Renkli Maske ve Desenli Maske Hakkında Merak Edilen 5 Soru

Renkli Maske ve Desenli Maske Hakkında Merak Edilen 5 Soru

Koronavirüse karşı alabileceğimiz en etkili önlemlerden olan maske kullanım zorunluluğu hala devam ediyor. Koruyuculuğu yüksek olan cerrahi maskeler ve koruyucu maskelerin yanı sıra son zamanlarda piyasada çok sayıda renkli maske de bulunmaktadır. Renkleri ve desenleri sebebiyle insanlara daha çekici gelen bu maskelerin koruyuculuğuna ve insan sağlığına uygunluğuna dikkat etmek gerekir. Uygunsuz hammadde ile üretilen ürünler, maske kullanımına rağmen insanları virüslere karşı korumasız kılar. Bu yazımızda renkli maskeler ve desenli maske hakkında merak edilenleri cevapladık.

Renkli Maske Korur mu?

Renkli cerrahi maske ve tek kullanımlık renkli maske eğer standartlara uygun üretilmiş ise koronavirüse karşı koruma sağlar. Renk doğrudan koruyuculuk üzerinde etkili değildir. Ancak piyasada bulunan renkli maskelerin çoğu bez maske olarak tabir edilen tekstil mamülleridir. Bu maskelerin koruyuculuk oranları cerrahi maskenin koruyuculuk oranı ile karşılaştırıldığında düşük kalacaktır. Renkli maske kullanmak isteyen kişilerin standartlara uygun üretilen ürünleri ve medikal ürün kalite sertifikalarına sahip üreticileri tercih etmeleri kendilerini güvenli alanda tutmalarında önemli bir etkendir. Çünkü her renkli cerrahi maskenin malesef koruyucu ve sağlıklı olmayabilir. Piyasa denetimlerinde kamu otoriteleri uygusuz ürünleri kamuoyuna açıklanmaktadır, önceden ürünü ve üreticiyi kontrol etmek bu ürünlerden bizleri uzak tutmaya yardımcı olur. Güvenli, koruyuculuğu yüksek ve insan sağlığına uygun renkli cerrahi maske tercihinde aşağıda bulunan hususların göz önüne alınması önemlidir:

 • Ürün için EN 14683 standardına göre akredite laboratuvardan alınan test raporu
 • 3 katlı SMS (Spunbond-Meltblown-Spunbond) maske katman yapısı
 • Uygun yoğunlukta meltblown ve spunbond kumaş kullanımı
 • Yüze tam oturması, kenarlarından hava kaçırmaması, kullanımda rahatsızlık oluşturmaması
 • Üreticinin ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi ve ISO 13485 Medikal Cihaz Kalite Yönetim Sistemine sahip olması
 • Oeko-Tex 100, EN ISO 14362-1 ve/veya DIN 54231 standartlarına göre ürünün ve/veya hammaddenin, alerjen, kanserojen ve boya açısından insan sağlığına uygun olması
 • Avrupa ve Türkiye yasal uygunluk şartlarını sağlaması, CE belgesine sahip olması
 • ÜTS kaydının bulunması (1).
Renkli Maske ve Siyah Maske Zararlı mı?

Renkli Maske ve Siyah Maske Zararlı mı?

“Renkli maske zararlı mı?” sorusunu soran kişilerin merak ettikleri temel nokta renkli maskede kullanılan renklendiricilerin insan sağlığına zararlı olup olmadığı yönündedir. Renkli maskelerde bulunan renkli bölümlerin nasıl üretildiğine bağlı olarak bu sorunun cevabı değişir. İnsan sağlığına zararlı olmayan boyalarla ve üretim yöntemleriyle üretilen renkli maske tercihi sağlığımızı koruma açısından önemlidir. Özellikle son zamanlarda üretimi artan siyah cerrahi maske ürünleri çok tercih ediliyor. Renkli cerrahi maske için gerekli olan tüm hususları siyah renkli maske ürünlerinin de sağlaması gerekmektedir.

Renkli ve beyaz renkli maske ürünlerinin her ikisi de filtre yeteneği, mikrobiyolojik temizlik, nefes alınabilirlik gibi temel performans testlerinden başarıyla geçmelidir. Ancak renkli maskelerin içerdiği boya maddelerinin de alerjen içermemesi, kanserojen madde içermemesi ve insan sağlığına zararlı partikül içermemesi önemlidir. Aksi takdirde maskenin uzun süre kullanımı ciltte ve solunum yolunda hastalıklara davetiye çıkarabilir. Akredite laboratuvarlarda TS EN ISO 14362-1 standardına göre yapılan azo boyar maddeler testini, DIN 54231 standardına göre yapılan alerjen testlerini ve/veya Oeko-Tex 100 standardının koşullarını sağlayan maskeler ve/veya kumaş hammaddesi ürünün insan sağlığına etkileri hakkında fikir verir(2).

Desenli maske veya siyah maske seçerken ürünün bu açıdan incelenip incelenmediğine dikkat etmek gerekir. Uygun olmayan ya da uygunluğu ispat edilmemiş ürünlerin kullanımı sağlık sorunlarına sebep olabilir. Bikalite olarak size sunduğumuz her maskemiz kalite uzmanlarımız tarafından denetlenmiş, standartlara uygun üretildiği ispatlanmış maskelerdir. Renkli veya renksiz bütün maskelerimizi gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz.

Ancak piyasada sık sık karşımıza çıkan ve renkli olduğu için insanlar tarafından tercih edilen bazı maskelerin koronavirüsten korumada da etkilerinin zayıf olduğu piyasa denetimlerinde görülmüştür. Boyanın albenisinin artması için uygun olmayan hammadde, üretim tekniği ve boyama işlemleri; maskenin koruyuculuğunun etkisini azaltır (3).

Ek olarak tekstil mamülü renkli maskelerde de koruyuculuk ve insan sağlığına uygunluk önemli bir kriterdir. Ürün tercihinde ürünün ve üreticinin bu koşullara uygunluğuna dikkat edilmelidir.

Renkli Maske ve Desenli Maske Yasak mı?

Renkli Maske ve Desenli Maske Yasak mı?

Renkli maskeler ve desenli maskeler eğer ilgili kurumlarca onaylanmış, tıbbi cihaz yönetmeliği şartlarını sağlayan uygun maskeler ise yasak değillerdir. Ancak koruyuculuğu olmayan, standart dışı renkli kumaş maskelerin üretimi diğer ürünlerde de olduğu gibi yasaklanmıştır.

Buna karşın renkli ve desenli cerrahi maskeler eğer yasal koşullara uygunluk sağlıyorsa ve teknik gereksinimler karşılıyorsa kullanılabilir.

Çeşitli mecralarda gördükleri cerrahi maskeleri kullanıp kullanmamakta kararsız kalan kişiler Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihazlar Kurumu ile TÜBİTAK ortak projesi olarak 2018 yılında kullanıma sunulan Ürün Takip Sisteminden faydalanabilirler. Bu sistem ülkemizde satılan bütün tıbbi cihaz ve kozmetik ürünlerin denetimini yapmak amacı ile kurulmuştur. Sağlık Bakanlığının gerekli gördüğü koşulları sağlayan ürünleri listeleyen bu sistem sayesinde almak istediğimiz maskenin standartlara uygun olup olmadığını görebiliriz. Bu konuda ayrıntılı bilgiye Ürün Takip Sistemi / ÜTS Nedir? ÜTS Sorgulama Nasıl Yapılır? yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Lila ASG Maske

Renkli Maskeler ile Tarzınızı Yansıtın

Hemen İnceleyiniz!

Renkli Maske Fiyatları Ne Kadar?

Renkli maske fiyatları ve desenli maske fiyatları maskenin koruma seviyesine, paketlenme şekline ve tasarımına göre değişir. FFP2 veya N95 standardındaki renkli solunum maskesi ile renkli kumaş maske fiyatları karşılaştırıldığında; ilkinin katman sayısı daha fazla olduğundan doğal olarak daha pahalı olduğu sonucuna ulaşabiliriz.

Renkli Maske Nereden Alınır?

Renkli maskeler yukarıda da bahsettiğimiz gibi insanlar tarafından daha çok tercih edilmeye başlandı. Pandemi öncesinde genellikle beyaz ve yeşil renkte üretilen cerrahi maskeler diğer renklere göre daha çok tercih ediliyorlar. Hastane ortamında genellikle kullanılması ve bu ortama uyum sağlaması amaçlandığından gerekçe anlaşılıyor. Ancak pandemi döneminde insanlar kıyafetlerine uyum sağlayan ve/veya hoşlandıkları renk ve desenleri maskenin üzerinde de görmek istedi.

Artan talep karşısında ise merdiven altı diye tabir edilen şekilde üretilen renkli ve desenli maskeler birçok yerde karşımıza çıkıyor. İnsanların renkli maskelerin tercihi anlaşılır olsa da, maskelerin seçiminde en temel kriterin de sağlanması koruyuculuk ve sağlık açısından aranmalıdır.

Bikalite olarak size sunduğumuz renkli maskeler koruyuculuğu yüksek, insan sağlığına uygun, standartlara uygun ve kalite uzmanlarımız tarafından kontrol edilmiş maskelerdir. Bu renkli maskeler hem koruyucu hem de renkli olmaları sebebiyle daha iyi bir görünüm sağlarlar.

Rengarenk Maske Seçenekleri - ASG Maske

asg renkli maske

Kaliteli ve güvenilir kırmızı, pembe, yavruağzı, lila, mavi, yeşil, sarı, beyaz ve siyah maske arıyorsanız ASG Maske ürünlerine göz atabilirsiniz.

Satın Al

Kaynakça:

 1. Cerrahi Maske Hakkında Merak Edilen 11 Soru
 2. Desenli Çocuk Maskesi
 3. Renkli ve desenli maske kullananlar dikkat!

İlgili Ürünler

Cenermed Meltblown Cerrahi Çocuk Maskesi - 50'li Paket
Cenermed Meltblown Cerrahi Çocuk Maskesi - 50'li Paket

Ürün, rahat nefes alınabilir ve hava geçirgen yapıda olup, lateks ve cam fiber maddelerini içermez. En iç katman spunbond kumaştan imal edilmekte olup, antibakteriyel yapıdadır.

ASG Karışık Renkli Maske - Meltblown, 5'li Paket, 50'li Kutu
ASG Karışık Renkli Maske - Meltblown, 5'li Paket, 50'li Kutu

Kalite standartlarına uygun üretilmiş renkli maskelerle yüksek koruma dağlayabilirisniz.

İlgili Yazılar

Renkli Maske ve Desenli Maske Kullanımı Neden Artıyor?
Renkli Maske ve Desenli Maske Kullanımı Neden Artıyor?

Son dönemde lila, turuncu, kırmızı, siyah renkli maske çeşitleri sıklıkla kullanılıyor. Yazımızda renkli ve desenli maske kullanımını irdelemeye çalıştık.

Bez Maske ve Yıkanabilir Maske Kullanımı Tehlike Saçıyor!
Bez Maske ve Yıkanabilir Maske Kullanımı Tehlike Saçıyor!

Bez maske ve yıkanabilir maske neden zararlı? Covid-19'dan korunmak için hangi maskeler kullanılmalı? Bikalite, kaliteli ürün ve kaliteli içerik sunar.

Etiketler: Maske
Ağustos 11, 2021
Listeye dön
cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR