Smoothie
₺190,74 KDV Dahil
₺260,49 KDV Dahil
%27 İndirim
%27İndirim
Ücretsiz Kargo
Meyve Suyu
₺190,74 KDV Dahil
₺260,49 KDV Dahil
%27 İndirim
%27İndirim
Ücretsiz Kargo
Meyve Suyu
₺220,92 KDV Dahil
₺283,97 KDV Dahil
%22 İndirim
%22İndirim
Ücretsiz Kargo
Meyve Suyu
₺200,92 KDV Dahil
₺259,53 KDV Dahil
%23 İndirim
%23İndirim
Ücretsiz Kargo
Meyve Suyu
₺253,60 KDV Dahil
₺306,65 KDV Dahil
%17 İndirim
%17İndirim
Ücretsiz Kargo
Meyve Suyu
₺209,90 KDV Dahil
₺249,53 KDV Dahil
%16 İndirim
%16İndirim
Ücretsiz Kargo

Meyve Suyu

Günlük tüketimde önemli bir yeri olan meyve suyu, çocuklar ve yetişkinler açısından hem faydalı hem de lezzetli bulunmaktadır. Evde de kolayca hazırlanabilen meyve suları iyi bir vitamin kaynağıdır ve aynı zamanda bazı hastalıklara karşı koruyucu etkisi de vardır. Ancak meyve suyu çeşitleri konusunda dikkatli olunması gerekmektedir. Çünkü pek çok ürün, meyve nektarı veya meyve aromalı içecek olarak satılabilmektedir. Bu ürünler meyve içeriği yönünden önemli farklılıklar içermektedir ve bu nedenle satın alırken etiketini okumakta fayda vardır. Meyve suyu olarak tanımlanan ürün taze, sağlam, olgun tek veya birkaç meyveden üretilen, meyvelerin renk, aroma ve karakterine sahip fermente edilmemiş halidir (1). İlave herhangi bir ürün, tatlandırıcı ya da şeker içermemektedir. Ancak piyasada meyve suyu olarak tanımlanan bazı ürünler içerik bakımından daha az miktarda meyve içermektedir.

Meyve Nektarı Nedir?

Meyve nektarı, meyve suyundan farklı olarak içinde meyve suyu içeren ancak şeker ya da bal ile tatlandırılabilen içecektir. Meyve nektarının içindeki meyve suyu oranı en az %25 olarak belirlenmiştir. Ancak meyvenin çeşidine göre bu oran değişmektedir (2). Meyve nektarı içindeki ilave edilen şeker ya da bal ürünün toplam miktarının %20’si kadar olmaktadır (1). Tüm bu oranlar ürün kutusuna yazılı halde bulunmaktadır. Ürünün etiketini okuyarak nasıl bir ürün olduğunu anlamak kolaydır.

Konsantre Meyve Suyu Nedir?

Meyve suyu konsantresi, konsantrasyon sırasında ayrılan suyun, meyve pulpunun ve aromanın yeniden kazandırılmasıyla oluşan konsantre meyve suyudur (2). İçinde meyve posası gibi meyvelerin yenilen kısımlarını barındırabilmektedir. Ancak ilave bir tatlandırıcı söz konusu değildir (1). Bu nedenle etiketinde “%100 meyve suyu” ibaresi görülebilmektedir.

Meyve Aromalı İçecek Nedir?

Meyve aromalı içecek ise doğal meyve suyuna en uzak olan içecektir. En az meyve oranı içeren içecekler meyve aromalı içeceklerdir. Meyve aromalı içeceklerin meyve oranı %10 ve daha aşağıda bir oranı ifade etmektedir (3). Her meyve doğrudan %100 meyve suyu olmaya olanaklı değildir. Bu nedenle bazı meyveler genelde su ile seyreltilir. Meyve oranı azaldıkça ise meyve nektarı daha sonra meyveli içecek ve en son meyve aromalı içeceğe dönüştürülebilir. Meyve aromalı ibaresi ile karşılaştığınızda içindeki meyve oranının %10 veya daha az olduğunu düşünmelisiniz.

Hazır Meyve Suyu Faydaları

Meyve suyu içmenin sağlığa faydalı olduğu yaygın bir bilgidir. Oran olarak %100 meyve suları bol miktarda vitamin ve lif bulundurmaktadır. Meyvenin türüne göre meyve suyunun faydaları da değişmektedir. Turunçgillerden elde edilen meyve sularının yanı sıra elma, ananas ve üzüm bol miktarda C vitamini içermektedir. Portakal ve greyfurt iyi birer B1 vitamini kaynağıdır. Ayrıca nar, ananas ve portakal potasyum açısından da zengindir. Besin olarak en zengin meyve suyundan biri olan portakal bol miktarda folat içermektedir (4). Portakal iyi bir folat kaynağı olsa da genel olarak meyve suları da folat barındırmaktadır (5).

Meyve suları antioksidan açısından da zengin besinlerdir. Yağ oranları düşüktür bu nedenle kolesterole de iyi gelebilir. C vitamini ise sağlıklı diş ve diş etleri için gereklidir. Aynı zamanda bağışıklık sistemini de güçlendirmektedir. Öte yandan D vitamini açısından güçlendirilmiş bir ürün, kemik sağlığına iyi gelirken saç, deri ve tırnak sağlığını da desteklemektedir (6). Ancak unutulmamalıdır ki burada bahsedilen, şeker ilavesiz %100 meyve suyudur.

Meyve Suyu Özellikleri

Meyve suyu içeriğindeki meyvelere göre farklı faydalar sağlamaktadır. Öncelikle meyve yemeye zamanı olmayanlar için sağlıklı bir alternatiftir. Farklı pek çok vitaminin yanı sıra meyvenin çeşidine göre potasyum, magnezyum, folat ve lif kaynağı da olabilmektedir. Ayrıca %100 meyve suları, kardiyovasküler sağlığın korunması, obezite oluşumunun azalması ve idrar yolları hastalıklarına iyi gelmesi gibi pek çok farklı faydaları da mevcuttur (7).

Son zamanlarda yapılan bir araştırmada meyve suyunun yararlarının daha fazla yaygınlaştırılması gerekildiği düşünülmüştür. Ancak yine aynı araştırma meyve suyunun pek çok faydasının yanı sıra özellikle çocuklarda tüketimin sınırlanması gerektiğini de ifade etmiştir (7). Meyve suyu, çocuklar için sınırlı bir şekilde tüketildiğinde iyi bir besin kaynağı olmaya devam eder.

Meyve Suyu Kalori

Meyve suları ölçülü tüketilebildiği sürece oldukça faydalıdır. Kalori bakımından ihtiyacınız olan kaloriyi sağlayabilir veya fazla gelebilir. Bu nedenle ölçüsünü ayarlamanız gerekmektedir. Bazı meyve sularının porsiyona göre sahip olduğu kalori miktarı aşağıdadır:

Meyve Suyu

200ml için Kalori Miktarı

Şeftali suyu

116 (8)

Portakal suyu

120 (9)

Üzüm suyu

110 (10)

Kayısı suyu

88 (11)

Vişne suyu

116 (12)

Ananas suyu

118 (13)

Elma suyu

98 (14)

Meyve Suyu Yapımı

Yüzde yüz meyve suyu yapımında, fabrikalarda olgunlaşmış, taze ve sağlam meyvelerin kullanılması zorunludur. Yapımında meyveler öncelikle yıkanır daha sonra gerekirse soyulur ve işleme alınır. Konsantre meyve suyunda meyvelerin yenilebilen kısımları da kullanılabilmektedir. Bu şekilde üretilen meyve suları için şeker ya da tatlandırıcı ilave edilmesine gerek kalmaz. Diğer ürün çeşitleri ise su ile seyreltilir ve aynı zamanda farklı tatlandırıcılar da eklenebilir. Hazır ürünler dışında evde de kolayca sevdiğiniz meyveleri işlemden geçirerek kendi meyve suyunuzu yaratabilirsiniz.

Bikalite Meyve Suyu Çeşitleri

Sağlıklı yaşama yönelme insanları doğal olanı tüketmeye de sevk etmiştir. Meyve suyu da oldukça faydalı içeceklerden biri olarak sağlıklı yaşamın parçası haline gelmiştir. Bikalite olarak ürünlerin kontrolü uzman ekibimiz tarafından gerçekleştirilmektedir. Ürünlerin gerekli üretim ve gıda güvenliği koşullarına emin olduktan sonra üreticisinden veya distribütöründen size ulaştırıyoruz. Siz de Bikalite’de sunulan meyve sularını deneyip bize geri dönüş yaparak gelişmemize katkıda bulunabilirsiniz.

Kaynakça:

 1. Türk Gıda Kodeksi Meyve Suyu ve Benzeri Ürünler Tebliği
 2. Meyve suyundaki şeker ve zeytindeki tuz oranları yeniden belirlendi
 3. İçeceklerin Meyve Oranı Farklıdır
 4. Vitamins and Minerals in Juice Berry Fruit Marinade Recipe
 5. Folate (Folic Acid) – Vitamin B9
 6. The Benefits Of Fruit JuiceThe Benefits Of Fruit Juice
 7. Squeezing Fact from Fiction about 100% Fruit Juice
 8. Şeftali Suyu Besin Değerleri: Kaç Kalori?
 9. Portakal Suyu Besin Değerleri: Kaç Kalori?
 10. Üzüm Suyu Besin Değerleri: Kaç Kalori?
 11. Kayısı Suyu Besin Değerleri: Kaç Kalori?
 12. Vişne Suyu Besin Değerleri: Kaç Kalori?
 13. Ananas Suyu Besin Değerleri: Kaç Kalori?
 14. Elma Suyu Besin Değerleri: Kaç Kalori?

Uyarı Metni

Takviye Edici Gıda Uyarısı

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR