K Vitamini Nedir ve Ne İşe Yarar?

K Vitamini Nedir ve Ne İşe Yarar?

K vitamini, vücudun sağlıklı kalması için ihtiyaç duyduğu bir besindir. Kanın pıhtılaşması ve sağlıklı kemikler için önemlidir ve ayrıca vücutta başka işlevleri de vardır. Kan sulandırıcı alıyorsanız, her gün yaklaşık olarak aynı miktarda K vitamini almanız çok önemlidir.

Ne Kadar K Vitaminine İhtiyacım Var?

İhtiyacınız olan K vitamini miktarı yaşınıza ve cinsiyetinize bağlıdır. Ortalama günlük önerilen miktarlar aşağıda mikrogram (mcg) olarak listelenmiştir.

Yaş Önerilen Miktar
Doğumdan 6 aya kadar 2 mcg
7-12 aylık bebekler 2,5 mcg
1-3 yaş arası çocuklar 30 mcg
4-8 yaş arası çocuklar 55 mcg
9-13 yaş arası çocuklar 60 mcg
14-18 yaş arası gençler 75 mcg
19 yaş ve üstü yetişkin erkekler 120 mcg
19 yaş ve üstü yetişkin kadınlar 90 mcg
Hamile genç kadınlar 75 mcg
Hamile yetiskin kadınlar 90 mcg

Günlük K Vitamini İhtiyacınızı Orijinal Takviyelerle Karşılayın

k_vitamini

Bikalite’nin sunduğu K vitamini takviyeleri ve multivitamin ürünleriyle günlük vitamin K ihtiyacınızın tamamını veya bir kısmını karşılayabilirsiniz.

Hemen Satın Alın!

Hangi Gıdalar K Vitamini Sağlar?

K vitamini birçok gıdada doğal olarak bulunur. Aşağıdakiler de dahil olmak üzere çeşitli yiyecekleri yiyerek önerilen miktarda K vitamini alabilirsiniz:

  • Ispanak, lahana, brokoli ve marul gibi yeşil yapraklı sebzeler
  • Sebze yağları
  • Yaban mersini ve incir gibi bazı meyveler
  • Et, peynir, yumurta ve soya fasulyesi

Ne Tür K Vitamini Diyet Takviyeleri Mevcuttur?

K vitamini, multivitamin/multimineral takviyelerinde bulunur. K vitamini ayrıca tek başına K vitamini takviyelerinde veya kalsiyum, magnezyum ve/veya D vitamini gibi birkaç diğer besin maddesiyle birlikte K vitamini takviyelerinde de bulunur. Diyet takviyelerinde yaygın olarak kullanılan K vitamini biçimleri filokinon ve fitonadion (K1 vitamini olarak da adlandırılır) veya menaquinone-4 ve menaquinone-7 (vitamin K2 olarak da bilinir).

Yeterli Vitamin K Alıyor Muyum?

K vitamini eksikliği çok nadirdir. Sağlıklı beslenen çoğu insan, yedikleri gıdalardan yeterli K vitamini alır. Ayrıca bağırsaktaki bakteriler vücudun emebileceği bir miktar K vitamini üretir. Bununla birlikte, bazı insan grupları yeterli K vitamini almakta sorun yaşayabilir:

  • Doğumda K vitamini enjeksiyonu almayan yenidoğanlar
  • Vücutlarının emdiği K vitamini miktarını azaltan rahatsızlıkları (kistik fibroz, çölyak hastalığı, ülseratif kolit ve kısa bağırsak sendromu gibi ) olan kişiler
  • Bariatrik (kilo kaybı) ameliyatı geçirmiş kişiler

Yeterli Vitamin K Almazsam Ne Olur?

Şiddetli K vitamini eksikliği, kanın pıhtılaşması daha uzun süreceğinden morarma ve kanama sorunlarına neden olabilir. K vitamini eksikliği kemik gücünü azaltabilir ve osteoporoz riskini artırabilir çünkü vücudun sağlıklı kemikler için K vitaminine ihtiyacı vardır.

K Vitamini Eksikliği için Kaliteli Vitamin K Takviye Çeşitleri

k_vitamini

Sağlığınıza değer katacak kaliteli, orijinal vitamin K takviyeleri bikalite’de

Hemen Satın Alın!

K Vitamininin Sağlık Üzerindeki Etkileri Nelerdir?

Bilim adamları, sağlığımızı nasıl etkilediğini anlamak için K vitamini üzerinde çalışıyorlar. İşte bu araştırmanın gösterdiğine dair bazı örnekler.

Osteoporoz: K vitamini sağlıklı kemikler için önemlidir. Bazı araştırmalar, daha fazla K vitamini açısından zengin yiyecekler yiyen kişilerin daha güçlü kemiklere sahip olduğunu ve bu yiyeceklerden daha az yiyenlere göre kalça kırma olasılığının daha düşük olduğunu gösteriyor. Birkaç çalışma, K vitamini takviyesi almanın kemik gücünü ve bir kemiği kırma şansını artırdığını bulmuştur, ancak diğer çalışmalar bunu yapmamıştır. K vitamini takviyelerinin kemik sağlığını iyileştirmeye ve osteoporoz riskini azaltmaya yardımcı olup olmadığını daha iyi anlamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

Koroner kalp hastalığı: Bilim adamları, düşük kan K vitamini düzeylerinin, kalbi besleyen kan damarlarını daha sert ve daha dar hale getirerek koroner kalp hastalığı riskini artırıp artırmadığını araştırıyorlar. K vitamini takviyelerinin kalp hastalığını önlemeye yardımcı olup olmayacağını anlamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

K Vitamini ve Sağlıklı Beslenme

İnsanlar besinlerinin çoğunu yiyecek ve içeceklerden almalıdır . Gıdalar vitaminler, mineraller, diyet lifi ve sağlığa fayda sağlayan diğer bileşenleri içerir. Bazı durumlarda, takviye edilmiş gıdalar ve diyet takviyeleri, bir veya daha fazla besin maddesi ihtiyacını karşılamanın mümkün olmadığı durumlarda (örneğin, hamilelik gibi belirli yaşam evrelerinde) faydalıdır.

Sorumluluk Reddi

Diyet Takviyeleri Ofisi (ODS) tarafından hazırlanan bu bilgi notu, tıbbi tavsiyenin yerini almaması gereken bilgiler sağlar. Diyet takviyelerine olan ilginiz, bunlarla ilgili sorularınız veya bunların kullanımı ve genel sağlığınız için neyin en iyi olabileceği konusunda sağlık hizmeti sağlayıcılarınızla (doktor, kayıtlı diyetisyen, eczacı vb.) konuşmanızı öneririz. Bu yayında belirli bir ürün veya hizmetten söz edilmesi veya bir kuruluştan veya profesyonel toplumdan tavsiye alınması, ODS'nin o ürün, hizmet veya uzman tavsiyesi için onay verdiği anlamına gelmez.

Güncellendi: Bu bilgi formunda yapılan değişikliklerin geçmişi 22 Mart 2021'de güncellendi.

Not: Bu yazı ODS bilgilerinin bir çevirisidir ve çeviri ODS tarafından incelenmemiştir.

Kaynakça:

  1. Bu yazı Vitamin K yazısından çevrilmiştir.

Uyarı Metni

Takviye Edici Gıda Uyarısı

İlgili Ürünler

VeNatura D3 K2 - D3 Vitamini ve K2 Vitamini Menaquinon 7 - Takviye Edici Gıda - 20ml Damla
VeNatura D3 K2 - D3 Vitamini ve K2 Vitamini Menaquinon 7 - Takviye Edici Gıda - 20ml Damla

VeNatura D3 K2 - D3 ve Menaquinon 7; Günlük D vitamini ihtiyacının %500'ünü, K vitamininin %26,67'sını karşılar. %100 Orijinal. Hemen Satın Alın!

Orzax Ocean D3K2 - D3 Vitamini, K2 Vitamini Takviye Edici Gıda - 20ml Damla
Orzax Ocean D3K2 - D3 Vitamini, K2 Vitamini Takviye Edici Gıda - 20ml Damla

Ocean D3K2 - D3 Vitamini, K2 Vitamini Takviye Edici Gıda - 20ml Damla. Günlük D3 vitamininin %500'ünü K2'nin %15'ini karşlar. %100 Orijinal. Satın Alın!

İlgili Yazılar

D Vitamini Hakkında Merak Ettiğiniz 11 Soru
D Vitamini Hakkında Merak Ettiğiniz 11 Soru

D vitamini nedir, nasıl alınmalıdır, vitamin D güneşten alınabilir mi gibi merak edilen soruları yazımızda derledik. Bikalite kaliteli içerik sunar.

E Vitamini İle İlgili Bilinmesi Gerekenler
E Vitamini İle İlgili Bilinmesi Gerekenler

E Vitamini nedir, sağlığımızı nasıl etkiler, ne kadar kullanılmalı gibi soruları yazımızda ele aldık. Bikalite kaliteli içerik ve ürün sunar.

Etiketler: K Vitamini
Şubat 19, 2022
Listeye dön
cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR