Polen Nasıl Tüketilir?

Takviye Edici Gıda

Arı poleni yüzyıllardır hem insanların hem de arıların bir gıdası olarak kullanılmıştır. Sahip olduğu birçok vitamin ve besleyici değerler sayesinde, insan sağlığı üstünde olumlu etkiye sahip bir gıda olarak günümüzde de arı poleni / polen tüketimi oldukça yaygındır. Neredeyse her yaş için uygun olabilen arı poleni, arı ürünlerine alerjisi olmayan bireyler dışında birden fazla yaş grubunda kullanılan bir ürün olarak raflarda yerini alır. Öte yandan, arı poleninin tüketimi de arı poleni faydaları kadar önemli bir rol oynar. Özellikle, alınan miktar ve bireyin güncel durumu arı poleni tüketimi için bir önlem niteliğindedir.

Arı poleni nasıl tüketilir ve arı poleni nasıl yenir gibi sorular oldukça yaygın diyebiliriz. Kimi zaman bir kaşık yardımıyla kimi zamanda diğer gıdalarla karıştırılarak tüketilebilen arı poleni, acı bir tada sahiptir. Bu sebeple, genellikle yoğurt, süt gibi diğer gıdalarla karıştırılarak tüketilmesi tat duyarlılığı açısından daha mantıklı olabilir. Kapsül şeklinde de bulunabilen arı poleni, su ve diğer sıvı gıdalarla birlikte birçok birey tarafından tüketilen bir gıdadır (1, 2).

Arı Poleni Hamile Kalmak İçin Nasıl Kullanılır?

Polen besin değerleriyle enerji veren bir yapıya sahip olan arı poleni, bebek düşünen çiftler tarafından tercih edilen bir üründür. Libidoyu artırması ile ünlü olmasıyla birlikte, sperm sayısını ve hareketliliğini artırdığı da görülmüştür. Bu sayede, daha kaliteli sperm hücreleri hamile kalmak için daha verimli sonuçlar doğurabilir. Arı poleninin hamilelik üzerindeki etkilerini ve arı poleninin cinsel faydaları için ‘’Arı Poleni Hakkında Merak Edilenler’’ yazımızı ziyaret edebilirsiniz (1, 2, 3).

Arı Poleni Çocuklarda Nasıl Kullanılır?

Arı poleni her ne kadar birçok yaş grubu için uygun bir gıda olsa da 1 yaşın altındaki bebekler için pek de uygun görülmeyen bir besindir. Öte yandan, büyüme çağındaki bireyler için faydalı olmasının yanı sıra, büyümenin hızlanmasında da faydalı olabilir. Uygun miktarlarda ve düzenli kullanımlarda arı poleninin faydaları daha yaygın bir şekilde görülebilir. Ancak 12 yaşının altındaki çocuk grubu için bir hekim eşliğinde arı poleninin kullanımına başlamak daha doğru olacaktır (4).

Polen ve Propolis Birlikte Kullanılır Mı?

Polenin birçok gıda ile birlikte kullanılabileceğine değinmiştik. Ek olarak, arı poleninin diğer arı ürünleriyle kullanımı da oldukça faydalı olabilir. Özellikle arı poleni ve antioksidan yapıya sahip propolis ürününün birlikte tüketimi faydalı olduğu gibi günlük hayatınızı da olumlu yönde etkileyebilir. Öte yandan, bu iki gıdanın karışımı için de aşırıya kaçmamak sağlığınız açısından önemli olacaktır. Aksi halde, vücutta çeşitli semptomlar görülebilir (5).

Propolis Nasıl Kullanılır? yazımızı inceleyebilirsiniz.

Arı Sütü Polen Karışımı Kullanımı

Propolis ürününün arı poleniyle kullanılabildiği gibi arı sütünün de arı poleniyle karışım halinde tüketilmesi uygundur. Arı sütü gibi oldukça besleyici bir gıdanın arı poleniyle birleşmesiyle faydalarını daha etkili olmasının yanı sıra, arı poleninin faydalarının da daha etkili bir şekilde göstermesini sağlayabilir. Öte yandan, arı sütü asidik bir yapıya sahip olması sebebiyle, bu iki gıdanın birlikte kullanımında dikkat edilmesi gereken durumlar vardır. Özellikle yanlış dozda kullanmak vücudu olumsuz etkileyebilirken alerjik semptomların da artmasına neden olabilir. Bu sebeple, bu iki gıdanın kullanımında aşırıya gitmemek en doğrusu olacaktır (5, 6).

Arı Sütü Nasıl Kullanılır? yazımızı inceleyebilirsiniz.

Propolis, Arı Sütü, Polen Kullanımı

Propolis, arı sütü, polen kullanımı faydalı olabileceği kadar zararlı da olabilir. Ancak bu arı ürünlerinin karışım halinde kullanılması faydalarına katkı sağlarken kişinin günlük vücut ihtiyaçlarının büyük bir kısmının karşılanmasında da yardımcı olabilir. Bu sebeple, bu gıdaların birlikte kullanımı vücut sağlığının korunmasında önemli rol oynayabilir. Öte yandan, diğer karışımlarda olduğu gibi bu karışımlarda da doz miktarının bir hekim eşliğinde ayarlanması doğru bir seçim olacaktır (5, 6).

Pekmez Polen Karışımı Faydaları

Yoğurt ve süt gibi gıdalarla kullanılabilen arı poleninin, pekmez ile tercih edilmesi hem sindirilmesini kolaylaştırabilir hem de arı poleni faydasının daha etkili görünmesini sağlayabilir. Arı poleninin sahip olduğu acı tadı da daha hafif hale getirerek tüketilmesinin daha kolay hale gelmesi sağlanabilir. Öte yandan, bu iki karışım üzerinde herhangi bir araştırma yapılmaması nedeniyle bir netlik mevcut değildir.

Arı Poleni Balla Yenir Mi?

Arı poleninin diğer arı ürünleriyle kullanımının uygun olduğundan bahsetmiştik. Arı polenin bal ile kullanımı da oldukça yaygındır. Özellikle balın arı poleninin tadını yumuşatması sayesinde, çocuklar için tercih edilen bir karışımdır. Diğer karışımlarda olduğu gibi bu karışımda da doz ayarı oldukça önemlidir. Aksi halde, zehirlenmeye yol açabileceği gibi daha ağır sonuçlara da sebep olabilir (5).

Arı Poleni Ginseng Kullanımı

Ginseng bitkisinin arı poleniyle birleşmesiyle oluşan arı poleni ginseng karışımı da diğer karışımlar gibi oldukça faydalı olabilir. Özellikle arı ürünlerine ve ginseng bitkisine alerjisi olmayan bireylerin rahatça kullanabileceği bu karışım, ginsengin bağışıklığı güçlendirmesi ve enerjiyi artırması gibi sahip olduğu faydalarını daha etkili bir şekilde göstermesinde yardımcı olabilir. Bu sebeple, ginseng özlü arı poleninin kullanımı vücut sağlığınızı olumlu yönde etkileyebilir. Öte yandan, ginseng bitkisinin uzun süreli kullanımlarında sebep olabildiği baş ağrısı, ağız kuruluğu, ishal ve cilt kuruluğu gibi rahatsızlıkların uzun süreli arı poleni ginseng kullanımında da görülmesi muhtemeldir (5).

Poleni Kimler Kullanamaz?

Arı poleninin kullanımı neredeyse her yaş grubu için uygun olabilirken 1 yaş ve altındaki bebekler için uygun olarak görünmez. Ek olarak, arı ürünlerine alerjisi olan bireyler için de tavsiye edilmeyen arı poleni, kullanımı durumunda alerjik semptomların hatta ölümcül olabilen anafilaktik şokun görülmesine bile sebep olabilir. Bu sebeple, arı ürünlerine alerjisi olan bireyler kullanmaması doğru olacaktır.

Bu durumların yanı sıra, ileri yaşa sahip bireylerde de herhangi bir rahatsızlığa sahip olunması durumunda kullanılması önerilmez. Aksi halde, kalp ritminde bozukluk ve kalp krizi gibi rahatsızlıkların görülmesi kaçınılmaz olabilir (7, 8).

Arı Poleni Aç Karnına Mı, Tok Karnına Mı Kullanılır?

Arı poleninin enerji veren bir yapıya sahip olması sebebiyle, sabahları kahvaltıdan önce ya da kahvaltı eşliğinde tüketilmesi oldukça yaygındır. Bu sebeple, arı poleninin aç ya da tok karna tüketilmesi kişinin tercihine bağlıdır. Öte yandan, herhangi bir mide rahatsızlığına sahip olan bireylerin tok karnına tüketmesi daha uygun olacaktır (9).

Bikalite’de Arı Ürünleri

Arı poleni sahip olduğu besleyici besinler sayesinde günümüzde gitgide yaygınlaşmaya devam ediyor. Enerji vermesi ve cinsel hayatta faydalarının olması popülerliğinin en büyük destekçilerinden diyebiliriz. Bu sebeple, kaliteli ve orjinal arı poleni fiyatı da sık sık merak edilen sorulardan biri olmaya devam ediyor. Arı poleni çeşitli fiyatlarda bulunabilse de ucuz ve katkı maddesi içeren ürünler kullanmak fayda yerine zarar verebilir. Öte yandan, Bikalite’ de hem fiyat olarak uygun hem de katkı maddesi içermeyen arı poleni bulmak oldukça kolay. Bu nedenle, arı poleni tercihinizde Bikalite doğru adresiniz olabilir.

Kaynakça:

  1. Top 11 Health Benefits of Bee Pollen
  2. 17 Ways To Boost Fertility
  3. Bee Pollen
  4. Bee Pollen For Kids
  5. Honey, Propolis, and Royal Jelly: A Comprehensive Review of Their Biological Actions and Health Benefits
  6. Antioxidant Potential of Propolis, Bee Pollen, and Royal Jelly
  7. All About Bee Pollen for Allergies
  8. Side Effects of Bee Pollen
  9. Bee Pollen Supplement

Uyarı Metni

Takviye Edici Gıda Uyarısı

İlgili Ürünler

Beeo Polen - Takviye Edici Gıda - 150g
Beeo Polen - Takviye Edici Gıda - 150g

Beeo Polen; Doğal protein içeriği %20, vitamin, mineral açısından zengin. Günlük B2 vitamini ihtiyacının %157’sini karşılar.

Beeo Propolis On the Go - Propolis, Zerdeçal, Zencefil, Tarçın, Ham Bal - Takviye Edici Gıda - 7g
Beeo Propolis On the Go - Propolis, Zerdeçal, Zencefil, Tarçın, Ham Bal - Takviye Edici Gıda - 7g

Propolis On the Go; %2 propolis, zerdeçal, zencefil, tarçın,%94 ham bal içerir. Beslenmemize değer katan %100 doğal, tekli ambalaj.

İlgili Yazılar

Arı Sütü Nasıl Kullanılır?
Arı Sütü Nasıl Kullanılır?

Arı sütü faydaları neler, arı sütünün kullanımı nasıldır, arı sütü saklama koşulları nelerdir gibi soruların yanıtlarını yazımızda bulabilirsiniz.

Arı Poleni Faydaları
Arı Poleni Faydaları

Arı poleni kas, kemik yapısının ve bağışıklık sisteminin güçlenmesinde ve kansızlık için oldukça önemlidir. Arı poleni faydalarını yazımızda bulabilirsiniz.

Etiketler: Takviye Edici Gıda
Mayıs 24, 2022
Listeye dön
cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR