Kolonya

Pandemi süreci ile birlikte geleneksel hijyen ürünlerimizden kolonya yeniden keşfedildi. Bayram günlerinde yoğun olarak kullanılan, bazılarımızın çantalarında bulunan kolonyalar artık hemen her evde her odada, hemen her çantada bulunur oldu. Evde kolonya yapımı ile uğraşanlarımız litrelik kolonya temin ederek kolonya şişesi dolduranlarımız, giysilerimizin ceplerini cep kolonyası ile dolduranlarımızla kolonya artık hayatımızın vaz geçilmez bir parçası oldu. Kolonya firmaları yepyeni kolonya çeşitleri üretip talebe cevap vermeye çalıştı.

Kolonya Nedir ve Ne İşe Yarar?

Kolonya, uzun yıllardır canlı ve cansız yüzeylerde hijyen sağlamak için kullanılan, içeriğinde bulunan limon, çiçek veya diğer esanslar sayesinde hoş koku yayan bir üründür. İçeriğinde alkol, su ve parfüm maddeleri bulunur. Alkolün hızlıca buharlaşması sonucunda kullanıldığı ortamdan ısı çekerek ferahlık sağlar.

Alkol ile zarar verici etkisini kaybeden veya canlılığını yitiren birçok mikroorganizma bulunmaktadır. Yeterli seviyede alkol içeren kolonyalar, yeterli süre kullanıldığında mikroorganizmaların etkisini kırabilir. Uzmanlar 80 derece ve üzerinde alkol oranına sahip kolonyaların yüksek etkili olduğunu ifade ederler.

Kolonya Çeşitleri ve Özellikleri Nelerdir?

Genel içerdiği esansa göre sınıflandırılırlar: Limon kolonyası, tütün kolonyası en çok bilinen çeşitleri olmakla birlikte son dönemde; lavanta kolonyası, japon kiraz çiçeği kolonyası, zeytin çiçeği kolonyası, meram çiçeği kolonyası gibi çok farklı çeşidi de kullanıma sunulmuştur.

Bununla beraber ürünlerin alkol seviyeleri yani dereceleri de sınıflandırmada bir etkendir. Genellikle 60-80 derece arasında üretilirler. Bebek kolonyası ürünleri daha düşük alkol seviyesine sahip olabilmektedir. 80 derece alkollü ürünler dezenfeksiyon amacıyla da kullanılabilmektedir.

Ayrıca sık kullanımda ciltte kuruluk ve çatlama yapabildiği için bazı ürünler gliserol gibi nemlendirici maddeler içererek bu sorunları en aza indirmeye çalışır. Bu ürünler hijyenle beraber cilt bakımı da sağlar.

Kullanılan ürünün kalitesi, kullanımda etkili olabilmesi, yeterli hijyeni sağlayabilmesi ve kullanım sorunlarının minimuma indirilebilmesi için önemlidir. Bazı ürünler kullanım sonrası cansız yüzeylerde leke bırakabilmektedirler.

Kullanılan yüzeyin tamamına yeterli süre etki etmesi istenir. Elde kullanımda, el yıkama benzeri ovalama hareketleriyle ürünün cildin tamamına sirayet etmesi amaçlanmalıdır. Göz ve dudak gibi hassas noktalara temasından kaçınılmalıdır. Kullanma talimatlarında ürünlerin doğru kullanımları yer alır. Bu hususlara uygun kullanmak gerekir.

Kolonya Ne Kadar Süre Etkilidir?

Uzmanlar yüksek alkollü ürünlerin 30 saniye boyunca yüzeyde ıslaklık oluşacak şekilde uygulanmaları sonucunda mikroorganizmalara karşı etkili olduklarını belirtirler.

Ayrıca kullanımdan sonra içeriğinde bulunan esans kalitesi ve yoğunluğuna göre uzun bir süre kokusunu yüzeyde korur.

Kolonya Alırken ve Kullanırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Ürünler cilt ile doğrudan temas ettiğinden dermatolojik olarak uygun olmalı ve test raporlarına sahip olmalıdır. Cilt pH’ına uygun ürünler ürünler tercih edilerek, oluşabilecek sağlık sorunları minimize edilir. Alkol oranı testi, kimyasal analizi ve dermatolojik testi olan ürünler tercih edilmelidir. Bu testlerin akredite laboratuvarlarda yapılması da en az testlerin varlığı kadar önemlidir.

Ürün içeriğinin kanserojen ve alerjik olmaması gerekir.

Ürünlerin Sağlık Bakanlığı onaylı olması, İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu'na Kozmetik ürün bildiriminin yapılması ürün alırken dikkat edeceğimiz en önemli noktalardan biri olmalıdır. Ürünler, Kozmetik Yönetmeliği'ne uygun olarak üretilmeli ve bunu kanıtlamalıdır. Ürünün bilgi güvenlik formu olmalıdır.

Ürün içeriğinde etil alkolün bulunması gerekir. Metil alkol içeren ürünler cilt üzerinde olumsuz sonuçlar doğurabilmektedirler.

Ürünün kalitesi ve güvenirliği ile beraber üreticinin de kalitesi önemlidir. Üretim tesisinin kalitesini koruması ve üretim için uygun bir altyapıya sahip olması gerekir. Kolonyalar için ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi ve GMP - İyi Üretim Uygulamaları standartları kalite ve güvenirlik konusunda bakacağımız ilk noktalardandır. Firma bu standartların gerekliliklerini karşılıyorsa, bu alanda TÜRKAK (Türk Akreditasyon Kurumu) veya uluslararası saygın akreditasyon kurumları tarafından akredite edilen bağımsız kuruluşlara sistemini denetlettirir. Uzman kuruluşlar bu denetim sonrasında firma yeterlilikleri sağlıyorsa firmanın sistemini belgelendirir.

Firmanın alanında yetkin, yeterli ve hijyenik üretim yapması da önemlidir. TSE COVID-19 Güvenli Üretim Sertifikası ve TSE Hizmet Yeterlilik Belgesi gibi belgelere sahip olan firmalar bu gereklilikleri karşıladıklarını ispat ederler.

Bikalite Kolonya Çeşitleri

Bikalite olarak uzman kalite ekibimizle sizin için kaliteli, belgeli ve orijinal ürünleri üreticisinden veya distribütöründen temin ederek size memnuniyetinizi üst seviyede tutacak şekilde ulaştırıyoruz. Bununla birlikte; her insanımızın ne aldığını, neden aldığını bilmeyi hak ettiği gerçeğinden hareketle, elimizden geldiğince ürünler ve ürün gruplarıyla ilgili bilgi vermeye çalışıyoruz.

İçeriğimizi beğendiyseniz, daha çok kişiye ulaşabilmesi için paylaşabilirsiniz. İstediğiniz özelliklerde iyi kolonya satın almak için ürünlerimizi inceleyebilirsiniz.

Sağlığınızı korumak için Korona Market bölümündeki ürün çeşitlerimize göz atın!

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR