Islak Mendil - Kolonyalı Mendil - Dezenfektanlı Mendil

Kişisel hijyenimizde önemli yer tutan ıslak mendil ve kolonyalı mendil kullanımı, pandemi sürecinde daha da arttı. El, cilt ve yüzey temizliğinde sıklıkla kullandığımız antibakteriyel ıslak mendil, dezenfektanlı mendil ve kolonyalı mendil ürünlerinin virüslere etkisi, cildimize zarar verip vermediği veya orijinalliği endişe yaratabiliyor. Bu koşullarda doğru ve kaliteli ürünün nasıl olması gerektiği, hangi ürünün tercih edilmesi gerektiği sorularıyla beraber bir çok soru da merak konusu:

Islak Mendil ve Kolonyalı Mendil Özellikleri Nelerdir?

İstenilen yüzeyde hijyen sağlamak amacıyla ıslak mendil, alkollü mendil veya dezenfeksiyon mendili ürünleri kullanılmaktadır. Ürünler genellikle dokumasız diye tabir edilen nonwoven kumaştan imal edilerek, bu ürünlere sıvı emdirilir. Islak mendil veya kolonyalı mendil ürününün içerdiği sıvının özelliği ve etkinliği ürünün karakterini belirler. Bazı ürünler mikroorganizmalar üzerinde etkiliyken, bazıları da sadece temizlik amacıyla kullanılır.

Ürünün kullanımda hoş koku bırakması, kullanıcılar tarafından önemli bir artıdır. Ayrıca ıslak mendil kullanımı ardından hemen kuruması ve leke bırakmaması da önemlidir.

Islak Mendil / Kolonyalı Mendili Kullanımı

Kullanılan yüzeyde ıslaklık oluşturarak belirli bir süre uygulama gerektirir. Ürün etiketinde kullanma yöntemleri yazmaktadır. Ürünleri kullanmadan önce kullanma talimatlarını inceleyip, onlara uygun kullanmak gerekir.

Ürün kullanımında hijyen sağlanması istenen yüzeyin tamamına uygulanmalıdır. Ayrıca uygulanma sürelerine dikkat etmek de gerekir.

Islak Mendil, Dezenfektanlı Mendil ve Kolonyalı Mendil Farkları

Ürünün mikroorganizmalar üzerinde etkili olması isteniyorsa, ürün etiketinde bu amaca dönük ifadeleri incelemek gerekir. Özellikle dezenfektanlı mendil ürünleri içerisinde mikroorganizmalara karşı aktif maddeler içererek virüs, bakteri ve mantar gibi türlere karşı etkili olurlar. Ayrıca etkili olduğu mikroorganizma türleri de ürün kılavuzunda belirtilir. Bu sebepten hem hastane gibi mikropların yaygın olabileceği ortamlarda hem de pandemi döneminde mikropların etkisini kırma amacıyla kullanılabilir.

Alkollü ıslak mendil veya kolonyalı mendil ise özel olarak dezenfeksiyon amacıyla üretilmez. Fakat içeriğindeki alkol sayesinde mikroplara karşı yüksek etki gösteren türleri mevcuttur. Ürünler biyosidal ürünler yada tıbbi ürünler kategorisinde olmadığı için genellikle mikroorganizma testlerine tabi tutulmazlar. Ama uzmanlar 80 derece ve üzeri alkol içerikli maddelerin virüsler üzerinde etkili olabileceğini ifade ederler.

Islak mendil olarak toplumda bilinen; alkolsüz ve dezenfektansız ürünler daha çok yüzeyin kirini, yağını alma ve temizlik sağlama amacıyla kullanılırlar.

Ürünler kullanım amacına göre sınıflandırıldığı gibi, aynı zamanda kullanım yerine göre de sınıflandırılabilir. Kullanım amacına göre dezenfektan içerikli ise Biyosidal Ürünler Yönetmeliği kapsamında, tıbbi amaçlarla üretilenler Tıbbi Cihaz Yönetmeliği kapsamında üretilirler. Ürünler insan vücudunda, yüzey hijyeninin sağlanmasında ve/veya tıbbi cihaz dezenfeksiyonunda kullanılabilir. Bu sebepten ürünü kullanmadan önce kullanım alanlarını incelemek gerekir.

Antibakteriyel Islak Mendil ve Dezenfektanlı Mendil Ne Kadar Süre Etkilidir?

Kimi ürünler etki ettiği anda yüzeyde bulunan mikroorganizmalara karşı etki gösterirken, kimi ürünler uygulamadan bir süre sonra da hijyen etkisini devam ettirir. Ürün etiketinde bu bilgiler yer alır.

Mikroorganizmalara karşı etkili olan ürünlerin her mikroorganizma türü için ayrı kullanım süreleri bulunabilir, buna dikkat etmek önemlidir. Genel olarak 30 saniye boyunca yüzeyde ıslaklık devam edecek ve yüzeyin tamamına etki edecek şekilde uygulanırlar.

Islak Mendil Alırken ve Kullanırken Nelere Dikkat Edilmeli?

İnsan vücudunda kullanımı uygun olan ürünlerin dermatolojik testlerinin yapılmış olmasına dikkat edilmelidir. Ürünün insan cildine uygun içerik ve pH değerinde üretilmesi gerekir. Ayrıca ciltte kuruluk ve çatlama gibi sorunlar için destek içerikler barındıran ürünler de mevcuttur.

Dezenfektan içerikli ürünler ve tıbbi dezenfeksiyon ürünleri (örneğin dezenfektanlı mendil veya antibakteriyel ıslak mendil), biyosit yani canlı öldüren ve/veya canlıkıran özellikte ise test raporları mevcut olmalıdır. Test raporları virüsler, bakteriler ve mantarlar için ayrı ayrı yapılır. Ayrıca test standartları tıbbi alan ve günlük alan için ayrı tanımlanmıştır, ürün tercihinde buna dikkat etmek önemlidir.

Ürünler insan vücudunda kullanım, dezenfeksiyon sağlama, kimyasal içerme gibi birçok açıdan hassasiyet taşır. Bu sebepten ürün içeriğinin kimyasal analizi ve stabilitesi uzman akredite kuruluşlar tarafından yapılıp uygunluğu ispatlanmalıdır.

Hijyen sağladığını iddia eden antibakteriyel ıslak mendil, dezenfektanlı mendil veya kolonyalı mendil ürünlerinin sürekli olarak aynı kalitede üretilmesi için üreticinin de gerekli kalite alt yapısına sahip olması ve bunu bağımsız akredite denetleme kuruluşlarınca kanıtlaması önemlidir. ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi’ne sahip olan üreticiler bu konuda güven verir.

Antibakteriyel ıslak mendil veya dezenfektanlı mendil eğer tıbbı amaçla üretiliyorsa Tıbbi Cihaz Yönetmeliğine uygun olmalıdır. Aynı zamanda üretici ISO 13485 Medikal Cihaz Kalite Yönetim Sistemi altyapısına sahip olduğunu kanıtladığında, üretim sürecindeki kalite hakkında olumlu bilgiler alırız.

Sağlık Bakanlığı, Biyosidal Ürünler Yönetmeliği ve Tıbbi Cihaz Yönetmeliği kapsamında incelemeler yapar. Biyosidal ürünleri sisteminden yayınlar ve tıbbi cihazları da Ürün Takip Sistemi (ÜTS) üzerinden yayınlar. Ürünler bu kapsamda ise almadan önce bu sistemlerden sorgulamak ve Sağlık Bakanlığı onaylı ıslak mendil almak faydalı olur.

Ürünler hijyen ve dezenfeksiyon ürünleri olduğundan GMP (İyi Üretim Uygulamaları) sistemine ve belgesine sahip olan firmalar, üretimdeki hassasiyetlerini kanıtlama imkanı bulur. Ayrıca TSE Hizmet Yeterliliği Belgesi, TSE COVID-19 Güvenli Üretim Sertifikası ve FDA (Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi) kaydı da kaliteli ıslak mendil üretimini anlamakta önemli etkenlerdendir. Bununla beraber firmalar başka kalite belgeleriyle kaliteli dezenfektanlı mendil ve antibakteriyel ıslak mendil ürettiklerini pekiştirirler.

Ürünlerin Türkiye yönetmeliklerine ve standartlarına uygun olduğu firmanın kendi ve/veya bağımsız uzman kuruluşlarca deklare edilebilir. Ürün Avrupa nomlarına uygunsa yine aynı şekilde kendisi ve/veya onaylanmış kuruluşlar tarafından CE belgesi verilebilir. Ürün tercihinde bu belgelere dikkat etmek önemlidir.

Bikalite Islak Mendil ve Kolonyalı Mendil Çeşitleri

Bikalite olarak uzman kalite ekibimizle sizin için kaliteli, belgeli ve orijinal ürünleri üreticisinden veya distribütöründen temin ederek size memnuniyetinizi üst seviyede tutacak şekilde ulaştırıyoruz. Bununla birlikte; her insanımızın ne aldığını, neden aldığını bilmeyi hak ettiği gerçeğinden hareketle, elimizden geldiğince ürünler ve ürün gruplarıyla ilgili bilgi vermeye çalışıyoruz.

İçeriğimizi beğendiyseniz, daha çok kişiye ulaşabilmesi için paylaşabilirsiniz. İstediğiniz özelliklerde kaliteli ıslak mendil satın almak için ürünlerimizi inceleyebilirsiniz.

Sağlığınızı korumak için Korona Market bölümündeki ürün çeşitlerimize göz atın!

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR