Kolajen / Collagen Faydaları

Kolajen / Collagen Faydaları

Kolajen / collagen vücutta en fazla bulunan proteindir. Kolajenler kemik yapısının oluşması için oldukça önemlidir. Ayrıca kas dokusunun da belli bir kısmı ve cildin önemli bir bölümü kolajenlerden oluştumaktadır (1). Yaş ile birlikte vücuttaki kollajen üretimi düşmektedir. Bu nedenle insanlar kolajen takviyesi almaya yönelmektedir. Collagen takviyeleri azalan kolajen  seviyesine destek olarak veya farklı sağlık sorunlarında da tedaviye yardımcı olarak yaygın olarak kullanılmaktadır. Kolajen faydaları neler inceleyelim.

Eklemler İçin Kolajen Faydaları

Kolajenler eklemlerin hareket etmesini sağlayan ve kemiklerin uçlarını kaplayan kıkırdak oluşumunu sağlarlar (2). Kıkırdağın yapısını da korumaya yardımcı olan kolajenler zamanla azaldığı için, eklemlere bağlı olan kıkırdak yapısının bozulmasını sağlayan osteoartrit gibi hastalıklar ortaya çıkabilmektedir. Bu durumda kolajenin takviyesi, osteoartrit semptomlarını iyileştirmeye ve eklem ağrılarının azalmasına yardımcı olabilmektedir (3). Osteoartrit dışında eklem iltihaplanması olarak da bilinen romatoid artrit rahatsızlıklarında da kollajen takviyesinin semptomları hafifletebileceği düşünülmektedir (4).

Kolajen desteği, osteoartrit gibi rahatsızlıklar dışında çeşitli sebeplerden dolayı meydana gelen eklem ağrılarına da yardımcı olabilmektedir. Yapılan araştırmalara göre düzenli olarak spor yapan ve herhangi bir eklem rahatsızlığı bulunmayan sporcular için de kolajen takviyesi oldukça faydalı olabilmektedir (5). Sporcular için eklem sağlığına destek olduğu ve spora bağlı oluşabilen eklem ağrılarını da azaltabileceği gözlemlenmiştir.

Cilt için Kolajen Faydaları

Cildin önemli bileşenlerinden biri olan kolajen, hücrelerin ve cildin elastikiyetini sağlamaktadır. Yaşlanma ile birlikte ciltte azalan collagen sonucunda cilt elastikiyetini kaybeder ve ciltte kırışıklık ve sarkmalar meydana gelir. Yapılan bazı araştırmalarda içilebilen kollajen takviyelerinin cildin yaşlanmasının yavaşlatmaya yardımcı olabileceği gözlemlenmiştir (1). Ayrıca collagen takviyesinin cildi esnek hale getiren bir protein olan elastin proteinin üretimini de teşvilk edebileceği ve ciltte kırışıklıklara ve kuruluklara iyi gelebileceği kaydedilmiştir (2). Ciltteki akne ve diğer rahatsızlıklar için ise henüz kesin kanıtlanmış bir durum söz konusu değildir ancak bu alandaki araştırmalar devam etmektedir.

Diz Ağrısı İçin Kolajen Faydaları

Diz ağrısının oldukça farklı sebepleri olabilmektedir. Ancak dizde görülen osteoartrit ve romatoid artrit gibi eklemleri etkileyen hastalıklar söz konusu olduğunda kolajenin faydaları görülebilmektedir. Dizde yaşanan osteoartrit oldukça ağrılı ve aynı zamanda günlük aktiviteleri etkileyecek kadar rahatsızlık verici olabilmektedir (6). Bu durumda kollajen takviyesinin diz ağrısında ve eklemlerin işleve yönünden iyileşmesine dair çalışmalar mevucttur (4). Romatoid artrit hastalığı ise bağışıklık sisteminin sağlıklı hücrelere saldırması ile ortaya çıkmaktadır. El, bilek ve diz eklemlerinde şişme gibi belirtilere sahiptir. Yapılan çalışmalarda kollajen takviyesinin, romatoid artritten kaynaklanan diz ağrıları için semptom azaltıcı olarak etki edebildiğini raporlamıştır (4). Ancak kanıt için daha fazla sağlık otoritesinin onayına ihtiyaç duyulmaktadır. Dizdeki kıkırdaktan dolayı oluşan diz ağrısı için genel olarak kolajen tip 2 takviyeleri önerilmektedir. Bunun sebebi tip 2 kolajenin kıkırdaktaki ana bileşen konumunda olmasıdır (7).

Kolajen Hapı Faydaları

Kolajenin hapı veya kapsülü yaygın olarak kullanılan kolajen takviyesidir. Collagen takviyesinin cilt ve kıkırdak dışında da önemli faydaları mevcuttur. Kemik yoğunluğunun önemli bir kısmı kolajenlerden oluşmaktadır. Bu nedenle yaşlanmayla birlikte kemik yoğunluğu da azalmaktadır. Kemik yoğunluğunun azalması durumunda ise osteoporoz riski yükselmektedir. Bu noktada yapılan bazı araştırmalar collagen takviyesinin osteoporoza yol açan kemik yıkımını engellemeye yardımcı olabileceğini göstermiştir (8).

Farklı bilimsel kanaklara kolajen  hap veya takviyesinin, vücuda yukarıda belirtilenler dışında farklı faydalar da sağlayabileceği belirtilmektedir:

 • Saç ve tırnak sağlığını olumlu yönde etkileebilir. Tırnakların kırılganlığını önleyebilir ve saçlarınızın sağlıklı uzamasına destek olabilir.
 • Bazı sağlık araştırmaları bağırsak geçirgenliği veya bağırsak sendromunda collagen takviyesinin yararlı olduğunu düşündürmektedir. Ancak daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.
 • Ruh haline iyi geldiği ve kaygı semptomlarına iyi geldiği de kolajenin faydaları arasında sayılsa da bu çalışmaya dair daha fazla kanıta ihtiyaç vardır (1).
 • Kilo vermek isteyen kişiler arasında da popüler olarak tüketilen kolajen hapı yapılan bazı araştırmalarda yağ kütlesi kaybını desteklese de çalışmalar şu an için çok sınırlıdır ve yeterince kanıt bulunmamaktadır (9).

Kolajen / Collagen Çeşitleri

Kolajen takviyesi çeşitleri, kolajene büyüyen talep karşısında her geçen gün artmaktadır. Deniz / balık kolajeni, içilebilen kolajen, kollajen hapı bu çeşitlerden sadece bir kaç tanesidir. Artan çeşitliliğe paralel olarak tüketici kendisine uygun olan ürünü seçmekte zorlanmaktadır. Birçok yazımızda belirttiğimiz gibi “en iyi kolajen takviyesi”, vücudunuzun ihtiyaçları tespit edildikten sonra doktorunuz tarafından önerilen üründür.

Bikalite olarak; ürünlerin kalite ve onay belgelerinin kontrolünü sağlıyor, bu ürünleri orjinal olarak üreticisinden veya distribütöründen temin ederek size ulaştırıyoruz. Doktorunuzun önerisi ile satın almayı düşündüğünüz collagen / kolajen takviyesi ürünlerini Bikalite’den güvenle temin edebilir ve deneyimlerinizi bizimle paylaşarak gelişimimize katkıda bulunabilirsiniz.

Kaynakça:

 1. Top 6 Benefits of Taking Collagen Supplements
 2. Collagen: Can It Really Help With Skin and Joints?
 3. Collagen Supplements: Benefits, Side Effects, Dosage, and Interactions
 4. Do Collagen Supplements Help Arthritis?
 5. 24-Week study on the use of collagen hydrolysate as a dietary supplement in athletes with activity-related joint pain
 6. 4 Head-To-Toe Ways That Collagen Can Improve Your Health
 7. Supplements to Consider for Osteoarthritis of the Knee
 8. Role of collagen hydrolysate in bone and joint disease
 9. Collagen for Weight Loss: How Supplements May Help

Uyarı Metni

Takviye Edici Gıda Uyarısı

İlgili Ürünler

VeNatura Tip 1 Hidrolize Balık Kollajeni Takviye Edici Gıda - 5000mg - 30 Saşe
VeNatura Tip 1 Hidrolize Balık Kollajeni Takviye Edici Gıda - 5000mg - 30 Saşe

VeNatura Tip 1 Hidrolize Balık Kollajeni Takviye Edici Gıda - 5000 mg. %100 Orijinal. Bikalite, kaliteli ürün sunar. Hemen Satın Alın!

Day2Day The Collagen All Body - Tip 1 / Tip 2 / Tip 3 Kolajen Peptitleri, Vitamin Kompleksi - 300g
Day2Day The Collagen All Body - Tip 1 / Tip 2 / Tip 3 Kolajen Peptitleri, Vitamin Kompleksi - 300g

Day2Day The Collagen All Body - 300g. kolajen peptit, glutatyon, hyaluronik asit, vitamin, mineral kompleks içeren takviye gıda. Glüten içermez. Satın Al.

İlgili Yazılar

Collagen / Kolajen Tipleri ve İşlevleri
Collagen / Kolajen Tipleri ve İşlevleri

Tip 1 Kollajen, Tip 2 Kolajen, Tip 3 Kollajen tipleri nedir, collagen işlevleri, vücut için önemi nedir, yazımızda değindik. Bikalite kaliteli içerik sunar.

Kolajen Çeşitleri
Kolajen Çeşitleri

Collagen / kollajen ihtiyacını karşılayabilecek kolajen çeşitleri, kolajen takviyesi neler yazımızda sizler için inceledik. Bikalite kaliteli içerik sunar.

Etiketler: Takviye Edici Gıda
Ocak 22, 2022
Listeye dön
cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR