takviye edici gıda.

Orzax Ocean Glukozamin Kompleks - Kondroitin, MSM, Kolajen - Takviye Edici Gıda - 60 Tablet
Orzax Ocean Glukozamin Kompleks - Kondroitin, MSM, Kolajen - Takviye Edici Gıda - 60 Tablet

Glukozamin sülfat, kondroitin sülfat ve MSM’e ilave kolajen tip II ile zenginleştirilmiş takviye edici gıda.

İlgili Yazılar

En İyi Kolajen Takviyesi Hangisi?
En İyi Kolajen Takviyesi Hangisi?

Collagen/kolajen ne işe yarar, en iyi kolajen takviyesi hangisi, Kollajen hangi besinlerde bulunur? sorularını yazımızda yanıtladık. Keyifli okumalar.

Kolajen Hakkında Merak Edilen 12 Soru
Kolajen Hakkında Merak Edilen 12 Soru

Kolajen zayıflatır mı? Kolajen takviyesi ne işe yarar? Nasıl kullanılır? gibi merak edilenleri yanıtlamaya çalıştık. Bikalite, kaliteli içerik sunar.

Etiketler: Takviye Edici Gıda
Ocak 26, 2022
Listeye dön
cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR