Tekstil ve Kıyafet Dezenfektanı

Pandemi döneminde daha da belirgin hale gelen kişisel hijyen ihtiyacı, kıyafet ve tekstil ürünlerimiz için de geçerli. Özellikle temizlemesi zor olan tekstil ürünlerinde tekstil dezenfektanı, kıyafetlerimiz için ise kıyafet dezenfektanı talepleri artarken, doğru dezenfektan seçimi yapabilmek hem giysilerimiz için, hem de bu giysilerle temas eden cildimiz için çok önemli.

Kıyafet Dezenfektanı ve Tekstil Dezenfektanı Nedir ve Ne İşe Yarar?

Dış ortamda havada bulunan enfeksiyonlar kıyafetlere bulaşabilmektedir. Aynı zamanda hapşırma ya da temas durumlarında kıyafetler enfeksiyonu taşıyabilmektedir. Bu sebepten bu ürünlerin dezenfeksiyonu hastalığın yayılmasının engellenmesine ve hastalanmaya karşı önemlidir. Özellikle kıyafetin tekrar kullanımı durumunda bu önem daha da artar. Ayrıca kıyafetlere bulaşan mikroorganizmalar kıyafetlerden başka yerlere de bulaşabileceği için riski artırır. Kıyafet dezenfektanı, kıyafetlerde hijyenin sağlanması amacıyla kullanılan kimyasal ürünlerdir ve bu tür riskleri en aza indirmede yardımcı olur.

Bunun yanında mobilyalarla birleşik tekstil ürünlerinin, yatak, kanepe gibi ürünlerin temizliği zordur. Temizliği zor olan bu tekstil ürünlerinin hijyeni için kullanılan hijyen kimyasallarına tekstil dezenfektanı denir. İyi tekstil dezenfektanı, gerekli hijyeni sağlayarak hastalığın bulaşmasına ve yayılmasına karşı etkiliyken, aynı zamanda hassas tekstil ürünlerinde leke bırakmama ve bu ürünlere zarar vermeme özelliklerini bünyesinde barındırır.

Kıyafet dezenfektanı / tekstil dezenfektanı ürünlerinin mikroplara ve maytlara (akar) karşı etkili olan türleri bulunmaktadır. Etkili olduğu mikroorganizma türleri, üründen ürüne farklılık gösterebilmektedir. Bazı ürünleri etki alanı çok geniş olabilmekteyken, bazı ürünler belirli mikroorganizma türleri üzerinde etkilidir. Anti-mite ürünleri ise alerjik rahatsızlıklara ve egzama gibi hastalıklara yol açabilen maytlar üzerinde etkili olmaktadır.

Hijyen, temizlik ve dezenfeksiyon sağlanması hedeflenen yüzeylerde kullanılan; virüs, bakteri, mantar ve maya gibi mikroorganizma türlerini hedef alan kıyafet dezenfektanı ürünleri enfeksiyonların bulaşmasının önlenmesi ve tekstil ürününün tekrar kullanımında temizliğin sağlanması amacıyla üretilir. Genellikle gündelik kullanımda seyreltilmeyen versiyonları bulunmakla beraber, endüstriyel uygulamalarda seyreltilerek kullanılan türleri de bulunmaktadır.

Kıyafet Dezenfektanı Ne Kadar Süre Etkilidir?

Ürünler, kullanımda doğrudan etkisini gösterirler. Bazı ürünler kullanımdan sonra bir süre daha etkisini devam ettirirler. Anti-mite ürünlerinde 3 aya kadar etkisini devam ettirmesi durumu mevcuttur.

Ürünler kimyasal hijyen sağlayıcıları olduğundan kullanma talimatlarına ve raf ömürlerine uygun kullanım gerektirirler. Aksi durumlarda ürünün uygun atık yöntemiyle imha etmek gerekmektedir.

Kıyafet Dezenfektanı Koruma Oranları

Üreticiye ve kullanım amacına göre koruma oranları değişiklik göstermektedir. Ürünün etkili olduğu mikroorganizma türlerine göre ayrı ayrı testler gerçekleşmekte ve etki oranları da dolayısıyla farklı olmaktadır. Bu sebepten ürün etiketinde ürünün hangi türe karşı ne kadar etkili olduğu yazmaktadır. Ürünü tercih ederken buna dikkat etmek gerekir.

Kaliteli Kıyafet Dezenfektanı Özellikleri

Kıyafet ve tekstil ürünlerinde hijyen sağlayan ürünlerin insan sağlığına olan etkileri de incelenmelidir. Ayrıca ürünün etkisinin, kimyasal içeriğinin ve stabilizasyonunun uzman laboratuvarlar tarafından kanıtlanması gerekmektedir. Firmanın üretimde kaliteyi sürdürülebilir kılmak için uyguladığı kalite yönetim sistemleri, bizlere ürünün sürekli aynı kalitede üretilmesi için yapılan çabayı göstermektedir.

Üretici, ürünün etkili olduğu türleri tespit etmek ve kanıtlamak için akredite laboratuvarlara ürününü test ettirir. Ürünün etkili olduğu mikroorganizmaları ve etki oranını bu sonuçlara göre deklare eder. Laboratuvarın kalitesi, test raporunun genişliği ve raporun başarı durumu bize dezenfektan hakkında detaylı bilgiler verir.

Firma, üretiminde kaliteyi sağlamak amacıyla ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi gibi altyapılara sahipse; üretimde kalitenin korunmaya çalışıldığını anlarız. Ayrıca güvenilir ve bağımsız denetim kuruluşlarına sistemlerini denetlettirip belgelendiren firmalar bu güveni pekiştirir. ISO 9001 Standardı'nın yanında ISO 13485 Medikal Cihaz Kalite Yönetim Sistemi, GMP İyi Üretim Uygulamaları, TSE Hizmet Yeterlilik Belgesi, TSE COVID-19 Güvenli Üretim Sertifikası, FDA (Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi) onayı gibi ek sertifikasyonlar üreticinin iyi üretim yapmaya çalıştığını ve pek çok alanda da kendisini ispat ettiğini gösteren etkenlerdendir.

Dezenfektan uygunluğunu anlamak için bakılacak en doğru kaynaklardan biri de Sağlık Bakanlığı Biyosidal Ürünler listesinde ürünün var olmasıdır. Sağlık Bakanlığı onaylı kıyafet dezenfektanı ürünleri tercih edilmelidir. Ayrıca bu tercih bize ürünün Biyosidal Ürünler Yönetmeliği’ne de uygun üretildiği güvencesini verir.

Kıyafet / tekstil dezenfektanı, Avrupa Normları hedeflenerek üretildiyse, gerekli ürün ve üretici şartlarını taşıyorsa CE belgesine sahiptir. Firma, üretim için gerekli test raporu, kalite sistemi ve diğer koşulları sağladığını ve Avrupa şartlarına uygun dezenfektan ürettiğini bu belgeyle beyan eder. Bazı ürünler bu konuda uzman onaylanmış kuruluşlara da uygunluğunu denetim sonrası deklare ettirebilirler. Bu da güveni artırır.

Bikalite Kıyafet Dezenfektanı Çeşitleri

Bikalite olarak uzman kalite ekibimizle sizin için kaliteli, belgeli ve orijinal ürünleri üreticisinden veya distribütöründen temin ederek size memnuniyetinizi üst seviyede tutacak şekilde ulaştırıyoruz. Bununla birlikte; her insanımızın ne aldığını, neden aldığını bilmeyi hak ettiği gerçeğinden hareketle, elimizden geldiğince ürünler ve ürün gruplarıyla ilgili bilgi vermeye çalışıyoruz.

İçeriğimizi beğendiyseniz, daha çok kişiye ulaşabilmesi için paylaşabilirsiniz. İstediğiniz özelliklerde iyi kıyafet dezenfektanı satın almak için ürünlerimizi inceleyebilirsiniz.

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR