Gözlük Kullananlar için Maske Kullanımı

Gözlük Kullananlar için Maske Kullanımı | bikalite

Cerrahi maskeler, uzun süredir hayatımızın vazgeçilmez bir parçası oldu. Maske kullanımı hepimize rahatsızlık verse de bu konuda en rahatsız olanların başında gözlük takanlar geliyor denebilir. Çünkü gözlük kullananlar virüsten korunmak için maske taktıklarında gözlükte buğulanma olabiliyor ve gözlük buğulanması görüşü kötü yönde etkiliyor. Bundan daha da önemlisi; gözlükte oluşan buharı temizleme ihtiyacı ile göze ve yüze temas etme oranını artırdığından, göz yoluyla virüsün bulaşma olasılığı da artıyor. Benzer durum maske ve siperlik ürünlerinin aynı anda kullanılmasında da yaşanabiliyor. Yaz aylarında güneş gözlüğü kullanımının artmasıyla bu sorun genel hale geliyor. Bu yazımızda maske takınca gözlüğün buğulanması ile ilgili sorulara yanıtlar aramaya çalıştık. İyi okumalar.

Maske Takınca Gözlük Buğulanması Neden Olur?

Sıcak hava soğuk yüzeye temas ettiğinde, yoğunlaşarak küçük damlacıklar oluşturur. Kışın buğulanan pencere camlarından veya gözlükle soğuk ortamdan sıcak ortama girildiğinde gözlükte oluşan buğunun sebebi de budur. Maske takınca gözlük buğulanması da, ağızdan çıkan sıcak havanın gözlük camına çarpıp yoğunlaşması ile oluşur. Gözlük kullananlar için de bu durum görüş açısından olumsuzluk oluşturur.

Maske Kalitesi ile Gözlükte Oluşan Buharın İlişkisi Var mı?

Yüze tam olarak oturmayan, burun üzerinde klipsleri bulunmayan, burun teli zayıf olup burundan düşen maskeler burun ile maske arasında bir boşluk oluşturur. Maskenin standart kullanım süresi aşıldığında da maskede gevşemeler olup bu boşluklar oluşabilir. Bu durumda nefes verdiğimizde hava doğrudan burnun üzerinden dışarı verilir. Gözlük kullananlar nefesini dışarı verirken sıcak hava yoğuşmaya ve gözlük camlarında buğulanmaya sebep olur.

Maskenin yüze tam oturabilmesi için öncelikle kullanılan maske ölçüleri, yüz ölçülerinize uyumlu olmalıdır. Örneğin minyon bir yüzünüz varsa ve büyük maske kullanıyorsanız, ürün yüzünüze tam oturmayacaktır. Bu durumda küçük yüzler için cerrahi maske bulmalı ve onu kullanmalısınız.

Maskenin yüze oturmamasının diğer önemli faktörü maske kullanımı süresinin aşılmasıdır. Standardın üzerinde kullanılan ürün hem koruyuculuğunu kaybeder, hem de kumaşından ve iplerinden esneme yaparak yüzden düşmeye başlar. Bu durumda ürünü yenisi ile değiştirmelisiniz.

Kaliteli maske kullanımı gözlükte buhar oluşumunu azaltan faktörlerin başında gelir. Zira kaliteli maskede çift çekirdekli burun teli veya metal klips bulunur. Kaliteli maske ile kişinin rahatsız olmadan yüzü tam kavraması sağlanır. Burnun üzerine tam oturan maskelerin yol açtığı buğulanma diğerlerine göre daha azdır.

Çift Çekirdek Burun Telli Maske Çeşitlerimiz

Alvent Maske 50'li Paket

Bikalite’deki çift çekirdekli burun teli bulunan maskeler, maskenin yüzünüzden kaymasını en aza indirir.

İnceleyiniz

Uygun maske ölçüsü belirlendiğinde ve kullanım süresi aşılmadığında, hem kullanım rahat olur, hem de yüzü kavrayarak maskeden dolayı gözlük buğulanması en aza inmiş olur. Gözlük kullananlar ve kullanmayanlar için doğru maske tercihi birçok açıdan önemlidir. Bikalite’nin size sunduğu maskeler üretimlerinde kullanıcı deneyimini temel almaktadır.

Yetişkinlere göre daha dikkatsiz davranan çocuklar için de, kendi yaş gruplarına uygun boyuttaki çocuk maskesi tercih edilerek gözlüklerinin buğulanması engellenebilir. Özellikle okul çağındaki çocukların yüzlerine tam oturan çocuk cerrahi maskesi kullanımı ile gözlük buğulanması engellenerek sınıf tahtasını veya öğretmenini rahatça takip etmesi sağlanabilir. Çocuk maskelerinin uygunluğu hem sağlık hem de çocukların uzun süre rahatça kullnımı sağlamak açısından çok önemlidir.

maske takınca gözlük buğulanması

Maske Takarken Gözlük Buğulanması Nasıl Önlenir?

Pandemi sürecinde cerrahi maskeler genel günlük kullanım için önerilmektedir. Koruyucu maske çeşitleri (FFP2 / N95 maske, FFP3 maske vb) ise toplu taşıma gibi kalabalık ortamlarda kullanım için önerilmektedir. Genel olarak koruyucu maskeler yüzü çok daha iyi kavrar ve nefes alıp verme tamamen maske kumaşı üzerinden olur. Cerrahi maskeler ise biraz daha gevşek olup, bir miktar hava maskenin çevresinden kaçabilir. Dolayısıyla cerrahi maskeler kullanıldığında gözlüklerde her zaman bir miktar buğulanma olma ihtimali vardır. Aşağıdaki önlemler bu buğulanmayı azaltmaya dönük önermelerdir:

  • Yüzünüze uygun ölçülerde maske tercihi

Üretici firmalar genel olarak herkesin kullanımı için tek boyutta ürün üretmektedir. Bu durum büyük boy, orta boy ve küçük boy maske bulamayacağınız anlamına gelmez. Gözlemlenmiştir ki, gerek kumaş uzunlukları, gerekse ip/lastik boyları dolayısıyla -kaliteden bağımsız olarak- farklı ebatta maskeler bulunmaktadır. Kendi yüzünüze en uygun, yüze tam oturan, burnu sıkı kavrayan bir ürün deneme yanılma ile bulunabilir. Doğru maske seçimi, nefes verdiğinizde çıkan havanın gözlüğe gitmesini engeller.

  • Maskeyi yapıştırmak

Her ne kadar sürdürülebilir bir çözüm olmasa da, maskenin burun ve gözaltı bölgesine katlanmış peçete konulup, peçetenin maskeye yapıştırılması gözlükte buhar oluşumunu azaltacaktır.

  • Sabun ve su

Gözlüğü ılık su ve sabun (veya bulaşık deterjanı) ile yıkayıp kurutmak, gözlük üzerinde kısa süreliğine buhara karşı bir tabaka oluşturarak gözlüklüler için maske buharı sorununu bir süreliğine ortadan kaldıracaktır.

  • Maske buğu önleyici sprey ve mendiler

Buğu önleyici spreyler ve mendiller de gözlük üzerinde buğuya karşı bir tabaka oluşturarak verilen nefes yüzünden gözlüklerinizin buharlanmasının önüne geçer.

  • Gözlük maske aparatı

Gözlük kullananlar için maske buhar problemini beraberinde getirse de, bu soruna yönelik çözümler de ortaya çıktı. Gözlük maske aparatı maskenin burna tam olarak oturmasını sağlayarak gözlüklerinizin bugulanmasini engelleyecektir.

Cerrahi maske kullanımı standart olarak 3-4 saattir. Bu süreyi aşan kullanımlar maskenin koruyuculuğunu azaltır. Uzun süreli kullanım aynı zamanda maskenin deforme olmasına ve yüzü kavrayıcılığının düşmesine sebep olur. Kullanım süresine uyulması gözlükteki buharlanmayı azaltacaktır.

  • Kaliteli maske seçimi

Yukarıda da ifade ettiğimiz gibi kaliteli maske, koruyuculuğunun yanında, rahat kullanımı da sağlayar. Doğru hammadde (kumaş, maske lastiği, burun teli vb) kullanıldıysa maske, standart kullanım süresinde yüzü kavrar, gözlükteki buhar oluşmunu en aza indirir. Kaliteli maske seçimi sağlığınız için önemlidir.

Standartlara Uygun Kaliteli Maske Çeşitleri Bikalite’de

Roll Maske Tekli Paket

Bikalite’deki tüm ürünler, uzman kalite ekibimiz tarafında incelenmektedir. Üreticiden temin edip doğrudan size ulaştırdığımız orijinal maske çeşitleri için tıklayınız.

Kaliteyi Satın Al

Bikalite Doğru Maske Seçimi için Doğru Adrestir

Gözlük kullananlar için maske kullanımı zor olabilmektedir ancak, gözlük kullanılsın veya kullanılmasın bir cerrahi maske veya solunum maskesinin ana işlevi sizi hastalıklardan korumaktır. Cerrahi maskenin yan işlevi ise kullanım sürecinde sizi rahat ettirmektir. Bikalite’deki tüm ürünler ulusal ve uluslararası kalite standartlarını karşılar. Yüzünüze en uygun maske seçimini Bikalite’den gönül rahatlığı ile yapabilir, kendinizi ve sevdiklerinizi COVİD-19 ve diğer potansiyel mikroorganizmalardan koruyabilirsiniz.

Kaynakça:

  1. Mask still fogging up your glasses? Try these tricks.
  2. How to Keep Your Glasses From Fogging Up While Wearing a Mask
  3. 6 Tips for Preventing Foggy Glasses While Wearing a Mask

İlgili Ürünler

Ege N95 Maske 4014-K / Ege FFP2 Maske 4014-K
Ege N95 Maske 4014-K / Ege FFP2 Maske 4014-K

Ürün, 94% üst düzey koruma oranı, kolay kullanımlı, full ultrasonik özellikleriyle üst düzey koruma sağlıyor. Tasarımı ve hafif yapısıyla, taşımada ve saklamada kolaylık sunuyor.

Alvent Maske - Meltblown, Yumuşak Kulak Bantlı, Hijyenik 10'lu Paket
Alvent Maske - Meltblown, Yumuşak Kulak Bantlı, Hijyenik 10'lu Paket

Ürün, 98% koruyuculukta, 3 katlı, meltblown kumaşlı, full ultrasonik ve 10'lu hijyenik paketi ile koruma sağlıyor.

İlgili Yazılar

Maske Kullanımı Rehberi - 1
Maske Kullanımı Rehberi - 1

Maske kullanımı nasıl olmalı, maske korur mu, kimler maske takmalı gibi temel sorularınızın yanıtlarını yazımızda bulabilirsiniz.

Maske Ne Zaman Değiştirilmeli?
Maske Ne Zaman Değiştirilmeli?

Maske kullanım süresi, Covid-19 hastalığına karşı alınabilecek en önemli önlemlerden olan maskeyi seçerken göz önünde bulundurulması gereken temel bir özelliktir. Yazımızda maskelerin ne zaman değiştirilmesi gerektiğine yönelik detayları bulabilirsiniz.

Etiketler: Maske
Mayıs 24, 2021
Listeye dön
cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR