El Dezenfektanı Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli

El Dezenfektanı Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli

Hastalık yapıcı virüs ve bakteri gibi mikroorganizmalara karşı kullandığımız el dezenfektanları, korona salgını ile birlikte daha çok ihtiyacımız haline geldi. Marketler ve eczaneler başta olmak üzere her yerde karşımıza çıkan çeşitli el dezenfektanı markalarını satın alırken bazı noktalara dikkat etmek gerekiyor. Piyasada çok farklı üreticilerden temin edilebilecek dezenfektanların taşıması gereken özellikleri ve el dezenfektanı tercihinde nelere dikat edilmesi gerektiği konularını bu yazımızda sizler için ele aldık. El dezenfektanlarından en çok tercih edilenler alkol oranları, kalite ve test belgeleri, paketleme ve etiket özellikleri açısından diğer dezenfektanlardan ayrılıyor:

Dezenfektan Alkol Oranı Yeterliliği

El dezenfektanı alkol oranı, bir dezenfektanın mikrop, bakteri ve virüsleri öldürme yeteneğini belirleyen en önemli etkendir. Alkol türüne bağlı olmakla beraber %50-70 oranı arasında alkol içeren dezenfektanlar tercih edilmelidir. Alkol oranının az olması gibi fazla olması da etkinliği azaltabilir. Alkol oranı elbette önemlidir ancak daha çok dikkat edilmesi gereken şey, ürünün mikroorganizmalar üzerinde kanıtlanmış etkinliğidir. Alkol bazlı el dezenfektanı içeriği etikette etanol, etil alkol, izopropanol veya 2-propanol olarak listelenir (1). Alkol oranı yetersiz olan dezenfektanlar hastalık yapıcı mikrop ve bakterileri etkin bir şekilde yok edemeyeceğinden, uygun alkol oranına sahip el dezenfektanı çeşitleri tercih edilmelidir.

Bunun dışında alkol içermeyen dezenfektan çeşitleri de mevcuttur. Alkolsüz dezenfektanlar da birçok mikroorganizmaya karşı etkilidir. Başka bir deyişle el dezenfektanları mutlak olarak alkol içermek zorunda değildir. Dezenfektanların etkili olduğu mikroorganizmalar, etki süreleri, etkili olabilmesi için uygulanması gereken ideal süreler dezenfektan etiketinde verilmektedir. Bikalite web sitesinde dezenfektanlarla ilgili detay bilgiler yer almaktadır. Ürünlerle ilgili bu bilgileri, etiketleri okumadan alışveriş yapmamanızı ve orijinal dezenfektan satın almanızı sağlığınız için öneririz.

Alkol oranı kadar önemli olan bir başka nokta da dezenfektanın içerdiği alkol çeşididir. Metanol içeren el dezenfektanları sağlığımız için ciddi risk teşkil eder. Deriden emilen metanol görme kaybı ve ölüm gibi ciddi etkilere sebep olabilir. Bu sebeple metanol içeren el dezenfektanlarından uzak durulmalıdır (2).

El Dezenfektanının Cilde Zararı

El dezenfektanı doğrudan cilde, yüze, ele temas eden bir kimyasal olduğu için insan cildine temasta uygunluğunun kanıtlanması gerekir. Ciltte çatlak, kuruluk ve kaşıntı yaratan, cildin pH’ına uygun olmayan dezenfektanlar kullanılmamalıdır. Dezenfektan içerik açısından cilde uygun olsa da, uzun süreli veya aşırı kullanım sonucunda da çatlak ve kuruluğa yol açabilir. Dezenfektanlar kontakt dermatit denilen rahatsızlığa yol açabilen bir üründür (3). Bu sebeple nemlendirici içermesi avantajdır. Dermatolojik testler dezenfektanların cilde uygunluğunu kanıtlamak için kullanılır. Bu testleri geçmiş el ve cilt dezenfektanı markaları tercih edilmelidir.

Kokusuna Göre El Dezenfektanı

Piyasada kokusuz el dezenfektanı ve aromalı, güzel kokulu el dezenfektanı çeşitleri bolca bulunmakta. Kokusu rahatsız etmeyen dezenfektanlar daha çok tercih edilir. Gün boyu sıklıkla kullanılan ve ellerimizle temas eden dezenfektanların kokusu kullanıcılar açısından tercih sebebidir.

Kaliteli ve Kokulu Dezenfektan Satın Al

promast-kokulu-dezenfektan

Virüslere karşı yüksek etki gücüne sahip, cilde zarar vermeyen, hoş kokulu Promast Clean El ve Cilt Dezenfektanı bikalite’de

Hemen İnceleyiniz

Dezenfektan Etki Süresi

Kaliteli bir el dezenfektanı kullanımından kısa süre sonra etkisini göstermiş ve ellerimizi hastalık yapıcı bakteri ve virüs gibi mikroorganizmalardan arındırmış olmalıdır. Temas süresi olarak adlandırılan bu süre kaliteli el dezenfektanlari için 20 saniye kadardır (4).
Kalite belgeli, standartlara uygun bir dezenfektan etkisini uzun süre korur, uygulandığı yüzeylerdeki mikroorganizmaları etkisiz hale getirir. Bu özelliğe sahip dezenfektanlar daha çok tercih edilir. Diğer dezenfektanlara göre daha uzun süre kullanılabileceğinden hem maddi olarak daha avantajlıdır, hem de daha az sayıda kullanımla uzun süreli dezenfeksiyon sağlandığı için ellerimiz daha az kimyasala maruz kalır.

Dezenfektan Alkol Oranı

Kalite ve Test Belgelerinin Bulunması

Dezenfektan üreten birçok firma paket üzerinde %60 ve daha yüksek alkol oranına sahip olduğunu söylese de piyasada taahhüt ettikleri özellikleri taşımayan, birçok niteliksiz ve sahte ürünle karşılaşabiliyoruz. Bazı dezenfektan ürünleri içerisinde cildimize zarar verecek maddeler içerebiliyor ve bu maddeler cildin doğal yapısına zarar vererek kızarıklık, kaşıntı, alerji başta olmak üzere ciddi sorunlara yol açabiliyor. Bu sebeple aldığımız ürünün kalite standartlarına uygun olduğunu gösteren kalite belgesi çok önemlidir. Dermatolojik testleri geçememiş el dezenfektanı markalarından uzak durulmalıdır.

Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihazlar Kurumu (5) ile TÜBİTAK ortak projesi olarak 2018 yılında kullanıma sunulmuş olan Ürün Takip Sistemi (ÜTS) (6), henüz tıbbi cihaz, maske ve kozmetik ürünlerinin takibini sağlamak için kullanılabilmektedir. İlerleyen dönemde dezenfektan gibi hijyen ürünlerinin kayıtlarını tutması da beklenmektedir. Diğer taraftan güvensiz ürünlerin tespitini amaçlayan ve yine bir kamu çalışması olan Güvensiz Ürün Bilgi Sistemi (GÜBİS) (7) portalında sınırlı sayıda denetlenmiş uygunsuz ürünler arasında bazı uygunsuz dezenfeksiyon ürünlerini tespit etme şansımız vardır.

Ancak ürün kalitesi hakkında bilgi alabilmenin koşulu, özellikle merdiven altı üretimin yoğun olduğu ülkemizde; ürünün kalite belgelerinin uzmanlar tarafından detaylı incelenmesi ile mümkündür.

dezenfektan-bikalite

Kalite Standartlarına Uygun Üretilmiş Dezenfektanlar için

Hemen TIklayın!

Paketleme ve Etikete Göre Seçim

Dezenfektanın kalitesini belli eden etmenlerden birisi de paketleme ve etiketidir. Dezenfektanlar kalitelerini muhafaza etmek için güneş geçirmeyen bir kapta saklanmalıdır. Güneş ışığı dezenfektanın etkinliğine zarar verebilir. Çantamızda taşıdığımız küçük şişelerdeki dezenfektanlar saydam şişeli olabilir.

Paketlemede bir diğer önemli nokta dezenfektan şişesinin yiyecek ve içecek kabına benzememesidir (1). Çocuklar bu şişeleri içecek sanarak içebilir.

Etiketinde uygun kullanım talimatları, içeriğini açıkça anlatan yazılar ve hangi kalite standartlarına uyduğunu belirten işaretler olan ambalajlar da kalite göstergesidir.

Kaliteli El Dezenfektanı

Kaliteli El Dezenfektanı için Bikalite

Sonuç olarak; el dezenfektanları kendimizin, sevdiklerimizin, çocuklarımızın cildiyle doğrudan temas eden kimyasal bileşenler olduğu ve pandemi sürecinde sıklıkla kullanıldığı için özellikle dikkat edilmesi gereken hijyen ürünleridir.
Bikalite uzman ekipleri, akredite kuruluşlardan kalite ve test belgelerini almış, kaliteli üretimlerini süreklileştirmiş firmalardan ürünleri temin ederek sizlere doğrudan, aracısız olarak sunmaktadır. Bikalite’deki hijyen ürünlerini gönül rahatlığıyla kullanabilir, sevdiklerinize önerebilirsiniz.

Bikalite | Kaliteli, Belgeli ve Orijinal

b_logo_turkuaz

Bikalite’deki tüm ürünlerimiz kalite uzmanı ekiplerimiz tarafından incelenmekte ve orijinal olarak size ulaştırılmaktadır.

İnceleyin!

Kaynakça:

  1. How to Select and Use Hand Sanitizer
  2. Q&A for Consumers | Hand Sanitizers and COVID-19 | FDA
  3. Contact dermatitis - Causes
  4. Does Hand Sanitizer Work? Yes, but It's Important to Know Its Limitations
  5. Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu
  6. Ürün Takip Sistemi / ÜTS Nedir? ÜTS Sorgulama Nasıl Yapılır?
  7. Gübis / Güvensiz Ürün Bilgi Sistemi

İlgili Ürünler

Detro Derm Alkol Bazlı El Dezenfektanı - 1L
Detro Derm Alkol Bazlı El Dezenfektanı - 1L

Ürün, %70 alkol oranı sayesinde el ve cilt üzerinde kullanımda mikropların etkisiz hale getirilmesinde kullanılır. El ve cilt antiseptisi sağlamak amacıyla kullanılır.

Maratem M105 Alkol Bazlı El Dezenfektanı - 250ml
Maratem M105 Alkol Bazlı El Dezenfektanı - 250ml

Ürün virus ve bakterilere karşı %70 alkol oranıyla yüksek etki gösteriyor ve cildi tahriş etmiyor. Kaliteli ve orjinal el dezenfektanı ile sağlığınızı koruyun.

İlgili Yazılar

Antiseptik Hakkında Merak Edilenler?
Antiseptik Hakkında Merak Edilenler?

Antiseptik nedir, ne işe yarar, özellikleri nelerdir, dezenfektan ile farkı nedir gibi sorulara yazımızda yanıt aradık. Bikalite kaliteli içerik sunar.

Antiseptik Çeşitleri / Antiseptik Solüsyon Çeşitleri Nelerdir?
Antiseptik Çeşitleri / Antiseptik Solüsyon Çeşitleri Nelerdir?

Antiseptik /dezenfektan pandemi ile kullanımı artan ürünlerden oldu. Yazımızda size farklı antiseptik türlerini ve özelliklerini anlattık.

Etiketler: Dezenfektan
Eylül 02, 2021
Listeye dön
cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR