Collagen / Kolajen Tipleri ve İşlevleri

Collagen / Kolajen Tipleri ve İşlevleri

Vücuttaki protein bileşiminin yaklaşık üçte birini oluşturan kolajen, vücutta en bol bulunan proteindir (1). Genel olarak kolajenin görevi, vücuttaki bağ dokuları üretmektir. Oluşan bağ dokularının ise güçlü ve esnek kalmasına da yardımcı olmaktadır. Şu ana kadar tespit edilen en az 20 çeşit kollajen tipi bulunmaktadır (2). Ancak vücutta bulunan kolajenlerin çoğu Tip 1 kolajen, Tip 2 kolajen ve Tip 3 kollajen tipleri olarak görülür. Bu nedenle kollajen çeşitleri hakkında en çok bu collagen tipleri merak edilmektedir. Bu yazımızda, “ Tip 1 2 3 Kolajen Nedir ve Ne İşe Yarar?” sorularını yanıtlamaa çalıştık. İyi okumalar.

Tip 1 Kolajen Nedir?

Tip 1 kolajen vücutta en çok bulunan collagen tipidir. Vücuttaki hemen hemen tüm bağ dokularında bulunmaktadır (3). Kemik, deri, tendon ve bağ dokusu için oldukça önemlidir. Yapısı genel olarak liflidir (4). Tip 1 kollajen genetik olarak mutasyona uğradığı durumlarda kırılgan kemik hastalığı gibi ciddi problemlere yol açabilmektedir (5). Yaş ile birlikte azalan kolajen Tip 1, takviye ile desteklenebilmektedir.

Tip 1 Kollajen Ne İşe Yarar?

Tip 1 kolajenin vücutta işlevi oldukça önemlidir. Araştırmalarda kolajen Tip 1 takviyesinin bazı durumlarda iyileştirici etkileri olduğu gözlemlenmiştir. Bunlardan bazıları:

 • Osteoartrit: Bazı araştırmalar, osteoartritli hastalarda collagen tip 1 takviyesi kullanımının ağrıyı azaltabileceğini ve işlevi iyileştirebileceğini göstermiştir.
 • Sklerodema: Derinin sertleşmesi ve parlaması ile gelişen bu hastalıkta, Tip 1 kolagen takviyesinin hastalığın şiddetine göre bazı durumlarda işe yarayabileceği gözlemlenmiştir.
 • Cilde uygulama: Kolajen Tip 1’in cilde uygulandığı durumlarda yaraların iyileşebileceği, yatak yaraları, yanık veya radyasyon tedavisinin neden olduğu cilt hasarlarına da iyi gelebileceği raporlanmıştır. (6) Ancak araştırmaların kesinliği için daha fazla bilgiye ihtiyaç vardır.

Tip 2 Kolajen Nedir?

Tip 2 kolajen, tip 1 kolajene göre daha gevşek olarak yapılanmış liflerden oluşan ancak tip 1 kolajene göre daha organize olmuş bir kolajen tipidir. Tip 2 kolajenlerin büyük çoğunluğu kıkırdakta bulunmaktadır. Çoğunluk olarak, eklem, kulak, burun, nefes borusunda bulunmaktadır (4).

Tip 2 Kollajen Ne İşe Yarar?

Öncelikle kollajen Tip 2’nin jelatinle karıştırılmaması gerekmektedir. Yapısal olarak ikisi birbirinden farklıdır. Kolajen Tip 2 , genel olarak oluşabilecek büyük deformasyonlara direnmekte ve aynı zamanda eklemlerin şokları emmesine izin vermektedir (5). Bu nedenle Tip 2 kolajen takviyesi vücutta oluşan ağrı ve şişliklere karşı oluşan mücadeleye yardımcı olabilmektedir (7). Ayrıca osteoartrit tedavisinde de destek olarak kullanılabilmektedir. Ancak daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır. Genel olarak Tip 2 kollagen kullanımı olası güvenli olarak kabul edilmektedir.

Tip 3 Kolajen Nedir?

Kolajen Tip 3, kolajen Tip 1 ile ilişkilendirilmektedir. Kollajen Tip 1’den daha ince yapıdadır. Bu nedenle tendonda oluşan hasarlarda bölgede önce Tip 3 faaliyete geçmektedir. Başlangıç ağını Tip 3 oluşturduktan sonra daha güçlü ve daha iyi organize olmuş olan Tip 1’e yerini bırakmaktadır (1). Bu nedenle genel olarak Tip 3 yaralanma ile ilişkilendirilmektedir.

Tip 3 Kollajen Ne İşe Yarar?

Kolajen tip 3 kasların, organların ve arterlerin yapısını desteklemektedir (8). Bu nedenle tip 3 kollajen genetiğinin yaşanabileceği bir mutasyonda vasküler eksiklik, aort ve arter anevrizmaları ile ilişkilendirilmektedir (9). Tip 3 kollajen akciğer hasarı, bazı karaciğer hastalıkları, fıtık ve vasküler bozukluklar için önemli hale gelmektedir (9). Yapılan hayvan çalışmalarında sağlıklı kardiyovasküler sistem için Tip 3 kolajenin oldukça gerekli olduğu gözlemlenmiştir (10). Ayrıca tip 3 kolajen takviyesi, cildin esnekliğini koruma ve sıkılığını arttırma için tercih edilebilmektedir.

Bikalite Kolajen Markaları

Sağlıklı bir vücuda sahip olabilmek için yeterli miktarda kolajene ihtiyaç vardır. Yaşla birlikte azalmaya başlayan kolajenler takviyelerle birlikte kolayca telafi edilebilmektedir. Ayrıca bazı hastalık durumlarında da kolajen takviyesi yararlı olabilmektedir. Collagen kullanımının artması piyasadaki ürün çeşidini de artırmakta ve tüketicinin ürün seçimi yapmasında zorluklar aşamasına neden olmaktadır. En iyi kolajen markası, birçok yazımızda belirttiğimiz gibi, vücudunuzun ihtiyaçları tespit edildikten sonra doktorunuz tarafından önerilen üründür.

Bikalite olarak; ürünlerin kalite ve onay belgelerinin kontrolünü sağlıyor, bu ürünleri orjinal olarak üreticisinden veya distribütöründen temin ederek size ulaştırıyoruz. Doktorunuzun önerisi ile satın almayı düşündüğünüz kolajen / collagen takviyesi ürünlerini Bikalite’den güvenle temin edebilir ve deneyimlerinizi bizimle paylaşarak gelişimimize katkıda bulunabilirsiniz.

Kaynakça:

 1. Distributions of Types I, II and III Collagen by Region in the Human Supraspinatus Tendon
 2. https://dergipark.org.tr/tr/download/article-file/687493
 3. Type I Collagen - an overview | ScienceDirect Topics
 4. Types of Connective Tissue
 5. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK21582/
 6. Collagen Type (Native): Overview, Uses, Side Effects, Precautions, Interactions, Dosing and Reviews
 7. Collagen Type II (Native): Overview, Uses, Side Effects, Precautions, Interactions, Dosing and Reviews
 8. Collagen — What Is It and What Is It Good For?
 9. Collagen Type 3 - an overview | ScienceDirect Topics
 10. Type III collagen is crucial for collagen I fibrillogenesis and for normal cardiovascular development

Uyarı Metni

Takviye Edici Gıda Uyarısı

İlgili Ürünler

Day2Day The Collagen Beauty Fish - Kolajen, Alfa Lipoik Asit, Glutatyon, Hyaluronik Asit - 30 Saşe
Day2Day The Collagen Beauty Fish - Kolajen, Alfa Lipoik Asit, Glutatyon, Hyaluronik Asit - 30 Saşe

Kolajen peptit, elastin peptit, R-alfa lipoik asit, hyaluronik asit, koenzim Q10 çeren takviye edici gıda.

VeNatura Tip 1 Plus Hidrolize Kollajen - C Vitamini, Hyaluronik Asit İçerir - Takviye Edici Gıda - 30 Saşe
VeNatura Tip 1 Plus Hidrolize Kollajen - C Vitamini, Hyaluronik Asit İçerir - Takviye Edici Gıda - 30 Saşe

İçeriğinde doğası değiştirilmiş kollajen tip 1, kahve ekstresi, l-askorbik asit, hyaluronik asit barındıran takviye edici gıda.

İlgili Yazılar

Kolajen Çeşitleri
Kolajen Çeşitleri

Collagen / kollajen ihtiyacını karşılayabilecek kolajen çeşitleri, kolajen takviyesi neler yazımızda sizler için inceledik. Bikalite kaliteli içerik sunar.

Kolajen / Collagen Faydaları
Kolajen / Collagen Faydaları

Kemik, kas, cilt, saç için önemli olan kolajen nedir, kolajen faydaları ve kolajen takviyesi çeşitleri nelerdir inceledik. Bikalite kaliteli içerik sunar.

Etiketler: Takviye Edici Gıda
Ocak 24, 2022
Listeye dön
cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR