A Vitamini İçeren Besinler Hangileridir?

A Vitamini İçeren Besinler Hangileridir?

İnsan vücudunun sağlığı için vitaminlerin önemi oldukça büyüktür. İnsan vücudunun ihtiyaç duyduğu A, B, C, D gibi vitaminlerin yeterli alınmaması durumunda vücutta hafif ya da ciddi rahatsızlar ortaya çıkabilir. Bu vitaminler temel olarak hayvansal gıdalar ve bitki bazlı gıdalar yardımıyla alınır. Bu ürünlerin tüketimi sayesinde vücudun ihtiyaç duyduğu diğer mineraller de alınır. A vitamininin vücut içindeki görevine gelirsek, vitamin A hücre yenilenmesi, göz ve cilt sağlığı için büyük rol oynar. Eksik alınması durumunda kişide birçok rahatsızlığa sebep olabilir. Bu yüzden, A vitamini içeren besinler tüketmek vücudumuz için bir temel ihtiyaçtır. Vitamin A içeren besinler iki farklı şekilde karşımıza çıkar. A vitamini, önceden oluşturulmuş (Premade) vitamin A ve Provitamin A olarak ikiye ayrılır. Premade vitamin A ayrıca retinol olarak da bilinir ve hayvansal gıdalar olan et, balık, süt gibi gıdalarda bolca bulunur. Provitamin A ise sebze ve meyve gibi gıdalarda bulunur ve A vitamini eksikliğini önler (1, 2, 3, 4, 5). Bu yazımızda, ‘‘ A vitamini içeren besinler hangileridir?’ ’ sorusuna yanıt vermeye çalışacağız. İyi okumalar.

A Vitamini Nelerde Var?

Vitamin A vücut sağlığı ve zindeliği için esas vitaminlerden biridir. Vücudumuzun dışarıdan alabildiği bir vitamin olması sebebiyle de A vitamini bulunan besinler tüketmek gündelik hayatımızın bir parçası haline gelmiştir. Besinlerde iki farklı yapıda karşımıza çıkan A vitamini, Premade Vitamin A ve Provitamin A olarak ayrılır. Premade Vitamin A ve Provitamin A her ne kadar takviye edici gıdalarla alınabilen yapılar olsa da tükettiğimiz besinler de bu vitaminin alınmasında oldukça önemli yer tutar. Premade Vitamin A, hayvansal ürünler olan et, balık, süt, yumurta gibi besinlerde oldukça yüksek seviyede bulunur. Bu sebeple, öğünlerde hayvansal gıdaların tüketimi, A vitamini eksikliğini önleyen unsurlardan biridir. A vitaminin bir başka formu olan Provitamin A ise sebze ve meyve gibi besinlerde bulunur (1, 2, 3, 5).

A Vitamini Olan Meyveler

Vitamin A diyetlerinde meyvenin yeri oldukça büyüktür. Meyvelerde bolca olan Provitamin A hücre yenilenmesi, bağışıklık sistemi, göz sağlığı ve cilt sağlığı için büyük önem teşkil eder. Bu sebeple, A vitamini eksikliği durumunda öğünlerde meyve tüketimi iyi bir başlangıç olacaktır.

Vitamin Adenince ilk akla gelen meyvelerden olan mango, kayısı, karpuz ve üzüm A vitamininin yüksek olduğu besinler arasında yer alıyor. Özellikle diyet programlarında oldukça fazla yer alan bu meyveler, kişinin günlük Provitamin A ihtiyacını karşılayabiliyor. Diğer A vitamini içeren meyveler ise şöyle:

 • Kavun
 • Papaya
 • Mandalina
 • Portakal
 • Şeftali
 • Guava
 • Greyfurt (3, 4, 5, 6, 7)

Vitamin A Olan Diğer Besinler

Vitamin A meyveler dışında birçok gıda da mevcut. Özellikle Premade A vitamin içeren hayvansal gıdalar vitamin A bakımından oldukça zengin diyebiliriz. Et, süt, yumurta ve diğer süt ürünleri sahip olduğu vitamin A sayesinde, A vitamini eksikliğinin tedavisi için yaygın olarak kullanılabiliyor. Bu sebeple, öğünlerde hayvansal gıdaların tüketimi birçok bilirkişi tarafından da önerilmektedir. İçinde A vitamini olan besinler ise şöyle:

 • Ton Balığı
 • Balık Yağı
 • Peynir
 • Yoğurt
 • Tereyağı
 • Havyar
 • Sığır Karaciğeri

Meyveler ve hayvansal gıdalara ek olarak, sebzelerde vitamin A bakımından oldukça zengin gıdalardır. Özellikle yeşil yapraklı sebzeler, yüksek vitamin A içeren besinler arasında diyetlerde yaygın olarak kullanılan gıdalar olduğu gözlemlenmiştir. Sindirim açısından da kolay olması sayesinde birçok insan tarafından A vitamini diyetlerinde sebzeler kullanılıyor. A vitamini içeren sebzeler ise şöyle:

 • Havuç
 • Ispanak
 • Marul
 • Tatlı Patates
 • Kırmızı Biber
 • Brokoli
 • Mısır (3, 4, 5, 6, 7, 8, 9)

A Vitamini İlaçları ve Takviyeleri

İş hayatının doğurduğu kötü beslenme alışkanlığı sebebiyle bireyler yeteri kadar vitamin A ihtiyacını karşılayabilmektedir. Bu sebeple, vitamin A bulunduran besinlere ulaşmakta zorluk çeken kişiler, A vitamini kapsül, A vitamini hapı ve A vitamini damlası gibi takviyeler sayesinde günlük A vitamini ihtiyacını karşılayabiliyor. Bu sayede, besinlerden alınamayan vitamin A, gıda takviyesiyle karşılanıyor (5).

Özellikle A vitamininin kapsül kullanımı yaygın bir gıda takviyesi haline gelmeye başlıyor. İş ve gündelik hayatın sebep olduğu yoğun hayat şartlarının eksisi bu şekilde kapatılabiliyor. Hayvansal besinler, meyve ve sebze gibi gıdalardan alınamayan vitamin A ihtiyacı, A vitamininin kapsülü ile alınabiliyor. Böylece, A vitamininin eksikliğinin neden olduğu göz bozukluğu, cilt kuruluğu ve bağışıklık sisteminde zayıflık gibi rahatsızlıkları geçirme oranı en aza iniyor.

En İyi A Vitamini Takviyesi

Vitamin takviyesi ve diğer gıda alımlarında ürünün güvenli olması oldukça önemli bir husustur. Bikalite sitesi olarak, ürünlere ve üretici firmalara ait olan belgeler hassasiyetle incelenir. Bu sayede, yalnızca kalite standartlarına uygun ürünler beğeninize sunulur. Bikalite’deki multivitamin ve A vitamini takviyeleri doğru kullanıldığında sizin ve sevdiklerinizin günlük ihtiyacını karşılar ve daha sağlıklı bir hayat deneyimi sunar. Bikalite’ den gönül rahatlığıyla alışveriş yapabilirsiniz.

Kaynakça:

 1. What is vitamin A and why do we need it?
 2. Vitamin A
 3. Which Foods Are Rich in Vitamin A
 4. Vitamin A Benefits
 5. Why Do People Take Vitamin A
 6. 6 Health Benefits of Vitamin A
 7. Healthy Foods High in Vitamin A
 8. 20 Foods That Are High in Vitamin A
 9. What Milk Can Do For You

Uyarı Metni

Takviye Edici Gıda Uyarısı

İlgili Ürünler

Möller's Omega 3 Morina Karaciğer Yağı - A Vitamini, D3 Vitamini, E Vitamini - Tutti Frutti Aromalı - 250ml
Möller's Omega 3 Morina Karaciğer Yağı - A Vitamini, D3 Vitamini, E Vitamini - Tutti Frutti Aromalı - 250ml

Möller's Omega 3 Morina Karaciğer Yağı; A, D3, E vitamini ve yüksek doğal omega-3 yağ asitleri içerir. Tutti frutti aromalı takviye edici gıda.

NBL Probiotic Gold - Probiyotik, Vitamin A, B1, B2, B6, C, E, Lif - Takviye Edici Gıda - 20 Saşe
NBL Probiotic Gold - Probiyotik, Vitamin A, B1, B2, B6, C, E, Lif - Takviye Edici Gıda - 20 Saşe

NBL Probiotic Gold, 2,5 milyar aktif probiyotik, vitamin A, B1, B2, B6, C, E, Lif içeren takviye edici gıda.

İlgili Yazılar

A Vitamini Faydaları
A Vitamini Faydaları

A vitamininin göz, cilt sağlığına, bağışıklık sistemine, kemik gelişimine faydaları vardır. A vitamini fayadalarını ve görevlerini yazımzıda derledik.

A Vitamini Hakkında Merak Ettiğiniz 8 Soru
A Vitamini Hakkında Merak Ettiğiniz 8 Soru

A vitamini diş, kemik, cilt ve yumuşak dokuların sağlığı için oldukça önemlidir. Vitamin A hakkında merak edilenleri yazımızda derledik. İyi okumalar.

 
Etiketler: Takviye Edici Gıda
Nisan 20, 2022
Listeye dön
cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR