N95 Maske - FFP2 Maske

Korona virüsün temel olarak hava yoluyla bulaştığı ortaya çıkar çıkmaz maske kullanımı tüm dünyada yayıldı ve hayatımızın ayrılmaz bir parçası oldu. Bununla birlikte bez maske, cerrahi maske, N95 maske, FFP2 maske gibi ürünler ve doğal olarak bunların koruyuculukları tartışılır oldu. Diğer türlerini farklı blog ve kategori yazılarımızda ele almakla birlikte bu içeriğimizde konumuz; pandemi öncesinde de iş güvenliği ekipmanı sınıfında olan, sağlık çalışanlarının sağlık merkezlerinde yoğun tercih ettiği ve yüksek koruyuculuk oranına sahip N95 maske veya diğer adıyla FFP2 maske türleri.

N95 Maske / FFP2 Maske Nedir ve Ne İşe Yarar?

Kişisel koruyucu donanım kategorisinde dış ortamdan solunan partiküllerin filtrasyonunu sağlayan solunum maskesi türlerinden biri de N95 sınıfı ya da FFP2 sınıfı solunum maskeleridir. Koruyucu maske, kişisel koruyucu donanım maskesi gibi isimlendirmeleri de mevcuttur. İki ayrı kodla bilinmesi, uygulanan test standardının menşei ile ilgilidir. Amerika’da Ulusal Mesleki Güvenlik ve Sağlık Enstitüsü (NIOSH) tarafından belirlenen test standartlarında filtre başarısına göre “N” koduyla değerlendirme yapılan, test sonucunda da %95 ve üzerinde filtreleme yapan maskelere N95 maske denir. Avrupa komisyonunun belirlediği test standardında ise %94 ve üzeri filtreleme sağlayan solunum maskesi FFP2 maske olarak sınıflandırılır.

Orta-üst seviye solunum maskesi kategorisinde değerlendirilen bu maskeler temel olarak dış ortamdan solunum yoluyla insan vücuduna girebilecek partiküllere karşı filtre görevi görür. Test sonuçlarında simüle edilen partikül çapları virüs, bakteri, mantar ve maya gibi mikroorganizmalarla ve onların doğada bulunma halleriyle karşılaştırıldığında, enfeksiyonlara karşı da üstün başarı gösterdiği anlaşılmıştır.

Genellikle spunbond ve meltblown maske kumaşı kullanılarak imal edilir. Nonwoven yani dokumasız olarak nitelendirilen bu kumaşlar gözeneksiz yapısıyla üstün filtrasyon sağlar. 5 veya 6 kat olmak üzere farklı üretim yöntemleri bulunur.

Dışardan gelen partikülleri filtrelemesinin yanında, kişiden dış ortama yayılabilecek partiküllere karşı da filtre görevi gördüğü için hastalığı yayılmasın önüne geçmeye de yardımcı olur.

N95 / FFP2 maskeler; filtreli maske olarak adlandırılır ve filtre oranına göre sınıflandırılır.

Ventilli ve ventilsiz türleri bulunmaktadır. Ventil genel olarak rahat nefes vermeyi ve buğulanmayı önlemek amacıyla kullanılır. Maskenin ön tarafında kapak şeklinde olabilir. Ventilli maske dışarı hava verilirken filtreleme görevi görmediği için hastalığın yayılmasında zayıf bir etkiye sahiptir. Bu sebepten hastalıkla ilişkili kullanımlarda ventilsiz maske kullanımı tavsiye edilmektedir.

Bazı maskelerde aktif karbon gibi filtre araçları da bulunur. Kullanılan ortamda korunması gereken etken maddelere göre türleri ve kodları mevcuttur.

Genellikle kendinden şekillidir. Ağız ve burnu kapatacak şekilde imal edilir.

N95 Maske / FFP2 Maske Ne Kadar Süre Takılmalıdır?

Bir maskenin normal kullanımda 6-8 saat kullanım süresi sağladığı uzmanlar tarafından dile getirilmektedir. Bu süreçte çıkarılıp tekrar kullanılabilir. Ancak çıkarıldığı zaman maskenin hijyenik muhafazası ve maskenin dışına dokunulmaması gerekmektedir. Kullanımda kullanma talimatlarına ve raf ömrüne uygun kullanım gerekmektedir. Ayrıca maskenin yapısında değişiklik ya da ıslanma ve nemlenme gibi belirtiler görüldüğünde yenisiyle değiştirilmesi gerekmektedir.

N95 Maske / FFP2 Maske Koruma Oranları

TS EN 149 standardında koruma seviyeleri ve tipleri belirtilmiştir. N95 maskeler %95 ve üzeri filtrasyon sağlarken, FFP2 sınıfı maskeler %94 ve üzeri koruma sağlar. Ülkemiz Avrupa Komisyonu’nu referans alıp onun yayınladığı standartlar üzerinden kendi ulusal standartlarını belirlediği için TSE’nin yayınladığı standartta da sınıflandırma FFP üzerinden olmaktadır. Bu da ülkemizde bu standart açısından deneyimli laboratuvarların daha fazla olmasına sebep olmaktadır. Dolayısıyla Avrupa ve Türkiye’de yaygın kabul FFP sınıflandırmasıdır.

Kaliteli N95 Maske / FFP2 Maske Özellikleri

Uzun süreli kullanımlarda filtre etkisinin devam etmesi, insan sağlığına uygun olması ve kullanımda rahatlık sağlaması bir maskeden beklenendir. Bu sebepten öncelikle ürünün kişisel koruyucu donanım standartlarına uygun şekilde üretilmesi gerekmektedir. Ürünün test raporlarında ürünün uygunluğunu görebiliriz. Ayrıca üreticinin kalite yönetim sistemlerine ve hijyenik üretim altyapısına sahip olması sürekli aynı kaliteli maske üretimi için gereklidir.

Türk Standartları Enstitüsü (TSE), solunumla ilgili koruyucu cihazlar için TS EN 149 standardını yayınlamıştır. Bu standartta maskenin filtre değerlendirmesi ve yapı gereksinimleri mevcuttur. Türk Akreditasyon Kurumu (TÜRKAK) ve/veya uluslararası saygın akreditasyon kuruluşlarınca akredite olan laboratuvarlardan alınan test raporları bize güvenilir veri sunar. Bu raporlardaki olumlu sonuçlar, parçacıklara karşı gerekli filtrasyonun sağlandığı ve ürünün kullanıma uygun olduğu anlamına gelir.

Üretici, üretimde kaliteyi koruduğunu ve ürün için uygun üretim alanları aldığını kalite yönetim sistemiyle beyan edebilir. TÜRKAK ve/veya uluslararası saygın akreditasyon kuruluşlarınca akredite edilen, bağımsız ve saygın denetleme kuruluşlarınca ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi’ne sahip olan kuruluşlar güven verir. Bazı üreticiler daha iyi üretim şartlarına sahip olduğunu kanıtlamak ve kalitelerini sürekli en iyileştirmek için ek sertifikasyonlara da sahip olabilir. GMP (İyi Üretim Uygulamaları), FDA (Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi) kaydı, TSE COVID-19 Güvenli Üretim Sertifikası gibi belgelere sahip olan üreticiler, üretim alanında uygun koşullara sahip olduğunu destekler.

Yüze tam uyum sağlayan ultrasonik yapıda maskeler kullanımda rahatlık sağlar. İplik çıkması gibi sorunların önüne geçer. İçerisindeki burun klipsi maskenin yüze tam uyumunu sağlar. Yine maskenin yüze tam olarak oturabilmesi için kulak ya da kafa bantları çok önemlidir. Lastiklerin maskeyi yüze tam yapıştırması, aynı zamanda uzun süreli kullanımda rahatsız etmemesi gerekir. Maske seçimi yapılırken bunlara dikkat etmek önemlidir.

Ürün içeriğinde kanserojen, insan sağlığına uygun olmayan ve alerjen maddeler bulunmamalıdır. Ürün detaylarında ya da hammadde içeriğinde bu görülmelidir.

Bikalite N95 Maske Çeşitleri

Bikalite olarak uzman kalite ekibimizle sizin için kaliteli, belgeli ve orijinal ürünleri üreticisinden veya distribütöründen temin ederek size memnuniyetinizi üst seviyede tutacak şekilde ulaştırıyoruz. Bununla birlikte; her insanımızın ne aldığını, neden aldığını bilmeyi hak ettiği gerçeğinden hareketle, elimizden geldiğince ürünler ve ürün gruplarıyla ilgili bilgi vermeye çalışıyoruz.

İçeriğimizi beğendiyseniz, daha çok kişiye ulaşabilmesi için paylaşabilirsiniz. İstediğiniz özelliklerde kaliteli N95 maske satın almak için ürünlerimizi inceleyebilirsiniz.

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR