Neden B12 Vitamini Takviyesi?

Neden B12 Vitamini Takviyesi?

Yeterli derecede B12 vitamini almak, sağlıklı bir metabolizmaya sahip olabilmek için şarttır. B12 eksikliğinin uzun süreli olması, anemiden kalıcı sinir hasarlarına kadar pek çok hastalığa sebep olmaktadır. Öte yandan B12 vitamini depolanamadığı için, günlük tüketim önemini korumaktadır. Günümüzde beslenme koşullarının değişimi ile birlikte B12 vitamini takviyesi ihtiyacı giderek artmaktadır. Sadece beslenme koşullarından değil, bazı özel durumlara sahip olmak da B12 vitamin emilimini azaltabilmektedir. Bir başka unsur da vegan / vejetaryen diyete sahip olmaktır. Bu diyetler çoğunlukla B12 vitamini takviyesi gerektirmektedir. B12 takviyeleri ya da B12 ile güçlendirilmiş gıdalar, serbest formda B12 içerir, bu nedenle daha kolay emilebilmektedir (1).

B12 Vitamini Ne İşe Yarar?

B12 vitamini temelde “vücudun kan ve sinir hücrelerinin sağlıklı kalmasına yardımcı olan ve tüm hücrelerdeki genetik materyal olan DNA'yı oluşturmaya yardımcı olan bir besindir(2). B12 vitamini, folat ile birlikte kırmızı kan hücrelerinin oluşmasında ve vücutta yeterli miktarda oksijen taşınmasında önemli bir role sahiptir. B12 vitamin eksikliğinde yeterli kadar kırmızı kan hücresi salgılanamaz ve hücreler olduklarından daha büyük ve anormal boyutlara sahip olur. Buna megaloblastik anemi denir. B12 ise megaloblastik aneminin önlenmesine yardımcı olmaktadır.

B12 ise megaloblastik aneminin önlenmesine yardımcı olmaktadır.Vitamin B12’nin temelde sahip olduğu görevleri saydık. Ancak bunun dışında B12’nin pek çok farklı faydaları da mevcuttur:

 • Büyük doğum kusurlarını önleyebilir: Fetüsün beyin ve sinir sisteminin sağlıklı gelişebilmesi için yeterli miktarda B12 vitaminine ihtiyacı vardır. Hamilelikte yaşanan B12 düşüklüğü nöral tüp doğum kusurlarına sebep olabilmektedir.
 • Kemik sağlığını destekleyebilir: B12 vitamini eksikliği yaşayan kişilerde mineral yoğunluğu daha az olarak saptanmıştır. Mineral yoğunluğu azalan kişilerde kemikler zamanla hassaslaşıp, kırılgan hale gelebilmektedir. Bu da osteoporoz riskini arttırmaktadır.
 • Makula dejenerasyonu riskini azaltabilir: Makula dejenerasyonu görüşü etkileyen bir göz hastalığıdır. Henüz daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulsa da B12 düzeyini korumak yaşa bağlı gelişen makula dejenerasyonu riskini azaltabilmektedir.
 • Depresyon belirtilerini iyileştirebilir: B12 vitamin eksikliği serotonin üretimini olumsuz yönde etkileyebilmektedir. Bu nedenle depresyon tedavilerinde, B12 takviyesi kullanımı depresif ruh halini olumlu etkileyebilmektedir.
 • Erken Evre Demans için olumlu olabilir: Yapılan araştırmalarda yaşlı yetişkinlerde erken evre demans hastalarında B12 ve omega-3 takviyesi zihinsel gerilemeyi yavaşlatmıştır. Ancak bu araştırmanın kesinliği için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.
 • Öte yandan B12 eksikliğinde homosistein seviyesi yükselmektedir. Bunun sonucunda ise kalp rahatsızlığı riskini artırmaktadır. Bu nedenle B12 takviyesi kalp sağlığına iyi gelebilmektedir.
 • Ayrıca sağlıklı bir B12 vitamin düzeyi cilt, saç ve tırnak sağlığını da desteklemektedir (3).

B12 Vitamini Değeri Kaç Olmalı?

B12 vitamini kan testleriyle ölçülmektedir. Standart olarak yapılan testlerde, ölçülen B12 değeri aktif olarak B12 vitamini formunu vermez ancak B12 eksikliği hakkında bilgi sahibi olunmasını sağlar. Değer bazında B12 vitamin değerleri laboratuvara göre değişkenlik göstermektedir. Kimi laboratuvarlarda 160 pg/mL alt sınır kabul edilirken genel olarak 200 pg/mL alt sınır kabul edilmektedir. Bu nedenle test sonuçlarını doktorunuza sormanızda fayda vardır. Alt sınırın altında çıkan B12 değerleri, B12 eksiklik belirtileri göstermenize sebep olabilir (4, 5).

Günlük B12 Vitamini İhtiyacınızı Orijinal Takviyelerle Karşılayın

b12_vitamini_teg_market

Bikalite’nin sunduğu vitamin B12 ürünleriyle günlük b12 vitamini takviye ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz.

Hemen Satın Alın!

Günlük B12 İhtiyacı Ne Kadar?

B12 vitamini suda çözünen vitamin türüdür yani vücutta uzun süre depolanamaz. Fazla olan vitamin B12, idrar yoluyla dışarı atılır. Bu sebepten günlük olarak B12 vitamini tüketmek gerekmektedir. Günlük alınması gereken B12 vitamin miktarı yaşa göre belirlenmektedir. Ortalama olarak 2,4 mcg olsa da farklı yaş ve durumlarda bu miktar değişebilmektedir. Aşağıdaki tabloda günlük alınması gereken B12 vitamin miktarını bulabilirsiniz (6).

Yaş Erkek Kadın Gebelik Emzirme
0-6 ay 0,4 mcg 0,4 mcg      
7-12 ay 0,5mcg 0,5mcg    
1-3 yıl 0,9 mcg 0,9 mcg    
4-8 yıl 1,2 mcg 1,2 mcg    
9-13 yıl 1,8 mcg 1,8 mcg    
14-18 yıl 2,4 mcg 2,4 mcg 2,6 mcg 2,8 mcg
19+yıl 2,4 mcg 2,4 mcg 2,6 mcg 2,8 mcg

B12 Vitamini Takviyesi Kimlere Gerekli?

B12 vitamini takviyesi genel olarak B12 vitamin eksikliği çeken herkes için gereklidir. Eksiklikten ayrı olarak ise bazı gruplar B12 vitamin eksikliği yönünden daha riskli olarak adlandırılır. Öncelikle yaş ilerledikçe vücuttaki B12 vitamini enzimi azalır. Bu nedenle B12’nin takviye olarak alınması gerekmektedir. Pernisiyöz anemisi olan bireyler ise bir başka riskli grubu oluşturmaktadır. Pernisiyöz anemi bir otoimmün hastalığıdır. “Pernisiyöz anemi, dünya çapında klinik olarak belirgin B12 vitamini eksikliğinin en yaygın nedenidir.” Pernisiyöz anemiye sahip kişiler tedavi olmaksızın, miktar olarak yeterli B12 vitamini alsalar bile B12 eksikliği çekebilirler. Ayrıca gastrointestinal rahatsızlıkları olan ya da gastrointestinal cerrahi geçirmiş kişilerde B12 vitamin eksikliği riskiyle yaşamaktadırlar. Çölyak ve crohn gibi hastalıklara sahip insanların yiyeceklerden yeterli B12 vitaminini karşılayalamayabilirler. Son olarak ise vejetaryen / vegan beslenmeye sahip kişiler B12 takviyesi ile birlikte B12 eksikliğini önleyebilirler. Özellikle bebekler B12 yi anne sütünden temin ettiği için, vegan annelerin ekstra dikkat etmesi gerekmektedir (6).

B12 Vitamini Ne Zaman Alınmalı

B12 Vitamini Ne Zaman Alınmalı?

Vitaminleri doğru zamanda almak, vitamin emilimi açısından önemlidir. B vitamin grubu suda çözülmektedir. Bu nedenle en uygun saat ve tüketim şekli olarak sabah aç karnına alınması önerilmektedir. Ancak mide hassasiyetiniz varsa kahvaltıdan sonra da alınabilir. Sabah alınmasının bir başka sebebi ise B12 vitamin hapının enerji verici olmasından kaynaklıdır. Böylelikle uyku düzeninizi etkilemez (7). Öte yandan eğer sabahları kafein tüketiyorsanız B vitaminin daha iyi emilebilmesi için kafein alımından öncesinde ya da sonrasında ara vererek almanız tavsiye edilmektedir (8).

İster ayrı ayrı B vitaminleri olsun, ister B-kompleks vitamin tabletleri olsun, aynı anda bir çok B vitamini de almak genellikle güvenlidir (9). Ancak başka ilaçlar kullanıyorsanız, B vitaminlerini alım zamanınızı en iyi doktorunuz belirleyecektir.

B12 Eksikliği için En iyi Vitamin B12 Takviyesi Çeşitleri

b12_vitamini_teg_market

Sağlığınıza değer katacak orijinal B12 vitamin takviyesi çeşitleri bikalite.com’da

Hemen Satın Alın!

B12 Nasıl Alınmalı?

B12 söz konusu olduğunda B12 vitaminlerini almanın pek çok farklı yolundan söz etmek mümkündür. B12 vitamin tabletleri ya da hapları bir bardak su ile alınmalıdır. Öte yandan B12 iğneleri ise doktorun belirlediği aralıklarla alınmalıdır. B12 vitaminin dil altı hapı ve damlası da mevcuttur. Dil altı hapı çiğnenmeden, yutulmadan dilin altında erimesini bekleyerek alınmalıdır. B12 damlası ise ağıza damlatılarak alınmaktadır. Alınması gereken olağan doz ise şu şekildedir:

 • Diyetle ilgili eksikliklerde, günde bir kez 50 mcg ile 150 mcg arası.
 • Diyetten kaynaklanmayan eksikliklerde ise, günde bir veya iki kez 1000 mcg tablet

şeklinde olabilir. Çocuklar için dozlar genelde daha düşüktür. Unutulmamalıdır ki bu dozlar takviye için geçerlidir. Reçete ile alınan dozlar için, en sağlıklı yolu doktorunuz belirleyecektir (10).

En İyi B12 Vitamini

B12 vitaminini karşılamanın en iyi yolu doğal olarak besinlerden elde edebilmektir. Ancak günümüz koşullarında B12 eksikliği gittikçe daha da yaygınlaşan bir durum haline gelmektedir. Bunun hastalık gibi özel durumlar ve değişen diyet şekilleri ile yakından ilgisi vardır. Bu nedenle B12 vitamini takviyesi artık bir çok insanın ihtiyaç duyduğu ve kullandığı bir ürün haline gelmiştir. Bikalite, bütün multivitamin takviyelerinde olduğu gibi, B12 vitamini takviyelerini de öncelikle uzman kontrolünden geçirmektedir. Gerekli tüm kalite belgelerine sahip vitaminleri orjinal olarak, üreticisinden veya distribütöründen sizlere ulaştırmaktadır. Bikalite ürünlerinin tümünde olduğu gibi B12 vitamini takviyesini de rahatlıkla kullanabilir, bize ürünlerle ilgili geri dönüşler yaparak kalite süreçlerimizi geliştirmemize katkı sunabilirsiniz.

Kaliteli ve Orijinal Vitamin Takviyeleri Bikalite’de

b12_vitamini_teg_market

B grubu vitaminler ve diğer takviye çeşitleri için ihtiyacınız olan kalite belgeli ürünler Takviye Edici Gıda Market’te!

Hemen İnceleyin!

Kaynakça:

 1. Vitamin B12 | The Nutrition Source | Harvard TH Chan School of Public Health
 2. Vitamin B12 - Consumer
 3. 9 Health Benefits of Vitamin B12, Based on Science
 4. https://www.thd.org.tr/thddata/books/94/bolum-i-b12-vitamini-eksikligi-tani-ve-tedavi-kilavuzu.pdf
 5. Vitamin B12 level Information
 6. Vitamin B12 - Health Professional Fact Sheet
 7. The Best Time to Take Vitamins – Cleveland Clinic
 8. Coffee consumption and circulating B-vitamins in healthy middle-aged men and women
 9. The best time to take vitamins: Recommendations for different types
 10. Cyanocobalamin – vitamin B12 used to treat and prevent vitamin B12 deficiency anaemia

Uyarı Metni

Takviye Edici Gıda Uyarısı

İlgili Ürünler

VeNatura Metilkobalamin ODT / B12 Vitamini - Takviye Edici Gıda - 1000mcg - 30 Tablet - Şişe
VeNatura Metilkobalamin ODT / B12 Vitamini - Takviye Edici Gıda - 1000mcg - 30 Tablet - Şişe

VeNatura Metilkobalamin ODT Takviye Edici Gıda; 1000 µg - Günlük vitamin B12 ihtiyacınızın %40000'ini karşılar. %100 Orijinal. Hemen Satın Alın!

Orzax Ocean Methyl B12 500mcg - B12 Vitamini / Metilkobalamin - Takviye Edici Gıda - 5ml Sprey
Orzax Ocean Methyl B12 500mcg - B12 Vitamini / Metilkobalamin - Takviye Edici Gıda - 5ml Sprey

Orzax Ocean Methyl B12 500µg; Günlük B12 Vitamini / metilkobalami ihtiyacının %20000'inin karşılayan takviye edici gıda. %100 Orijinal. Hemen Satın Al!

-

İlgili Yazılar

B Vitaminleri ve B12 Vitamini Nelerde Var?
B Vitaminleri ve B12 Vitamini Nelerde Var?

B12 vitamini, B vitaminleri nelerde bulunur? Vitamin B12 ve B,tamin B içeren besinler neler sizin için inceledk. Bikalite kaliteli, orijinal ürün sunar.

B12 Vitamini ile İlgili Merak Ettiğiniz 14 Soru
B12 Vitamini ile İlgili Merak Ettiğiniz 14 Soru

B12 eksikliği nedenleri, B12 vitamini nasıl kullanılır, vitamin B12 hangi besinlerde bulunur, b12 faydaları neler gibi sorulara yazımızda yanıt aradık.

Etiketler: Takviye Edici Gıda
Eylül 17, 2021
Listeye dön