Manganez Hakkında Merak Edilenler

Manganez Hakkında Merak Edilenler

Bu çeviri yazımızda manganez hakkında merak edilen sorulara yanıtlar verilmeye çalışılmıştır. İyi okumalar.

Manganez Nedir ve Ne İşe Yarar?

Manganez, vücudunuzun sağlıklı kalması için ihtiyaç duyduğu bir mineraldir. Vücut enerji üretmek ve hücrelerinizi hasardan korumak için manganez kullanır. Vücudunuzun ayrıca güçlü kemikler, üreme, kan pıhtılaşması ve sağlıklı bir bağışıklık sistemi için manganeze ihtiyacı vardır.

Ne Kadar Manganeze İhtiyacım Var?

İhtiyacınız olan manganez miktarı yaşınıza ve cinsiyetinize bağlıdır. Ortalama günlük önerilen miktarlar aşağıda miligram (mg) olarak listelenmiştir.

Yaş Önerilen Miktar
Doğumdan 6 aya kadar 0,003 mg
7-12 aylık bebekler 0,6 mg
1-3 yaş arası çocuklar 1,2 mg
4-8 yaş arası çocuklar 1,5 mg
9-13 yaş arası erkek çocuklar 1,9 mg
9-13 yaş arası kız çocuklar 1,6 mg
14-18 yaş arası genç erkekler 2,2 mg
14-18 yaş arası genç kızlar 1,6 mg
Yetişkinler 2,3 mg
Yetişkin kadınlar 1,8 mg
Hamile kadınlar 2,0 mg
Emzirenkadınlar 2,6 mg

Hangi Gıdalar Manganez Sağlar?

Birçok gıda manganez içerir. Aşağıdakiler de dahil olmak üzere çeşitli yiyecekleri yiyerek önerilen miktarda alabilirsiniz:

 • Esmer pirinç, yulaf ezmesi ve tam buğday ekmeği gibi tam tahıllar
 • Deniz tarağı, istiridye ve midye
 • Fındık ve ceviz gibi kuruyemişler
 • Soya fasulyesi ve mercimek gibi baklagiller
 • Ispanak ve lahana gibi yapraklı sebzeler
 • Ananas ve yaban mersini gibi bazı meyveler
 • Çay
 • Karabiber gibi birçok baharat

Ne Tür Manganez Diyet Takviyeleri Mevcuttur?

Manganez birçok multivitamin/multimineral ve diğer diyet takviyelerinde mevcuttur. Takviyeler, manganez sülfat ve manganez aspartat gibi birçok manganez formunu içerir. Bilim adamları, takviyelerdeki herhangi bir manganez formunun diğer herhangi bir formdan daha iyi olup olmadığını bilmiyorlar.

Manganezi Yeterince Alıyor Muyum?

Sağlıklı beslenen insanlar, yedikleri gıdalardan yeterince manganez alır.

Manganezi Yeterince Almazsam Ne Olur?

Manganez eksikliği nadirdir. Bir eksiklik aşağıdaki belirtilere neden olabilir :

 • Çocuklarda zayıf kemikler ve büyüme geriliği
 • Erkeklerde deri döküntüleri ve saç renginin kaybı
 • Kadınlarda ruh hali değişiklikleri ve normalden daha kötü adet öncesi ağrı

Manganezin Sağlık Üzerindeki Bazı Etkileri Nelerdir?

Bilim insanları, sağlığı nasıl etkilediğini anlamak için manganez üzerinde çalışıyorlar. İşte bu araştırmanın gösterdiğine dair bazı örnekler.

Kemik sağlığı: Sağlıklı kemik oluşumu için diğer mineral ve vitaminlerle birlikte manganez gerekir. Ancak manganezin kemik sağlığını koruma veya iyileştirmedeki rolünü anlamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.
Diyabet: Nişasta ve şekerleri parçalamaya yardımcı olması için manganeze ihtiyacımız var. Ancak diyabet riski üzerindeki etkisi bilinmemektedir. Manganezin diyabet gelişiminde rol oynayıp oynamadığını anlamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

Manganez Zararlı Olabilir Mi?

Çalışmalar, yiyecek ve içeceklerdeki manganezin herhangi bir zararını göstermedi. Ancak bazı insanlar, çok yüksek düzeyde manganez içeren su tüketerek manganez toksisitesi geliştirdiler. Manganez toksisitesinin bir başka nedeni, kaynak veya madencilik işlerinden kaynaklanan büyük miktarlarda manganez tozunun solunmasıdır.

Manganez toksisitesinin semptomları arasında titreme, kas spazmları, işitme sorunları, mani (anormal yükselmiş duygu durumu), uykusuzluk, depresyon, iştahsızlık, baş ağrıları, sinirlilik, halsizlik ve ruh hali değişiklikleri yer alır.

Sağlık hizmeti sağlayıcısı bunu önermedikçe, insanlar yiyecek, içecek veya diyet takviyelerinden üst sınırlardan daha fazla manganez tüketmemelidir.

Manganez için günlük üst limitler, tüm kaynaklardan (yiyecek, içecek ve takviyeler) alınan alımları içerir ve aşağıda listelenmiştir.

Yaş Üst Sınır
Doğumdan 6 aya kadar Kurulmamıştır
Doğumdan 7-12 bebekler Kurulmamıştır
1-3 yaş arası çocuklar 2 mg
4-8 yaş arası çocuklar 3 mg
9-13 yaş arası çocuklar 6 mg
14-18 yaş arası gençler 9 mg
Yetişkinler 11 mg
Hamile ve emziren gençler 9 mg
Hamile ve emziren yetişkinler 11 mg

Manganez İlaçlar veya Diğer Diyet Takviyeleri ile Etkileşime Giriyor Mu?

Manganezin herhangi bir ilaçla etkileşime girdiği veya müdahale ettiği bilinmemektedir.

Doktorunuza, eczacınıza ve diğer sağlık hizmeti sağlayıcılarına, aldığınız diyet takviyeleri ve reçeteli veya reçetesiz satılan ilaçlar hakkında bilgi verin. Diyet takviyelerinin ilaçlarınızla etkileşime girip girmediğini veya ilaçların vücudunuzun manganez gibi besinleri emmesini, kullanmasını veya parçalamasını etkileyip etkilemediğini size söyleyebilirler.

Manganez ve Sağlıklı Beslenme

İnsanlar besinlerinin çoğunu yiyecek ve içeceklerden almalıdır. Gıdalar vitaminler, mineraller, diyet lifi ve sağlığa fayda sağlayan diğer bileşenleri içerir. Bazı durumlarda, takviye edilmiş gıdalar ve diyet takviyeleri, bir veya daha fazla besin maddesi ihtiyacını karşılamanın mümkün olmadığı durumlarda (örneğin, hamilelik gibi belirli yaşam evrelerinde) faydalıdır. 

Sorumluluk Reddi

Diyet Takviyeleri Ofisi (ODS-Office of Dietary Supplements) tarafından hazırlanan bu bilgi notu, tıbbi tavsiyenin yerini almaması gereken bilgiler sağlar. Besin takviyelerine olan ilginiz, bunlarla ilgili sorularınız veya bunların kullanımı ve genel sağlığınız için neyin en iyi olabileceği konusunda sağlık hizmeti sağlayıcılarınızla (doktor, kayıtlı diyetisyen, eczacı vb.) konuşmanızı öneririz. Bu yayında belirli bir ürün veya hizmetten söz edilmesi veya bir kuruluştan veya profesyonel toplumdan tavsiye alınması, ODS'nin o ürün, hizmet veya uzman tavsiyesi için onay verdiği anlamına gelmez.

Kaynakça:
Bu yazı Manganese yazısından çevrilmiştir.
Bu bilgi formunda yapılan değişiklikler 22 Mart 2021 tarihinde güncellendi.

Not: Bu çeviri ODS tarafından kontrol edilmemiştir. Bu bilgi formunda yapılan değişiklikler 22 Mart 2021 tarihinde güncellendi.

Bikalite Notu: Bu yazı bir çeviri yazısı olduğundan bazı ifadeler, içerikler ve örnek verilen, yönlendirilen bilgi, belgeler Türkiye için geçerli olmayabilir. Bu yazı bilgi notu olması için çevrilmiştir. Genel sağlığınız için neyin iyi olabileceğini doktorunuza danışarak almanızı tavsiye ederiz. Bu yazıda belirli bir ürün veya hizmetten söz edilmesi veya bir kuruluştan veya profesyonel toplumdan tavsiye alınması, Bikalite'nin o ürün, hizmet veya uzman tavsiyesi için onay verdiği anlamına gelmez.

Uyarı Metni

Takviye Edici Gıda Uyarısı

İlgili Ürünler

VeNatura İyot - Takviye Edici Gıda - 150mcg - 25ml Damla
VeNatura İyot - Takviye Edici Gıda - 150mcg - 25ml Damla

VeNatura İyot; Su, potasyum iyodür, iyot içeren takviye edici gıda. Günlük iyot alımının %100'ünü karşılar. Bikalite, kaliteli ürün sunar. Hemen Satın Alın!

Orzax Ocean Iodine - İyot Takviye Edici Gıda - 150mcg - 30ml Damla
Orzax Ocean Iodine - İyot Takviye Edici Gıda - 150mcg - 30ml Damla

Ocean Iodine - İyot; her damlasında 150mcg iyot içeren, damla formda takviye edici gıda. %100 Orijinal. Bikalite, kaliteli ürün sunar. Hemen Satın Alın!

İlgili Yazılar

Magnezyum Minerali Hakkında Merak Edilen 8 Soru
Magnezyum Minerali Hakkında Merak Edilen 8 Soru

Magnezyum nedir, ne kadar alınmalı, ne işe yarar gibi merak edilen soruları yazımıda derledik. Bikalite kaliteli içerik ve ürün sunar. Hemen İnceleyin!

Selenyum Nedir ve Ne İşe Yarar?
Selenyum Nedir ve Ne İşe Yarar?

Selenyum nedir, ne işe yarar, ne kadar alınmalıdır, eksikliğinde neler olur gibi soruları yazımızda derledik. Bikalite kaliteli içerik sunar. İyi okumalar.

Etiketler: Takviye Edici Gıda
Nisan 04, 2022
Listeye dön
cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR