Desenli Çocuk Maskesi

Pandemi, çocuğundan yaşlısına her yaş grubundan bireyi etkiledi. Hepimizin yaşam biçimini ve alışkanlıklarını değiştirdi. Çocuklarımız evlere kapanmak ve sınırlı zamanlarda sokağa çıkınca ise hepimiz gibi maske kullanmak zorunda kaldı. Bu koşullarda özellikle küçük yaştaki çocuklarımıza bu yeni alışkanlığın kazandırılması; hem çocuğumuzun, hem de çevremizin sağlığı açısından önemli. İşte desenli çocuk maskesi, bir taraftan onları korurken, diğer taraftan çocuklarımız için maske takmayı eğlenceli yaparak alışkanlık haline getirmek için üretildi.

Desenli Çocuk Maskesi Nedir?

Desenli çocuk maskesi; hastalıktan korunmak, hastalığın yayılmasını engellemek, çocukların maske takmaların eğlenceli kılmak amacıyla çocuklar için üretilen cerrahi maskedir. Nefes alıp verirken dış ortamdan alınabilecek enfeksiyonlara ve dış ortama verilebilecek enfeksiyonlara karşı filtreleme yapar. Hastalığın yayılması ve engellenmesi amacıyla üretilen bir ürün olduğu için tıbbi cihaz kategorisinde değerlendirilir ve ;Tıbbi Cihaz Yönetmeliği’ne uygun olarak üretilir.

Ürün, yasal olarak tıbbi yüz maskesi olarak değerlendirilir. Halk arasında cerrahi maske, medikal maske ve tıbbi maske olarak da bilinir. Desenli çocuk maskesi pandemi dönemlerinde çocukların hastalıktan korunmasını amaçlarken aynı zamanda hasta ve/veya taşıyıcı olan çocukların hastalığı başka kişilere bulaştırmasını engeller. Solunan havada çift taraflı filtreleme yaparak bu hastalığın yayılmasının önüne geçmeye destek olur.

Enfeksiyonlara karşı kullanımın yanında polenlere, havada bulunan alerjenler, havada bulunan zararlı parçacıklara ve toz partiküllerine karşı da filtreleme amacıyla kullanılabilir.

Genel uygulamada gözeneksiz ve dokumasız yapıda nonwoven maske kumaşları olan meltblown ve spunbond maske kumaşı kullanılarak üretilirler.

Kullanım amacına uygun testlere ve deneylere tabi tutulup filtreleme seviyeleri ve kullanım uygunluğu belirlenip kullanıcıya sunulur.

Desenli Çocuk Maskesi / Renkli Çocuk Maskesi Nasıl Olmalıdır?

Desen kullanımında kullanılan boya ve boyama tekniği önemlidir. Ürünün tüm güvenlik, kalite ve filtrasyon fonksiyonlarını yerine getirip, aynı zamanda da insan sağlığına uygun olması gerekmektedir. Üründe kullanılan boyanın ve nihai ürünün boya ile ilgili testleri akredite kuruluşlara yaptırması gerekir. Ürünün kanserojen, çocuk sağlığına uygun olmayan ve alerjen maddeler içermemesi gerekir.

Desenli Çocuk Maskesi Ne Kadar Süre Takılmalıdır?

Çocuk maskesi kullanım süresi de diğer cerrahi maskelerle aynıdır. Cerrahi maske kullanım süresi uzman görüşleri dikkate alınırsa 3-4 saat aralığındadır. Kullanımın ardıdan yenisiyle değiştirilmesi tavsiye edilir. Ürün sıvı, nem ve sair maddelere maruz kaldığında, yırtılma ve yıpranma gibi yapısal sorunlara uğradığında ve kullanma talimatına uygun olmayan durumlar gözlendiğinde yenisiyle değiştirilmelidir. Ürünler markadan markaya değişmekle beraber 3-5 yıl arasında raf ömrüne sahiptir. Kullanımda son kullanma tarihine dikkat etmek önemlidir.

Desenli Çocuk Maskesi Koruma Oranları

Tıbbi yüz maskesi standardı, maskeleri tipine göre Tip I, Tip II ve Tip IIR olarak üçe ayırır. Tip I, genel kullanım için olup %95 ve üzeri filtreleme sağlar. Tip II ve Tip IIR desenli çocuk maskeleri ise %98 ve üzeri filtrasyon değerlerine sahip olduğu için kalabalık, havalandırmanın güç olduğu, hasta ile aynı ortamda bulunulan ve hastalığın bulaşma ihtimalinin yüksek olduğu durumlarda kullanılır. Tip IIR maskeler hapşırmalara, kan sıçramalarına ve havada bulunabilecek damlacıklara karşı su geçirmeyen yapısıyla ek bir koruma daha sağlar.

Çocuk Maskelerinin Yaşlara Göre Kullanımı

Ürün seçiminde maske ve kulak lastiği boyutuna dikkat etmek gerekmektedir. Ürünün yüzde sarkma yapmaması ya da sıkma yapmaması gerekmektedir. Ürün boyutunu ve/veya ölçü tablosunu paylaşan üreticilerin verilerini incelemek gerekir. Yaş grubuna göre de üretilen ürünler mevcuttur. Yaş grubunun ortalama ölçülerinde yüz ölçülerine sahip olunan durumlarda yaş grubuna uygun ürünler tercih edilmelidir.

Çocuklar için Maske Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Akredite laboratuvarlarda azo boyar maddeler (TS EN ISO 14362-1) ve alerjen testlerini (DIN 54231) başarıyla geçen ürünler güven verir. Desenli maske ve renkli maske seçerken ürünün bu açıdan incelenip incelenmediğine dikkat etmek gerekir. Uygun olmayan ya da uygunluğu ispat edilmemiş ürünlerin kullanımı sağlık sorunlarına sebep olabilir.

Kaliteli Desenli Çocuk Maskesi Özellikleri

Desenli maske incelemelerinde ürünü ve firmayı incelemek gerekir. En iyi çocuk maskesi araştırması yaparken aşağıdaki kriterlerin çevresinde yapılacak değerlendirmeler bizleri doğru ürüne ulaştırmada yardımcı olur.

 • Ürünler non-steril bir yapıda olduğu için genel halk kullanımı amacıyla üretilir. Non-sterillik maskenin ameliyathane gibi yerlerin dışında kullanıma uygun olduğu, fakat sterilizasyon gereken uygulamalarda kullanılamayacağı anlamına gelir. Non-steril maskelerin hijyenik koşullarda ve Türk Standartları Enstitüsü (TSE) tarafından tıbbi yüz maskeleri standardına (TS EN 14683) uygun olarak üretildiğine dikkat edilmelidir. Üreticiler Türk Akreditasyon Kurumu (TÜRKAK) ve/veya uluslararası saygın akreditasyon kuruluşlarınca akredite test laboratuvarlarında ürünlerini test ettirirler ve uygun sonuçlara sahip ürünleri toplumla buluştururlar. Non-steril maskeler için yasal olarak zorunlu olmasa dahi, bazı üreticiler ürünlerini test ettirirler. Bu testlerde ürünün nefes alıp-verme performansı, filtreleme performansı ve mikrobiyal açıdan temizliği incelenir. Ürün tercihinde test raporuna, test sonuçlarına ve test raporunu veren kuruluşun güvenirliğine dikkat etmek gerekir.
 • Desenli çocuk maskesi, tıbbi amaçla üretildiği için ISO 13485 Medikal Cihazlar Kalite Yönetim Sistemi ve ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi önemli bir hale gelmektedir. Üretici firma medikal ürün üretimi için gerekli tedarik, depolama, hijyen gibi koşulları sağlamalıdır. Bunun için gerekli kalite yönetim sistemine sahip olmalı ve güvenilir akreditasyon kuruluşlarınca akredite edilen denetleme kuruluşları tarafından denetlenip, bu sistemlerinin varlığını belgelendirmelidir.
 • Ürün, Sağlık Bakanlığı tarafından uygun görülmeli ve Ürün Takip Sistemi’ne (ÜTS) kayıtlı olmalıdır. ÜTS'de kayıtlı maske listesi kontrol edilmeli ve orada bulunan ürünler tercih edilmelidir.
 • Üretici bu belgelendirmelerin yanı sıra FDA (Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi) kayıtlı, GMP (İyi Üretim Uygulamaları) altyapısına, TSE COVID-19 Güvenli Üretim Sertifikası'na ve de bunlar gibi kaliteyi gösteren sistemlere sahipse ve bunu bağımsız denetçi kuruluşlar aracılığıyla kanıtlıyorsa firmaya olan güven daha da artar.
 • Ürünün kullanımında insan sağlığına da uygun olması beklenmelidir. Filtreleme için yaygın olarak Spunbond-Spunbond-Spunbond (3S) ve Spunbond-Meltblown-Spunbond (SMS) yapıları kullanılır. Meltblown filtre kumaşı spunbonda göre daha yüksek koruma sağlar. Kumaş türüyle beraber kumaş yoğunluğu da önemlidir. Kumaşı yoğun ve nefes alınabilirliği uygun ürünleri tercih etmek daha iyidir.
 • Burun telli maske ürünlerinde, ürün kolay şekil alır ve kullanım süresince bunu korur. Burun telinin yapısına dikkat etmek gerekir.
 • Elastik kulaklı veya pamuk lastikli maskelerde, kulaklara uyum ve uzun süreli kullanımda rahatsızlık oluşmaması önemlidir.
 • Ultrasonik maske kullanımında, maskenin birleşme noktaları dikilerek değil yüksek basınç ve ses bir araya getirildiği için iplik çıkması gibi sorunların önüne geçilmiş olur.
 • Desenli çocuk maskesi, doğrudan cilde temas ettiği ve solunum sistemine müdahil olduğu için sağlık açısından dikkat edilmesi gerekir. En iç katmanın renksiz ve desensiz olması, anti bakteriyel olması ve anti alerjik olması rahatsızlıkların önüne geçebilir. Ürünün ana malzemesi ve diğer parçaları da bunu sağlamalıdır. Maske alerjisi kullanımda sağlık sorunlarına sebep olduğu için buna dikkat etmek gerekir.
 • Ürünün zararlı boya, kanserojen madde ve alerjen içermemesi gerekir. Bunu üretici test raporları ve hammadde analizleriyle kanıtlamalıdır. Özellikle desenli çocuk maskesi ve renkli çocuk maskesi ürünlerinde buna dikkat etmek gerekir.
 • Aynı zamanda ürünün el değmeden ve hijyenik koşullarda üretilmesi gerekir. Firmalar UV-C gibi dezenfeksiyon yöntemleriyle üretim sonunda ürünü hijyenik hale getirir ve makinede el değmeden paketler. Bu sayede ürün son kullanıcıya hijyenini koruyarak ulaşır.

Bikalite Çocuk Maskesi Çeşitleri

Bikalite olarak uzman kalite ekibimizle sizin için kaliteli, belgeli ve orijinal ürünleri üreticisinden veya distribütöründen temin ederek size memnuniyetinizi üst seviyede tutacak şekilde ulaştırıyoruz. Bununla birlikte; her insanımızın ne aldığını, neden aldığını bilmeyi hak ettiği gerçeğinden hareketle, elimizden geldiğince ürünler ve ürün gruplarıyla ilgili bilgi vermeye çalışıyoruz.

İçeriğimizi beğendiyseniz, daha çok kişiye ulaşabilmesi için paylaşabilirsiniz. İstediğiniz özelliklerde kaliteli çocuk maskesi satın almak için ürünlerimizi inceleyebilirsiniz.

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR