Arjinin / L Arginin

Gün geçtikçe daha fazla tercih edilen supplementlerden biri arjinindir. Özellikle düzenli ya da ağır spor yapan insanlar arasında daha yaygın kullanım alanına sahip olan arjinin önemli bir amino asittir (1). Arjinin sporcular açısından enerji verici olarak kullanılırken, aslında metabolizmada farklı hormonların da salgılanmasında rol almaktadır. Genel olarak gıdalardan karşılanabilen l-arginin supplement halinde de tüketilebilmektedir.

Arjinin / L-Arginin Nedir? Ne İşe Yarar?

Koşullu esansiyel amino asitlerden biri olan arjinin, metabolizmada protein sentezine katılmakta ve ayrıca glukoza çevrilebilir enerjiyi katabolize edebilmektedir. Arjinin amino asidinin L- isomerine L-Arjinin denir. L-Arjinin, Arjininin doğa bulunan isomeridir ve “hiçbir ön ek almayarak sadece Arjinin diye bahsedilmişse, burada bahsi geçen L-Arjinin’dir” (2).

Arginin vücuda alındıktan sonra nitrik oksit adı verilen bir kimyasala dönüştürülmektedir. Nitrik asit ise kan akışını iyileştimek için kan damarlarının açılmasını sağlamaktadır. Arjinin aynı zamanda vücutta insülin, büyüme hormonu ve ve farklı maddelerin de salınımını sağlamaktadır (3). Özellikle yaşla birlikte kas kütlesinde azalma, daha ince ve daha az esnek bir cilde sahip olma vücuttaki arjinin kaybında rol oynamaktadır (4).

L arginin üzerine çalışmalar yoğunlukla devam etmektedir. Bilimsel kanaklarda geçen L-arginin olası faydalarından bazıları şunlardır:

 • Performansı arttırabilir: Yapılan farklı çalışmalarda, yoğun egzersiz yapanların özellikle egzersizden önce arjinin takviyesi tüketmesi halinde kandaki nitrik oksit düzeyinin arttırdığını ve böylece daha uzun süre spor yapmaya olanak verdiği kaydedilmiştir (5).
 • Hastalık sırasında veya ameliyatlardan sonra fayda sağlayabilir: Ameliyattan sonra l-argininin tükenmesi özelikle bağışıklık fonksiyonunda ciddi olumsuz etkilere yol açabilir. Potansiyel komplikasyonları önlemek için arginin kullanımı tercih edilebilmektedir.
 • Yüksek tansiyona iyi gelebilir: Amerika Ulusal Sağlık Kütüphanesi’nde yayınlanan araştırmaya göre l-arjininin takviyelerinin yüksek tansiyon açısından hem sistolik hem de diyastolik kan basınçlarının düşürülmesine yardımcı olabileceği gözlemlenmiştir (6). Hamilelik sırasında da yüksek tansiyon için l-arginin önerilebilmektedir. Ancak hamilelikte mutlaka uzman tavsiyesi ile kullanılması gerekmektedir (3).
 • Göğüs ağrısına iyi gelebilir: Yapılan bazı çalışmalarda göğüs ağrısına sahip kişilerde L-arginin takviyesinin göğüs ağrısı semptomlarını azalttığı raporlanmıştır. Ancak kapsamlı kullanım için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır (3).
 • Erektil disfonksiyona iyi gelebilir: L arginin özellikle önerilen ilaçlara takviye olarak alındığında cinsel işlevi iyileştiriyor gibi görünmektedir (3). Ancak başka ilaçlarla etkileşim de göz önüne alınarak doktor tavsiyesi ile kullanılmalıdır.

Arginin / L Arjinin Nasıl Kullanılır?

Arjininin takviyesini kullanmak genel olarak güvenli kabul edilmektedir. l_arginin dozları, ne için kullanıldığına bağlı olarak değişebilmektedir. Bu nedenle uzman kontrolünde kullanılması uygun olacaktır. Özellikle astım, alerji ve uçuk gibi durumlarda L_arginin kullanılırken oldukça dikkatli olunması önerilmektedir (7). Öte yandan oral yoldan alınan arginin aşağıdaki belirtilere sebep olabilmektedir;

 • Mide bulantısı,
 • Alerjik tepki,
 • Baş ağrısı,
 • Gut,
 • Havayolu iltihabı veya astımın kötüleşmesi (7).

Bu belirtilerden birini göstermeniz durumunda doktorunuza başvurmanız şiddetle tavsiye edilmektedir.

Arjinin / L Arginin Ne Zaman Kullanılır?

L-arginin koşullu amino asit grubunda olduğu için daha çok hamilelik, bebeklik, kritik hastalık ve travma gibi belli koşullar altında ihtiyaç duyulan bir amino asittir (8). Bu nedenle bu gibi durumlarda hangi dozda ve ne zaman kullanılacağına doktorunuzun karar vermesi yerinde olacaktır. Arginin takviyesinin bir başka tüketim biçimi ise düzenli egzersiz yapan kişiler arasındadır. Bu durumda egzersizden önce veya dinlenme halindeyken arjinini tüketmek egzersizin daha uzun sürmesine ve egzersiz sırasında dayanıklılığın artmasına yardımcı olabilmektedir (9).

Arjinin / L-Arginin Çeşitleri

Argininin farklı formları mevcuttur. Bunlar; toz, sıvı, kapsül ve tablet şeklinde olabilir. Tablet veya kapsül olarak kullanıldığında genel olarak güvenli kabul edilmektedir. Mide ağrısı, düşük tansiyon ve ishal gibi yan etkilere sahip olabilir. Cilde uygulandığında veya solunduğunda da kısa süre için muhtemel güvenlidir. Bu noktada sizin için en uygun “en iyi arjinin takviyesi”, vücudunuzun ihtiyaçları tespit edildikten sonra doktorunuz tarafından önerilen takviyedir.

Bikalite olarak; ürünlerin kalite ve onay belgelerinin kontrolünü sağlıyor, bu ürünleri orjinal olarak üreticisinden veya distribütöründen temin ederek size ulaştırıyoruz. Doktorunuzun önerisi ile satın almayı düşündüğünüz L arginin takviyesi ürünlerini Bikalite’den güvenle temin edebilir ve deneyimlerinizi bizimle paylaşarak gelişimimize katkıda bulunabilirsiniz.

Kaynakça:

 1. https://dergipark.org.tr/tr/download/article-file/151347
 2. Arjinin
 3. L-Arginine: MedlinePlus Supplements
 4. Arginine - an overview | ScienceDirect Topics
 5. Acute L-arginine supplementation reduces the O2 cost of moderate-intensity exercise and enhances high-intensity exercise tolerance
 6. Therapeutic Benefits of l-Arginine: An Umbrella Review of Meta-analyses
 7. L-arginine - Mayo Clinic
 8. Acquired Amino Acid Deficiencies: A Focus on Arginine and Glutamine
 9. Growth hormone, arginine and exercise

Uyarı Metni

Takviye Edici Gıda Uyarısı

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR