Korona Market

E-ticaretin geleneksel ticaretin yerini aldığı, birçok pazaryeri ve e-ticaret girişiminin ortaya çıktığı günümüzde; Bikalite olarak "nitelikli, kaliteli ürünün hepimizin hakkı olduğu" gerçeğinden hareketle bambaşka bir anlayışla yola çıkıyoruz. Kaliteli, belgeli ve orijinal ürünleri sizlere ulaştırırken doğru, sağlıklı, hijyenik, kaliteli ürün seçimini sizin için yapmaya çalışıyor ve bu konuda mümkün olduğunca detaylı bilgi vermeye çalışıyoruz. Bikalite fikri, pandemi sürecindeyken ortaya çıktı. Cerrahi maske, dezenfektan, siperlik, koruyucu maske (N95 maske, FFP3 maske vb) ve diğer hijyen ürünleri talebinde patlama yaşanan bu dönemde, piyasaya birçok sahte, niteliksiz, sağlıksız ürün girdi. Kaliteli ve hijyenik ürün ihtiyacının yakıcı olduğu böyle bir dönemde Bikalite olarak ilk konsept marketimizin "Korona Market" olmasına karar verdik.

Korona Market Öncesi

Pandemi döneminden önce kişisel koruyucu donanım, cerrahi maske, dezenfektan ve hijyen ürünleri üreten üreticilerinin üretim kapasiteleri mevcut ihtiyaçları karşılayacak seviyedeydi. Koronavirüs salgını sebebiyle bu ürünlere olan ihtiyaçlar arttı. Bunun sonucunda mevcut üreticiler kapasite artırımına giderken, piyasaya yeni üreticiler de girdi. İlk aşamada ihtiyaçların yakıcılığı, denetimlerin zorluğu ve zaman alması sebebiyle dünya genelinde kamu denetimleri zamanında ve doğru yapılamadı.

Bu ürünlerin birçoğu normal şartlarda profesyonel kullanıma dönük üretiliyordu. Bu ürünlerin özellikleri, kalitesi ve üretici firma bilinirliği de bu alanda çalışanlar tarafından biliniyordu. Profesyonel kullanım dışında olan kolonya gibi ürünler de genellikle COVID-19 salgını öncesinde ferahlama ve hoş koku gibi daha farklı anlamlar ifade ediyordu.

Coronavirüs salgını sonrasında, virüsten korunma ve virüsün etkilerini azaltma amacıyla kullanılan ürünler profesyonellerin, sağlık çalışanlarının kullanımının yanında günlük hayatımızın da en sık kullanılan ürünleri arasına girdi. Toplumun virüs salgını ve bundan korunma alanındaki tecrübesinin az olması ve profesyonel kullanıcılar dışında bu ürünler hakkında yeterince bilgi sahibi kişilerin azlığı doğru ürünlerin tespit edilmesini zorlaştırdı.

Toplum bu alanda kullanılan ürünler hakkında yeterince bilgi sahibi değildi. Ayrıca fırsattan istifade birçok uygunsuz ürün üreten firma ortaya çıktı. Uluslararası normlara, ülkemizdeki yönetmeliklere ve ürünlerin test standartlarına uygun olmayan birçok ürün piyasaya sürüldü. Kamu denetimlerinde pek çok firmaya cezalar uygulandı ve uygunsuz ürünler kamuoyuna deklare edildi.

Bu ürünlerde insan sağlığına zarar veren maddeler bulunabildiği gibi, kullanım amacını yerine getirmekte yetersiz olan ürünlerin varlığı halen devam etmekte. Hala birçok firma denetimler sonucunda ceza almaya aday durumda. Bu niteliksiz veya az nitelikli ürünler koşulsuz olarak karı odağına koyan marketler, e-ticaret siteleri, aracılar tarafından dağıtılmaya, tüketiciler yanlış eya eksik bilgilendirilmeye devam ediliyor. Bu bilgi kirliliği kaliteli, iyi ve doğru ürünün tespit edilmesi ve kullanılması konusunda engeller oluşturuyor.

Bikalite'nin İlk Konsept Marketi: Korona Market

Bikalite olarak bu süreçte insanımızın; en iyi maske, dezenfektan, N95 maske, FFP3 maske ve kolonyanın hangisi olduğu ile ilgili çok yoğun arama yaptığını gözlemledik. Bu da bizlere toplumun bu konuda bilgi sahibi olmak istediğini ve en doğru ürüne ulaşmak istediğini gösterdi. Birçok kişi ürünlere ve terimlere yabancıydı ve bu alanda uzman olmadığından doğru ürün seçiminde zorlanıyordu. Bu sebepten insanımızın salgından korunmasına yardımcı olacak ürünlerde en kaliteli ürünlere ulaşmasına yardımcı olmaya; ürün, kategori ve blog sayfalarımızda kapsamlı içerik üretmeye, güvenilir yurtdışı kaynaklardan yazılar çevirmeye karar verdik.

Bikalite'de Ürün ve Kategori Yazıları, Ürünle İlgili Gerçek ve Kapsamlı Bilgi Verir

Her ürün sayfasında ürünü yeterince tanıtacak, kullanıcının neyi aldığını göreceği gerçekçi görseller bulunur. Birçok e-ticaret platformundaki yetersiz veya yanlış yönlendirici açıklamaların aksine;

 • Ürünün açıklamaları kapsamlı ve bilgi vericidir.
 • Ürünle ilgili üreticiden alınan bilgiler, ürünün etiket bilgileri azılarak ürün içeriği, kullanım bilgileri resmi ağızdan aktarılır.
 • Ürünün kalite belgeleri, test raporları, üreticinin sertifikaları, ürünlerin uygunluğunu ispat eden belgeler kamuoyuyla paylaşılır.

Böylece almak istediğimiz ürün eksileri ve artılarıyla değerlendirmenize sunulur.

Kategori açıklamalarında ise örneğin;

 • Meltblown Cerrahi Maske Özellikleri
 • Dezenfektan / Antiseptik Nedir ve Ne İşe Yarar?
 • Ateş Ölçer Alırken ve Kullanırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?
 • N95 Maske, FFP3 Maske ve Diğer Toz Maskesi Çeşitleri Koruma Oranları

gibi birçok sorunuza yanıt verilmeye çalışılır.

Bikalite'de Blog İçerikleri Merak Edilenleri Yanıtlar

Blog içeriklerimiz uzman ekibimizin uzmanlık bilgisini paylaştığı içerikler ve çeiri yazıları olarak ikiye ayrılır.

Çeviri yazılarında uluslararası çapta kabul görmüş otorite kurumların (Korona Market özelinde örneğin Dünya Sağlık Örgütü'nün) içerikleri çevrilmeye, uluslararası gelişmeler, korunma yöntemleri, araştırmalar, görüşler paylaşılmaya çalışılır.

Uzman yazılarımızda ise, uzmanlık alanlarımızla ilgili maske, dezenfektan, kolonya, siperlik, toz maskesi gibi ürünlerle ilgili en çok merak ettiğiniz;

 • Meltblown Maske Nasıl Anlaşılır?
 • En İyi Maske Hangisi?
 • N95 Maske ve FFP3 Maske Hakkında Merak Edilen 10 Soru
 • Alkol Bazlı El Dezenfektanı Cilde Zarar Verir mi?
 • Sprey Dezenfektan Nasıl Kullanılır?

gibi sorulara yanıt verilmeye çalışılır.

Korona Market'te Kalite Var

Ürünler platformumuza seçilirken ulusal mevzuatlar, test standartlar, bilimsel ve teknik kabullere göre seçilir. Hatta bunların da ötesinde; eğer uzmanlarımız faydalı görüyorsa yasal olarak zorunlu olmayan belgeler de ürün seçiminde zorunlu kriter yapılmıştır. Korona market konseptimizde saygın akreditasyon kuruluşlarınca akredite edilen laboratuvarlardan alınan test raporları ve bağımsız denetçi kuruluşlardan alınan kalite sertifikaları zorunlu tutulmuştur. Her ürün, o ürünle ilgili test standardından test edilmesi ürün seçiminde zorunlu kılınmıştır. Üreticinin ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi ve eğer var ise o alanla ilgili kalite yönetim sistemine sahip olması zorunlu kriter olarak belirlenmiştir (Maske gibi tıbbi ürünler için ISO 13485 Medikal Cihaz Kalite Yönetim Sistemi gibi).

Platformumuzda tüm bunların yanında salgın koşullarında hijyenik üretim yapan firmalar tercih edilmiştir. Ayrıca ürünün teknik olarak uygun olması, firmanın kalite olarak güvenilir olması, üretilen ürünün özellik olarak emsallerinden iyi olmasına dikkat edilmiştir.

Ürünlerin teknik yeterlilikleri, görevlerini tam olarak yerine getirmeleri bizler için önemli kriterlerdir. Fakat daha da önemlisi bu ürünlerin insan sağlığı açısından da incelenmesi ve uygun olması gerekliliğidir. Bu açıdan her ürünün insan sağlığına etkisini gösteren testleri incelenmiş ve sadece uygun görülen marka ve üreticilerle çalışılmıştır.

Kalite uzmanlarımız tüm bu değerlendirmeler sonucunda ateş ölçer, cerrahi maske, koruyucu maske, kolonya, siperlik, dezenfektan gibi kategorilerimizde bikalite kriterlerine göre en iyilerini tercih etmiştir. Ürün ve firma incelemelerimiz tek seferlik değil süreklidir.

Korona Market'te Orijinal Ürünler Var

Piyasada birçok kopya ürün bulunuyor ve hemen herkes bu konuda şikayetçi. Pazaryerlerinde üretici firmaların satış ücretlerinin ve hatta maliyetlerinin bile altında, "kendi ürünlerini" sunan kişiler var. Bu sorun kolay denetlenemiyor ve çözülemiyor.

Bikalite'de ise ürünler yalnızca ve yalnızca üreticiden veya üreticinin ana distribütöründen aracısız olarak doğrudan alınıp sizlere ulaştırılmaktadır. Böylelikte Bikalite’ye ve Korona Market’e sahte ürünlerin girmesini olanaksızdır kılınmıştır. Dolayısıyla tüm ürünlerimiz orijinaldir.

Korona Market Ürün Seçim Paradoksuna Son Verir

Bikalite'de kalite algısı soyut bir kavram olmaktan çıkarılmış; teknik ve bilimsel temellerde somut kriterlerle ifade edilmiş ve uygulamıştır. Ürünün kalitelisini ve orijinalini almakla beraber, ürünün depolama koşullarını, kargolama koşullarını da kaliteli ve sürekli geliştirilmeye çalışılan bir süreçle yürütülmektedir. Tüm bunların sonucunda Bikalite olarak sizlere ürünlerimizi en sorunsuz şekilde ulaştırmayı hedefliyoruz.

Tüm bunlara ek olarak "hangi ürünü almalıyım?" sorusuna yanıt vermeye çalışıyoruz. Piyasada birçok firma, her firmanın birçok markası ve de her markanın bir çok satıcısı olmasının kullanıcılarda seçim paradoksu oluşturmaktadır. Bu yüzden kullanıcılar için kalite kriterlerimiz çerçevesinde firma ve marka seçimi yaptık. Kullanıcılarımız, kendiler ve sevdikleri için ürünlerimizi gönül rahatlığıyla alabilir, kullanabilir.

Neden Korona Market?

Koronavirüs salgını insanların sağlıklarını, yakınlarının sağlığını ve toplumun sağlığını gözetmek durumunda bıraktı. Bu dönemde hastalığa karşı korunma sağlayan ürünlerin kullanımı zorunlu bir hal aldı. Hem kişilerin kendi özgür iradeleriyle aldıkları korunma tedbirleri, hem de devletin maske yasağı gibi tedbirleri, hastalığa karşı kullanılacak ürünlerin kullanımını artırdı.

Kimi kullanıcılar sağlıklarını ve yakınlarının sağlığını koruma amacıyla, kimi kullanıcılar ise maske cezası gibi yasakları delmemek için bu tedbirleri aldı. Maske, dezenfektan, siperlik, koruyucu maske gibi ürünlerde

 • koruma seviyeleri,
 • üretici firmanın güvenirliği,
 • eczane gibi ürünün satıldığı yerin güvenirliği,
 • estetik kaygılar,
 • korunmanın yanında ürünün insan sağlığına olan etkileri,
 • uzman bilgileri

gibi pek çok kritere göre ürün tercihinde bulunuldu. Ancak söz konusu sağlık olunca ve Türkiye piyasasındaki üretim ve denetim problemleri düşünüldüğünde aldığımız ürünlere ilişkin kaygılar yok olmadı.

 • Boya ve alerjen testlerinden geçmeyen renkli maske ve desenli maske ürünlerinin zararlı ve kanserojen maddelerle sağlığımızda çok derin sorunlar açabileceği,
 • Ventilli maskeyi takan bir COVİD-19 taşıyıcısının etrafındakilere hastalığı kolaylıkla yayabileceği
 • Kötü dezenfektan kullanımının cildimize vereceği zararlar
 • Meltblown kumaş içermeyen bez maske ürünlerin koruyuculuğunun çok düşük olması

gibi uzmanlık bilgilerinin satın alımlarda belirleyici olması çok önemli. Ürünlerin, konunun uzmanları tarafından detaylı bir incelemeye tabi tutulup kullanıcılarla buluşturulması ve kullanıcıların aldıkları ürünlerle ilgili bilgilendirilmesi çok önemli. Doğru ürünün bulunması, doğru yerden satın alınması çok önemli.

Genelde Bikalite ve ilk konsept marketiyle özelde Korona Market, işte bu önemli ihtiyaca cevap vermek için var.

Korona Market'te Ürün Seçimi - Kaliteli Dezenfektan, Maske, Ateş Ölçer ve Daha Fazlası

Bir ürünün kalite serüvenini incelemek doğru ürünü seçerken bizlere yardımcı olur. Öncelikle bir ürün fabrikada üretilir, depolanır, aracılara dağıtılır ve son kullanıcıya ulaşır. Yasal olarak bazı ürünlerin test olması zorunlu iken bazılarında zorunluluk gönüllülüğe dönüşür. Ürünlerde fabrika denetimi ve kalite yönetim altyapılarına göre denetim ve belgelendirme de zorunluluk veya gönüllülük arz edebilir. Kalite yönetim sistemi deyince ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi ilk akla gelir. Bu sistem genel olarak firmanın tedarikçi kontolünü, müşteri geri dönüşlerini dikkate almasını, depolama koşullarını, kalite süreçlerini, üretim sonu kontrollerini ele alır. Ayrıca ürün alanına göre özel kalite yönetim sistemleri de mevcuttur.

İSO 13485 Medikal Cihaz Kalite Yönetim Sistemi gibi kalite sistemleri, tıbbi ürün üreten firmaların sahip olması gereken sistemlerdir. Bu sistemler firmanın medikal ürün üretimi için gerekli kalite altyapısına sahip olduğunu gösterir. Ayrıca GMP (İyi Üretim Uygulamaları), TSE Hizmet Yeterlilik Belgesi, TSE COVID-19 Güvenli Üretim Sertifikası, Sağlıklı İşyeri Sertifikası, FDA (Amerika Gıda ve İlaç Dairesi) kayıt belgesi gibi belgeler üreticinin kalitesi, güvenirliği ve hijyeni konusunda bizlere önemli göstergeler verir.

Kimi ülkelerde ürünlerin piyasa sürülmesi için test raporları ve bazı kalite belgeleri zorunlu iken, kimi ülkelerde gönüllüdür. Dolayısıyla ürünün piyasada bulunması kalitesinin anlaşılması için yeterli değildir. Örneğin Avrupa Birliği’nde kozmetik ürünlerinin satışında GMP belgesi zorunluyken Türkiye’de değildir. Yada cerrahi maske ürünleri için Avrupa’da EN 14683 testi zorunluyken Türkiye’de filtrasyonu, mikroorganizma yükünü, nefes alınabilirliği ölçen bu test zorunlu değildir. Dolayısıyla bu test raporlarına sahip olmayan non-steril cerrahi maske ürünlerini piyasada görmek mümkündür. Oysa test raporuna sahip olmayan medikal maske ürünlerini bikalite’de görmeniz mümkün değildir. Genelde ise Bikalite olarak; Türk Akreditasyon Kurumu (TÜRKAK) ve/veya uluslararası saygın akreditasyon kuruluşları tarafından akredite olmayan laboratuvarlardan alınan test raporunu ürün seçiminde kabul etmiyoruz.

Ürünün test raporuna ve firmanın kalite belgelerine sahip olmasının yanında bazı ürünler için Avrupa Teknik Komisyonları tarafından onaylanmış kuruluşlarca firmanın ürünü belgelendirmesi talep edilir. Bu onaylanmış kuruluşlar ürünün test raporunu, firmanın kalite belgelerini ve üretim sürecini sürekli takip ederler. Habersiz denetimlerle ürünün sürekli aynı kalitede üretilmesi için bir etken olurlar. Bizler zorunlu olsun ya da olmasın onaylanmış veya uzman kuruluşlar tarafından sürekli denetlenen üreticilerle çalışmaya öncelik veriyoruz.

Ürünler performans, güvenirlik ve sağlık açısından farklı standartlara tabi tutuluyorsa, uygulanabilecek standartların tamamından test edilmesi beklenir. Firma ürünü test ettirdikten sonra sürekli aynı kalitede ürün üretimi için uygun kalite altyapısına sahip olmalıdır. Hammadde tedarikçisinde ki herhangi bir değişikliğin ürüne etkisi ve gerekliyse yeniden testi önemlidir. Üretim sonu kalite kontrolleri ürünün kalitesini korumada önemlidir. Bunlar eksik olursa kalitenin ve güvenirliğin sürekliliği sağlanamaz. Bikalite olarak test raporunu tek başına kabul etmeyip fabrikanın kalite altyapısına da bakıyoruz.

ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi ve üretim alanına özgü kalite yönetim sistemine sahip tedarikçilerle çalışıyoruz. Bu kalite sistemlerinin varlığı tek başına yeterli değildir. Bu sistemlerin Türk Akreditasyon Kurumu (TÜRKAK) ve/veya uluslararası saygın akreditasyon kuruluşları tarafından akredite edilen bağımsız ve uzman denetleme kuruluşlarınca denetlenmesini ve sertifikalandırılmasını talep ediyoruz.

Firma test numunesini iyi hazırlayabilir, bakanlık ve denetçi kuruluş denetimlerini iyi atlatabilir. Bu firma kalitesi açısından bizlere olumlu bir tablo sunar. Fakat bizler sürekli olarak en kaliteyi hedefleyen firmaları tespit etmeye çalışıyoruz. Özellikle Avrupa Birliği’nin Türkiye’dekine ek olarak koyduğu gereklilikler ve belgeler olabiliyor. Bizler Türkiye şartlarına uygun olup aynı zamanda Avrupa uygunluğu bulunan ürünleri tercih ediyoruz.

Ürünlerin Türkiye’de satılması için gereken yasal şartları sağlaması gerekir. Üreticiler üretimde bu şartları sağlayabilir fakat zamanla üründeki değişiklikler yasal şartların dışına ürünü çıkartabilir. Ürünün sürekli olarak yönetmeliklere ve standartlara uygunluğunu kontrol ediyoruz.

Platformumuzda bulunan ürünler piyasada bulunma şartlarını yerine getirir. Ruhsat gerektiren ürünlerin tamamı ruhsatlıdır. Ürün ruhsatları belirli periyotlarla kontrol edilir. Üründe tespit edilen uygunsuzluk varsa, ürünü satıştan kaldırıyoruz.

Ürünün üretimi için Avrupa ve/veya Türkiye şartlarına göre üretim kontrolleri yapan Avrupa teknik komisyonları tarafından onaylanmış kuruluşlar, habersiz denetimler ve teknik incelemelerle ürüne uygunluk verir. Üründe sürekli kaliteyi hedeflediğimizden onaylanmış kuruluş onayı zorunluluğu olan ürünlerde zaten incelememize rağmen, zorunlu olmayan ürünlerde de onay var ise öncelik veriyoruz. CE belgesi olan firmaları tercih ediyoruz. Eğer bu belge, hem üretici hem de bağımsız uzman kuruluşlarca deklare ediliyorsa, bu üreticiyi öncelikliyoruz.

Ürünleri ve üreticileri bu değerlendirmelerin yanında ek kriterlerle de değerlendirmek gerekebilir.

Hijyen ve sağlık açısından TSE COVID-19 Güvenli Üretim Sertifikasına ve/veya Sağlıklı İşyeri Sertifikası'na sahip üreticileri tercih ediyoruz.

ISO 14001 Çevre Yönetim Sistemine sahip firmalara öncelik veriyoruz.

Yukarıdaki gibi değerlendirme kriterleriyle en iyi ürünlere ve üreticilere ulaşmaya çalışıyoruz.

Kalite politikamıza uygun olmayan ürünleri platformumuza kabul etmiyoruz

Sistemimizde;

 • Bikalite kriterlerini karşılayan ürünler belirlenir ve sadece belirli sayıda marka tüketiciyle buluşur; en iyileri seçilmeye çalışılır. Bu sayede tüketicide oluşabilecek seçim paradoksu engellenmeye çalışılır.
 • Üreticiler uygun görürlerse kalite belgeleri ve test raporları sitemizden paylaşılır.
 • Ürünler seçildikten sonra doğrudan üreticiden veya üreticinin yetkilendirdiği distribütörden tedarik edilir.
 • Ürünler orjinaldir.
 • Ürünler en taze üretilen ürünlerdir.
 • Muhatap doğrudan üreticidir.
 • Ürünler bikaliteye konup, depolarımıza yerleştikten sonra, bikalite iç kalite prosedürleri devreye girer.
 • Ürünler ihtiyaçlarına özel koşullarda ve hijyenik olarak depolanır.
 • Ürünler özenli, dayanıklı ve hijyenik paketlenir.
 • Ürünün müşteriye en sorunsuz şekilde ulaşması sağlanır.

Bizler için kaliteli ürün tüm bu süreçlerden başarılı bir şekilde çıkarak müşteriye ulaşan üründür.

Unutmayın her platformda her işletmede satılan ürün eğer iyi denetlenmiyorsa risk içerir. Bakanlık'ın yayınladığı listelerde çok bilinen ve güvenilen firmaların da yer alması bu gerçeği bizlere göstermektedir. Önce doğru ürünü tespit etmek ardından doğru yerden almak bizleri hem korur, hem de sağlığımızı riske atmaz.

Ürün tercihinde yasalara, bilimsel doğrulara, uzman görüşlerine ve kullanıcı deneyimlerine göre tercihler yapmak bizleri güvenli alanda tutar.

Müşteri Geri Dönüşleri Temel Kalite Kriterlerimizden Biridir

Son olarak en önemli konulardan birisi de sizlerin görüşleriniz. Bikalite, müşteri görüşlerini temel kalite kriterlerinden birisi olarak tanımlar. Çok problem yaratan ürünün platformdaki varlığı yeniden değerlendirilir. Bu noktada ürünlere veya iş akışımıza dair görüş, öneri ve eleştirilerinizi aktarmamız işimizi daha iyi yapabilmemize, kendimizi geliştirmemize, size daha kaliteli hizmet sunabilmemize yardımcı olur.

Kullanıcı alışkanlıklarınızı değiştirme hedefiyle yola çıkan Bikalite'nin ilk konsept marketi Korona Market açılırken; kaliteyi hak eden sizleri platformumuza davet ediyor, görüş ve önerilerinizi bekliyoruz.

Kaliteli ve sağlıklı günler dileriz.

Bikalite Ekibi

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR