Sağlıklı Kemikler için D Vitamini

SAğlıklı kemikler için d vitamini

Vitamin D güçlü kemikler ve kaslar için gereklidir. D vitamini olmadan vücudumuz, sağlıklı kemikler için gerekli olan kalsiyumu etkili bir şekilde ememez. D vitamini eksikliği olan çocuklarda, kemik zayıflığı, eğik bacaklar ve kambur duruş gibi diğer iskelet bozukluklarına neden olan raşitizm adı verilen bir durum görülür.

Bugün doktorlar, raşitizmli çocukların sayısında bir artış görüyorlar. Bu makale, artışın nedenlerine ve ebeveynlerin kendilerinin yanı sıra çocuklarının kemik sağlığını iyileştirmek için yapabilecekleri şeylere odaklanmaktadır.

D Vitamini Nedir?

D vitamini aslında bir vitamin değildir. Vitaminler, vücudun ihtiyaç duyduğu ancak yapamadığı özel besinlerdir, bu nedenle yediğimiz besinlerle veya takviyelerle alınmaları gerekir. Vücudumuz, iyi güneş ışığına maruz kaldığında cildimizde D vitamini üretilebildiğinden, bir hormon olarak kabul edilir.

D Vitamini ve Önemini Nasıl Öğrendik?

Atalarımız tarlalarda çalışmayı bırakıp fabrikalara veya okullara girdiğinde, raşitizm bir sorun olmaya başladı - aslında kış aylarında, özellikle kuzey bölgelerinde yaygın olarak görülüyordu.

1920'lerde insanlar, morina karaciğeri yağı yiyen çocukların nadiren raşitizme yakalandığını fark ettiler. Bu, D vitamininin keşfine ve besinlerle Vitamin D takviyesi yapılmaya başlamasına yol açtı.

D Vitaminine Yeniden Odaklanmanın Sebebi Nedir?

Son araştırmalar, Vitamin D'nin önemini vurguladı. Sadece iyi kemik sağlığı için değil, aynı zamanda yaşlılarda görülebilecek kronik hastalıkları önlemek için gerekli olduğu görüldü. Buna karşın, bugün birçok çocuk yeterince Vitamin D almıyor.

Günümüzde çocukların yeterince Vitamin D almamasının birkaç nedeni vardır. Önemli bir tanesi, çok az gıdanın önemli düzeyde Vitamin D içermesidir. En sağlıklı diyetler bile muhtemelen bir çocuğa yeterli Vitamin D sağlamayacaktır.

Yaşam tarzındaki değişiklikler de rol oynamıştır. Günümüz çocukluk döneminin çeşitli yönleri Vitamin D alımını etkiler:

  • Bugün çocuklar dışarıda oynamak yerine bilgisayar veya televizyon karşısında saatler geçiriyorlar.
  • Çok az çocuk okula düzenli olarak yürüyerek gidiyor.
  • Basketbol, ​​voleybol ve jimnastik gibi birçok popüler spor salon sporlarıdır.
  • Çocukların süt alımı, gazlı içecekler ve meyve suyu karşısında istikrarlı bir şekilde azaldı.

Bugün çocuklar kapalı ve hareketsiz şekilde çok zaman harcıyorlar. Çocuklar arasında bedenen formda olma düzeylerinin düşüşte olduğu ve obezite düzeylerinin yükseldiği belgelenmiştir. Çocuklar her gün en az 35 ila 60 dakika fiziksel aktivitede bulunmalıdır. Aksi takdirde, sağlıklı bedenler (veya sağlıklı kemikler!) inşa edemezler.

İç mekanlarda çok fazla zaman geçirmek, çocukların zindelik düzeylerini etkilemesinin yanı sıra, vücutlarının ürettiği Vitamin D miktarını da etkiledi. Güneşte vakit geçirdiğimiz zaman cildimiz çok fazla Vitamin D üretir. Bununla birlikte, Amerikan Dermatoloji Akademisi, güneşten ve bronzlaşma yataklarından gelen ultraviyole (UV) radyasyonu cilt kanserinin gelişmesine yol açabileceğinden, güneşe veya iç mekan bronzlaşmasına aşırı maruz kalmaya karşı uyarıda bulunur.

Dışarıdayken güneş kremi kullanarak cildimizi korumak çok önemlidir ve ebeveynler çocuklarına dışarıda oynarken güneş kremi sürmelidir. Ancak güneş kremi cildimizin Vitamin D üretmesini engeller.

Sağlıklı bir diyet ve dışarıda oyun oynamak çocuklara yeterli Vitamin D sağlamıyorsa, bu vitamini almalarını nasıl sağlayacağız?

Günümüz çocuklarının vücutlarının ihtiyaç duyduğu Vitamin D güvenli bir şekilde almalarının en iyi yolu Vitamin D takviyesi almaktır.

D Vitaminine Ne Kadar İhtiyacımız var?

D vitamini, Uluslararası Birimler veya IU'ler olarak adlandırılan birimlerde ölçülür. Tıp Enstitüsü-Gıda ve Beslenme Kurulu ve Ulusal Sağlık Enstitüleri-Diyet Takviyeleri Ofisine göre, çocuklar için Vitamin D için Tavsiye Edilen Günlük Miktarlar:

  • 0 ila 12 aylık çocuklar için 400 IU/gün*
  • 1 ila 18 yaş arası çocuklar için 600 IU/gün*

*Bu, en sağlıklı kemikler için yeterli olan miktar değil, raşitizmi önleyen miktardır.

Yakın zamanda yapılan araştırmalar, 5 yaşın üzerindeki çocukların, ergenlerin ve yetişkinlerin, sağlıkları için yaşa, kiloya ve büyümeye bağlı olarak günde en az 1000 IU'ya ihtiyacı olduğunu desteklemektedir. Gerçekten de, birçok insanın Vitamin D seviyelerini iyi bir aralıkta tutmak için 1000 IU'dan çok daha fazlasına ihtiyacı vardır.

D Vitamininin Besin Kaynakları Nelerdir?

Vitamin D pek çok gıdada doğal olarak bulunmaz - sadece balıkta önemli seviyelerde bulunur. Bazı yiyeceklere ise takviye olarak eklenir. Örneğin, süt güçlendirilmiştir, ancak yaklaşık 250 ml bir bardak süt sadece 100 IU Vitamin D sağlar. Kahvaltılık gevrek gibi diğer bazı gıdalar güçlendirilmiştir, ancak çok düşük seviyelerdedir. Vitaminle beslenen tavukların yumurtaları az miktarda D vitamini içerebilir.

Yoğurt ve peynir gibi diğer süt ürünleri tipik olarak Vitamin D ile güçlendirilmez.

Çocuğumun Yeterince Vitamin D Aldığından Nasıl Emin Olabilirim?

Çocuğunuzun her gün 1000 IU D Vitamini alması için en etkili yoldur. D vitaminini yiyeceklerden almak için çocuğunuzun her gün balık yemesi ve her gün 10 bardak D vitamini takviyeli süt içmesi gerekir. Çoğu çocuk bunu yapmaz, bu nedenle çocukların yeterli D Vitamini almalarının en pratik yolu, en azından kışın takviye almaktır.

Çocuklarıma Hangi Takviyeleri Vermeliyim?

Çocukların multivitaminleri 60 ila 400 IU Vitamin D içerir. Daha fazla Vitamin D almak için her gün birkaç multivitamin almak iyi bir fikir değildir, çünkü diğer vitaminlerin çoğu (A Vitamini gibi) kemik için kötü olabilir.

D vitamini artık sakızlı vitaminler veya sıvı gibi çocuk dostu formlarda kendi başına kolayca temin edilebilir. Tek seferde 500 mg'dan daha yüksek dozlarda alındığında emilmeyen kalsiyum takviyelerinin aksine, D Vitamini bir kerede alınabilir, bu nedenle günde sadece bir kez verilmesi gerekir.

Bazı Çocukların Özel Vitamin D Gereksinimleri Var mı?

Bazı çocukların iyi kemik sağlığını korumak için ekstra D Vitaminine ihtiyacı vardır. Bu çocukların Vitamin D düzeyleri mümkünse düzenli olarak kontrol edilmelidir. Düşük D vitamini seviyeleri çocuk doktorunuz tarafından kolayca tedavi edilebilir.

Çocuklar: Daha ağır çocuklara ekstra Vitamin D gerekir. Bunun nedeni, D vitamininin doğrudan vücut yağına gitmesi ve orada birikmesidir. Vücutta ne kadar fazla yağ dokusu varsa, kan dolaşımında ihtiyaç duyulan yerde o kadar az Vitamin D bulunur. Bu nedenle, obez çocuklar düşük D Vitamini seviyelerine eğilimlidir ve takviye alımına ihtiyaç duyarlar.

Nöbet geçirmeye yatkın çocuklar: Nöbetleri önlemek veya tedavi etmek için alınan ilaçlar vücudun Vitamin D ihtiyacını artırır, bu nedenle nöbet önleyici ilaçlar alan çocukların günlük Vitamin D alımlarını artırmaları gerekir.

Özürlü çocuklar: Tekerlekli sandalye kullanan veya kronik hastalığı olan çocuklar genellikle güneşte dışarıda oynayamazlar ve D vitamini takviyesi almalıdırlar.

Doktorlar D Vitamini Seviyelerini Nasıl Test Eder?

Bir kişinin D vitamini durumunu öğrenmenin en iyi yolu, kandaki düzeyi ölçen bir test yaptırmaktır. Doğru kan testinin yapılması önemlidir: "25 hidroksi D Vitamini testi" hem beslenme kaynaklı hem de güneş ışığı kaynakli vitamin seviyesini gösterir.

Doktorunuz kan dolaşımınızdan, ne kadar D Vitamini almanız gerektiğine dair daha doğru bir tavsiyede bulunabilir.

20 ng/mL'den düşük bir kan seviyesi raşitizme neden olabilir ve 150 ng/mL'den fazlası zararlı olabilir. Çoğu uzman, 40 ila 70 ng/mL arasındaki kan seviyelerinin sadece raşitizmi önlemekle kalmayıp, sağlıklı kemikler için iyi bir kalsiyum emilimine yol açacağını öne sürüyor.

Aşırı Miktarda D Vitamini Alabilir miyiz?

Cildimiz çok fazla D Vitamini üretemez- kanda yeterli olduğunda durur - ancak takviyelerle aşırı doz almak mümkündür.

D vitamininin fazlası zararlı olabileceğinden, doktorunuzun önerdiği ve kan testlerinin sonuçlarına göre 2000 IU/gün üzerindeki dozlar dikkatli bir şekilde alınmalıdır.

D Vitamini Kalsiyum Emilimine Yardımcı Olmaktan Fazlasını mı Yapıyor?

Sağlıklı kaslar için önemli olan D vitamini, kan düzeyi çok düşük olan kişilerin kas krampları veya kemik veya eklem ağrısı yaşama olasılığı daha yüksek olabilir.

Araştırmalar, D vitamini alan yaşlıların, muhtemelen daha iyi kas fonksiyonu nedeniyle daha az düştüğünü gösteriyor.

D vitamini sağlığımız için pek çok açıdan çok önemlidir. Hem çocuklar hem de yetişkinler, süt ve balık gibi D vitamini açısından zengin besinler yemeli ve sağlıklı kemiklere sahip olmak için D vitamini takviyeleri almalıdır.

Kaynakça:

Bu içerik Vitamin D for Good Bone Health yazısından çevrilmiştir.

Uyarı Metni

Takviye Edici Gıda Uyarısı

İlgili Yazılar

D Vitamini Eksikliği Belirtileri Nelerdir?
D Vitamini Eksikliği Belirtileri Nelerdir?

Kemikler için D vitamini önemlidir ve eksikliği sağlığı etkiler. D vitamini eksikliği nedir, neden olur, belirtileri nelerdir sorularını yanıtladık.

D Vitamini Takviyesi Neden Gerekli?
D Vitamini Takviyesi Neden Gerekli?

D vitamini takviyesi kimlere gerekli, vitamin D ne zaman alınmalı ve D vitamini nasıl alınır? sorularına cevap vermeye çalışacağız. İyi okumalar.

Etiketler: Vitamin d
Kasım 17, 2022
Listeye dön
cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR