Maske Ne Zaman Değiştirilmeli?

Maske Ne Zaman Değiştirilmeli?

Maske kullanım süresi, Covid-19 hastalığına karşı alınabilecek en önemli önlemlerden olan maskeyi seçerken göz önünde bulundurulması gereken temel bir özelliktir. Kimi maskelerin yıkanarak birden fazla kez takılması, kimilerinin ise kullanım ömründen daha uzun süre kullanılması virüse karşı bizi savunmasız bırakıyor. Hatta bazı maskeler kullanım süresinden fazla kullanıldığında, üzerinde mikrop taşıyabildiğinden; hastalıktan korunma bir yana hastalığa yakalanma ihtimalini artırabiliyor. Bu noktada virüsten korunmak için esas olarak kullanılması gereken cerrahi maske ve koruyucu maske (N95 maske veya FFP3 maske en bilinen örnekleridir) ürünleri için doğru kullanım süresinin ne olduğu sorusu da önem kazanıyor. Bikalite olarak, kaliteli ve orijinal ürünleri sizlere sunarken, ilgili alandaki uzman görüşlerini de size aktarıyor ve bilinçli tüketim için gerekli bilgi üretimine yardımcı oluyoruz.

Maske Ne Zaman Değiştirilmeli?

Cerrahi Maske Ne Kadar Süre Kullanılır?

Cerrahi maskelerin etkinlik süresi 2-6 saat arasında değişmektedir. Bu yüzden tüm gün başka insanlarla aynı ortamda bulunması gereken herkesin günlük 2-3 maske değiştirmesi gereklidir. Maskelerin tekrar veya uzun süre kullanımı maskelerin etkinliğini azaltmakta, kullanıcıyı virüse karşı korumasız kılmaktadır. Bu ürünler tek kullanımlık olarak üretilir, testleri de buna göre yapılır. Bu sebepten cerrahi maske çeşitlerini tekrar kullanmak öngürelemeyen sonuçlar doğurabilir. Oxford Üniversitesine bağlı Center of Evidence-Based Medicine (Kanıta Dayalı Tıp Merkezi) kurumunun yaptığı araştırmaya göre bir cerrahi maske ancak son çare olarak tekrar kullanılabilir. Elastik bantları gevşemiş, üzerinde yırtılma veya incelme olan cerrahi maske kesinlikle tekrar kullanılmamalıdır. Tekrar kullanılmak zorunda olan maskeler dikkatli bir şekilde katlanmalı ve kapalı bir şekilde muhafaza edilmelidir.(1)

Kullanım sırasında lifli ve/veya tabakamsı yapıda olan koruma filtrelerinin yapısı; nem, ısı ve buğu sonucu zayıflar. Ayrıca kulak lastikleri de süreç içerisinde esneme yapabilir. Bu sebepten hem filtrasyonda zayıflama, hem de yüze tam oturmama gibi problemler olabileceğinden tekrar kullanımı uygun olmaz.

Ürünün kullanım süresini; ortamın açık veya kapalı oluşu, ortamın havalandırma sistemi, ortam sıcaklığı ve nemi, kullanılan yerin tozluluk oranı, ortamdaki hasta sayısı ve kullanma talimatlarında belirtilen hususlar belirler. Normal koşullarda 3-4 saatlik kullanım öngören uzmanlar, koşullarda farklılık olması durumunda sürenin değişebileceğini ifade ederler.

Kaliteli Tek Kullanımlık Maske Çeşitlerimiz

Nimo Maske

Virüslere karşı etkili koruma için standartlara uygun tek kullanımlık cerrahi maske tercih edin!

Hemen İnceleyin!

Ürün yırtıldığında, yıprandığında, nemlendiğinde veya ıslandığında yenisiyle değiştirmek, korumayı artırır.

Ürünler markadan markaya farklılık göstermekle beraber genellikle 3-5 yıl arasında raf ömrüne sahiptirler. Bu süre içerisinde ürünü kullanmaya dikkat etmek gerekir.

FFP2 Maske / FFP3 Maske / N95 Maske Kullanım Süresi

FFP2 Maske / FFP3 Maske / N95 Maske Kullanım Süresi

N95 maske, FFP3 maske ve FFP2 maske tipleri; koruyucu maske, solunum maskesi veya filtreli maske olarak adlandırılır. Günlük kullanımda iş güvenliği ekipmanı olan bu maskeler, pandemi koşullarında en yüksek koruyuculuktaki ürünlerdir. Koruyucu maskeler etkinliğini 8 saate kadar korumaktadır. Cerrahi maskelerde olduğu gibi zorunlu haller dışında tekrarlı veya uzun süreli kullanımından kaçınmak gerekir. Elastik bantları gevşemiş, zarar görmüş ve nefes almayı zorlaştıran maskeler acilen yenisiyle değiştirilmelidir.(2)

TS EN 149 standardında dolomit uygulanırken, bir N95 maske veya FFP3 maske ortalama 8 saat test edilir. Bu süreçte ürün testten başarıyla geçerse uygun sayılır. Dolayısıyla koruyucu maske türleri için normal koşullarda 8 saatlik kullanım uygun denebilir.

Sağlık alanlarında kullanılması için üretilen solunum maskeleri tek kullanımlık olarak üretilmesine rağmen, ürün tedariğinde sorun yaşandığında veya acil durumlarda bu ürünler tekrar kullanılabilir. Uzmanlar bu durumlarda mümkün ise ürünün UV-C ışın, dezenfeksiyon gazları ve benzeri yöntemlerle tekrar kullanımdan önce dekontaminasyonu sağlanmasını tavsiye ederler. Ancak bu şekilde tekrar kullanılabilirler. Ayrıca acil durumlarda her hasta odasına özgü bir maskenin belirli aralıklarla ve kısa süreli olarak kullanılmasını bazı uzmanlar uygun görmektedirler. Burada önemli olan maskenin içine ve dışına temas etmemek, maskeyi hijyenik bir şekilde muhafaza etmektir.

Kullanım süresini belirleyen en önemli etkenlerden biri de ortam koşulları ve hava şartlarıdır. Sıcak ve nemli ortamlar kullanma süresini kısaltabilir. Yine ortamın toz yoğunluğu, ortamdaki hasta sayısının fazla olması, ortamın kapalı ve ortam havalandırmasının yetersiz olması gibi durumlarda filtreli maskeyi daha sık değiştirmek uygun olur. Açık havalar ve insan yoğunluğunun az olduğu yerlerde kullanım süresi 8 saate kadar uzayabilir.

Ege FFP3 Maske 4016

En Kaliteli N95 Maske ve FFP3 Maske Markaları Bikalite’de

Satın Al

Kullanımında nem, ıslanma, yırtılma ve yıpranma gibi durumlar oluşursa; ürün etkinliği kaybolur ve/veya azalır. Oluşabilecek risklerin önüne geçebilmek amacıyla maskeyi değiştirmek faydalıdır.

Kullanma talimatları ve raf ömrüne göre ürünleri kullanmak gerekir. Bu talimatlara aykırı durumlar meydana geldiğinde ürünü yenisiyle değiştirmek gerekir.

Maske Kullanım Süresi

Maske Kullanım Süresi Aşılırsa Corona Riski Artıyor

Bütün maskeler belirli bir süre için koruma sağlamaktadır. Maskelerin bu süreden daha fazla kullanılması virüse karşı etkin koruma sağlayamayacağından oldukça sakıncalıdır. Ayrıca uzun süre dış etkiye maruz kalmış olan maskelerin dış ceperinde virüse rastlanabilir. Bu da her ne kadar dikkatli olunsa da, virüsün ellerle temas etmesine ve vücuda girmesine sebep olabilir.

Özellikle boyunluk şeklinde takılan maskeler, bez maskeler ve uygun kumaştan imal edilmeyen maskeler korunma bir yana, virüs tutucu özellik gösterebileceğinden hastalık riskini artırır. Maske kullanım süresi arttıkça bu risk daha da artar.

Kendi sağlığınızı ve sevdiklerinizin sağlığını korumak için Korona Market kategorimizdeki ürün çeşitlerimize göz atın!

Bikalite Logo

Kaliteli, Belgeli ve Orijinal Ürünler

İnceleyiniz

Kaynakça:

  1. Extended use or re-use of single-use surgical masks and filtering facepiece respirators: A rapid evidence review
  2. Recommended Guidance for Extended Use and Limited Reuse of N95 Filtering Facepiece Respirators in Healthcare Settings

İlgili Ürünler

Alvent Meltblown Cerrahi Maske - 50'li Paket
Alvent Meltblown Cerrahi Maske - 50'li Paket

Ürün, iç ve dış katmanında spunbond kumaş, orta katmanda filtre kumaşı olarak meltblown kumaş kullanılmıştır. 3 Katlı SMS filtreleme sistemi sayesinde bakterilerin ve partiküllerin filtrasyonunda üstün başarı sağlar.

Ege 600 FFP2 NR D Maske / N95 Maske
Ege 600 FFP2 NR D Maske / N95 Maske

Ege N95 Maske, nefes alıp vermede düşük direnç sağlayarak, solunum sorunlarının önüne geçer. İnce ve hafif malzeme yapısıyla kullanımda ağırlık oluşturmaz. Katlanabilir yapısıyla kaba durmaz, rahat taşınır ve az yer kaplar.

İlgili Yazılar

Cerrahi Maske Hakkında Merak Edilen 11 Soru
Cerrahi Maske Hakkında Merak Edilen 11 Soru

Sağlığımızla doğrudan ilgili olan cerrahi maskeler ve doğru cerrahi maske seçimi hakkında en çok merak ettiğiniz sorular bu yazımızda...

Ventilli ve Ventilsiz Maske Nedir? Ventilli Maske mi, Ventilsiz Maske mi?
Ventilli ve Ventilsiz Maske Nedir? Ventilli Maske mi, Ventilsiz Maske mi?

Pandemi sürecinde ventilli maske ve ventilsiz maske çeşitleri ile ilgili yanlışları ve doğru kullanımın nasıl olması gerektiğini biliyor musunuz? Tıklayın!

Etiketler: Maske
Mart 26, 2021
Listeye dön
cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR