Kalite Nedir?

Kalite Nedir?

​​​​​​Kaliteye ve kaliteli ürünlere ulaşmanın herkesin hakkı olduğu düşüncesiyle yola çıkan Bikalite olarak; kalite kavramı, süreçleri, kalitenin nasıl anlaşılabileceği ve sağlayacağı yararları yazı dizisi şeklinde sizlere sunuyoruz. Bikalite olarak, kaliteli ve orijinal ürünleri sizlere sunarken, ilgili alandaki uzman görüşlerini de size aktarıyor ve bilinçli tüketim için gerekli bilgi üretimine yardımcı oluyoruz.

İlk Bikalite etkinliğimizde toplumda kalite denince akla gelenleri ve teknik açıdan kalitenin ne olduğu konusunu ele aldık. İlk olarak kalite tanımı ve tarihçesi üzerinde durduk. Kişiden kişiye değişen subjektif kalite tanımını değerlendirdik. Beklentilere ve ihtiyaçlara karşılık verebilmesi açısından da objektif tanımını yaptık. Kalitenin elime anlamı olarak neye karşılık geldiğini anlattık. Tarih sürecinde kalitenin karşılık bulduğu anlamları ve kaliteyi dönüştüren adımları inceleyerek nihai olarak günümüzdeki karşılığına ulaşmaya çalıştık.

Kalite Tanımı ve Tarihi

Kaliteyi oluşturan unsurlara değindik. Tasarım, uygunluk, performans, ek fonksiyon, dağıtım, dayanıklılık, güvenirlik, ilişki, hizmet görürlük, estetik, itibar ve kullanım unsurlarını detaylandırarak bir ürünün üretim sürecinde kalitenin nasıl karşılanacağı üzerinde durduk. Burada kullanıcıların beklentilerini etkileyen faktörleri, uçtan uca kalite anlayışını meydana getiren durumları, tasarımdan kullanım ömrü sonuna kadar olan konuları inceledik. Ürünün ve üreticinin kalitenin unsurları içerisindeki konumlarını belirlemeye çalıştık. Günümüzde insanların bir üründen salt olarak performans beklemediği, zaman içerisinde buna ek olarak satış sonrası hizmet gibi farklı beklentileri geliştiğini gördük. Bir ürünün kalite unsurlarını sağlamasının yani kullanıcı beklentilerine tam olarak cevap vermesinin meşakkatli fakat artık çok önemli olduğunu gördük.

Kalite Unsurları Nelerdir?

Kalite üretimden dağıtıma uzanan bütünsel bir süreçtir. Üretici sadece ürünü uygun üretmekle kalmaz, aynı zamanda son kullanıcıya ürünün yapısının bozulmadan ulaşmasının yolunu da üretir. Nihayetinde kullanıcıya uygun ulaşmayan ürünler süreci olumlu tamamlayamaz. Kalite üretim süreci ve dağıtım süreci başlıkları ve alt başlıklarında konu detaylı bir şekilde incelenmiştir. Ürünü tasarımı, ilk numune üretimi, seri üretim, üretim sonu kontrollerinden ürünün ambalajlanması, paketlenmesi, taşınması ve ulaşmasına kadar süreçleri detaylı bulabilirsiniz.

Kalite Süreci

Kalitenin güvencesinin nasıl sağlanacağı ve kanıtları üzerinde de duruldu. Bir ürünün kalitesini incelerken hangi kanıtların olduğu ve bu kanıtların da kalitesi incelendi. Ürünün ve üreticinin sunduğu kanıtlara ve nasıl bir anlam taşıdığına değinildi.

Kalite Güvencesi

Tanımını yaparken kullanıcı ihtiyaçlarını ve üreticinin vaatlerini tam olarak yerine getiren ürün şeklinde yaparız. Bu beklentiler teknik veya özel olabilir. Bir ürünün performansını tam olarak yerine getirmesi, insan sağlığına uygun olması ve güvenli olması önemlidir. Bu alanda ürün ve üretim süreci değerlendirilir. Ancak günümüzde bu gereksinimlerin ötesine geçilen teknik durumlar da mevcuttur. Hijyenik koşullarda üretim, iyi üretim uygulamaları ve hizmet yeterlilikleri derken çıta sürekli yukarılara taşınmıştır. Bununla beraber helal ürün, vegan ürün gibi özellikler birçok topluluk beklentisini karşılamak üzerine de süreçleri geliştirmiştir. Tüm bu sürecin ve kalitenin anlaşılması önemlidir. Süreçlerin ne olduğu ürünün ve üreticinin bunları nasıl ve ne kadar karşıladığı incelenmiştir.

Kalite Nasıl Anlaşılır?

Kalitenin getirileri varken, kalitesizliğin riskleri mevcuttur. Hem üretici hem de toplum için bu ikili çelişkiyi içerisinde taşır. Bu sebepten çelişkinin sonucu toplumun hayat kalitesini meydana getirir. Kalite ne kadar ağır basarsa toplum o kadar sağlıklı, güvenli ve refah bir hayat koşullarına sahiptir.

Kalite ve Getirdikleri

Bikalite olarak uçtan uca kalite anlayışını benimsiyoruz. Sürekli olarak kalite ve hizmet politikamızı iyileştirerek sizlere en doğru hizmeti sunmak için çalışıyoruz.

Bikalite Logo

Kalite Standartlarına Uygun Üretilmiş Ürünler Bikalite’de

Hemen İnceleyin!

Etkinlik Videomuz:

İlgili Ürünler

Ege N95 Maske 4014-K / Ege FFP2 Maske 4014-K
Ege N95 Maske 4014-K / Ege FFP2 Maske 4014-K

Ege N95 maske çeşitlerinden, 94% üst düzey koruma oranına sahip, kolay kullanımlı ve full ultrasonik Ege FFP2 Maske 4014 K Bikalite'de. Hemen Satın Alın!

Ege N95 Maske 4014 / Ege FFP2 Maske 4014
Ege N95 Maske 4014 / Ege FFP2 Maske 4014

Ege N95 maske çeşitlerinden, 94% üst düzey koruma oranına sahip, kolay kullanımlı ve full ultrasonik Ege FFP2 Maske 4014 bikalite.com'da. Hemen Satın Alın!

İlgili Yazılar

Kalite Tanımı ve Tarihi
Kalite Tanımı ve Tarihi

Kalite nasıl tanımlanır? Kalitenin ölçüsü nedir, nasıl anlaşılır? Ürünler için kalite ölçütü nedir? gibi soruların yanıtlarını yazımızda bulabilirsiniz.

Kalite Unsurları Nelerdir?
Kalite Unsurları Nelerdir?

Kalitenin sağlanmasını için gerekli olan kalite süreçlerini ve niteliklerini yazımızda bulabilirsiniz.

Etiketler: Kalite
Mayıs 19, 2021
Listeye dön
cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR