Sipariş İptali ve İade Politikası

Sipariş İptali

Bikalite.com üzerinde satışa sunulan ürünlerden satın almak için üye olmanız gerekmektedir. Alışveriş sepetinizi belirledikten sonra, satın alma sürecini başlatabilirsiniz. Ödeme işlemlerini tamamladıktan sonra gönderim süreciniz başlamış olur.

Siparişiniz onaylandıktan sonra ürünler gönderime henüz çıkmadı ise, sipariş iptali işlemi yapmanız durumunda tarafınıza herhangi bir maliyet yansıtılmamaktadır. Ürün ücreti ise iptal, cayma vb. talebinin tarafımıza ulaşmasından itibaren ortalama 8 iş günü içerisinde ödeme yönteminize göre kredi kartınıza veya banka kartınıza aktarılacaktır.

Ancak gönderim süreci başladıysa, siparişinizin kargo ücretleri, ödemenizden düşürülerek ödemeniz gerçekleştirilecektir. Ücretsiz kargo kampanyası dahilinde yapılan satışlarda, alıcı tarafından sözleşmeden cayma hakkının kullanılması ya da sözleşmenin iptali halinde kargo ücreti alıcı tarafından ödenir. Birden fazla ürün satışında uygulanan kampanyalı satışlarda ürünlerden birine ilişkin cayma ya da iptal hakkının kullanımı halinde iade edilmeyen ürün kampanyasız fiyatı üzerinden satılmış kabul edilecek, iade ücreti bunun üzerinden sağlanacaktır.

İade Koşulları

6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun’da belirtilen Cayma Hakkı’na uygun olmayan ürün ve durumlarda iade işlemi gerçekleşmemektedir (ayıplı ürünler hariç):

  • İadesi sağlık ve hijyen açısından uygun olmayan ürünlerde ambalaj, jelatin, kutu, bant, mühür, paket gibi koruyucu unsurları açılan ürünlerin iadesi kabul edilmemektedir.
  • Diğer ürünlerde, ürünün yeniden kullanımının ve/veya satışının önüne geçen, deforme olan, kutusu zedelenen ya da kullanım talimatlarının aksi yönde kullanılan ürünler iade alınmamaktadır.
  • Kullanılmış ürünler, hasarlı ürünler, tek kullanımlık ürünler, hızlı bozulan ve/veya son kullanma tarihi geçme ihtimali olan ürünler iade edilememektedir.

ALICI, Sözleşme konusu mal/hizmeti teslim almadan önce muayene edecek; ezik, kırık, ambalajı yırtılmış vb. hasarlı ve ayıplı mal/hizmeti kargo şirketinden teslim almayacaktır. Teslim alınan mal/hizmetin hasarsız ve sağlam olduğu kabul edilecektir. Teslimden sonra mal/hizmetin özenle korunması borcu, ALICI’ya aittir. Cayma hakkı kullanılacaksa mal/hizmet kullanılmamalıdır. Fatura iade edilmelidir.

Ürünün ayıplı olması halinde ayıp alıcıdan kaynaklanmıyorsa ürünü ücretsiz iade edebilirsiniz. Bu durumda herhangi bir gönderim ücreti, alıcıdan talep edilmez. Ürün ücreti, alıcıya 14 iş günü içerisinde ödeme yöntemine göre kredi kartına veya banka kartına aktarılacaktır.

Hijyenik ve kişiye özel ürünlerin hijyen şartlarını koruyan yapıda ve yeniden satışa uygun olması şartı ile 14 gün içerisinde iade seçeneğimiz mevcuttur. İade durumunda ürün ücreti, ürünün gönderim ve iade gönderim ücretleri düşülerek alıcıya 8 iş günü içerisinde ödeme yöntemine göre kredi kartına veya banka kartına aktarılacaktır.

İadenin uygun bulunması için:

  • Satın alınan ürün(ler)ün tüm tamamlayıcı aksesuarları ile birlikte iade edilmesi,
  • Satın alınan ürünün ve aksesuarlarının, orijinal kutusunda ve zarar görmemiş olması,
  • Eğer varsa siparişte verilen hediyeler ve promosyonların, iade edilecek ürünle beraber Gönderici’ye (eğer satıcı Bikalite ise Bikalite’ye, satıcı başka bir firmaysa Satıcı’ya) iade edilmesi

gerekir.

Kargo bedava kampanyasıyla oluşturulan siparişlerin iptal veya iade edilmesi durumunda, kalan tutar kargo bedava kampanyasının şartını sağlamıyorsa iade edilecek ürün bedelinden kargo ücreti düşülerek iade gerçekleşir.

Ürünün kargoda kısmen veya tamamen kaybolması ya da hasar görmesi gibi kargo firması kaynaklanan sorunlar bakımından, ürünün hacminde bir sorun olduğunu veya paketin hasarlı olduğu anlaşılıyor ise, paketi teslim almadan önce kargo görevlisinin yanında kontrol ediniz. Ürünün hasarlı olması halinde kargoyu teslim almayınız. Kargo görevlisi yanında kontrol imkanınız yoksa kargonuzu teslim alırken gönderim kaynaklı bir sorun olup olmadığını doğru tespit edebilmek için, kargo tesliminde fotoğraf ve video kaydı alarak paketinizi teslim alınız. Karşılaşılabilecek hasarlı ürün ve eksik ürün gibi uygunsuz durumlarında “Durum Tespit Tutanağı” tutup ürünü tutanakla beraber iade edilmelidir.

İade İşlemleri

İade işlemi için üyeler için web sitemizde yer alan Hesabım bölümündeki İade Taleplerim linki üzerinden başvuru yapmanız gerekmektedir. E-fatura mükellefi müşterilerimizin iade talebinde bulunması durumunda, iade faturası kesmesi ve iade edilen ürünle beraber tarafımıza iletmesi gerekmektedir.

İade ürünlerin firmamıza ulaşmasının ardından, Ürün İade Birimimiz tarafından yapılan incelemeler sonucunda ürün iadeye uygun bulunursa; iade onayının ardından ürün ücreti, alıcıya 8 iş günü içerisinde ödeme yönetimine göre kredi kartına veya banka kartına aktarılacaktır. Ücret iadesi tarafımızca bankaya aktarıldıktan sonra bankanın ücreti alıcıya yansıtması kontrolümüz dışındadır. Tarafımızın bu konuda herhangi bir yetkisi bulunmamaktadır. Ürün İade Birimimiz tarafından yapılan incelemeler sonucunda iade talebinizin İade Koşulları’na uygun olmadığı görüldüğü takdirde, iade talebiyle gönderdiğiniz ürün 10 gün içinde karşı ödemeli olarak internet sitemizde kayıtlı olan adresinize yeniden gönderilecektir.

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR