Koronavirüs Hastalığı (COVID-19) Nasıl Bulaşır?

Koronavirüs Hastalığı (COVID-19) Nasıl Bulaşır?

COVID-19 İnsanlar Arasında Nasıl Yayılır?

COVID-19 hastalığının, insanlar arasında birkaç farklı şekilde yayılan SARS-CoV-2 virüsünün neden olduğunu biliyoruz.

Virüs, enfekte bir kişi öksürdüğünde, hapşırdığında, konuştuğunda, şarkı söylediğinde veya nefes aldığında; ağzından veya burnundan çıkan küçük sıvı parçacıkları aracılığıyla yayılır. Bu sıvı partiküller, büyük solunum damlacıklarından küçük aerosollere kadar değişen farklı boyutlardadır.

 • Mevcut kanıtlar, virüsün esas olarak birbirleriyle yakın temas halinde olan insanlar arasında, tipik olarak 1 metre (kısa menzil) içinde yayıldığını göstermektedir. Virüs içeren aerosoller veya damlacıklar solunduğunda veya doğrudan gözlerle, burunla veya ağızla temas ettiğinde bir kişi enfekte olabilir.
 • Virüs ayrıca, kötü havalandırılan ve/veya insanların daha uzun zaman geçirdiği kalabalık iç mekanlarda da yayılabilir. Bunun nedeni, aerosollerin havada asılı kalması veya 1 metreden (uzun menzilli) daha uzağa gitmesidir.

İnsanlar ayrıca virüsün bulaştığı yüzeylere dokunduktan sonra ellerini temizlemeden gözlerine, burnuna veya ağzına dokunduklarında da enfekte olabilirler.

Virüsün yayılımını ve hangi durumların en riskli olduğunu ve nedenini daha iyi anlamak için bilimsel araştırmalar devam etmektedir. Ortaya çıkan virüs varyantlarını ve bazılarının neden daha bulaşıcı olduğunu araştırmak için de araştırmalar sürmektedir. SARS-CoV-2 varyantları hakkında güncel bilgiler için lütfen haftalık epidemiyolojik güncellemeleri okuyunuz.

Enfekte Kişiler Virüsü Ne Zaman Bulaştırır?

Semptomları olsun ya da olmasın, enfekte kişiler bulaşıcı olabilir ve virüs onlardan diğer insanlara yayılabilir.

Laboratuar verileri, enfekte olmuş kişilerin semptom gözlenmeden hemen önce (yani semptom geliştirmeden 2 gün önce) ve hastalıklarının erken dönemlerinde en bulaşıcı olduklarını göstermektedir. Hastalığı şiddetli geliştiren insanlar daha uzun süre bulaşıcı olabilir.

Enfekte Kişiler Virüsü Ne Zaman Bulaştırır?

Asemptomatik veya Presemptomatik Olan Kişiler Arasındaki Fark Nedir? İkisi de Semptomsuz Kişi Demek Değil Mi?

Evet, insanların uzun süre birbirine yakın olduğu herhangi bir durum bulaşma riskini artırır. İç mekanlar, özellikle havalandırmanın yetersiz olduğu veya hiç olmadığı ortamlar, dış mekanlara göre daha risklidir.

Şu üç durumda iletim daha kolay gerçekleşebilir:

 • Birçok insanın bulunduğu kalabalık yerler;
 • Yakın temasın olduğu, özellikle insanların birbirine çok yakın konuştuğu yerlere;
 • Yetersiz havalandırmaya sahip kapalı ve kapalı alanlar.

COVID-19'un yayılma riski, bu maddelerin çakıştığı yerlerde daha yüksektir.

İnsanların COVID-19 tedavisi gördüğü sağlık tesislerinde, aerosol üreten prosedürler adı verilen tıbbi prosedürler sırasında artan enfeksiyon riski vardır. Bunlar havada daha uzun süre asılı kalabilen çok küçük damlacıklar üretebilir ve konuşma mesafelerinin ötesine (tipik olarak 1 metre) yayılabilir. Sağlık çalışanlarının solunum cihazları gibi uygun kişisel koruyucu ekipmanların kullanılması dahil olmak üzere havadan korunmaya dönük özel önlemleri almalarının, bu prosedürleri veya düzenlemeleri hayata geçirmelerinin nedeni budur.

Kaliteli, Belgeli ve Orijinal Ürünler bikalite.com’da

Bikalite Logo

Aldığınız üründe aklınız kalmasın! Kalite belgeli, orijinal ürünleri sizler için seçiyoruz.

Hemen İnceleyiniz

COVID-19’a Yakalanma Riskini Nasıl Azaltabilirim?

Kendinizi ve sevdiklerinizi COVID-19'dan korumak için yapabileceğiniz birçok şey var. Riskleri azaltmak için risklerinizi bilin. Bu temel önlemleri uygulayın:

 • Yerel yönergeleri izleyin. Hangi ulusal, bölgesel ve yerel makamların tavsiyelerde bulunduğunu kontrol edin, böylece bulunduğunuz yerle en alakalı bilgilere sahip olursunuz.
 • Mesafenizi koruyun: Hasta gibi görünmeseler bile başkalarından en az 1 metre uzakta durun, çünkü insanlar herhangi bir semptom göstermeden de virüsü kapabilirler.
 • Bir maske takın: Özellikle fiziksel olarak uzaklaşamıyorsanız veya kapalı alandaysanız, yüze tam oturan üç katmanlı bir maske takın. Maskeyi takıp çıkarmadan önce ellerinizi temizleyin. Maskeler ve COVID-19 Soru-Cevap bölümlerimizi okuyun ve maske takma ve yapımına ilişkin videolarımızı izleyin.
 • Kalabalık yerlerden, havalandırması yetersiz, iç mekanlardan kaçının ve başkalarıyla uzun süreli temastan kaçının. Açık havada içeriden daha fazla zaman geçirin.
 • Havalandırma önemlidir: Temiz hava miktarını artırmak için içerideyken pencereleri açın.
 • COVID-19 ile enfekte olmuş kişilerin dokunması ihtimaline karşı, özellikle halka açık ortamlarda veya sağlık tesislerinde yüzeylere dokunmaktan kaçının. Standart dezenfektanlarla yüzeyleri düzenli olarak temizleyin.
 • Ellerinizi sık sık su ve sabunla veya alkol bazlı el dezenfektanı ile temizleyin. Mümkünse yanınızda alkol bazlı dezenfektan taşıyın ve sık sık kullanın.
 • Öksürük ve hapşırıklarınızı dirsek veya mendille kapatın ve kullanılmış mendilleri hemen kapalı bir çöp kutusuna atın. Ardından ellerinizi yıkayın veya alkol bazlı bir el dezenfektanı ile ovun.
 • Aşı olun: Sıranız geldiğinde aşı olun. Aşılamayla ilgili yerel yönergelere ve önerilere uyun.

*Bu yazı 23.12.2020 tarihli Coronavirus disease (COVID-19): How is it transmitted? başlıklı yazıdan çevrilmiştir.

Orijinal ve Kaliteli Maske Çeşitleri

Roll Maske Bikalite

Kalite stadartlarına uygun, yüksek koruyuculukta ve alerji yapmayan maske markaları bikalite.com’da.

Hemen Satın Alın

İlgili Ürünler

ASG Karışık Renkli Maske - Meltblown, 5'li Paket, 50'li Kutu
ASG Karışık Renkli Maske - Meltblown, 5'li Paket, 50'li Kutu

Kalite standartlarına uygun üretilmiş renkli maskelerle yüksek koruma dağlayabilirisniz.

Maratem M105 Alkol Bazlı El Dezenfektanı - 250ml
Maratem M105 Alkol Bazlı El Dezenfektanı - 250ml

Ürün virus ve bakterilere karşı %70 alkol oranıyla yüksek etki gösteriyor ve cildi tahriş etmiyor. Kaliteli ve orjinal el dezenfektanı ile sağlığınızı koruyun.

İlgili Yazılar

COVID-19'a Neden Olan Virüs Varyantları
COVID-19'a Neden Olan Virüs Varyantları

CDC tarafından yayımlanan ve corona virüs / COVID-19 varyantlarını ele alan bu yazıyı, Bikalite olarak sizin için çevirdik.

COVID-19 Aşısı ile İlgili Hurafeler ve Gerçekler
COVID-19 Aşısı ile İlgili Hurafeler ve Gerçekler

Yazımız; COVID-19 aşısı, Coronavirüs ve Corona testi ile ilgili merak edilen güncel sorulara yanıt vermeye çalışmaktadır. Bikalite bilgi verir!

Etiketler: Covid-19
Temmuz 12, 2021
Listeye dön
cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR