Propolis Nasıl Kullanılır?

Propolis Nasıl Kullanılır?

İşçi arıların ağaçlardan topladığı ağaç kabuğu ve tomurcukları salgı bezleri sayesinde oluşturdukları propolis, insan vücudu için birçok faydaya sahiptir. Özellikle iş ve okul hayatının yorgunluğunu azaltabilecek etkiye sahip olan bu gıda yaşlılık karşıtı bir ürün olarak da bilinir. Daha birçok faydası olan propolis, ününe ün katmaya da devam ediyor (1). Bu sebeple, propolisin faydasının yanı sıra birçok şey merak ediliyor. Bu sorulardan en çok merak edileni ise ‘’Propolis nasıl kullanılır?’’ sorusu diyebiliriz.

Hem oral yolla hem de cilt yüzeyine temas ile kullanılabilen propolis; toz,sıvı ve ham madde formlarında kullanıma uygundur. Bu sayede, çeşitli yaş grupları için de uygun olarak kullanılabilir. Öte yandan, yanlış ve bilinçsiz kullanımı alerjik semptomlar göstermenize sebep olabilir.

Toz Propolis Nasıl Kullanılır?

Toz formundaki propolisin kullanımı bir karışım haline getirmeden oldukça zor olabilir. Bu sebeple, bal ile toz propolisin birlikte tüketilmesi daha faydalı olarak görülür. Ek olarak, su veya diğer içeceklerle birlikte kullanımı da uygun olduğu gibi gün içinde daha kolay bir halde sindirilebilir. İçeceklerin yanı sıra, yoğurt ve diğer katı ve sıvı karışımı ürünlerle birlikte tüketmek de sorun teşkil etmeyebilir (1, 2).

Ham Propolis Nasıl Tüketilir?

Ham propolis kovandan toplanması sebebiyle, balmumu ile karışık bir formda ortaya çıkar. Ancak insan vücudu balmumunu sindiremeyecek bir yapıya sahip olması sebebiyle, propolisin balmumundan ayrılması gerekir. Bu sebeple, ham propolisin balmumundan ayrılma süreci devreye girer ve raflara ayrıştırılmış bir halde sunulur.

‘’Toz propolis gibi ham propolis de çeşitli yiyecek ve içeceklerle karıştırılabildiği gibi sade bir şekilde tüketimi de uygundur. Öte yandan, aşırı kullanımı mide ve diğer iç organlarda kalıcı hasarlar bırakabilir (2)’’. Bu nedenle, bir doktor eşliğinde saf propolis kullanımına geçilebilir.

Polen Propolis Kullanımı

Bal ve diğer ürünlerle birlikte kullanılabilen propolis, polen ile de kolay bir şekilde tüketilebilir. İki ürünün karışık formunun olmasının yanı sıra, her iki ürünü bir gıda yardımı ile tüketmek de sağlığınızı olumlu yönde etkileyebilir. Ancak, bu iki ürünü birlikte yanlış ve aşırı şekilde kullanmak propolisin zararlarını daha ağır bir şekilde göstermesine sebep olabilir (3).

Arı Sütü Propolis Kullanımı

Birçok faydaya sahip olan arı sütü ve propolis gıdaları birlikte kullanıldığında faydalarının katlanmasını sağlayabilir. Çocuklar için de kullanması uygun olan bu ikili neredeyse her yaş grubu tarafından rahat bir şekilde tüketilebilir. Birçok faydaya sahip bu ikilinin diğer faydaları için ‘’Arı sütü nasıl kullanılır?’’ yazımızı ziyaret edebilirsiniz (3).

Ballı Propolis

Ballı propolis de diğer karışımlar gibi birçok faydaya sahiptir. Özellikle saf propolisin bal ile tüketimi daha da rahat olması sebebiyle, bal ve propolisin ikilisi sıkça tüketilen bir ürün haline gelmiştir. Bu iki karışımı da içecek ve diğer gıdalarla birlikte tüketmeniz de sorun oluşturmayacaktır. Bal ve propolisin faydası için detaylı bilgi için ‘’Bal Çeşitleri’’ yazımıza göz atabilirsiniz (3).

Zeytinyağında Propolis

Zeytinyağında propolisin kullanımı her ne kadar yaygın olmasa da sıvı propolis yapısının zeytinyağı ile karışımı da oldukça faydalıdır. Zeytinyağında çözünen propolisin sıvı halini almasıyla birlikte raflarda yerini bulur. Böylece, hem tüketilmesi daha kolay bir ürün haline gelir hem de diğer karışımlara göre öğünlerinize bu ürünü daha kolay bir şekilde ekleyebilirsiniz.

Propolis Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Propolisin faydalarını daha etkili görebilmek için propolisin öncelikle sizin için uygun olup olmadığını öğrenmeniz gerekebilir. Özellikle, propolisin ve diğer arı ürünlerinin alerjisine sahip olmamanız gerekir. Aksi halde, alerjik semptomlarının yanı sıra, diğer kalıcı rahatsızlıklar ortaya çıkabilir.

Ek olarak, her ne kadar propolisin ve diğer arı ürünlerinin kullanımı birçok yaş grubu için uygun olabilse de bebeklerin her arı ürününü kullanımı uygun olmayabilir. Bu sebeple, bebeğiniz için bir arı ürünü seçmeden önce bir hekim tavsiyesi almanız daha doğru olacaktır (4).

Hamileler Propolis Kullanabilir Mi?

Hamileler için propolis kullanımı uygun olmasıyla birlikte birçok faydayı da kendisi ile birlikte getirir. Hem anne hem de bebek sağlığına katkı sağlayabilen propolis, daha iyi bir doğumun öncüsü olabilir. Bebeğin ihtiyacı olduğu vitamin ve minerallerin bir kısmını karşılamasıyla bebeğin dışarıda karşılaşabileceği hastalıklara karşı da daha hazırlıklı olmasını sağlar (5, 6).

Propolisin Çocuklarda Kullanımı

Çocuklar için propolis kullanımı oldukça faydalı olduğu gibi yaygındır. Büyüme çağında ihtiyaç duyulan besin değerlerinin çoğuna sahip olan propolis, büyüme çağının daha sağlıklı bir süreçte ilerlemesinde anahtar rol oynayabilir. Ek olarak, düzenli kullanımı sayesinde, bağışıklık sistemini güçlendirerek çocuğunuzun hastalıklara karşı daha hazır olmasında yardımcı olabilir (7).

Bebekler için Propolis Kullanımı

Her ne kadar her arı ürünü bebekler için uygun olarak görülmese de propolis, bebeklerin kullanması için uygun bir gıdadır. Öte yandan, bebeğinizde propolisi küçük dozlar halinde başlamanız en uygunu olacaktır. Böylece, bebeğinizin propolise nasıl tepki verdiğini daha iyi bir şekilde anlayabilirsiniz. Bebeğinizin vücut tepkilerine göre dozda artış sağlayabilirsiniz (7).

Propolisi Kimler Kullanamaz

Propolisin ve diğer arı ürünlerinin kullanımı her ne kadar yaygın olsa da bu ürünlerin herkes için uygun olduğu söylenemez. Özellikle arı ürünlerine alerjisi olan bireyler için propolisin kullanımı oldukça tehlikeli sonuçlara yol açabilir. Ek olarak, hamileliğin son dönemlerinde ve bebeklik döneminin başında da propolisin kullanımı olumsuz sonuçlar doğurabileceği gibi ölümcül bir duruma yol açabilir. Bu sebeple, bir hekim tavsiyesi almadan propolise başlamak pek uygun bir durum değildir (4).

Propolis Ne Kadar Süre Kullanılmalı?

Propolis kullanımı için geçerli bir süre olmamasıyla birlikte sürenin uzunluğu kişiden kişiye değişebilir. Propolis vücudumuzun vitamin, mineral ve diğer besleyici değerleri sağlaması sebebiyle kullanılabilirken duruma göre alınan dozda düşüş normal bir durumdur. Öte yandan, uzun süre aynı dozda kullanmak da sağlığınıza zarar verebilir. Bu sebeple, sık sık değerlerinizi kontrol ettirmeniz propolis desteğine ihtiyacınızın olup olmadığını hakkında fikir verecektir (4).

En Güvenilir Propolis Markası Bikalite’de

Propoliste ve diğer arı ürünlerinde kullanılan ürünün güvenli olması oldukça önemli bir husustur. Bikalite’de, ürünlere ve üretici firmalara ait olan belgeler hassasiyetle incelenir, yalnızca kalite kriterlerimize uygun ve orjinal ürünler beğeninize sunulur. Bikalite’deki propolis_ ve diğer arı ürünleri doğru kullanıldığında sizin ve sevdiklerinizin günlük ihtiyaçlarınızı karşılar ve daha sağlıklı olmanızı sağlar. Bikalite’den gönül rahatlığıyla alışverişlerinizi yapabilirsiniz.

Kaynakça:

  1. https://www.healthline.com/health/propolis-an-ancient-healer#research
  2. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3872021/
  3. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5549483/
  4. https://www.webmd.com/vitamins/ai/ingredientmono-390/propolis
  5. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6282378/
  6. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6282378/
  7. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4927136/

Uyarı Metni

Takviye Edici Gıda Uyarısı

İlgili Ürünler

Beeo Propolis Suda Çözünebilir Damla - Takviye Edici Gıda - 20ml
Beeo Propolis Suda Çözünebilir Damla - Takviye Edici Gıda - 20ml

Beeo Propolis Suda Çözünebilir Damla; Saf propolis içerir. Katkı, koruyucu, GDO içermez. CAPE açısından zengin. %100 doğal.Kargo Bedava. Satın Alın!

Beeo Propolisli Ham Ballı Çikolata - 66g - 6'lı Kutu
Beeo Propolisli Ham Ballı Çikolata - 66g - 6'lı Kutu

Beeo Propolisli Ham Ballı Çikolata 66g - 6'lı Kutu; ham bal, kakao ve Saf Anadolu Propolisi içerir. Katkı, koruyucu, şeker içermez. Hemen Satın Alın

İlgili Yazılar

Propolis Faydaları
Propolis Faydaları

Propolisin vücuda pek çok faydası vardır. Cilt için de çok önemli olan propolis şifa kaynakğı olarak görülür. Propolisin faydalarını yazımzıda derledik.

Arı Ekmeği Faydaları
Arı Ekmeği Faydaları

Arı ekmeği yararları ve zararları neler, ne kadar tüketilmeli, fiyatı ne kadar gibi sorulara yazımızda yanıt aradık. Bikalite kaliteli içerik sunar.

Etiketler: Takviye Edici Gıda
Nisan 19, 2022
Listeye dön
cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR