Vejetaryen Beslenme İncelemesi

Vejetaryen Beslenme İncelemesi

Bu çeviri yazımızda vejetaryen beslenme nedir, neden tercih edilir, vejetaryenliğin olası faydalarını, vejetaryen diyette dikkat edilmesi gereken bazı noktaları sunduk. İyi okumalar... 

Bitki Temelli Beslenme Size Yarar Sağlayabilir?

Vejetaryenler birçok yiyecekten uzak dururlar. Pikniklerinde ızgara, hamburger ya da sosis bulunmaz. Hayvansal yağda pişirilmiş tatil hindisi veya patates kızartması yoktur. Katı vejetaryenler, arılar tarafından yapılan baldan bile vazgeçebilirler. Ancak vejetaryenler, birçok insanı rahatsız eden önemli sağlık sorunlarından da uzaktır. Genellikle bizden daha uzun yaşarlar ve kalple ilgili rahatsızlıkları ve diğer rahatsızlıkları yaşama olasılıkları daha azdır.

Gerçek şu ki, vejetaryen olsanız da olmasanız da, daha fazla bitki temelli bir diyet yemek sağlığınıza iyi gelebilir.

Sağlığınızı koruyabilecek vejetaryen yaşam tarzı hakkında ne düşünüyorsunuz? Vejeteryan olmanın riskleri var mı? Amerikan Ulusal Sağlık Enstitüsü (NIH) tarafından finanse edilen araştırmacılar bu sorulara cevaplar arıyor. Diyet ve diğer faktörlerin sağlığımızı etkilediği birçok yolu keşfediyorlar.

Vejetaryen yemekler meyve ve sebzeler, kuru fasulye, kepekli tahıllar, tohumlar ve kuruyemişlere odaklanır. Bazı tahminlere göre, ABD yetişkin nüfusunun yaklaşık %2'si bu tür bir beslenme uyguluyor.

İnsanların vejetaryen olmak için birçok nedeni vardır. Bazıları daha sağlıklı beslenmek ister. Diğerlerinin dini veya ekonomik nedenleri olabilir veya hayvan refahı ile ilgili endişeleri vardır. Kanser risk faktörlerindeki eğilimleri izleyen NIH beslenme uzmanı Dr. Susan Krebs-Smith, "Vejetaryen diyetleri ayrıca ağırlıklı olarak et, kümes hayvanları ve balığa dayanan diyetlerden daha sürdürülebilir ve çevre açısından daha sağlıklı" diyor.

Çoğu insan vejeteryan diyetini sadece bitkisel gıdalar yemek ve et, kümes hayvanları ve balık yememek olarak düşünür. Krebs-Smith, "Ama aslında, birçok farklı vejetaryen diyet türü var" diye açıklıyor. "Bazıları diğerlerinden daha kısıtlayıcıdır."

Katı vejetaryenler veya veganlar, bitkisel gıdalar yerler ve tüm hayvansal ürünleri (et, kümes hayvanları, balık, yumurta, süt ve bazen bal) reddederler. Süt ürünleri de yiyenlere lakto vejeteryan denir. Hem süt hem de yumurta tüketen vejetaryenlere lakto-ovo vejetaryenler denir.

Bazı vejetaryenler balık yer ama et veya kümes hayvanları yemezler. Peskataryan olarak adlandırılırlar (pesce, İtalyancada balık anlamına gelir).

“Sonra esnekler veya yarı vejetaryenler var. NIH'de beslenme uzmanı ve diyetisyen Jody Engel, "Bunlar çoğunlukla vejeteryan bir diyet uygulayan, ancak ara sıra et yiyen insanlar" diyor. “'Ben vejeteryanım ama her pazar hamburgerimi yemem gerekiyor' diyebilirler. İnsanlar kendi kurallarına uyma eğilimindedir, bu da araştırmacıların vejeteryanları incelemesinin zor olmasının bir nedenidir. Çok fazla fark var."

Krebs-Smith, farklı tanımlara rağmen, “gerçek bir vejeteryan olsanız da olmasanız da, daha bitki bazlı bir diyetin faydalı olduğu konusunda beslenme uzmanları ve sağlık kuruluşları arasında muazzam bir fikir birliği var” diyor. “Bazı insanlar yeterince meyve, sebze, baklagiller veya tam tahıl yemiyorlar. Bu yiyeceklerden daha fazla yemenin herkes için iyi olacağı konusunda büyük bir fikir birliği var.”

Vejetaryen diyetler, diğer yeme düzenlerine göre daha az kaloriye, daha düşük doymuş yağ ve kolesterol seviyelerine ve daha fazla lif, potasyum ve C vitaminine sahip olma eğilimindedir. Vejetaryenler et yiyenlere göre daha az ağırlığa ve daha düşük kanser oranlarına sahip olma eğilimindedir. Engel, "Kanıtlar ayrıca vejeteryan bir diyetin belirli kalp hastalıklarından daha düşük ölüm riski ile ilişkili olduğunu ve vejetaryen bir diyet uygulayanların daha düşük LDL ["kötü"] kolesterol seviyelerine sahip olma eğiliminde olduğunu gösteriyor" diyor.

Bununla birlikte, bazı durumlarda, sağlıktaki iyileşmelerin bitki bazlı beslenmeden mi yoksa çoğu vejeteryanın sağlıklı yaşam tarzından mı kaynaklandığı belirsizdir. “Vejetaryenler genellikle fiziksel olarak daha aktif ve vejetaryen olmayanlara göre daha sağlıklı alışkanlıklara sahipler. Krebs-Smith, ayrıca, en azından Amerika Birleşik Devletleri'nde tipik olarak daha yüksek bir sosyoekonomik statüye sahipler" diyor.

Diyetin etkilerini ortaya çıkarmak için bilim adamlarının diğer faktörleri hesaba katan büyük, dikkatle kontrol edilen çalışmalar yürütmesi gerekiyor. Dünyanın en büyük bitki bazlı diyet araştırmalarından biri şu anda California'daki Loma Linda Üniversitesi'nde devam ediyor. Kardiyolog Dr. Gary Fraser, 50 eyalette ve Kanada'da 96.000 kişilik Yedinci Gün Adventisti (Amerika ve Kanada’da yaygın olan bir Hristiyan mezhebi) hakkındaki verileri analiz etmek için NIH tarafından finanse edilen bir bilim adamları ekibine liderlik ediyor. Bu dini grubun üyeleri, benzersiz beslenme alışkanlıklarına ve genel olarak sağlıklı bir yaşam tarzına sahiptir.

Adventistlerin vejeteryan beslenmeleri teşvik edilir, ancak nüfusun yaklaşık yarısı bazen et yer. Bu değişken yeme kalıpları, bilim adamlarının çok çeşitli beslenme alışkanlıklarını karşılaştırmasına ve diyet ile hastalık arasındaki bağlantıları aramasına olanak tanır.

Bugüne kadar, araştırmacılar, insanlar vejetaryen olmaya ne kadar yakınsa, diyabet, yüksek tansiyon ve metabolik sendrom (kalp hastalığı ve felç riskinizi artıran bir durum) risklerinin o kadar düşük olduğunu bulmuşlardır. Fraser, "Trend neredeyse bir merdiven gibi, katı vejeteryanlar için en düşük risk, ardından lakto vejetaryenler ve ardından peskataryenler ve ardından vejeteryan olmayanlar için yükseliyor" diye açıklıyor Fraser. Daha önceki araştırmalar, vejeteryan adventistlerinin hem et yiyen adventistlerden hem de adventist olmayanlardan daha uzun yaşama eğiliminde olduğunu buldu. Vejetaryenler ayrıca daha az koroner kalp hastalığına sahiptir ve bazı kanser oranları daha düşüktür.

Vejetaryenler tanım gereği et yemediğinden, bazı insanlar basitçe beslenmenizden eti çıkarmanın sağlığa faydalı olacağı sonucuna varırlar. Fraser, “Ama aslında bundan daha karmaşık” diyor. "Yaşam beklentisi ve diğer sağlık konularındaki farklılıklar, vejeteryanların yemeye meyilli olduğu ekstra meyveler, sebzeler, kuruyemişler ve soya dahil baklagiller ile ilgili olabilir. Bunun etin yokluğuna dayandığı sonucuna varamazsınız” diyor.

Uzmanlar genel olarak çok çeşitli yiyecekler yiyen vejetaryenlerin vücutlarının tüm besin ihtiyaçlarını kolayca karşılayabilecekleri konusunda hemfikirdir. “Hayatın herhangi bir aşamasında vejetaryen yiyecekler tüketerek sağlıklı beslenebilmelisiniz. Ancak biraz planlama gerektiriyor, ”diyor NIH'de beslenme araştırmalarında yer alan kayıtlı bir diyetisyen olan Rachel Fisher.

Vejetaryenler yeterli miktarda demir, kalsiyum, çinko ve B12 vitamini aldıklarından emin olmalıdırlar. Araştırmalar, pek çok tahıl, ekmek ve diğer yiyeceklerin bu besinlerle zenginleştirilmiş olması nedeniyle, çoğu vejeteryanın yeterince aldığını gösteriyor. Fisher, "Özellikle veganların yeterli B12 vitamini ve omega-3 yağ asitleri aldığından emin olması gerekiyor" diyor. Balık, keten tohumu, ceviz ve kanola yağında bulunan Omega-3, kalp sağlığı ve görme için önemlidir.

Bazı vejetaryenler, ihtiyaç duydukları her şeyi aldıklarından emin olmak için besin takviyeleri alırlar. Vejetaryen iseniz veya vejetaryen olmayı düşünüyorsanız, bir diyetisyen veya başka bir sağlık uzmanıyla konuşmak iyi bir fikirdir.

Fisher, vejeteryan olsanız da olmasanız da vejeteryan diyetinin yüksek lifli, düşük yağlı ve zengin besin maddelerinden yararlanabileceğinizi söylüyor. “Vejetaryen yiyecekler çok lezzetli olabilir ve sizin için çok iyiler” diyor.

İşleri ilginç hale getirmek için çeşitli baharatlar ve otlar kullanmayı deneyin. Ve sebzelerinizi aşırı pişirmediğinizden emin olun, aksi takdirde değerli besinlerinden bazılarını kaybedebilirler.

Kaynakça:

Bu yazı Digging a Vegetarian Diet başlıklı yazıdan çevrilmiştir.

Bikalite Notu: Bu yazı bir çeviri yazısı olduğundan bazı ifadeler, içerikler ve örnek verilen, yönlendirilen bilgi, belgeler Türkiye için geçerli olmayabilir. Bu yazı bilgi notu olması için çevrilmiştir. Genel sağlığınız için neyin iyi olabileceğini doktorunuza danışarak almanızı tavsiye ederiz. Bu yazıda belirli bir ürün veya hizmetten söz edilmesi veya bir kuruluştan veya profesyonel toplumdan tavsiye alınması, Bikalite'nin o ürün, hizmet veya uzman tavsiyesi için onay verdiği anlamına gelmez.

İlgili Yazılar

Vejetaryen Beslenme ve Düşük Mortalite Bağlantısı
Vejetaryen Beslenme ve Düşük Mortalite Bağlantısı

Vejetaryenler daha uzun mu yaşıyor? Bitkisel beslenme, vejetaryen diyetlerin hastalık, ölüm üzerine etkileri hakkındaki detayları yazımızda bulabilirsiniz.

Vejetaryen Beslenme Sağlıklı mı?
Vejetaryen Beslenme Sağlıklı mı?

Vejetaryen beslenme faydaları, doğru vejeteryan beslenme nasıldır, vegan/vejetaryen için gıda takviyesi nedir gibi soruların yanıtlarını yazımızda derledik.

Etiketler: Vejetaryen
Kasım 17, 2022
Listeye dön
cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR