Vejetaryen Yemeklerin Keyfini Çıkarın

Vejetaryen Yemekleri

Sağlıklı beslenme her yaşta önemlidir. Çeşitli meyveler, sebzeler, tahıllar, proteinli yiyecekler ve süt ürünleri veya güçlendirilmiş soya alternatifleri yiyin. Ne yiyeceğinize veya içeceğinize karar verirken, besin değeri yüksek ve ilave şeker, doymuş yağ ve sodyum açısından sınırlı seçenekleri seçin. Bu ipuçlarıyla başlayın:

Basit Değişiklikler Yapın

Sebzeli ve nohutlu makarna, sebzeli pizza, sebzeli lazanya, tofu-sebze kızartma ve baharatlı fasulye gibi ana yemekler yaratın.

Bitki Bazlı Proteini Dikkate Alın

Siyah fasulye veya barbunya, pişmiş bezelye ve sarı veya yeşil mercimek gibi çeşitli bitkisel proteinli yiyecekler yiyin. Kuruyemiş ve tohumlar da protein ihtiyaçlarınızı karşılamanıza yardımcı olacak harika seçeneklerdir.

Kalsiyum ile Güçlü Kemikler Oluşturun

Süt ürünlerini atlarsanız, soya içecekleri, soya peyniri ve bazı kahvaltılık tahıllar ve portakal suları gibi zenginleştirilmiş ürünlerden kalsiyum alın. Karalahana, ıspanak ve lahana gibi koyu yeşil yapraklı sebzelerde kalsiyum kaynaklarıdır.

Günlük Beslenmenize Fındık Ekleyin

Atıştırmalık olarak tuzsuz fındık seçin veya protein, diyet lifi ve sağlıklı yağlarınızı artırmak için salatalarda veya ana yemeklerde kullanın. Badem veya ceviz, yeşil salata üzerinde harikadır.

Akşam Yemeği veya Öğle Yemeği için Fasulye Yiyin

Fasulye bazlı yemekler, fasulye salatası veya bezelye çorbası deneyin. Mükemmel protein, lif, folat ve çeşitli mineral kaynakları olan fasulye, bezelye ve mercimek, yüksek besin içeriği nedeniyle vejetaryenler ve vejetaryen olmayan herkes için önerilir.

Vejetaryen Atıştırmalıkların Tadını Çıkarın

Çiğ sebzeler ve humus üzerine atıştırmalıklar yiyin. Harmanlanmış nohutlardan yapılan Orta Doğu kökenli bir yemek olan humus protein, diyet lifi ve birkaç önemli mineral açısından zengindir.

Sağlıklı beslenmenin faydaları zamanla, yedikçe artar.

Kaynakça:

Bu yazı Enjoy Vegetarian Meals başlıklı yazıdan çevrilmiştir.

Bikalite Notu: Bu yazı bir çeviri yazısı olduğundan bazı ifadeler, içerikler ve örnek verilen, yönlendirilen bilgi, belgeler Türkiye için geçerli olmayabilir. Bu yazı bilgi notu olması için çevrilmiştir. Genel sağlığınız için neyin iyi olabileceğini doktorunuza danışarak almanızı tavsiye ederiz. Bu yazıda belirli bir ürün veya hizmetten söz edilmesi veya bir kuruluştan veya profesyonel toplumdan tavsiye alınması, Bikalite'nin o ürün, hizmet veya uzman tavsiyesi için onay verdiği anlamına gelmez.

İlgili Ürünler

Beeo Polen - Takviye Edici Gıda - 150g
Beeo Polen - Takviye Edici Gıda - 150g

Vitamin ve mineral açısından zengin,%100 arı poleni, doğal protein içeriği (%20), Katkı maddesi içermez.

Beeo Propolis Damla - Takviye Edici Gıda - 20ml
Beeo Propolis Damla - Takviye Edici Gıda - 20ml

Eteken madde Saf Anadolu Propolisi. Yüksek fenolik flavonoid içerik. CAPE açısından zengin.

İlgili Yazılar

Vejetaryen Beslenme ve Düşük Mortalite Bağlantısı
Vejetaryen Beslenme ve Düşük Mortalite Bağlantısı

Vejetaryenler daha uzun mu yaşıyor? Bitkisel beslenme, vejetaryen diyetlerin hastalık, ölüm üzerine etkileri hakkındaki detayları yazımızda bulabilirsiniz.

Veganlığın Tanımı
Veganlığın Tanımı

Vegan, veganlık, vegan olmak nedir? Kimlere vegan denir, nasıl yaşarlar? Veganlık ne zaman gelişiti? Veganlığın tanımını yazımızda bulabilirsiniz.

Etiketler: Vegan / Vejeteryan / Bitkisel Beslenme
Mayıs 27, 2022
Listeye dön
cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR