FFP3 Maske - N99 Maske

Ağırlıklı olarak hava yoluyla bulaşan Korona virüse karşı maske kullanımı hayatımızın bir parçası durumunda. Maskelerin farklı çeşitleri olsa da, bu içeriğimizde; yüksek risk grubundaki sağlık çalışanlarının çok tercih ettiği, insan yoğun (ve dolayısıyla potansiyel olarak virüs yoğun) ortamlarda kullanılması önerilen, en üst düzey koruyuculuğa sahip N99 maske veya diğer adıyla FFP3 maske ile ilgili bilgi vermeye çalışacağız.

N99 Maske / N100 Maske / FFP3 Maske Nedir ve Ne İşe Yarar?

En üst düzey koruyucu maskeler olarak sınıflandırılırlar. N99 %99, N100 %99,97 ve FFP3 %99,97 ve üzerinde filtreleme sağlarlar. Dış ortamdan solunum yoluyla kişiye ulaşması zararlı olan mikroorganizmaları ve partikülleri filtreleme amacıyla kullanılırlar. Virüsler ve bakteriler de bir çapa sahiplerdir. Ürünlerin koruma oranları belirlenirken zararlı mikroorganizma ve partikül çapları simüle edilerek koruyuculuk tespit edilir.

Genellikle 5 veya 6 katlı maske yapısında üretilirler. İçeriğinde dokusuz yani nonwoven olarak tabir edilen kumaşlar kullanılır. En sık kullanılan türleri ise spunbond ve meltblown maske kumaşıdır. Bu türlerin katmanlarda çeşitli sıralarla kullanılması sonucunda oluşurlar.

Filtreleme açısından çift yönlü olarak yüksek başarı gösterirler. Dışardan solunum yoluyla gelen zararlı maddeleri filtre ederken, aynı zamanda hasta ve/veya hastalığın taşıyıcısından solunum yoluyla dış ortama verilen mikroorganizmaları da filtre ederler.

Yaygın kullanımda ventilli ve ventilsiz çeşitleri bulunmaktadır. Ventil maskenin dışında kapakçık şeklinde bir yapıda bulunur. Ventilden dış ortamdan alınan hava geçemez, fakat kişinin verdiği hava filtre edilmeden dış ortama yayılır. Bu sebepten tıbbı uygulamalarda hastalığın yayılmasına sebep olma ihtimali bulunduğundan ventilli maske tavsiye edilmez. Sağlık uygulamalarında genellikle ventilsiz maske kullanılır. Özel uygulamalar, ortamlar ve laboratuvarlar için kullanım amacına yönelik özel filtre ve yapıda maskeler de bulunmaktadır.

Genellikle ağız ve burunu tamamen kapatacak şekilde kendi kalıbı olan, burun klipsli ve kulak/kafa bantlı yapıda üretilir.

Kişisel Koruyucu Donanım Yönetmeliği çerçevesinde parçacıklara karşı koruma amaçlı filtreli maske kategorisi içerisinde değerlendirilirler. Dış ortamdan solunması zararlı olan kimyasallara ve partiküllere karşı etkin koruma sağlarlar.

İki farklı kodlamanın temelinde Avrupa ve Amerika standardizasyon farklılığı bulunmaktadır. Amerikan Ulusal Mesleki Güvenlik ve Sağlık Enstitüsü (NIOSH) solunum maskesi standardını belirlerken N kodu yanında koruyuculuk oranı şeklinde sınıflandırma yapar. N99 solunum maskesi %99 ve üzerinde filtreleme yeteneği olan maskeler için kullanılır. Avrupa’da ve Türkiye’de standardizasyon biraz daha farklıdır. Koruyucu donanım ürünleri için geliştirilen standart Amerikan normlarıyla pek çok yönden benzerlik taşısa da kendisine özgü yanlarda bulundurmaktadır. Avrupa Komisyonu ve Teknik Komisyonları EN 149 standardını deklere etmiş, Türkiye de bu komisyonların üyesi olarak TS EN 149 koduyla koruyucu donanımlar için Türkiye standartlarını yayınlamıştır. Bu standartta sınıflandırmalarda FFP kodu kullanılır. Bu standartta FFP3 maske %99,97 ve üzeri filtreleme yeteneği sergileyen maskeleri sınıflandırmada kullanılır. Amerikan standartlarında bu oran N100 maskelere karşılık gelmektedir.

FFP3 Maske / N99 Maske Ne Kadar Süre Takılmalıdır?

Uzmanlar tarafından 6-8 saat arası maske kullanım süresi makul görülmektedir. Bu süreçte tekrar kullanılması için çıkarıldıktan sonra dış kısma dokunulmamalı ve iç kısmın hijyeni korunmalıdır. Yapısını kaybettiğinde, yırtıldığında, ıslanmaya ve neme maruz kaldığında yenisiyle değiştirilmelidir. Raf ömrü sona eren ürünler kullanılmamalıdır. Kullanma talimatlarına uygunsuzluk içeren durumlarda yeni ürünle değiştirilmelidir.

FFP3 Maske / N99 Maske Koruma Oranları

FFP3 sınıfı maskeler için TS EN 149 en az %99,97 koruma gerektiğini belirlemiştir. NIOSH standartlarına göre N99 maskeler %99 minimum filtrasyonu sınırını; N100 maske ise %99,97 filtreleme sınırını sağlamalıdır. Bu alt limitleri ve üzerini sağlayan ürünler bu kodlarla isimlendirilebilir.

Kaliteli FFP3 Maske / N99 Maske Özellikleri

Ürünün kullanım amacı üst düzey filtrasyon sağlamasıdır. Bu sebepten filtre özelliğinin yüksek olmasına dikkat edilmelidir. Ürünün, standardın belirlediği koşulları sağlaması gerekir. Aynı zamanda içerdiği maddeler insan sağlığına zararlı maddeler olmalıdır. Uzun süreli kullanım gerektirebildiği için bu süreçte kullanımda ergonomi sağlaması ve kullanan kişiyi rahatsız etmemesi beklenir. Firma üretimin sürekliliği ve kalitenin korunması için gerekli altyapıya sahip olmalıdır.

Solunum maskelerinin taşıması gereken özelliklerin test edilmesi için Türk Standartları Enstitüsü (TSE) tarafından TS EN 149 standardı düzenlenmiştir. Burada filtrasyon özelliği, cilde uyum, solunan havadaki karbondioksit miktarı, solunum direnci ile ilgili çeşitli testler ve simülasyonlar yapılmaktadır. Bu testlerden TÜRKAK (Türk Akreditasyon Kurumu) ve/veya uluslararası saygın akreditasyon kuruluşlarınca akredite olan laboratuvarlardan alınan test raporu güven verir. Raporu veren kuruluş ve raporun içeriği çok önemlidir. Başarılı olan ürünler kullanım için gerekli şartları taşıdığını kanıtlar.

Ürünün testlerden başarıyla geçmesi ürünün sürekli olarak o kalite üretileceğini tek başına kanıtlamaz. Ürünün Kişisel Koruyucu Donanım Yönetmeliği'nin şartlarını sürekli olarak yerine getirmesi gerekir. Üreticinin, üretimde kaliteyi ve kaliteli FFP3 maske üretimini sürdürülebilir hale getirmesi için depolamadan, tedarik süreçlerini kadar her adımı izlenebilir hale getirmiş olması beklenir. Saygın akreditasyon kuruluşları tarafından akredite olan bağımsız denetleme kuruluşlarına sistemini denetlettirip, ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi’ne sahip olan firmalar; iş süreçlerinin kalitesini kanıtlar. Ayrıca FDA (Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi) kaydı, GMP (İyi Üretim Uygulamaları) ve TSE COVID-19 Güvenli Üretim Sertifikası gibi ek belgelendirmelerle bu kalitesini perçinleyen firmalar daha fazla güven verir. Ürünün uygunluğunun yanında üreticinin ve üretim sürecinin de uygunluğunu bağımsız denetleme kuruluşlarının raporlarından anlayabiliriz.

Ürünün ve üreticinin güvenilirliğinden emin olduktan sonra ürünün fonksiyonlarını incelemek gerekir. Ayrıca insan sağlığına uygunluk açısından da bir değerlendirme yapmak faydalı olur. Ürün uzun süreli kullanımda rahatsızlık vermemelidir. Ürünün temel amacı yüksek koruma olduğundan yüze tam uyum sağlaması gerekir. Yüze tam uyum için ultrasonik birleştirmeler, burun klipsi, kulak/kafa lastikleri çok önemlidir. Bu yapılar korumayı maksimize edecek ve de kullanımda ağzı ve acıyı minimize edecek konforlu yapıda olmalıdır. Ürün ve eklentilerinde kullanılan parçalar alerjen madde, kanserojen madde ve insan sağlığına uygun olmayan boyar maddeler içermemelidir. Üretici bunu ek test raporlarıyla kanıtlayabilir. Solunuma ve cilde doğrudan temas eden ürünler olduğundan, olumsuz ürünler ağır sağlık sorunlarına sebep olabilir.

Bikalite FFP3 Maske Çeşitleri

Bikalite olarak uzman kalite ekibimizle sizin için kaliteli, belgeli ve orijinal ürünleri üreticisinden veya distribütöründen temin ederek size memnuniyetinizi üst seviyede tutacak şekilde ulaştırıyoruz. Bununla birlikte; her insanımızın ne aldığını, neden aldığını bilmeyi hak ettiği gerçeğinden hareketle, elimizden geldiğince ürünler ve ürün gruplarıyla ilgili bilgi vermeye çalışıyoruz.

İçeriğimizi beğendiyseniz, daha çok kişiye ulaşabilmesi için paylaşabilirsiniz. İstediğiniz özelliklerde kaliteli FFP3 maske satın almak için ürünlerimizi inceleyebilirsiniz.

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR