FFP2 Maske - N95 Maske Hakkında Merak Edilen 10 Soru

N95 Maske - FFP2 Maske Hakkında Merak Edilen 10 Soru | bikalite

Covid-19 salgınıyla birlikte hayatımızın ayrılmaz parçası haline gelen maskeler hakkında merak edilen çok sayıda konu var. Günlük hayatta daha çok tercih edilen cerrahi maske çeşitleri ile ilgili çok fazla bilgiye ulaşılabilirken; normal şartlarda iş güenliği ekipmanı olarak kullanılan ama pandemide koruyuculuğu çok daha yüksek olan toz maskesi çeşitleri (FFP2 / N95 maske, FFP3 maske vb) ile ilgili bilgiler çok daha kısıtlı. Bu yazımızda N95 veya FFP2 maskeler hakkında sık sorulan soruları cevaplandırmaya çalıştık.

N95 Maske Nedir? FFP2 Maske Nedir?

N95 maske / FFP2 maske yüze tam ve sıkı bir uyum sağlayan, havadaki partiküllerin çok verimli bir şekilde filtrelenmesi için tasarlanmış solunum koruyucu bir cihazdır. Maskenin kenarları, burun ve ağız çevresinde sızdırmazlık oluşturacak şekilde tasarlanmıştır (1). Bu tip maskeler korona öncesinde iş güvenliği ekipmanı olarak kullanılırken, salgınından sonra hastalığa karşı alınabilecek en önemli önleyici tedbirlerden birisi oldular.

Maskeler çeşitli standartlara bağlı kalınarak koruma seviyelerine göre isimlendirilirler. N95, Amerika Ulusal İş Sağlığı ve Güvenliği (National Institute for Occupational Safety and Health - NIOSH) kurumunun belirlediği standartlara göre yapılan bir isimlendirme iken, FFP (face filtering piece - filtreli yüz parçası) ise Avrupa Standartları Komitesi’nin (European Committee for Standardization) belirlediği standartlara göre yapılan bir isimlendirmedir. N95 terimindeki N harfi “non-oil” demektir ve maskenin yağlı ortamlarda kullanıma uygun olmadığını belirtir. 95 ise ortamdaki 0,3 mikrondan büyük partiküllerin %95’inin filtrelendiğini belirtir (2).

N95 standardına denk gelen Avrupa Standardı FFP2’dir (3). FFP2 maskeler %94, N95 maskeler ise %95 koruma oraninda partikülleri engeller (4, 5).

Kaliteli FFP2 Maske Satın Al

Ege N95 Maske Bikalite

Kalite standartlarına uygun, tamamı belgeli ve orijinal koruyucu maske çeşitlerimizi İnceleyiniz

Satın Al

N95 ve FFP2 Maske Aynı Tip Maske midir?

N95 Amerikan standardı ölçüsü iken, FFP2 Avrupa standardı ölçüsüdür. 0,3 mikron çapı ve üstü büyüklükteki partikülleri N95 maske %95, FFP2 maske %94 oranında filtreler. N95 ve FFP2 maskeler için benzer maske tipleri denilebilir. Her iki maske tipi de benzer standartlara ve testlere göre test edilir. Hatta bazı üreticiler aynı ürünü Amerika’da testten geçirip N95 sınıfında; Avrupa’da testten geçirip FFP2 sınıfında kullanıcılara sunabilmektedirler (6).

N95 Maske Ne İçin Kullanılır?

N95 maske; salgın öncesinde küçük partiküllerin oluşabildiği, tozlu vb çalışma ortamlarında çalışanların solunumunu kolaylaştırmak için kullanılıyordu. İnşaat, talaşlı üretim, tarım, marangozhaneler gibi işyerleri bu alanlara örnektir. Bu maskeler solunum yoluyla vücuda giren virüslere karşı da koruma sağladıkları için salgının başlamasıyla birlikte herkesin hayatına girmiştir. Pandemi koşullarında özellikle bulaş riskinin yüksek olduğu hastaneler, AVM’ler, toplu taşıma araçları, kalabalık işyerlerinde cerrahi maske yerine FFP3 maske veya N95 maske kullanılması uzmanlar tarafından önerilmektedir.

FFP2 Maske, Medikal veya Cerrahi Maske midir?

Cerrahi maskeler veya medikal maskeler ile FFP2 maskeler farklı maskelerdir. Cerrahi maskeler tek kullanımlık olan, yüze gevşek bir şekilde oturan ve FFP2 maskelere göre daha az koruyuculuğu olan maskelerdir. Cerrahi maske sızdırmazlık oluşturacak şekilde yüze oturmaz, kenarlarında gevşeklik olabilir. FFP2 maske ise yüze daha iyi oturan, kenarları burun ve ağız çevresinde sızdırmazlık yaratacak şekilde tasarlanmış maskelerdir. Ayrıca FFP2 maskeler cerrahi maskelere oranla daha uzun süre kullanılabilir.

Cerrahi maske, kişiyi değil ortamda bulunanları korumak üzere tasarlanır. Yani burada kişinin ortama hastalık yaymasını engellemek birincil amaçtır ve test standardı da bunun üzerine inşa edilmiştir. Oysa FFP2 ve FFP3 maske için olan koruyucu maske standardlarında ise kişinin dış ortamdaki hastalık yayıcı ve zararlı partiküllerden korunması hedeflenir. Bu sebepten test standardı kişinin korunmasına dönük testleri içerir (7).

N95 Maske mi, FFP3 Maske mi Daha Koruyucu?

FFP3 maske, %99 oranında koruma sağlayan maske çeşididir, dolayısıyla N95 maskeye göre daha koruyucudur. Ancak koronavirüs salgınına karşı genel kullanımda ve riskin düşük olduğu alanlarda N95 maske kullanımı yeterlidir. Hastane gibi riskin yüksek olduğu alanlarda FFP3 maske kullanımı, N95 maske veya FFP2 maske ürünlerine kıyasla sağlık profesyonellerinin kullanımı için daha uygundur (6).

N95 maske veya FFP3 maske alırken dikkat edilmesi gereken nokta maskenin kalitesidir. Standartlara uygun olmayan malzemelerden üretilmiş maskelerin türü ne olursa olsun koruyuculuğu şüphelidir. Bikalite olarak size kalite uzmanlarımız tarafından incelenmiş, koruyuculuğu kanıtlanmış maskeleri sunuyoruz.

Kaliteli FFP3 Maske Satın Al

Ege FFP3 Maske Bikalite

Kalite standartlarına uygun, tamamı belgeli ve orijinal FFP3 maske çeşitlerimiz için tıklayınız

Satın Al

N95 Maske Kaç Saat Kullanılır?

N95 maske kullanım süresi yapılan çalışmalara göre 8 saate kadar uzamaktadır. Ancak bu durum; maskenin kirlenmediği, zarar görmediği ve nemlenip ıslanmadığı sürece geçerlidir. Sağlık kurumlarında çalışanlar bu maskeleri birkaç saat boyunca sorunsuzca kullanmaktadır. Bu kurumlarda maske kullanım süresini belirleyen temel etmen hijyen kaygıları ve kurallarıdır (8)

Sağlık kurumları dışındaki kullanımlar 8 saat olarak belirlenebilir. Bu durumda da maskenin hijyeni göz önünde bulundurulmalı, kirlenen ve zarar gören maskeler atılmalıdır. Yemek molası gibi kullanıma ara verilen koşullarda; maske çıkarıldığında dikkatlice saklanmalı, kirlenmesinin önüne geçilmeli, maskenin dışına dokunulmamalıdır.

N95 Maske Tek Kullanımlık mı?

N95 maske, tek kullanımlık cerrahi maske ürünlerine kıyasla daha çok katmanlı ve kumaş yoğunluğu yüksek bir üründir. Bu yüzden uzun süreli veya tekrar kullanıma cerrahi maskeye göre daha uygundur. N95 koruyucu maske testleri de bu ürünlerin 8 saate kadar etkinliklerini korudukları gözlemlenmiştir. Cerrahi maskelerde ise uzmanlar 3-4 saatlik kullanım süresini tavsiye etmektedirler. Ancak önemli olan nokta, maskelerin uygun kullanımı ve zarar gören maskelerin atılmasıdır. Kirlenme, yırtılma ve ıslanma gibi durumlarda her iki ürün de yenisiyle değiştirilmelidir. Ayrıca N95 solunum maskesi kullanımda çıkarılıp tekrar takılabilir, ancak bu sırada ürünün hijyeninin korunması önemlidir.

N95 Maske Fiyatları Cerrahi Maske Fiyatlarından Yüksek midir?

N95 maske fiyatları ve cerrahi maske fiyatları arasında fark vardır. N95 maske katman sayısı, kumaş yoğunluğu, ek kumaşların kullanımı ve üretim tekniği açısından cerrahi maskelere göre daha maliyetlidir. Bu yüzden N95 maskeler cerrahi maskelere göre daha yüksek fiyatlıdır.

Yerli Marka Kaliteli N95 Maske var mı?

Türkiye’de iş sağlığı ve güvenliği ekipmanları üretiminde köklü bir geçmişe ve teknik açıdan yeterli ürün üretme kapasitesine sahip üreticiler mevcuttur. Bikalite bünyesinde birçok ürünü bulunan Ege Maske sektörde 20 yıllık yıllık tecrübeye sahiptir. Ege maskenin pandemi koşullarında kullanıma uygun farklı çeşitlerde N95 / FFP2 maske veya FFP3 maske çeşitleri bulunmaktadır. Ege Maske ürünleri yurtiçi piyasada ve yurtdışı piyasada saygın bir yere sahiptir. Global rakiplerinden eksiği bulunmamakla beraber, ürünlerini Avrupa’nın ve Türkiye’nin saygın laboratuvarlarında teste tabi tutup başarılı sonuçlar almıştır. Ürünlerinin uygunluğu Avrupa Komisyonu’nun teknik komitelerine üye kuruluşlardan onaylanmıştır.

Keza Altınkaya tarafından, yeni ürün olarak tamamen pandemiye özel olarak üretilen Alvent N95 Maske, yerli piyasada üretilen güvenilir maske çeşitlerindendir. Alvent Maske üretimi, sürekli kontrol altında tutularak her parti ürün kendi laboratuvarlarında gerekli testlere tabi tutulur. Sadece testlerden istenilen sonuca ulaşan ürünler kullanıcıyla buluşur.

Yerli Üretim N95 Maske Satın Al

 Alvent N95 Maske

Kalite standartlarına uygun, yerli üretim N95 ve FFP3 maske Bikalite’de

Hemen Tıklayınız

Ventilli Maske mi Ventilsiz Maske mi Daha İyi?

Ventilli maskeler kullanıcıya daha rahat nefes verme olanağı sağlayan maskelerdir. Bu maskeler nefes alırken havayı filtrelerken nefes verme sırasında havalandırma valfi olarak çalışan kapak açılarak daha rahat nefes verme olanağı sağlar. Ventilli maske kullananı korurken, kullanan kişi virüs taşıyorsa dışarıdaki kişilerin bu virüsten enfekte etmesini engelleyemez, çünkü verilen nefes ventilli maskede filtrelenemez. Bu yüzden pandemi dönemlerinde ventilli maske kullanılmamalı, ventilsiz maske tercih edilmelidir. Ventilli maskeler genel olarak tozlu çalışma ortamlarında daha rahat kullanım için tasarlanmıştır.

Ventilli maske ve ventilsiz maske ürünleriyle ilgili detaylı bilgiye “Ventilli ve Ventilsiz Maske Nedir? Ventilli Maske mi, Ventilsiz Maske mi?” yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Kaynakça:

  1. N95 Respirators, Surgical Masks, and Face Masks
  2. N95 Respirators and Surgical Masks
  3. N95 vs FFP3 & FFP2 masks – what’s the difference?
  4. Comparison of FFP2, KN95, and N95 Filtering Facepiece Respirator Classes
  5. Respirator Trusted-Source Information Section 3: Ancillary Respirator Information
  6. N95, FFP3 ve FFP2 Maskeleri Nedir ve Bu Maskelerin Cerrahi Maskelerden Farkları Nelerdir?
  7. Understanding the Difference
  8. https://www.cdc.gov/niosh/topics/hcwcontrols/recommendedguidanceextuse.html

İlgili Ürünler

Ege N95 Maske 4014-K / Ege FFP2 Maske 4014-K
Ege N95 Maske 4014-K / Ege FFP2 Maske 4014-K

Ege N95 maske çeşitlerinden, 94% üst düzey koruma oranına sahip, kolay kullanımlı ve full ultrasonik Ege FFP2 Maske 4014 K Bikalite'de. Hemen Satın Alın!

Ege N95 Maske 4014 / Ege FFP2 Maske 4014
Ege N95 Maske 4014 / Ege FFP2 Maske 4014

Ege N95 maske çeşitlerinden, 94% üst düzey koruma oranına sahip, kolay kullanımlı ve full ultrasonik Ege FFP2 Maske 4014 bikalite.com'da. Hemen Satın Alın!

İlgili Yazılar

İyi N95 Maske Nasıl Olmalı?
İyi N95 Maske Nasıl Olmalı?

Üzerinde N95 / FFP2 / FFP3 maske yazan maskelerin çoğu sahte. Bikalite olarak uzman ekibimizle; İyi N95 maske nasıl olmalıdır? konusunu ele aldık.

Maske Kullanımı Rehberi - 2
Maske Kullanımı Rehberi - 2

Cerrahi maske, filtreli maske, bez maske, N95 maske gibi maske çeşitleri ve kullanım alanlarına yönelik merak edilenleri yazımızda bulabilirsiniz.

Etiketler: N95 Maske
Mayıs 23, 2021
Listeye dön
cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR