Propolis Nedir? Propolis Çeşitleri Nelerdir?

Propolis Nedir? Propolis Çeşitleri Nelerdir? kapak resmi

Arılar bal dışında farklı ürünler de üretir. Bu ürünlerden biri de propolistir. İşçi arıları ağaçlardan topladıkları kabuk ve tomurcukları salgı bezleri sayesinde propolis haline getirir. Kovanlarını inşa etmek için oluşturdukları bu ürün, insanlar tarafından oldukça yaygın kullanılan bir gıda haline gelmiştir. Özellikle, iş ve okul hayatını daha yoğun geçiren bireylerin sık sık tercih ettiği bir üründür. Propolis damla, sıvı propolis, propolis spreyi, propolis şurubu ve propolis krem gibi farklı formlarda da tüketilebilir (1, 2). Bu yazımızda, propolisin çeşitlerine ve faydalarına değineceğiz. İyi okumalar.

Propolisin Faydaları

Yeterli olmayan araştırmalarda propolisin antibakteriyel etkisi olduğu ortaya konmuştur. Bu araştırmalarda, ürünün kullanan kişiyi vücudun dışarıdan gelebilecek zararlı maddelere karşı daha dayanıklı kıldığı görülmüştür. Sahip olduğu antimikrobik yapısı sayesinde yaralanmalara karşı oldukça iyi bir iş çıkarır ve yaranın daha hızlı iyileşmesinde de etkilidir diyebiliriz (3, 4). 

Doğruluğu kesin olarak kanıtlanmasa da, propolisin kanser hücrelerinin çoğalmamasında ve kanser hücresine dönüşebilecek hücrelerin gelişmesini engellemekte faydalı olabildiği bazı araştırmalarda iddia edilmektedir (5).

Yine farklı araştırmalara göre, antioksidan yapısıyla propolisin iltihaplanmayı önlediği ve iltihap oluşması durumunda da bu sorunu en aza indirebilecek potansiyele sahip olduğu görülmüştür. Bu sayede, yaralanma durumlarında yaranın daha temiz kalmasını sağlıyor diyebiliriz. Bu arı ürünü, akne tedavisinde de sıkça kullanılır (6).

Propolis Damla

Basit bir kullanım şekline sahip olması sebebiyle birçok kişi tarafından yaygın kullanılan bir üründür. Sahip olduğu sıvı formu sayesinde kahvaltı ya da ara öğünlerde diğer besinlere karıştırılarak kullanılır.

Propolis damla nasıl kullanılır?

Propolis Damla Nasıl Kullanılır?

Propolis damlası, sıvı bir ürün olması sebebiyle birçok gıdayla birlikte tüketilmesi mümkündür. Özellikle, kahvaltı ya da gün içerisinde kullanılan içeceklerle kullanılması uygun olacaktır. 80 mg olmak üzere, gün içerisinde 2 ya da 3 sefer kullanılması sağlıklı olabilir. Diğer arı ürünleri gibi alerjisi olan bireylerde yan etki gösterebilir (1). Bu sebeple, propolis damla kullanımına başlamadan önce bir hekim tavsiyesi almanız en doğrusu olacaktır.

Sıvı Propolis

Sıvı propolis ürünü de damla formu gibi diğer ürün formlarına göre sindirimi daha kolay bir yapıya sahiptir. Özellikle diğer gıdalarla karıştırılarak tüketilmesi durumunda sindirimi oldukça kolaydır. Bu sebeple, daha rahat tüketime sahip ürün istiyorsanız sıvı propolis tercihleriniz arasında yer alabilir. Öte yandan, arı ürünlerine alerjiniz varsa bu ürünü kullanmanız sağlığınızı olumsuz etkileyebilir.

Sıvı Propolis Faydaları

Sıvı propolis ürünü de genel olarak propolis ürünlerinin sahip olduğu potansiyel faydaları barındırır. Kanser riskini azaltma potansiyelinin yanı sıra, iltihaplanma ve yaralanmalara karşı oldukça iyi iş çıkarıyor diyebiliriz.

Ek olarak, ağız içerisinde oluşabilecek bakterilerin önlenmesinde ve diş çürüklerinin oluşmasının engelenerek, ağız sağlığının korunmasında da yardımcı olabilir. Bu sebeple, ağız içi rahatsızlıklarında iyi bir tedavi yöntemi olabilir (7).

Enerji veren bir yapıya sahip olması sebebiyle, gün içinde daha enerjik bir yapıya sahip olmak isteyen bireyler tarafından sıkça kullanılır. Sahip olduğu besin değerleri sayesinde, menopoz öncesi süreçte kullanımında çeşitli faydalar gösterebilir (8).

Propolis Sprey

Oral yoldan alınan propolis sprey de tüketiminin kolay olması sebebiyle sıkça tercih edilen ürünlerden biridir. Diğer ürün formlarının aksine ağız içine doğrudan püskürtülerek kullanılır.

Propolis Ekstraktı Nedir?

Propolis gıdasının daha detaylı işlemlerden geçtiği formuna propolis ekstraktı denir. Doğal ürünün sahip olabileceği etken ve aktif maddelerin ayrıştırılarak alındığı son halidir diyebiliriz. Birçok rahatsızlığın tedavisinde kullanılan bir üründür (9).

Propolis Şurup

Su ve propolis bazlı bir ürün olan propolis şurubu özellikle daha küçük yaştaki bireyler için kullanılan bir üründür. Saf propolisin aksine, çocuklar için daha kolay bir tüketime sahiptir. Ancak, bir hekim tavsiyesi olmadan çocuklarınız için propolis şurup kullanımına başlamamanız önerilir.

Propolis Krem

Cilt sağlığı için kullanılan propolis krem ürünü paketler şeklinde satılır. Bir kozmetik ürün halinde de görülebilen propolis krem, cilt sağlığının korunmasında yardımcı olabilir. Bilinçsiz kullanımı ciltte yaralanma ve zedelenmelere sebep olabilir. Bu sebeple kullanım koşullarını dikkatli incelemekte ve herhangi bir alerjen durum olmadığından emin olmakta fayda vardır.

Bikalite Propolis Çeşitleri

Propolis ve diğer arı ürünlerinde kullanılan ürünün güvenli olması oldukça önemli bir husustur. Bikalite’de, ürünlere ve üretici firmalara ait olan belgeler hassasiyetle incelenir, yalnızca kalite kriterlerine uygun ve orjinal ürünler beğeninize sunulur. Bikalite’deki propolis ve diğer arı ürünleri doğru kullanıldığında sizin ve sevdiklerinizin günlük ihtiyaçlarınızı karşılar ve daha sağlıklı olmanızı sağlar. Bikalite’den gönül rahatlığıyla alışverişlerinizi yapabilirsiniz.

  1. The Benefits and Uses of Propolis
  2. Propolis, How Does it Works?
  3. What are The Benefits of Propolis?
  4. Propolis: A New Frontier for Wound Healing?
  5. The Immunomodulatory and Anticancer Properties of Propolis
  6. Significance of Topical Propolis in the Treatment of Facial Acne
  7. Clinical Evidence of the Efficacy of a Mouthwash Containing Propolis for the Control of Plaque and Gingivitis
  8. Comparison of the Effects of Vaginal Royal Jelly and Vaginal Estrogen on Quality of Life, Sexual and Urinary Function in Postmenopausal Women
  9. Separation of Flavonoids and Phenolic Acids from Propolis by Capillary

Uyarı Metni

Takviye Edici Gıda Uyarısı

İlgili Yazılar

Propolis Faydaları
Propolis Faydaları

Propolisin vücuda pekçok faydası vardır. Cilt için de çok önemli olan propolis şifa kaynakğı olarak görülür. Propolisin faydalarını yazımzıda derledik.

Propolis Nasıl Kullanılır?
Propolis Nasıl Kullanılır?

Ağız yolluyla ve cilt yüzeyine temasla kullanılabilen propolis ; toz,sıvı ve ham madde formlarında kullanıma uygundur. Yazımızda detayları bulabilirsiniz.

 
Etiketler: Propolis, krem
Kasım 15, 2022
Listeye dön
cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR